Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare Reflector 200mm


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Feb 2018 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E bine. Iti urez multe observatii care sa iti bucure sufletul. Si daca vei intampina ceva dificultati, nu ezita sa ne intrebi. Eventual inainte de a lua o decizie.

Cat priveste review-urile pesimiste, te vei lamuri in timp, care e adevarul.

_________________
Dragos N
Sus
andrei.sandu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2018
Mesaje: 20



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Feb 2018 14:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2018 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e nimic pesimist, oricum orice ai lua poate fi si bun dar si rau, depinde de tine.
Spor si sa te bucuri de instrument Smile.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Feb 2018 08:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

andrei.sandu a scris:
Intr-adevar, nu prea gasesc un EQ-6 fara GoTo (care, in opinia mea, pe langa costul exorbitant, strica tot aspectul de explorare al cerului).
Dar poate voi lua un HEQ-5 sau un Dobson (daca reusesc sa gasesc o montura de acest tip pentru Skywatcher-ul meu, care deja l-am comandat fix inainte sa apara review-urile mai pesimiste... perfect Sad )


La o montura cu GoTo poti oricand sa opresti motorizarea si sa o misti "manual" (e drept ca din butoane dar e manual pana la urma). In schimb cand simti nevoia de urmarire sau de GoTo poti sa-i dai drumul (daca este prezenta motorizarea pe montura). Legat de pret nu comentez, asta e decizia ta.

Despre pus un Newton 200 F6 (destul de lung) pe o montura de tip EQ (preferabil EQ6) am un singur comentariu de facut: ori esti foarte inalt (peste 1.90), ori folosesti scaul/scarita la observatii.
In mod inevitabil focuserul va ajunge foarte sus si uneori in pozitii mai aiurea, ceea ce ptr vizual va fi foarte frustrant. Ca idee am pus tubul 300F5.4 pe un EQ6 si trebuia sa ma sui pe taburet ca sa ajung cat de cat la el, si chiar si asa in anumite pozitii nu puteam sa ajung la ocular.

Daca vrei sa folosesti DOAR vizual instrumentul, atunci parerea mea este sa folosesti o montura AZ (Dobson, sau de tip AZEQ) cu sau fara motorizare in functie de buget si/sau preferinte. Este mult mai intuitiva cand te orientezi pe cer.... parerea mea. bafta!

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2018 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut un Newton 200mm F5 pe un EQ6.
Pentru visual era un chin.
Am 1.8m inaltime iar tubul F5 este mai scurt decat F6. Cu toate acestea daca vizam tinte mai spre zenit deja nu mai ajungeam la ocular.
Dar cel mai deranjanta era rotatia tubului datorita monturii EQ. Ajungi sa faci contorsionism in adevaratul cuvantului

Deci pentru combinatia Newton + visual, raspunsul castigator este montura alt-az adica fie o montura Dobson, fie o montura EQ5 pe care o convertesti la AZ sau, de ce nu, monturi dedicate goto (az-eq5 gt, az-eq6, etc)

Edit: pusesem si i-optron az pro in lista de monturi, dar nici cu pier extension nu sunt sigur ca tubul nu va lovi picioarele trepiedului

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.


Ultima modificare efectuata de catre Manu72 la 14 Feb 2018 18:01, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2018 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se pot scurta picioarele trepiedului? Tubul se roteste in inele, il poti pozitiona, cel putin eu asa il invarteam...in balcon unde aveam constrangere de spatiu.
In extremis ii faci o montura dobson.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Feb 2018 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista si instrumente scurte Newton f/3 sau RC cass schmidt -newton schmidt -cass . la mariri mici 30-60x merge si fara ecuatoriala motorizata dar la mariri pt planete-Luna soare 300-500 x sau daca este o iesire cu public nu poti arata nici m 13 ca fuge si stai mereu la fiecare persoana sa aduci in camp astrul urmarit. si desigur la filmari imagini Luna soare Planete nu ai ce face fara orologerie.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 14 Feb 2018 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E incomod sa-l rotesti in inele prin strangere/destrangere. Un sistem de rotire al tubului mai bun nu e usor de facut iar cele din comert sunt rare si scumpe.
La Montura EQ6 picioarele se pot configura sa fie destul de scurte (mai scurte decat la HEQ5).
Tubul fiind scurt, o montura dobson va trebui sa fie destul de inalta. Eu am construit una din placaj multistratificat pentru un tub identic si nu prea am fost multumit de ea. Daca ar fi sa construiesc acum alta as face-o mai putin inalta si i-as face separat un inaltator.
Atasez o poza cu un tub de 20cm f/5 pe EQ6-ele meu si o poza cu un dobsonian 25cm f/5 versus un tub 25cm f/4 pe EQ6.



200mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  149.11 kb
 Vizualizat:  de 7410 ori

200mm.jpg



sp3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  177.27 kb
 Vizualizat:  de 7410 ori

sp3.jpg


Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2018 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu numai ca era incomod sa-l rotesc din inele, dar mai pierdeam si alinierea (la EQ6)
_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2018 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colegul si-a comandat 200 f5 pe EQ5, se mai cracaneaza picioarele la trepied, la o adica se mai pot taia nitel...sau poate cu niste tocuri tip stiletto Smile.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2018 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dobson/vizual bate orice. Subscriu lui Auriga, și eu l-am făcut înalt și îmi pare bine, și așa am probleme cu spatele. Dacă e jos poți sta pe scăunel dar e incomod când te muți la alt obiect - iar eu fac asta des într-o sesiune de observații.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2018 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura eq5 se poate converti la AZ destul de usor si se evita toate problemele puse de rotatia tubului in mod eq. In plus se economisesc oarece minute la fiecare instalare deoarece punerea in pol nu mai este necesara.

Nu sunt sigur in ce masura un tub de peste 1m poate fi folosit fara sa loveasca picioarele monturii in mod AZ.

http://www.iceinspace.com.au/forum/showthread.php?t=130920

Edit: heh, acum am vazut si mesajul lui Tavi.
Eu zic ca eq5 modata la AZ bate dobsonul. Ai controalele de miscare fina pe ambele axe, iar pozitia la ocular imi pare ceva mai comoda. Dar asta deja tine de preferintele personale.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Feb 2018 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Manu72

In asa-numita ''gaura zenitala'' te ajuta miscarile fine in aceasta configuratie eq5-az ?
Acela este ''calcaiul lui Ahile'' al dobsonienelor dar mai bine sa-i spunem ''calcaiul zenital'' !?

Despre ergonomie.
Fiind deja oficial trecut la categoria ''mosierilor'' , fac fara retineri observatii numai din pozitia sezand.
Cu scaunul Lybar in pozitia cea mai inalta , privesc comod ,in pozitia sezand , in ocularul indreptat spre Zenit al dobsonianului Toleascop de 200mm F/6.16.
Dar miscarile acolo sunt greu de controlat ,mai ales daca lucrezi la mariri de peste 200x.
Si ,cum nu pot cobora din cauza caselor si a vegetatiei sub altitudini de 14 grade , nici nu trebuie sa folosesc decat a doua treapta a lui Lybar , nu cea mai joasa.
Deci recomand telescoape la care se poate observa din pozitia sezand, ajuta la observarea detaliilor fine.

Dar folosesc si trepied.
Un telescop pe trepied este un bun partener ca sa inveti jiu-jitsu , stie sa puna niste piedici foarte perfide... Rolling Eyes

andrei.sandu

Cred ca se vede si aici ,din diversitatea de opinii , ca nu exista telescop perfect dar unele sunt mai bune ca altele.
Si aproape orice telescop poate fi imbunatatit.
Orice telescop vei avea , poti incepe la sectiunea ATM un topic in care sa discuti optimizari / imbunatatiri de facut acelui telescop.

Mircea



Ergonomy -Unitron Catalogue 1956.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  49.59 kb
 Vizualizat:  de 7317 ori

Ergonomy -Unitron Catalogue 1956.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
andrei.sandu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2018
Mesaje: 20



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 15 Feb 2018 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupunand ca se opreste ninsoarea la Iasi, si ajunge coletul in stare buna, voi incerca sa pun niste poze cu observatiile la first-light.
Eventual ma apuc de baschet daca apar probleme cu ajunsul la ocular pe ecuatorial, si daca nu reusesc sa convertesc in AZ sau sa gasesc o montura Dobson Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Feb 2018 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca trepiedul e prea inalt pentru unele observatii, cred ca e mai bine sa-ti iei o scara, decat sa incerci sa departezi picioarele trepiedului. E acolo un distantietor, care tine picioarele departate, si e posibil sa nu se mai potriveasca, daca faci asta.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact