Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teme de observatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Feb 2018 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am observat azi prin dobsonianul Toleascop de 200mm steaua multipla 40 Eridani.
Am folosit grosismentele de 205x /Radian 6mm si de 328x /Plossl Celestron 7.5mm+Barlow 2x.
Am vazut steaua ca o tripla , deci am vazut componenta A de culoare ''galben pai'' si componentele B si C ca o dubla inegala in care componenta mai slab luminoasa este orientata spre N-NV.
Separatia dintre cei doi companioni am estimat-o ca fiind intre 1/8 si 1/10 din separatia dintre ele si steaua principala, valoarea de 1/8 imi parea mai apropiata de realitate.

Ocularul are camp aparent de 52 grade deci raza campului vizual este de 285 secunde sau 4.8 minute de arc.
Cand am centrat steaua principala , perechea B-C se afla direct spre Est la 30-35 la suta din raza campului vizual adica am apreciat o separatie A-BC intre 80'' si 100''.
Separatia dintre companioni am evaluat-o deci a fi intre 8'' si 13''.
Pe calculator am vazut ca datele Amiralului Nanson pentru stelele de mai sus sunt o separatie A-BC de 82.4'' iar separatia dintre B-C de 8.2''.



Pe aceeasi directie Est-Vest , se vedea o stea aflata la 0.8 din raza campului vizual.
Aceasta stea este ceva mai luminoasa decat companionul B.
Poate reusesc sa adaug o schita a observatiei.

Ponderile relative de luminozitate pe care le-am atribuit au fost A=1 ,B=5,C=7 iar steaua de la marginea campului vizual ,spre Est S=6.
Nu am studiat culoarea companionilor.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Feb 2018 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain Mircea, abia astept sa vad si eu pe Vulcan. Ieri nu am mai putut. Mersi de info.
_________________
Engage! Wink
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 00:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La următoarele teme, particip și eu. Am o lunetă numai bună pentru asta, un 60/900 care are o optică fantastică Very Happy din păcate vremea pe luna martie are o optică...

Cer senin tuturor!

_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 05 Mar 2018 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rigel este încă la îndemână și te îndemn să faci observații cu incitantul refractor de 60 F15. Cum ai ochiul format de celelate instrumente din panoplie, poate că impresiile tale asupra acestui refractor sunt în măsură să facă precizări asupra capabilităților (aș zice) micului refractor, dar știu că nu este un instrument chiar așa de mic, cel puțin ca lungime.
Sper să putem îmbogăți și noi (cei din Cluj) tema lansată pe forum cu unele inedite, despre care sper să povestim cît mai repede.

_________________
mihai
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2018 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un Vixen foarte șmecher din anii 80-90, în custodie permanentă la mine de la un prieten. O japonezărie ca toate japonezăriile. L-am luat cu mine de câteva ori și am observat multe M-uri și NGC-uri. Faceți un where is Waldo aici pe poză. De obicei stă pe montura PortaII cât setupul de foto trage. Porta ținea TV101 cand făceam variabile, acum în locul lui 101 e 85, și îmi e dor de ăia 16mm extra Very Happy

Cer senin tuturor!

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/origi...fd0df3.jpg

_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2018 07:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super, dacă vrei trepied cu montură pot să aduc eu. Numai vreme să fie, că anul ăsta a fost urăt de tot...
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
topacid
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2009
Mesaje: 253



Localitate: Bacau/Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2018 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O să pun pe Porta 60mm și las 85 ul acasa Very Happy
_________________
Takahashi TSA102, FSQ85 Baby-Q, iOptronCEM60, 150/1000, Generic 8" Dob, OO 200mm f4.5, ASI120MMS,1600MM cu filtre, 19 Pan, Pentax5mm XW,28 UWAN, 8mm TeleVue Plossl, 13mm T6 Nagler, 3.5, 6, 10 Delos,
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2018 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,
Chiar daca s-au tras concluziile, pt ca vremea (si timpul) mi-au permis abia acum, am indreptat si eu, refractorul catre Rigel. Va impartasesc si voua ce am vazut, mai mult ca o confirmare pt mine, ca am vazut ce trebuie.
Deci: sambata seara (10 martie), pe la ora 20, pt ca in sfarsit cerul permitea si stelelor sa mai lumineze (si am prins juma’ de ora libera), am pus refractorul 70 f/10, cu oglinda diagonal, pe montura. Citind comentariile voastre, observatiile le-am inceput cu un ocular Eudiascopic de 5mm, deci la 140x. Am observat companionul la aprox ora 5 (mai spre 6), dar separatia a fost evidenta, fiind dincolo de inelele de difractie – cam pe la al 5-lea inel daca ar fi sa le imaginez. Era un punct f fin, palid, care-l insotea pe Rigel. Am trecut la 100x, folosind un BCO de 7mm. Abia aici separatia era pe la inelul 3, dar tot f evidenta. In schimb cu ocularul StarGuider ED 8mm (88x), separatia era la limita vizibilitatii (pt ochii mei). Mai degraba intuiam ceea ce am vazut anterior. Observatiile le-am facut din balcon, cu poluare luminoasa consistenta, iar tubul (de altfel mic) a stat la aclimatizat cam ½ ore. Probabil ca, daca stiam cum va fi vremea si ma pregateam cu o diafragma de 60mm, atunci separatia ar fi fost un pic mai mica, dar, nu stiu prea bine, cred ca nu e mare diferenta intre 60 si 70mm. Oricum, repet, chiar si la 100x, separarea era cat se poate de clara.
Ce ma nedumireste este ca voi ati vazut companionul in dreptul orei 7, iar eu intre 5 si 6; intrebare de om… (nu dati cu pietre) : este posibil ca intr-o luna sa se fi rotit atat?
Numai bine,
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 12 Mar 2018 23:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ai pus luneta pe o montură azimutală și cum Rigel era trecut de meridian la ora la care ai făcut observațiile, ai remarcat consecința rotirii câmpului. Axa N-S față de care se măsoară unghiul de poziție, este înclinată spre stânga cu aproximativ 10-15 grade. (15 grade = 1 ora , deci ai avut de fapt aproape ora 6 + 1 ora= aproape ora 7)
dacă ai avut o montură ecuatorială și ai pus corect instrumentul în stație atunci nu știu ce ai văzut- poate o reflexie intermă a a obiectivului.

_________________
mihai
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2018 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect!
Scuze, mi-a scapat aceasta precizare. Am folosit o montura azimutala!
Multumesc,
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Mar 2018 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin

Multumesc pentru raport.
Felicitari pentru rezolvarea stelei duble Rigel.
Te invit sa urmaresti topicul si sa participi cu observatii , nu conteaza cand.
Textele digitale permit modificari si completari , deci orice noua contributie este binevenita.

Toate cele buna ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2018 22:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu multumesc pt tema interesanta!
Fiind despre sisteme stelare, topicul il urmaresc cu mult interes de la inceput (stiu pe cineva care mi-a facut un tur de duble din propria curte !). Din pacate, din ianuarie, abia acum mi s-au aliniat planetele (timp si conditii atmosferice)
Totodata, iata ca am mai primit o lectie despre cata atentie trebuie acordata interpretarii observatiilor – multumesc @theogon
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 04 Apr 2018 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara 3 aprile, cu sprijinul cercetatorilor de la Observatorul Astronomic din Cluj (Mircea Liviu si Vlad Turcu) si cu amicul meu Lucian (Auriga) am reactivar refractorul MERTZ de 70 mm F17
Inscriptia de pe focuser indica firma G&S Mertz vorm Utzschneider & Fraunhofer in Munchen care a functionat sub aceasta denumire intre 1882 si 1903.
Despre refractor voi deschide probabil in topic separate si ma voi axa acum pe observatii
Cu ocularul (Huygens probabil de 40 mm) am avut un grosisment de caa 35X ce mi-a oferit imagini surprinzator de bune.
Venus se vedea ca in mic glob aflat in faza si fara sa prezinte aberatii cromatice, desi turbulenta si transparenta erau relative slabe (5/10 si 4-5/10). La fel si Sirius mic disc alb stralucitor insa fara spicuri si raze.
Ne-am indeptat spre Rigel- cuminte si el. Despre companion se zarea foarte aproape de discul stelei cand si cand, la PA 195-200. Mircea Liviu si cu mine am zarit componenta la limita vizibilitatii si am sperat ca intunericul care se lasa o va face mai vizibila. N-a fost asa deoarece niste nori subtiri au stricat mai tarziu transparenta.
Ne-ar fi trebuit oculare cu focala mai mica- pe care le-am gasit dupa terminarea sesiunii de observatii.
Din ce am mai vizitat, opinia mea este ca la grosismentul acesta refractorul nostru se apropie bine de tot de in ED cu focala mai lunga (Cor Caroli, si Mizar au fost superbe la fel si sigma Orionis)
Pentru sesiunea urmatoare vom activa si celelalte oculare si vom putea prezenta o opinie mult mai pertinenta asupra aceste bijuterii uitata intr-un colt de observator.



20180403_213001.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  753.79 kb
 Vizualizat:  de 6193 ori

20180403_213001.jpg



_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 04 Apr 2018 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Refractorul Mertz


20180403_200612.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1003.67 kb
 Vizualizat:  de 6150 ori

20180403_200612.jpg


Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 04 Apr 2018 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Focuserul si o parte din tubul din lemn


20180403_200817.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  962.26 kb
 Vizualizat:  de 6189 ori

20180403_200817.jpg



_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact