Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_(1).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Skybolt 10x50


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Feb 2018 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Skybolt 10x50
Raspunde cu citat (quote)

Primul binoclu luat pentru piese a fost Boots Ascot 7x35, care a ajuns insa sa evite soarta de donator de componente - mai multe detalii in topicul dedicat lui ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=171755#171755 ).
Foamea de piese nu numai ca a ramas, dar a devenit si mai acerba, de cand 7x35-ul a canibalizat ocularul de la fotometrul vizual, asa ca am mai dat o raita pe site-urile de vanzari.
Dupa 62 RON mai putin in portofel, am capatat binoclul care este subiectul review-ului. Nu am gasit nici un sticker oval, nici un numar JB stantat. Nu avea nici capacel care sa acopere surubul de alama vizibil dinspre obiective. Daca e sa ma iau insa dupa un site cu nori ( https://www.cloudynights.com/topic/166930-...id_2162700 ), binoclul ar trebui sa fie japonez.

Binoclul este executat din metal, acoperit cu piele. A fost vandut fara aparatorile de ebonita (sau metal) ale ocularelor, asa ca am improvizat niste aparatori dintr-un segment de teava de plastic. "Oalele" care tin ocularele sunt masive; tot binoclul este greu, cantarul mi-a indicat in jurul a 1080 grame. Distanta inter-pupilara se regla usor, poate chiar prea usor, asa ca am preferat sa mai strang un pic surubul din fata, sa rigidizez un pic binoclul.
Focalizarea centrala e ... vascoasa, si un pic mai lenta, fata de Tento-ul pe care il folosesc de obicei, care are o miscare mult mai libera. In timpul noptii, cu manusi (relativ subtiri), focalizarea centrala mi s-a parut ca a devenit mai rigida. Probabil ca o prima masura de luat este sa inlocuiesc guma de mestecat din mecanismul de focalizare cu niste vaselina.
Focalizarea de pe ocularul drept mi s-a parut mai rigida fata de cea centrala.

Antireflexul de pe obiective pare a fi dintr-un singur strat de fluorura de magneziu, si are o culare albastruie. Pe oculare, stratul are in continuare culoarea albastruie, dar un pic mai palid. Nici una din piesele optice nu are marginile vopsite in negru, insa prismele au capacele de tabla neagra. Vorbind de prisme, pupila de iesire arata acel "romb" caracteristic unui material cu indice de refractie mai mic (posibil BK7). O privire aruncata dinspre obiective arata ca optica merita o spalare.
Binoclul a venit usor decolimat, tubul 'vinovat' fiind cel de pe partea dreapta. Nu am vazut suruburi de inclinare a prismelor, asa ca am desfiletat cu grija tubul portobiectiv drept, urmarind cum se aliniaza imaginile. Dupa aceea am validat operatia verificand suprapunerea imaginii la mai multe distante interpupilare.

In timpul zilei aberatiile cromatice nu mi-au distras atentia in nici un fel. Campul are o usoara distorsiune de tip "perna" (pincushion), dar nu deranjeaza. Imaginile ofera detalii fine, care mi-au adus aminte atat de monocularul Revue, cat si de Tento.
Noaptea, binoclul corect focalizat a dat imagini bune: a separat fara probleme Struve 747, si a mentinut-o separata pana spre ultimii 20-30% din camp. Vorbind de lup, campul real al binoclului este undeva pe la 5.5 grade: Betelgeuse si Meissa aproape ca incapeau amandoua in camp.
Fata de Tento, mi s-a parut ca imaginea este o idee mai intunecata: in zona lui R Leonis, steaua de comparatie '87' (magnitudine 8.7) era mai dificil de vazut in Skybolt fata de Tento. Poate diferenta intre acoperirile antireflex (FMC la Tento) sa explice diferenta perceputa. Oricum, pentru variabilele lucrate in acea seara am folosit Skybolt-ul fara a sesiza mari probleme.
La capitolul reflexii parazite, Skybolt-ul sta la fel de 'bine' ca Boots Ascot: din belsug, e a devarat in situatii grele, gen becuri de iluminat stradal plimbate prin campul vizual.
Planurile de viitor pentru Skybolt includ o curatenie generala si innegrirea marginilor (prisme si oculare sigur, obiectivele - poate), si o inlocuire a lubrifiantului de la mecanismele de focalizare. Per ansamblu, un binoclu probabil mai in varsta decat mine, care inca poate.



skybolt10x50.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  133.82 kb
 Vizualizat:  de 4965 ori

skybolt10x50.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2018 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un fie binoclu japonez foarte vechi inainte de excelence sign, fie din anii 80 facut in Macau sau Coreea. Oricum intr-adevar absolut necesar curatarea vaselinei vechi si din central si din dioptrii. Trebuie curatata toata sticla prisme si lentile inclusiv ocular toate lentilele (vei avea o mare surpriza ..optica ..in sensul bun). As avea nevoie de 2-3 poze in care sa se vada clar cele 2 juguri port oculare pentru confirmarea provenientei.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Feb 2018 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, dar nu au o forma deosebita.


eyepiece-details-skybolt.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  90.33 kb
 Vizualizat:  de 4851 ori

eyepiece-details-skybolt.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Feb 2018 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai sti cat de mult conteaza Smile
De exemplu acum pot sa iti garantez ca esti in posesia unui binoclu 100% japonez. Ceea ce este muuult mai sigur decat in varianta Macau, Coreea din punt de vedere al calitatii efective al sticlei si depunerilor. Deci o investitie foarte buna! Binoclul este fabricat inainte de 1959. Sticla este BK7 (daca ai un tint galbui si depuneiri albastre inchis este chiar de provenienta germana). In mod cert ai fluaj de vaselina pe prisme si se impune cum ziceam o curatare a lor si a tuturor lentileleor (in mod cert si lentilele ocularului au deja mizerie in ele). Daca binoclul este bine colimat poti sa il cureti ... fara demontarea prismelor Smile. Daca te intereseaza pot sa iti scriu un algoritm de curatare in acest sens. Doar sa ma lasi cateva zile sa am timp sa scriu un articol in acest sens , poate intereseaza si pe altii (este o modalitate perfectionata de mine Smile ). Deci nu te grabi.
PS- Mai mult daca gasesti un binoclu Celestron, Bresser, sau echivalent 10x50 defect la bani putini .. poti pune pe deasupra ocularelor aparatorile de cauciuc caci se potrivesc de minune asa cum vezi in pozele din acest reviev:
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=160192#160192
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 12 Feb 2018 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai curatarea o sa astepte pentru cand o sa am timp. Binoclul este colimat, asa ca pot sa lucrez pe rand, cate o jumatate, si sa ma folosesc de cealalta drept referinta, ca sa refac alinierea.

Pentru cupele ocularelor am folosit o bucata de teava de plastic neagra, care ave un mic joc fata de filetul cupelor originale (0.5mm?). Am fiert segmentele de teava, ca sa devina un pic mai moi, apoi le-am turtit usor la capatul care vine pe filet. Dupa ce au fost deformate, segmentele de teava intra fortat pe filet, si stau destul de bine infipte; iar daca le pierd, scot din nou teava si traforajul din debara Smile

Imaginea are un pic de schimbare de culoare, dar ... ochiul zice ca e galben, insa am facut o poza cu telefonul, si am incercat sa fac o curba de transfer: am raportat valorile RGB ale pixelilor vizibili in pupila de iesire (am evitat zona cu reflexia albastruie) la valorile RGB ale pixelilor din fundal (vezi poza 1).

Mi-a iesit insa o curba (vezi poza 2) care e in contradictie cu ce am simtit la ochi (accent pe galben).

-- edited --

O sa vreau sa refac masuratoarea pentru Skybolt. La toate celelalte binocluri curba de transfer a confirmat ce vedeam la ochi, si banuiesc ca am facut ceva erori la Skybolt.



exit-pupil.png
 Descriere:
 Marime fisier:  107.75 kb
 Vizualizat:  de 4798 ori

exit-pupil.png



transfer-curve.png
 Descriere:
 Marime fisier:  15.78 kb
 Vizualizat:  de 4798 ori

transfer-curve.png



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Feb 2018 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general ... ochiul nu minte Smile e bine daca ai un tint foarte fin galben, e foarte bine.
Nu te grabi ..cum ziceam am sa scriu un mic articol pentru exact cazul tau, aferent curatarii integrale a binoclului fara decolimare. Simplu si eficient. Valabil pentru cazurile in care "samsarii" de binocluri nu au umplut binoclul cu vaselina in prostie .... caz in care trebuie totusi date jos prismele si spalate la greu toate partile cu vaselina intarita inclusiv corpul port prisme (nu stiu de ce dar in aceasta zona baga idiotii vaselina la greu .... desi nu trebuie ! ... incercand fele de fel de izolari prostesti sau stiu eu ce o mai fi in capul lor ...).
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2018 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateodata ma intreb daca dupa atatea teste, verificari, comparari si tehnicitate investita in aceste echipamente, mai avem timp sa ne bucuram si de utilizarea lor efectiva. Bat-o vina de pasiune Evil or Very Mad
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Feb 2018 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

-- offtopic --
Pai analizele si masuratorile astea le fac la inceput, cand abia am luat binoclul/ocularul/telescopul. Dup-aia ai tot timpul sa te bucuri. Si cum nu cumpar prea des jucarele d-astea, am destul timp sa ma si uit prin ele.
Monocularul Revue 10x50 e tot timpul cu mine: la munca, in concedii. Boots Ascot-ul sta pe pervazul de l geamul de pe hol, si il folosesc aproape in fiecare weekend, de cele mai multe ori sa vad daca sunt turme de oi prin zona prin care urmeaza sa plimb cateaua.
Iar Tento-ul e calul de povara la observatii de variabile.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Feb 2018 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze - tot offtopic
Ai grija ...asa incepe virusul ...iei un binoclu ...il repari/masori ... si zici ca dupa aia "te bucuri" ...apoi ce sa vezi , pana sa te bucuri ..iei alta binoclu ...lasa ca dupa aia ...te bucuri ...si tot asa ajungi ca mine Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy .
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Feb 2018 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar daca perspectiva suna bine, eu sper sa nu. Evit sa am dubluri la binocluri (de exemplu doua 10x50). Phantom-ul a stat cu lunile dupa ce am luat Tento-ul, asa ca am preferat sa scap de el. Iar Skybolt-ul am vrut sa il iau pentru piese, da' am vazut apoi ca poate fi recuperat.

Nu stiu daca sau cat o sa il tin; binoclul in sine e bun, da' nu il vad sa inlocuiasca Tento-ul.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 05 Mar 2018 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mutat o parte din mesaje in Determinarea functiei de transfer (sisteme afocale)
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact