Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_29_04_2010_Titan.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ocular planete


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
RClaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Oct 2012
Mesaje: 27



Localitate: Dumbraveni

MesajTrimis: 08 Feb 2018 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Ocular planete
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Detin o luneta skywatcher 70/900, aș dori sa imi recomandati ceva oculare pentru observatii ale planetelor. Mentionez ca detin trei oculare PLOSSEL de 25, 10 respectiv 6.3 mm, dar nu sunt foarte multumit de ele. Planeta jubiter o vad sub forma unui disc fara detalii, iar planetei saturn ii pot vedea inelele la limita, foarte greu.

Multumesc!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Feb 2018 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

luneta e slaba exact pe masura pretului . am si eu una am mai folosit la ghidare sau observatii la marire mica 20-60X . la foto deepsky da halou violet rosu la stele e inutilizabila
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 08 Feb 2018 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am un bresser 70/700, tot asa ocular de 25 9 si 6mm. Dar Jupiter isi arata benzile frumos, iar inelele lui Saturn se disting bine de tot, chiar mai clar se vede saturn decat jupiter. Verifica sa nu fie alte probleme
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
RClaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Oct 2012
Mesaje: 27



Localitate: Dumbraveni

MesajTrimis: 08 Feb 2018 16:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mentionez ca e nou telescopul, l-am cumparat acum doua saptamani. Ma gandeam ca poate sunt ocularele de vina, fiind ieftine si de proasta calitate. Am vreo 2 stalpi de iluminat in zona, oare sa fie din cauza lor ?
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 08 Feb 2018 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poate fi si seeingul de vina. Bresserul meu nu e mai bun ca Skywatherul tau
_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Feb 2018 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Claudiu, la planete n-ar trebui sa ai treaba cu stalpii de iluminat (de fapt cu corpurile de iluminat de pe ei..); cel putin nu in halul asta.
S-ar putea sa fie cum zice si Tavi - are ceva experienta in optica aplicata - ca obiectivul respectiv sa nu fie tocmai reusit dpdv tehnic, ca reteta optica, sau doar ca exemplar particular.

Daca vezi Jupiter ca un disc pufos, "featureless", nu prea-i de bine. Sfericitate scrie pe el.
E posibil ca parametrii lentilelor ce alcatuiesc obiectivul (dublet acromat) sa nu fie tocmai bine obtinuti - fie la precizia de executie a suprafetelor sticlelor, fie la centrajul suprafetelor curbe, fie la tipul / sortimentul de sticla, fie la razele de curbura, fie la pozitia reciproca a lentilelor (ori centrajul nu e bun, ori rotatia reciproca nu pica pe corectia optima), fie la spatierea intre ele.....

Sunt foarte multi factori care influenteaza in final calitatea imaginii printr-un obiectiv. Uneori (mai mereu) chiar si acoperirea antireflex (stratul acela vag colorat, care apare cand tii lentilele intr-un unghi anume). Deci, s-ar putea sa nu fie chiar asa simplu in unele cazuri.

Daca te incumeti sa incerci sa schimbi distantierele care tin lentilele separate cu altele - dar trebuie sa stii cam cat de subtiri trebuie sa fie, de cele mai multe ori merge sa pui si trei patratele de staniol de la un ambalaj de ciocolata, sau chipsuri.. alte ori nu "merge si-asa", trebuie calculate, proiectate, testate - sau sa rotesti una fata de alta lentilele (lucru nerecomandat fara un interferometru, de obicei se marcheaza pozitia de corectie optima a aberatiilor).

Fiecare parametru geometric si constructiv influenteaza o serie de parametri functionali la dublete, ca la orice alt ansamblu de lentile groase. Si majoritatea se calculeaza, trebuie executati si se testeaza in conditii de laborator.
Apoi, dupa ce obtii obiectivul, orice miscare faci cu lentilele, in celula, afecteaza gradul in care sunt corectate aberatiile optice, cele importante, care se vad si la ocular: de sfericitate, de cromatism, curbura de camp, astigmatism, coma.

Daca zici ca folosesti Plossl-uri, imaginea n-ar trebui sa sufere degradare prea mare din partea lor, doar daca nu sunt cumva facaturi de Plossl-uri; deci buba e in obiectiv, mai mult ca sigur. Trebuie evaluat de un optician profesionist, iar daca poate fi salvat sa-i corecteze parametrii care se pot corecta, altfel.. stii ce urmeaza. Smile Ar fi pacat sa-l arunci, totusi.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
RClaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Oct 2012
Mesaje: 27



Localitate: Dumbraveni

MesajTrimis: 08 Feb 2018 17:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt pe forum de mult timp, dar nu am prea intrat. Pana acum doua saptamani nu am avut telescop, numai binocluri. Luneta o am in camera, iar observatiile le fac din camera, fara sa deschid geamul, poate si treaba aceasta afecteaza claritatea imaginii. Planeta Saturn am avut ocazia sa o vad cand era chiar la rasarit.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Feb 2018 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

na pai daca te uiti prin geam e clar ca esti tere tare incepator . daca vrei sa vezi planete iesi din casa lasi instrumentul 1h sa stea sa acomodeze cu temp de afara si apoi te uiti. ( probabil la geam ai si plasa de tantari sau jaluzele Laughing
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Feb 2018 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Afecteaza. Scoate luneta aia pe balcon, daca ai balcon deschis, las-o o ora si pe urma du-te sa te uiti. Inelele lui Saturn le-am vazut usor si printr-un dezastru de talcioc de dimensiuni similare - daca Skywatcherul nu are o problema de fabricatie, as crede ca ar trebui sa se descurce la ele. Dar nu prin geam Wink
Sus
RClaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Oct 2012
Mesaje: 27



Localitate: Dumbraveni

MesajTrimis: 08 Feb 2018 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plasa nu am la geam, e numai sticla. Am crezut ca nu afecteza asta claritatea imaginii. Claritatea e influentata si de fatul ca planeta e chiar la rasarit?
Sus
RClaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Oct 2012
Mesaje: 27



Localitate: Dumbraveni

MesajTrimis: 08 Feb 2018 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numai acum am vazut comentariul domnului Saiph, poate greseala mea cea mare e ca toate observatiile de pana acum le-am facut din casa prin geam. Poate nu are niciun defect luneta. Va multumes tuturor pentru ajutor si pentru timpul acordat !
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Feb 2018 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RClaudiu a scris:
Numai acum am vazut comentariul domnului Saiph, poate greseala mea cea mare e ca toate observatiile de pana acum le-am facut din casa prin geam. Poate nu are niciun defect luneta. Va multumes tuturor pentru ajutor si pentru timpul acordat !



"Indoor astronomy" - un fel de "dark side" pt astronomul amator. Poate mai putin rau decat iesitul pe balcon, care e mai rau decat iesitul pe bloc. Very Happy dar in lipsa de altceva.. nah, e mai comod, ce sa-i faci.
Nu-i nimic, din greseli invatam.

Deci poti sa uiti, momentan, tot ce ziceam mai devreme. Sau salvezi si stii data viitoare ce ai de facut, daca si dupa ce ai iesit cu instrumentul undeva in afara surselor de perturbare (geamuri, turbulente locale produse de calorifere, cuproare, lumini parazite) tot observi ceva in neregula cu imaginea, oricare ar fi ocularul cu care te uiti.
De regula la puteri mai mari apar mai vizibile problemele, de orice natura ar fi ele.
N-ar strica poate sa inspectezi si mecanica lunetei intre timp, daca tot faci o treaba - sa n-ai jocuri, sa nu batzaie/flencane suruburile sau rotitele pe-acolo.

Spor la observatii! Outdoor! Wink


L.E.: aoleu, nu ma lua cu "domnul" Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
RClaudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Oct 2012
Mesaje: 27



Localitate: Dumbraveni

MesajTrimis: 08 Feb 2018 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai am o nelamurire cu privire la contragreutate, la ce foloseste? am observat ca daca dau jos contra greutatea, parca nu mai trepideaza asa de tare luneta.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Feb 2018 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RClaudiu a scris:
Plasa nu am la geam, e numai sticla. Am crezut ca nu afecteza asta claritatea imaginii. Claritatea e influentata si de fatul ca planeta e chiar la rasarit?



Geamul de la fereastra nu-i sticla optica Smile standardul lor de calitate e un pic mai sus de Groapa Marianelor (pt astro cel putin), iar un obiectiv acromat e un fel de Muncii Macinului Very Happy Un apocromat de top bine facut sa zicem ca ar fi K2. "Chomolungma" (sau cum s-o numi in limba lor) exista numai in proiect..

Evident ca e strans legata claritatea imaginii unei planete, prin orice instrument, de pozitia ei pe cer. Cu cat mai aproape de orizon (sub 20-25 grade E sau V - unii zic chiar 30-35 grade deasupra nivelului zero, al orizontului), cu atat mai stearsa e imaginea in ocular. Trebuie sa treaca de zona in care lumina traverseaza cea mai groasa parte a atmosferei - atat cat il priveste pe observator, oriunde s-ar afla el. Ipotenuza e mai mare decat cateta, nu?

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 08 Feb 2018 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RClaudiu a scris:
Mai am o nelamurire cu privire la contragreutate, la ce foloseste? am observat ca daca dau jos contra greutatea, parca nu mai trepideaza asa de tare luneta.



Ca la orice montura, contragreutatea te ajuta la mentinerea echilibrului static al instrumentului in timpul observatiilor. Cu alte cuvinte, fara CG risti sa cam ramai fara instrument atunci cand decuplezi ambreiajele si lasi sa se miste liber montura. Deci, nu o da la o parte, regleaza pozitia ei pe tija (ai montura ecuatoriala, sa inteleg, nu?) astfel incat, cu ambreiajul decuplat, sa nu se miste in nici o parte luneta (cuplata pe montura!) in jurul axei principale (RA).

Luneta trepideaza de la altceva, ca e montura firava, sau chiar trepiedul. CG nu ar trebui sa aiba influenta asupra vibratiilor, dar poate nu o fixasesi unde trebuie si amplifica vibratiile in pozitia aia.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact