Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Baloane


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Dec 2007 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Radu chiar ma mir Shocked Ceea ce spuneti dumneavoastra e o superstitie .
Pai presiunea din exterior nu e egala cu cea din interior decat in cazul in care temperaturile incintei si a exteriorului coincid, altfel nu. Si tocmai v-am demonstrat . Ce-ar trebui sa mai fac ca sa-mi dati dreptate ?

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Dec 2007 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Si tocmai v-am demonstrat .

Dacă te referi la ceea ce ai scris pe foaie, fii serios. Ai o mie de confuzii acolo, plecând de la viteza termică la noțiunea de flux/ concentrație și aplicarea ecuatiei de stare termică...

Citat:
Ce-ar trebui sa mai fac ca sa-mi dati dreptate ?

Ce-ar fi să înveți oleacă de fizică? Wink

Te rog să pricepi că presiunile sunt egale și că rezolvarea oferită de Alex e ok.
Chestia la care te gândești tu e valabilă pentu un regim tranzitoriu, scurt, până la egalarea presiunilor. Ia deschide acum o cola rece, de la frigider. Daca-mi spui că presiunea aeruui din bidon, de deasupra lichidului, e mai mică decât cea a exteriorului după ce "iese gazul"... eu nu mai beau cola niciodata. Laughing

_________________
הבה נגילה
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Dec 2007 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Dupa cum se vede traim intr-o era medievala a stiintei in care ratiunea si demonstratia au fost inlocuite de spuperstitii si lene " Wink Citatul nu-mi apartine e tot de pe forum .
V-am demonstrat aici corect . Am sarit peste anumite lucruri, considerandu-le de bun simt si destul de usor de demonstrat. Nu stiu daca puteti bea cola in continuare ... ma mir ca ati baut pana acum .
Oricum n-am sa va conving , asa ca nu mai incerc
In fine , satul de prostii , recomand problema 2.8 din Kvant vol IV . . Analogia e destul de evidenta . Daca aveti cand sa va uitati o spun eu ca sa nu o ziceti dvs . Acolo se vorbeste de o deschidere mica , pe cand dincoace doar de o deschidere (dincoace la baloane) . Din moment ce se considera tot aerul din balon la temperatura constanta , asta n-ar trebui sa fie o problema .

Inca ceva ,Domnule Radu , nu ma confundati cu unul din scolarii dumneavoastra , fie ei cat de "cetiti". Nu m-am putut aptine



mate 006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  139.78 kb
 Vizualizat:  de 13405 ori

mate 006.jpg



_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Dec 2007 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Ovidiu dragă, ceva îți scapă acolo. Ia mai uită-te o țâră. Rolling Eyes
Iar tonul tău... ar fi bine să-l mai controlezi. Înțeleg frustrarea ta, dar înțelege și tu când bați câmpii. Problema e clară și discuția e inutilă.

_________________
הבה נגילה
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Dec 2007 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand nu cred ca imi intelegeti frustrarea , si in al doilea rand , n-am intrat pe forum pt sfaturi fratesti (" iti scapa ceva acolo" ) , asa ca daca vreti spuneti daca nu , nu .
_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Dec 2007 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt sigur ca de data aceasta gresiti , dar sunt curios daca aveti curajul sa acceptati
_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Dec 2007 22:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu știu de ce ai intrat tu pe forum. Sfaturi frățești sau nefrățești, pretenții sau refulare, mofturi sau dorință de a cunoaște, impertinență, firească răzvrătire sau aroganță... Cât timp nu te definești, nu știu. Nici nu mă prea interesează, e treaba ta, de fapt. Laughing Laughing .
Pot doar formula câteva păreri despre asta... dar nu te interesează. Laughing

Poate că greșesc în problema respectivă... nimeni nu e infailibil, oricine poate greși iar problemele de fizică sunt deseori interpretabile, până la un punct. Am să recunosc când am să înțeleg că am greșit, nici o problemă Laughing .

_________________
הבה נגילה
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Dec 2007 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum bine ati zis parerile nu ma intereseaza , cel putin ale dumneavoastra care aveti oricum prejudecati cu privire la mine chiar daca vreti sau nu sa recunoasteti .
Pentru mine respectul va fi totdeauna reciproc , indiferent de educatie , rang sau intelepciune , cel putin in pricipiu . Toti oamenii sunt egali . Am intrat pe forum pentru ca nu mi se pare o umilire sa pui intrebari . Dar dupa cum am mai zis , nu inseamna ca trebuie sa inghit tot ce spuneti , pentru faptul ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti . Mi se pare ca dumneavoastra confundati incapatanarea cu aroganta.

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 11 Dec 2007 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu e umilitor să întrebi, bine-nțeles...
Dar, atunci când insiști pe o idee atunci când ți s-a spus clar că nu e ok, e într-adevăr încăpățânare. Rezolvarea dată de Alex e ok, după părerea mea. Îți place sau nu, asta este.
Insiști pe ideea ta, da: e încăpățânare.
Dar e aroganță să ceri din timpul altora mai mult decât sunt ei dispuși să-ți acorde.
Tot părerea mea este că singurul post util, pe topicul ăsta, a fost cel al lui Rautu.
Continuarea discuției e inutilă.

_________________
הבה נגילה
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 11 Dec 2007 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Afirmatia lui Rautu a fost o superstitie nedemonstrata . Timp nu cred ca cer prea mult ci prea multa bunavointa . Ia 2 minute demonstratia si alte doua postarea .
A cere un raspuns , unor oameni care sunt destul de maturi ca sa decida singuri daca vor sau nu sa-l dea nu e aroganta. Dar daca tot se hotarasc sa-l dea , de ce sa nu-l dea corect , sau sa recunoasca daca au gresit .

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Dec 2007 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sub-forumul, Ovidiu, poartă numele de "meditații". Dă-mi voie să știu ce e aceea o meditație.
Niciodată nu-ți voi da de-a gata o rezolvare la care poți ajunge singur. Dacă nu poți, chiar când ți se oferă clar ideea, atunci nu merită să mă ocup de tine. M-ai convins de asta pe chestia cu condensatorul.
Nici muncă fără pâine, nici pâine fără muncă. Laughing
Wink

Si pentru că nici prea mult calm nu e bun,
Citat:
Dupa cum se vede traim intr-o era medievala a stiintei

Când ai să cunoști câte ceva de pe lumea asta, măcar oleacă de istorie dacă nu istorie a științei - nu mai vorbesc de epoca așa -zisă de către istorici "medievală" , ai să poți posta despre așa ceva. Până atunci, nu.
Te asigur că nu e cazul să insiști. Cool
Ba chiar te previn că orice altă abordare care-mi va părea a aduce atingere persoanelor care postează aici sau care vor putea induce în eroare pe cei care citesc posturie...va atrage după sine ștergerea sistematică a mesajelor respective.
Mai ales că un topic de "meditatii" nu-si poate permite prostii pe care, eventual, le-ar putea lua de bune unii copii.

_________________
הבה נגילה
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 13 Dec 2007 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
M-ai convins de asta pe chestia cu condensatorul

Eu v-am zis ca aveti prejudecati .

Eu aveam nevoie de o simpla demonstratie (nu de o idee ) in schimb tot ce am primit au fost generalizari pentru cazuri particulare , care nu se potrivesc aici .
Domnule Radu , din moment ce numai dvs o sa mai cititi mesajul , v-a luat 2 zile ca sa stiti ce sa-mi raspundeti Very Happy

As mai avea ceva de zis despre ere medievale si altele dar dupaia o sa ma editati si nu merita (comunism) Laughing

O idee : Ce-ar fi sa stergeti tot subforumul Ovidiu , eu nu tin la el , si nu cred ca tineti prea mult nici dumneavoastra, decat sa-mi cenzurati toate afirmatiile inteligente . Rolling Eyes


Inca ceva care merita zis , tot eu am fost si David si Goliat , si pot sa zic ca am obs o schimbare radicala de atitudine , care arata inca odata cat de mult fac primele impresii si prejudecatile , indiferent de varsta , rang etc.

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 13 Dec 2007 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
v-a luat 2 zile ca sa stiti ce sa-mi raspundeti


esti nostim. Laughing Laughing Laughing

Citat:
tot eu am fost si David si Goliat

Stiu asta.
Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
petrusneacsu
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2007
Mesaje: 66



Localitate: Braila

MesajTrimis: 25 Dec 2007 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu care credeam ca la "Meditatii" se mediteaza filosofie... cand colo aici chiar se dau meditatii la fizica...

Oricum trebuie sa recunoastem ca Ovidiu e o persoana care isi pune intrebari si nu se lasa pana nu se lamureste, in timp ce majoritatea tinerilor de varsta lui, daca nu inteleg ceva, renunta.

Imi aduc aminte de o vorba a cuiva legat de greutatea de a invata si intelege anumite lucruri:

"La inceput muntii sunt munti.
Apoi muntii nu mai sunt munti.
In final muntii sunt munti."
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 06 Ian 2008 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Oricum trebuie sa recunoastem ca Ovidiu e o persoana care isi pune intrebari si nu se lasa pana nu se lamureste, in timp ce majoritatea tinerilor de varsta lui, daca nu inteleg ceva, renunta.

Imi aduc aminte de o vorba a cuiva legat de greutatea de a invata si intelege anumite lucruri:

"La inceput muntii sunt munti.
Apoi muntii nu mai sunt munti.
In final muntii sunt munti."


Da.
Ceea ce îl nelămurește pe Ovidiu este chestia cu deschiderea "mică".
Cât de mică?
Cei care au dat rezolvarea au considerat-o suficient de mică astfel încât, după încălzitea gazului din interior, schimbul de substanță nu mai are loc.
Altfel spus, acel nr1 al lui Ovidiu tinde la zero când S tinde la zero (deschidere mică). Balonul se consideră sistem închis, fără schimb de substanță.

Ca să nu rămân însă dator cu o explicație, să justific acum chestia cu echivalența condițiilor, de la care Ovidiu s-a cam aprins. Aș fi vrut să prindă singur ideea, pentru că e mult mai util să gândească singur. A trecut însă suficient de mult timp.

Haide să vedem și când S este mare. Atunci, deoarece în problemă temperatura T1 a aerului din balon e constantă, fluxul de particule care intră trebuie să fie la aceeași temperatură cu particulele din balon (e fluxul de aer încălzit de arzător până la T1). Altfel, temperatura aerului din balon ar fi în scădere. Particulele au aceeași viteză termică, atât din exterior spre interiorul balonului cât și din interiorul balonului spre exterior. În aceste condiții, nr1=nr2 înseamnă egalitate a presiunilor.
Ovidiu greșește în momentul în care consideră că prin S intră aer rece (la T0, temperatura mediului) și iase aer cald (la T1). Acest lucru, repet, contravine datelor problemei, care surprind situația T1=cst cel puțin pe intervalul (putem să-l luăm oricât de scurt) în care balonul "începe să plutească". Dacă ar intra aer rece și ar ieși aer cald, T1 ar fi variabil.

Sper că am fost suficient de clar.
Ovidiu, dacă ai priceput cum am gândit eu, ridică un degețel. Laughing
La mulți ani.

_________________
הבה נגילה
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact