Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Montura_tip_Vixen_Porta-2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Carti despre stele variabile?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele variabile

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Feb 2018 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa e. Mie imi e usor cu ss5. Smile Cam cat va creste si in cat timp atunci?

Acum citesc cartea cu variabile, daca vreti, la sfarsit fac un thread cu ce stele am scos de acolo ca merita vazute si cat de periodic. Multe chestii mi se par aberante, de ex sa vezi cateva zecimi de mag. crestere dupa lunide obs, dar sunt si chestii faine, de incepatori sau ne-maniaci. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Feb 2018 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si tu, acum, poti sa faci estimari cu precizie de 3 zecimi de magnitudine.

Dar da, iti poti pierde rabdarea cu stelele care variaza putin intr-un interval mare de timp.

Nu stiu ce e ss5. "Cam cat va creste si in cat timp atunci?". Banuiesc ca intrebarile sunt despre R Leo? Maximul e undeva pe la m=4 - 5, si ar trebui sa il atinga in pprimavara asta Smile.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Feb 2018 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, era despre R Leo . Smile Mersi de informatie!

ss5 e Sky Safari 5. Smile Scuze, pot sa il scriu asa de acum incolo? Imi e foarte greu sa scriu in zilele astea, ca scriu de pe telefon si tot nu pot tasta ca lumea. Razz

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Feb 2018 17:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara m-am uitat si eu la steaua variabila R Leo , atat cu telescopul, cat si cu binoclul. Am comparat-o cu doua stele din preajma sa, notate cu A si B in imaginea de mai jos si am evaluat magnitudinea stelei undeva pe la 7,9 mv . Avea o culoare rosiatica ,era intr-adevar interesanta. In binoclul 10x50 se observa la limita vizibilitatii, destul de greu, dar se vedea. Smile
M-am uitat si la alte stele variabile , precum R Gem, care aseara avea magnitudinea 6,2 , fiind usor vizibila si in binoclul 10x50, apoi T Monocerotis, o stea de tip cefeida, ca Delta Cephei ,ce avea aseara o magnitudine de 6,5 si la urma VZ Cancri, o stea variabila interesanta cu perioada foarte scurta,de numai 0,178 zile si o variatie de 0,73 magnitudini, care aseara avea o magnitudine de 7,6 la ora 20:45 care apoi, a crescut la 7,3 la ora 21:28, interesant! Very Happy O sa mai studiez aceasta stea cand mai am ocazia.



R Leonis.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  71.22 kb
 Vizualizat:  de 6436 ori

R Leonis.jpg



R Geminorum.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  99.1 kb
 Vizualizat:  de 6436 ori

R Geminorum.jpg



T Monocerotis.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  126.67 kb
 Vizualizat:  de 6436 ori

T Monocerotis.jpg



VZ Cancri.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  105.14 kb
 Vizualizat:  de 6436 ori

VZ Cancri.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Feb 2018 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow, tu stii estima asa pe zecimi? Frumos. Incerc sa ma bag si eu la variabile, dar asa mai lent. Smile mai ziceti daca stiti cand unde care variaza.
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Feb 2018 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rând, steaua Algol (Beta Per) are un minim pe data de 10 februarie, la ora 21:20, ora României, apoi steaua AR Aur,din constelatia Auriga, tot binară cu eclipsa, ca și Algol, are un minim pe data de 28 februarie, la ora 20:13. Ar mai fi și steaua W Gem , care este cefeida,ca și Delta Cephei, va trece prin minim pe 11 februarie, dar la ora 12:40, adică ziua, apoi va trece prin maxim pe 13 februarie la ora 21:38, adică seara,deci va putea fi observată. O altă stea ar mai fi T Mon din apropiere de nebuloasa Rosseta, tot cefeidă, care va trece prin maxim pe 12 februarie, la o oră cam nasoala, 7: 28 dimineață, dar va trece prin minim pe 3 martie, noaptea, la ora 0:57 . O să mai caut efemeride la alte stele și o să mai scriu aici , dacă mai găsesc ceva interesant.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Feb 2018 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am inceput sa mă ocup cu stele variabile, încă din 2015, de când aveam doar luneta de 60mm și binoclul acela de 8x40. La început mi-a fost mai dificil, începând cu stele cu variații mai mari de o magnitudine, dar pe parcurs am învățat să " citesc" și variații mai mici de o magnitudine, ajungând până la o acuratețe de 0,1-0,2 mag. cu ajutorul metodei Argelander. Practic evaluez diferența de magnitudine in "grade de strălucire", apoi transform aceste grade de strălucire în fracțiuni de magnitudine și astfel aflu diferența în magnitudini.Este mai ușor și mai precis de aflat în felul acesta diferența de strălucire dintre steaua variabila și steaua de comparație, decât să afli diferența de strălucire direct in fracțiuni de magnitudine.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Feb 2018 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara aceasta, steaua Algol (Beta Per) va trece prin minim,dar în privința orei la care va avea loc minimul "părerile sunt împărțite" ; Stellarium de pe calculator și programul Variabile Stars Observer dau ora minimului 15:56 UTC, adică 17:56 ora României, în timp ce Stellarium de pe telefon și cartea Efemeride Astronomice 2018 indică ora 19:28, respectiv 19:20 UTC, adică 21:28, respectiv 21:20 ora României. Dumnezeu știe care este adevărul. Rolling Eyes Doar observațiile stelei vor scoate adevărul la iveală. Smile Numai de cer senin să avem parte. Smile
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Feb 2018 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de chestii, incwrc sa ma bag si eu la variabile ca nu orea mai am altceva. Mi se par interesante sa creasca asa exponential incat sa isi schimbe mai multe magnitudini.
_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 10 Feb 2018 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara aceasta am observat minimul la steaua Algol, datorita vremii mai "îngăduitoare" la Brăila care mai împrăștiat din nori pentru ceva timp.
La ora 19:46 , magnitudinea stelei Algol era de 3, apoi, la ora 20:30, magnitudinea sa a crescut la 3,1,deci strălucirea s-a micșorat, iar la ora 20: 50 magnitudinea stelei era de 3,2 apoi vremea nu mi-a mai permis să mai fac încă o evaluare a strălucirii stelei Algol, așa că m-am mulțumit cu ce am realizat până acum.
După cum se comporta strălucirea stelei Algol, cred că se adevereste varianta dată de cartea Efemeride Astronomice 2018 și de Stellarium de pe telefon și anume, că minimul strălucirii stelei avea loc la ora 21:20-21:28.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Feb 2018 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, imi spui te rog cum apreciezi corect magnitudinile? Adica vad ca o stea de langa e mai mare, una mai mica, le stiu si magnitudinile ca mi le da skysafari. Dar cum apreciez exact cu cat e mai mare/mica, cum calculez magnitudinea variabilei, mai exact decat sa zic: na, acum e mai stralucitoare? Te rog, nu pune link sa citesc mult, doar explica in cuvinte putine si scurte sa inteleg, ok? Mersi!
_________________
Engage! Wink
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Feb 2018 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, o sa dau eu o explicatie asa, mai scurta, da' numa' daca dai si tu o explicatie la fel de scurta legata de observarea galaxiilor: de unde incep, ce sa caut, e vre-un telescop mai bun. Ceva scurt. Wink Smile
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Feb 2018 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan.

Una din metodele cele mai eficiente in evaluarea strălucirii unei stele variabile este metoda Argelander și constă în aprecierea diferenței de strălucire dintre variabilă și steaua de comparație, in grade de strălucire. Gradul de strălucire reprezintă cea mai mică diferență de strălucire percepută în mod sigur pe cale vizuală și poate echivala cu 0,1-0,2 mag., cei mai experimentați pot distinge și mai puțin de 0,1 magnitudini.
Metoda Argelander constă în felul următor:

Atunci când privești când steaua variabila, când steaua de comparație si nu poți pune in evidenta nici o diferență între ele, înseamnă că diferența de strălucire dintre stele este de 0 grade de strălucire și se notează cu : A 0 V sau V 0 A ,unde A este steaua de comparație,iar V este steaua variabila.

Atunci când ,la prima vedere , stelele ți se par la fel de strălucitoare,dar la o privire mai atentă constați totuși o mica diferență, de exemplu că steaua A pare ceva mai strălucitoare decât variabila V, atunci înseamnă că este o diferență de 1 grad de strălucire și se notează cu A 1 V.

Dacă de exemplu, steaua A apare neîndoielnic mai strălucitoare decât variabila V, dar diferența este totuși mică, înseamnă că este o diferență de 2 grade de strălucire și se notează cu A 2 V.

Dacă diferența de strălucire dintre steaua A și steaua variabila apare deja la prima vedere dar este totuși mică înseamnă că diferența este de 3 grade de strălucire și se notează cu A 3 V.

Iar dacă se vede clar diferența de strălucire dintre stele, fără nici un efort înseamnă că diferența este de 4 grade de strălucire și se notează cu A 4 V.
Mai sus de 4 grade de strălucire, Argelander nu recomandă evaluarea diferențelor de strălucire, deoarece ochiul devine mai ineficient in aprecierea diferențelor prea mari.
La fel și când steaua de comparație este mai slabă decât variabila, se aplică aceeași metodă, numai că se notează, de exemplu cu V 1 A sau cu V 2 A etc.
De obicei, atunci când evaluezi o stea variabila, cauți cel puțin două stele de comparație, una ceva mai strălucitoare decât variabila, care o notezi cu A , cealaltă să fie ceva mai slabă decât variabila, care o notezi cu B.
Să zicem că steaua A este cu 2 grade de strălucire mai luminoasă decât variabila,iar steaua B este cu 1 grad de strălucire mai slabă decât variabila, atunci se notează în felul următor: A 2 V 1 B .
Știind cât înseamnă un grad de strălucire în fracțiuni de magnitudine, și cunoscând magnitudinile stelelor de comparație A și B, poți afla cu precizie magnitudinea stelei variabile. Cam asta este metoda Argelander de evaluare a strălucirii unei stele variabile.

Mult succes și cer senin. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 13 Feb 2018 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Iulian!! O intrebare: gradele astea sunt deci o zecime de magnitudine sau o magnitudine?

Herr Alien, am mai scris despre cautarea galaxiilor, dar mai scriu, ca doar si eu intreb mereu lucruri. Dar nu e nimic special. Pun rdf-ul, ma duc la fov-ul potrivit, locul exact il gasesc dupa asterismele din jur. Ma uit exact unde, langa ce stelute, in ce pozitie zice stellarium sau skysafari ca e galaxia. Daca in 25mm nu vad nimic, maresc la 10, apoi la 6, se intuneca fov-ul, se vede mult mai bine. De multe ori nici in 10mm nu se vede nimic, dar in 6mm da.

Si trucurile sunt esentiale daca nu vrea nicicum galaxia ma-si. Smile vederea periferica mi-a aratat minim 40% din galaxiile vazute. Mi s-a spus ca toata lumea are altcumva, mie sweet spotul e daca ma uit un pic mai sus si la stanga de target. Dar ma plimb peste tot in jur cu vederea. Si inchid cu mana sa nu imi vina nici o lumina din afara in ochi. Si tot ma plimb vreun minut cu vederea asa.

De multe ori mai zgaltai un pic telescopul, chiar merge, prind cate o fraxctiune de secunda ceva. Daca prind de mai multe ori in acelasi loc, score. Smile Si trebuie sa stii cam ce magnitudine iti e limita. Eu cu 8dob si la un cer la care vad cu ochiul liber putin mai sus de mag 5, limita e cam 11.5 mag si 13.5 sb. Sb e foarte important, nu doar mag. La un site care are optiunea de a-ti fixa parametri si iti da galaxiille care se afla sub limita ta, fa o lista, si apoi da-i! Nu poti da gres.

Dupa terminarea galaxiilor Messsier recomand cele din H400, multe sunt super usoare si mi s-au vazut si in 25mm, direct. Sunt si cateva imposibilitati insa.

Cam atat pot sa spun, daca ai inca nelamuriri, intreaba, iti raspund cu placere daca pot.

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Feb 2018 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gradele de strălucire reprezintă zecimi de magnitudine, fiind egale cu 1-2 zecimi de magnitudine, adică cu 0,1-0,2 mag. depinzând de acuitatea și pregătirea fiecăruia. Unii astronomi mai experimentați pot aprecia un grad de strălucire, la o diferență egală cu mai puțin de o zecime de magnitudine, de până la 0,08 mag.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele variabile Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact