Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teme de observatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Ian 2020 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta o recunosc, insa copil fiind nu tin minte personajul, stiu doar ca era batran.
Andy nu cumva ai batut si tu Astroclubul lui Sangeorzan, Strobach , Boico, Necsemer, Budala si inca multi altii?... (tot off topic)

_________________
mihai
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 30 Ian 2020 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirmativ! Smile

Credeam că nu am nici o amintire de la Sângeorzan; am găsit câteva cuvinte scrise pe o hartă.
De Boico nu-mi aduc aminte. De la Strobach am o carte.
Am urmat cursul de astronomie al lui Sângeorzan (alias Kepler). Wink

Vremuri trecute; vreme trece, vreme vine. Smile

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Feb 2020 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnilor ,sper ca zoth nu se va supara daca am sa va atrag atentia sa NU incetati cu asemenea off-topicuri extrem de interesante!

Vin cu o prima tema de observatii pentru Februarie ,inspirata din anuarul Meteor /2020.
Duminica 2 Februarie la ora 17:34 UT ,adica 19:34 TLR , asteroidul 15 Eunomia (10mv) se va afla la 7' Est de steaua Theta Psc(4.3mv).
La acel moment , Theta se va gasi pe cerul vestic la o altitudine de 22 grade,la jumatatea ''cotita'' spre Est a distantei dintre Venus si Markab /Alfa Peg.
Pentru Arad, Telescopius da o prognoza naspa de 100% pana miercuri cand situatia se va imbunatati si vom avea ''doar'' 75%,poate voi veti avea bafta.

Edit : mai avem o sansa deseara (prognoza de 18% nori pentru ora 19-20) cand 15 Eunomia va fi intre Theta Psc si HIP 115551 aflata la 2 grade spre Vest.
Eunomia va fi la 19:30 TLR la jumatatea distantei dintre steaua ''a'' si Theta Psc.
Si va forma un triunghi isoscel cu steaua ''a'' si HIP 115551.
Deci vreme buna sa fie ca telescoape si informatii sunt destule...Razz
Altitudinea fiind destul de mica , cred ca nu va fi nevoie de diagonala la luneta ,deci schita atasata se serveste ''sec'' ,asa cum este.

Succes ,Mircea



15 Eunomia.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  35.2 kb
 Vizualizat:  de 6190 ori

15 Eunomia.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Feb 2021 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la finele anului trecut, mai precis din serile de 28, 29 si 30 decembrie, nu am mai prins nici o ocazie buna de observatii, ori cer inorat ori excesiv de frig.
Aseara cerul s-a mai degajat de nori si mi-am propus sa confirm culoarea lui Rigel B ... dar pentru asta ar trebui mai intai sa-l vad. Din pacate cerul vazut prin instrumente nu a fost atat de bun pe cat am sperat, transparenta undeva la 7/10, seeingul la 3-4/10 sau pe acolo. La prima runda de incercari nici luneta de 80mm, nici cea de 102 sau 130mm nu l-au scos in evidenta pe Rigel B. Eram usor dezamagit dar am mai incercat o runda de teste si de data asta a aparut dar numai in luneta de 102mm si numai la o magnificatie de 70-80x. Dupa focalizari repetate am confirmat prezenta lui Rigel B si culoarea lui cenusiu-albastrie.
Am scazut magnificatia si m-am indreptat spre M42 care a fost frumos vizibila in toate cele 3 lunete, o priveliste splendida care iti incarca bateriile dupa o vreme mai lunga de stat pe tusa. Si pentru ca tot eram in zona am dat o fuga in Trapezium unde iar am avut oarece dezamagire, toate lunetele aratau doar 4 stele si numai la magnificatie moderata. Cum incercam sa fortez nota, imaginea se manjea din cauza turbulentei.
Una peste alta, o seara de observatii nu prea reusite dar cu o confirmare in privinta lui Rigel B, o seara care te pune pe ganduri in privinta limitarilor impuse mai mult de cer decat de instrumente.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iun 2021 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod de-a dreptul paradoxal, desi Epsilon 1-2 Lyrae este una dintre cele mai observate stele multiple ale cerului nordic, nu am gasit multe rapoarte cu adevarat detaliate despre acest obiect.
Iar desene de observatii nici atat.

Iata de ce va invit la aceasta tema de observatii : rezolvarea si separarea stelei multiple Epsilon 1-2 Lyrae.

Descrierile si comentariile in text sunt foarte bune iar desenele, fie ele si ne-artistice, doar tehnic corecte, de-a dreptul binevenite!

Cu ce telescop, la ce grosisment se rezolva, se separa componentele ?
Cate stele vedeti in acest sistem ?
Care sunt pozitiile stelelor una fata de cealalta ?

Daca vom avea desene actuale, vom putea demonstra modificarea pozitiei stelelor in timp, prin compararea cu desene vechi. Deci vom vedea efectul deplasarii reale a unor stele.

Atasez o captura de ecran din StelleDoppie pentru aceasta stea multipla.
Daca vor exista intrebari, vom discuta aceasta fisa, ca sa ne familiarizam cu situl StelleDoppie, extrem de util pentru dublisti.

Astept cu mare drag observatiile si comentariile voastre.
Nu uitati: intelept este cel care cunoaste toate intrebarile, nu cel care stie toate raspunsurile.
Deci astept si intrebarile voastre.

Cer bi-senin, Mircea



eps lyrae.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  206.51 kb
 Vizualizat:  de 5008 ori

eps lyrae.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2021 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
..Epsilon 1-2 Lyrae ..

Stiu ca n-am ce sa caut la avansati, mai ales dpdv al dublelor, dar atasez o captura de ecran din Stellarium, este vorba de cele doua aflate la aprox. 1grad de Vega?



 Descriere:
 Marime fisier:  267.66 kb
 Vizualizat:  de 4997 ori




Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 08 Iun 2021 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Exact, despre acele stele este vorba, sunt printre cele mai frumoase stele duble de observat. Fiecare dintre ele se separa in cate doua componente foarte apropiate intre ele. Smile

Eu chiar aseara am observat stelele Epsilon 1 si 2 Lyrae, prin reflectorul de 114/900mm, la grosismentul de 250x, cu ocularul Super MA 3,6mm si am separat lejer componentele la ambele stele, desi sunt foarte apropiate intre ele.
Componentele acestor stele sunt notate cu A si B , la Epsilon 1 Lyrae, C si D la Epsilon 2 Lyrae, iar aproximativ intre ele (formand un triunghi cu acestea) mai este vizibila inca o componenta notata cu I, de magnitudinea de 10,12 , situata la aprox. 150", sud-sud-est de componenta A, si care am observat-o deasemenea in refletorul de 114mm. Deci am observat 5 componente in sistemul Epsilon Lyrae, pana acum. Acest sistem cuprinde vreo 9 componente, dar multe dintre ele sunt inaccesibile instrumentelor mici.
Mai ramane sa gasesc componentele E si F, cu magnitudini de 12.3 respectiv de 12,7, care au separatii mai mari de 60" fata de componentele principale, dar cu reflectorul de 150/1400mm, care este mai luminos decat reflectorul de 114mm. Mai jos atasez si o poza a unui desen facut aseara, dupa observatii.



20210608_141211.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  600.29 kb
 Vizualizat:  de 4965 ori

20210608_141211.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Iun 2021 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy

Te rog fii serios, ce afirmatie e aceasta ca'' ...n-am ce sa caut la avansati...'' ?
Esti binevenit oricand, la oricare dintre topicuri.

Da, aceea este steaua multipla Epsilon 1-2 din Lira, cea indicata de tine.
La marire mica vedem o singura dubla, notata in tabelul din StelleDoppie drept STFA 37 AD.
La mariri mai mari, vom vedea ca steaua A are un companion B. Acestea formeaza dubla STF 2382 AB.
Similar, C are un companion D, vizibil la mariri mari, acestea doua formeaza dubla STF 2382 CD.

Iulian

Excelent, multumesc pentru detalii si desen.
Incarc din nou datele lui Eps 1-2 Lyrae din StelleDoppie, am incercuit cu rosu combinatiile/dublele care sunt accesibile doar telescoapelor de la 300mm in sus.

Invit colegii sa incercam sa indentificam celelalte componente,accesibile telescoapelor mai mici, inafara celor descrise.
Folositi mariri cat de mari suporta telescopul si conditiile : intre cele doua duble sunt vizibile niste stelute slabe.Greu de vazut dar le-am vazut.
Plus , inafara ''dublei-duble'', vad in tabel ca ar trebui sa fie o ''multime'' de companioni pe care eu nu-mi amintesc sa-i fi notat vreodata... Embarassed

Avem colegi care au ''tunuri'' de calibru respectabil.
Ar fi grozav daca ar ei contribui la observarea dublelor in chenar rosu, inaccesibile ''civililor''.

Cer senin,Mircea



eps lyrae.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  316.66 kb
 Vizualizat:  de 4930 ori

eps lyrae.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Iun 2021 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Iulian

Excelent, multumesc pentru detalii si desen.


Cu placere. Smile

Am reusit sa observ si componentele E si F din sistemul Epsilon Lyrae, cu reflectorul de 150mm. Very Happy Componenta E se vedea greu, intre stelele duble Epsilon 1 si 2 Lyrae, mai aproape de Epsilon 2 Lyrae, iar componenta F se vedea foarte greu, nu departe de componeta E, tot intre stelele Epsilon 1 si 2 Lyrae. Deci , acum am la activ 7 componente observate in sistemul Epsilon Lyrae.
Intrebarea este , oare toate aceste componente fac parte fizic din acest sistem, sau unele sunt doar aparent apropiate de componentele A,B,C si D ? Ma gandesc ca nu degeaba acele stele slab luminoase dintre componentele A-B C-D, au fost notate cu E,F,G,H sau I.



20210609_084047.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.4 MB
 Vizualizat:  de 4906 ori

20210609_084047.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2021 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am observat adesea aceste duble cu toate instrumentele din dotare în diferite ocazii, printre care demne de remarcat ar fi observațiile cu public de la Astro festivaluri, din plin centrul orașului.

Din păcate nu am fost atât de preocupat de detalii și doar steluța dintre cele 2 duble am observat-o clar de multe ori, nu am insistat neștiind că sunt și altele pe-acolo. Va trebui să le acord mai multă atenție, mai ales că "am cu ce".

Iulian, felicitări! Ești deja un dublist înrăit! Very Happy

Din câte știu, ordinea alfabetică a stelelor din cataloage de regulă indică și ordinea magnitudinilor, nu este arbitrară.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2021 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Felicitari pentru observarea stelelor E si F.
Acestea sunt stelele pe care Admiral W.H. Smyth le-a denumit '' debillissima''.
Din cauza stralucirii ''dublei-duble'', stelele ''debillissima'' scapa atentiei observatorilor.
Doar persoanele avizate le vad dar nu fara efort.
Eu le-am vazut prima data cu dobsonianul D=125mm ''Ratusca cea urata'', cu zece ani in urma,la 21 Aprilie 2011, cand testam ocularele Tolles proiectate de zoth si construite de Erwin.
Deci incurajez colegii sa insiste, sunt absolut convins ca stelele ''debillisssima'' sunt vizibile cu Makuri de 127mm sau lunete de 100-110mm .

Azi-noapte, observand cu dobsonianul de 200mm,am reusit sa vad pentru prima data, cea de a treia stea ''debillissima'', mentionata de Olcott ca fiind vizibila cu o luneta de patru inch, evidentiata cu rosu.Restul stelelor vazute in vecinatatea ''Dublei-duble'' le-am notat cu albastru pe captura de ecran din Aladin Lite.
Spre Est, si paralel cu Eps1-Eps2, am vazut un asterism pe care l-as denumi ''Furca lui Epsi'', avand o lungime de (aprox.) trei minute de arc.
La Vest de Eps2 - dubla sudica, am vazut un asterism triunghiular, ''Sageata lui Epsi'' , care tinteste direct spre Eps1 - dubla nordica.
Toate acestea se vedeau in campul de 16 minute de arc al ocularului Lacerta 4mm, la 308x.
Am trecut si la 385x cu ocularul TS Planetary 3,2mm, pentru detalii, cand am remarcat triughiul stelar de la Nord de ''Furca lui Epsi''.

Atasez poza schitelor de azi-noapte si captura de ecran in care am identificat stelele vazute.
Printre aceste stele ar trebui sa fie componentele din lista StelleDoppie.Ce ziceti ?
O diagrama detaliata de acest fel nu am gasit, hai sa o elaboram noi.

Cer bi-senin,Mircea



Eps Lyr.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  549.42 kb
 Vizualizat:  de 4866 ori

Eps Lyr.jpg



Eps Lyr.v1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  584.49 kb
 Vizualizat:  de 4866 ori

Eps Lyr.v1.jpg



Dubla-dubla.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  133.36 kb
 Vizualizat:  de 4866 ori

Dubla-dubla.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iun 2021 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara, dupa ce am observat Nova Her 2021, am reobservat Epsilon 1-2 Lyrae la 385x, obtinut cu ocularul TS Planetary 3.2mm.
''Nu am plecat cu mana goala'' deoarece am vazut, la limita de vizibilitate steaua notata cu mov in schita electronica atasata.
Folosind portalul CDS de pe Aladin Lite am aflat ca tocmai am facut cunostinta cu steaua UCAC 3 260-142078. Nu am gasit o valoare pentru magnitudinea ei vizuala.
Am cautat-o in tabelul sistemului Eps 1-2 Lyr dar nu am gasit nici o stea la PA = aprox. 300 grade si separatia intre 63'' a lui E si cea de 75'' a lui G, mai apropiata de 70''.
Desi nu face parte din sistem, incepand de aseara la mine sunt contabilizate patru stele ''debillissima''.

Mircea



UCAC3 206-142078.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  20.57 kb
 Vizualizat:  de 4753 ori

UCAC3 206-142078.JPG



Dubla-dubla.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  144.77 kb
 Vizualizat:  de 4752 ori

Dubla-dubla.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 18 Iun 2021 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Folosind portalul CDS de pe Aladin Lite am aflat ca tocmai am facut cunostinta cu steaua UCAC 3 260-142078. Nu am gasit o valoare pentru magnitudinea ei vizuala.

Am gasit in StarCalc cu cataloagele GSC si USNO-A2 doua stelute apropiate, situate exact in pozitia stelei "mov" cu magnitudini V de 13.2 (GSC 03122-02202) si 14.9 (USNO-A2 Star 1275-10301436):
USNO-A2 Star 1275-10301436
Current apparent equat. coordinates:
Alp: 18h 45m 0.69s Del: +39° 38' 36.2"
Equat. coordinates (J2000):
Alp: 18h 44m 16.94s Del: +39° 37' 20.5"
Field: 230
V: 14.9m (?)
B: 18.0m (?)
GSC 03122-02202
Star
Current apparent equat. coordinates:
Alp: 18h 45m 0.6s Del: +39° 38' 34"
Equat. coordinates (J2000):
Alp: 18h 44m 16.9s Del: +39° 37' 18"
Plate: GSC1
V: 13.17m


La aceleasi coordonate, VizieR da o stea dubla cu componentele de 13.9 si 14.2 separate de 35" in 2015. De fapt sunt componentele G si H ale multiplei eps Lyr.
Este interesanta mentiunea "High proper-motion Star" la UCAC3 260-142078, precum si faptul ca in WDS face parte din multipla eps Lyr, WDS 18443+3940, pe pozitia ultima, 19. Apare si la pozitia 12 raportata la perechea CD (eps2): PA 313 grade, separare 96".

Deci, ceea cea ai vazut tu si ceea ce imi da StarCalc ca doua stele foarte apropiate, adica steaua mov este componenta H a stelei multiple eps Lyr, cu magnitudinea in banda V de 13.2 (GSC) sau 13.9 (WDS)!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iun 2021 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius

Multumesc pentru informatiile detaliate si interesante.
Ca unghi de pozitie si eu m-am gandit la componenta H deoarece se vede in schita ca steaua ''mov'' are fata de CD un PA in jur de 300 grade; deci 313 gr. ar fi perfect.
Dar nu corespunde separatia de 95'', ar trebui sa fie mai indepartata decat componenta E dar mai apropiata decat G care are separatia data la 75''... Rolling Eyes
Ca magnitudine sunt convins ca pot vedea stele de 13,2mv cu dobsonianul de 200mm, de 13,9mv ... doar as vrea.

Ce spune Vizier despre dubla GH este iarasi interesant deoarece PA = 358 grade corespunde daca vom considera H ca fiind steaua centrala.
Steaua G mi-a parut mai luminoasa atat pe 8 Iunie, cand am vazut-o prima data cat si pe 16 Iunie.
Dar ma gandesc ca faptul ca o stea e mai luminoasa in domeniul vizual nu inseamna musai ca este mai masiva decat cealalta componenta.
Am mai intalnit cazuri in care steaua centrala a unei duble sau multiple este componenta mai slab luminoasa. Imi voi nota de acum asemenea cazuri, sunt de fapt cele mai interesante.
Poate ca steaua centrala este mai slab luminoasa deoarece are un disc de acretie in jurul ei ?
Pe ''discdetective'' de pe ''zooniverse'', procedura ne cere sa eliminam din selectii orice stea dubla.
Sunt (ca sa fiu in ton cu moda romglish) ... puzlat ... Rolling Eyes

Cu noul tau reflector de 6 inch cate stele ''debillissima'' vezi ?
Renumitul Jeremy Perez, cu un asemenea telescop, nu a vazut si nu a desenat nici una desi E si F se vad bine in dobsonianul ''Ratusca cea urata'' cu apertura de 125mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 18 Iun 2021 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai s-a lamurit: G-ul tau din poza e de fapt H-ul de magnitudine 13.04 (GSC) sau 13.9 (VizieR), PA=313, sep=95" de eps2, iar steluta mov e G-ul de magnitudine 13.2 (GSC) sau 14.2 (VizieR), PA=293, sep=75" tot fata de eps2. Corespund si parametrii de la GH (pozitia 19)!
Magnitudinile din GSC (banda V - Visual) sunt exact ce ai presupus ca ai vazut. Magnitudinile din VizieR sunt fotografice in banda B (Blue)! Tot StarCalc-ul mi-a sarit in ajutor...

Mircea Pteancu a scris:
Cu noul tau reflector de 6 inch cate stele ''debillissima'' vezi ?
Deocamdata n-a vazut nici una... Nici macar Lyra n-am vazut-o... Sad
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 14 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact