Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_282197.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Orion + Running Man si Horshead + Flame Nebula


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
toriqo
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 243



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2017 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Orion + Running Man si Horshead + Flame Nebula
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Sunt la inceput si sunt aici pentru critica. Constructiva. Vreau sa invat cat de mult posibil.
Locuiesc in Bucuresti, fotografiile sunt facute din Bucuresti.

Orion: 50 lights - 20 secunde@iso3200, 50 darks, 50 bias
Montura iOptron iEQ30 Pro
Scope TS ED Refractor 110mm f/7
Camera Canon EOS 70D nemodificat
Punerea in pol a fost inexistenta, am aliniat cat am putut din ochi (nu vad steaua polara care este pe cealalta parte a cladirii in care locuiesc si nici nu stiam sa fac drift alignment).

Horsehead: 71 lights - 120secunde@iso1600, 50 darks, 50 bias, 50 flats
Acelasi echipament dar cu camera modificata (filtru Baader) insa am uitat sa fac balansul de alb pe zi, am folosit auto.
Punere in pol decenta prin drift alignment cu un ocular luminat.

Stacking si procesare in PixInsight (am incercat si DSS cu Startools dar rezultatele au fost dezamagitoare)

Ce stiu/cred:
Expunerile trebuie sa fie mult mai lungi (5-10 minute) si mai multe (100+)
Am nevoie de dithering si filtru LP
Am nevoie de autoghidaj
Am nevoie de field flattener

Acum am o luneta Orion 80mm Short Tube si un Orion StarShoot AutoGuider
Voi folosi APT pentru controlul camerei si pentru dithering (prin intermediul PHD2).
De asemenea mi-am comandat un filtru CLS-CCD de la Astronomik, un field flattener TS si un dovetail side-by-side.

intrebari:
Este ok ca o data la 2-3 luni sa trag 200 de dark-uri pe care sa le folosesc intruna, in loc sa le fac la fiecare sesiune (expuneri/iso diferite pentru fiecare set in parte)? (prin 2-3 luni ma refer la temperatura medie care se schimba, evident, odata cu anotimpul)
Este ok sa folosesc mereu aceleasi bias-uri (iso-uri diferite, evident) care, din cate imi amintesc, nu au legatura cu temperatura?
Am citit pe undeva ca nu mai este nevoie de dark-uri daca folosesc dithering (sau, cel putin, nu mai am nevoie de multe dark-uri). Se poate renunta la ele in acest caz?

Multumesc mult!



orion.jpg
 Descriere:
Orion Nebula
Running Man Nebula
 Marime fisier:  1.14 MB
 Vizualizat:  de 4530 ori

orion.jpg



horsehead_nebula.jpg
 Descriere:
Horsehead Nebula
Flame Nebula
 Marime fisier:  1.36 MB
 Vizualizat:  de 4530 ori

horsehead_nebula.jpg


Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2017 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut , ceva s-a intamplat la procesare la Orion de au scapat cadre cu hotpixeli neeliminati . Unde se vad pixeli verzi /rosii albastri ar fi trebuit sa fie puncte negre . Pentru ceva facut din bloc este excelent cel putin Flame si Cap de cal au iesit superb .


hotpixels.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.35 kb
 Vizualizat:  de 4488 ori

hotpixels.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
mihaighita
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Oct 2017
Mesaje: 10



Localitate: Casciana Terme

MesajTrimis: 07 Noi 2017 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

1. Darkurile le iei la fiecare sesiune - Zgomotul de imagine este total diferit la variatii de temperatura. Pe un DSLR eu am vazut variatii si la diferenta de 1 grad. Daca vrei sa ai un un raport bun semnal/zgomot nu ai cum sa folosesti aceleasi darkuri pentru diferente de temperatura a senzorului mai mari de 2 grade.
2. Biasurile nu sunt dependente de temperatura.
3. Poti sa scapi doar cu dithering doar daca montatura ta urmareste subiectul perfect. Eu nu cred ca a ta o poate face... Din cate stiu montatura are undeva la minimum 12 arcsec eroare periodica (dar eu am vazut multe cu 35 arcsec). In plus problema de EP este frecventa. La iOptron iEQ30 Pro este foarte inalta si greu de scos cu autoguiding de 2 secunde sau mai mult. Asta inseamna ca daca folosesti autoguiding cu 1 secunda - sau mai putin - vei avea problema dispersiei atmosferice care iti v-a afecta ghidarea... Sfatul meu aici (evindent daca ai timp) este sa folosesti si darkuri si dithering. Ar trebui sa produci o curba de EP ca sa imbunatatesti EP. Vezi daca iti imbunatatesti rezultatele fata de fotografiile facute doar cu darkuri. Daca nu, montatura ta nu da rezultate suficient de bune pentru dithering sa renunti la dithering.

Cer senin!

Mihai
Sus
toriqo
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 243



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2017 22:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Catalin. Nici eu nu stiu ce sunt pixelii aceia. Se repeta in toata fotografia, inclusiv pe albastru. Ori este vreo reflexie ciudata (pentru ca sunt indetice artefactele) ori... nu stiu, vreun frame ciudat.

Mihai, poti sa imi spui, te rog, mai multe despre legatura dintre precizia tracking-ului si dithering?
Adica... la dithering montura este miscata doar putin, nu este ca si cum as pierde subiectul din camp.
De asemenea, ce expunere imi recomanzi sa folosesc pentru PHD, pentru montura asta? 2, 3 secunde? O sa vreau sa inregisterz si PEC si sa-l stochez pe montura; modelul asta poate folosi PEC si autoghidaj in acelasi timp (cel putin asa pretinde suportul iOptron dupa ce am intrebat) spre deosebire de versiunile mai vechi de iEQ30 Pro.

Mutumesc mult!
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 07 Noi 2017 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Flavius,

as vrea sa te felicit pentru imaginile obtinute, mie imi plac foarte mult... mai ales ca rezultatele obtinute sunt din Bucuresti, orasul cu cea mai mare poluare de la noi. De-a lungul anilor am incercat si eu astrofoto din oras si datorit gradientilor si pierderilor de semnal datorate poluarii recunosc ca imaginile nu sunt usor de obtinut. Asta ma face sa admir si mai mult ceea ce ai obtinut. Daca imi zici ca ai pozat din balcon cu asa rezultate, cu DSLR nefiltrat imi scot si palaria...

Am sa iti raspund detaliat:

Legat de alinierea polara la ochi ai facut-o foarte bine daca nu ai ghidat si ai avut stele aproape rotunde cum apar in imaginile tale. Cu ghidaj va fi si mai usor si desigur este ceea ce trebuie sa faci in viitor. In trecut am ghidat si eu cu skywatcher 80/400 mm si un qhy5 (cam acelasi sistem pe care il ai si tu pregatit). Iti recomand sa nu ghidezi cu expuneri mai mici de 1,5 secunde de preferat peste 2 secunde pentru a media efectele seengului asupra stele de ghidaj.

Dihteringul este aur alaturi de ghidaj si te ajuta sa scapi de multe erori ale sistemului prin stack-ing. Banuiesc ca nu trebuie s explic mecanismul prin care functioneaza insa e bine sa faci de fiecare data dihtering cand ghidezi. Cand am pozat cu DSLR si eu am folosit APT pt achizitie si cu el si phd (varianta 1 pe vremea aceea) faceam si eu dihtering. Imediat au disparut in stacking (cu sigma clip) pixelii hot si diferitele sabloane de zgomot ce in genereal se formeaza odata cu flexura diferentiala...
Important ca e bun si trebuie, indiferent de performantele monturii. Eu il folosesc si acum.

Am pozat cu un astronomik cls ani buni insa din zona rurala si ajuta foarte mult. Nasol este ca sticla nu e perfecta si mai are niste reflexii pe stelele luminoase. In mediul urban s-ar putea sa nu faca fata, dar oricum este un pas mare inainte.

Flatnerul de la TS e cea mai buna varianta ieftina de flattner... super (il am si eu pentru una din lunetele mele si imi place)

Expunerile trebuie sa fie mai lungi insa in limita in care iti permite montura si histograma. Pozand intr-un mediu poluat luminos, vei avea surpriza ca imaginea se va satura destul de repede. Nu trebuie sa depasesti 25% din histograma cu fiecare expunere. Nu in ultimul rand vei observa ca prelungind expunerea fwhm se va degrada datorita erorilor de ghidaj si performantei monturii. Eu pe vremea cand pozam cu dslr la 690mm si cu EQ6 am calculat ca expunerea optima pentru sistemul meu era de 4 minute. Dupa aceasta perioada randamentul scadea si imaginea isi pierdea din sharpness desi raportul semnal zgomot crestea.

Legat de dark-uri: este OK sa trag odata pe sezon dark-uri. Ba chiar mai rar la 1 an. Eu foloseam Dark Library, un programe ce sorta dark si light-urile in functie de temperatura si atunci cand calibra imaginile folosea pentru fiecare cadru light in parte, dark-urile ce aveau aceeasi temperatura din biblioteca ta de dark-uri.

Bias- mereu aceleasi biasuri. Fa un master Bias din 200 de bias-uri si il folosesti ... 1 an
Dark-urile sunt bune si nu sunt in aceeasi ciorba cu dihteringul. Baga dark-uri.

Spor si abia astept sa vad ce poti obtine si pe viitor.

PS: nu am mai scris un mesaj asa de lung e forum de aproape un secol. Scuze de greselile de ortografie. nu am avut rabdare sa le corectez.
Sus
toriqo
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 243



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2017 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult, Emil. Si da, Orion este facut cu camera nemodificata de pe balcon Smile
Legat de filtrul CLS-CCD, cei de la Astronomik scriu pe site "Since 2008 we do ship filters with a completely new design. Any kind of halo or strange reflection is a matter of past". Sa fie asta lucrul despre care vorbesti? Oricum, daca nu imi place, imi voi lua un IDAS LPS de la Hutech.
Am bagat la cap si cu expunerea de max 25% din histograma - credeam ca este ok sa o si umplu; pana la urma, datele sunt acolo, nu? Smile
Legat de dark-uri... acum primesc informatii contradictorii Smile

Ideea este ca la Canonul meu, am observat ca temperatura sta constant pe la 31 de grade, indiferent de temperatura de afara, cand expun pentru mai mult de un minut (am testat de la 5 grade pana la 38 de grade temperatura externa) - asta legat de ceea ce spunea Mihai cu variatiile de temperatura de chiar si un grad. Dar... acuratetea diodei de temperatura nu este cine stie ce dupa un test facut pe dark-uri (brightness-ul dark-urilor ar trebui sa creasca odata cu temperatura senzorului). Si asa se si intampla. Pana la un anumit punct, cand intervine tehnologia Canon de darkframe si reduce brightness-ul cauzat de temperatura ridicata a senzorului. Dar daca opresc toate optiunile de noise reduction (lucru pe care il si fac, de altfel), atunci brightness-ul dark-urilor ramane mereu acelasi, indiferent de temperatura de afara si de temperatura senzorului. O sa ma mai itneresez despre asta.

Multumesc de sfaturi!
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 07 Noi 2017 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut un filtru CLS cumparat dupa 2008... eu fac astrofoto din 2010. Oricum ar fi reflexil nu sunt uriase si filtrul merita folosit.

Legat de dark-uri informaile nu sunt contradictorii. Mihai spunea ca este de preferat sa faci dark-uri in fiecare noapte in aceeasi sesiune cu cea de fotografii, pentru a fi facute la aceeasi temperatura ca si ale cadrelor light.
Eu am adaugat ca am gasit o metoda de sortare a cadrelor dark dupa temperatura de achizitie astfel incat dark-urile sa poata fi folosite un intreg sezon...
Deci aceeasi Marie cu alta palarie.
Sus
toriqo
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 243



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2017 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect, eu am inteles ca este ok sa trag o data pe an dark-uri, nu am compilat cum trebuie informatia Smile
Dar chiar si asa, de-a lungul unui anotimp sigur exista variatii mai mari de 1-2 grade deci tot ar trebui sa am o colectie considerabila...
10-12 grade, 13-15, 17-19 s.a.m.d. Si pe acestea presupun, ca trebuie sa le cataloghez si sa le folosesc pe parcursul unui an.

Imi poti spune, te rog, cum le sortai tu? Adica... ce intervale de temperatura foloseai?
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 07 Noi 2017 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pe temperaturi si colectia era uriasa... avea peste 700 de dark-uri insa in cazul meu toate erau de 4 minute... si asta simplifica putin problema. Aveam in medie 30-50 de dark-uri pentru fiecare temperatura.
Dark-Library le sorteaza automat.
Sus
toriqo
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 243



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 00:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai... camera mea are are cel mai bun dynamic range la ISO 1600, deci de o chestie am scapat.
Odata ce am echipamentul complet, urmaresc sa fac expuneri de 5-10 minute, cum spuneam mai sus. Daca se poate... ramane de vazut. Dar odata ce voi lamuri asta, atunci ma voi rezuma, probabil, la 2 sau 3 timpi de expunere. Inmultit cu... sa zicem 200 (cam atatea dark-uri vreau sa adaug pentru stacking)...
Minunat! Voi avea intre 13 si 20 GB de dark files, pentru doar 3 timpi de expunere si o singura temperatura. Eh, timp sa am sa le si fac Smile Desi cred ca cel mai probabil voi face dark-urile in timpul sesiunilor, le voi pune pe colectii de temperatura si daca sansa face sa le pot refolosi... bine. Daca nu... aia e, nu cer de mancare Smile

Ca alternativa, as putea folosi un cooler pentru senzorul camerei si atunci cred ca as elimina nevoia de mai multe colectii de dark-uri, avand posibilitatea de a mentine senzorul la aceeasi temperatura.
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 08 Noi 2017 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa doi ani de dark library, am sfarsit prin a face un canon racit si am avut in final doar 3 temperaturi pentru dark-uri pe perioada unui intreg an. -5 iarna 0 primavara si toamna si 5 grade vara.

De cand cu ccd-ul am scurtat si mai mult paleta de temperaturi... tot anul la -30
Sus
toriqo
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 243



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

L-ai facut tu sau l-ai cumparat? Ceva info imi poti oferi, te rog?
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 08 Noi 2017 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://lh3.googleusercontent.com/hO74aqMg...94-h933-no

https://lh3.googleusercontent.com/WS_5iX0x...44-h933-no

e greu... incerc sa uit cat am muncit in acea perioada, desi camera racita a reprezentat un pas mare inainte...
Sus
toriqo
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Apr 2008
Mesaje: 243



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda... din pacate 70D este un CHIN de desfacut doar, daramite de demontat ceva din el. Cred ca voi renunta la ideea cooler-ului si daca intr-adevar ma va deranja atat de tare sa fac mereu dark-uri atunci fie cumpar un DSLR mai slab dar pregatit cu racire, fie ma mut pe un CCD.


In fine, sa invat eu intai sa fac astrofotografie si apoi ma voi gandi la asta.

Multumesc de informatii si sfaturi, inca o data!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Noi 2017 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, toriqo!
Am citit toată discuția, felicitări pentru reușita din balconul bucureștean!
Eu nu fac astrofoto dar am reținut câteva aspecte care încă nu au fost discutate aici.

Montura este cel mai important obiect din setup. Când atingi limitele monturii în materie de timp de expunere, erori de ghidare și poziționare te oprești, o vinzi și iei una mai bună. E bine să ai una bună de la început să nu mai pierzi vremea.

Al doilea lucru, camera. Există o largă gamă de opțiuni la ora actuală în materie de camere CCD răcite, mai sensibile și mai bune decât un DSLR modificat. Din ce-am văzut toți astrofotografii ajung la așa ceva mai devreme sau mai târziu, cameră mono+roată de filtre.

Desigur astea costă o căruță de bani cu care poți lejer să-ți iei un SUV bunicel. Și când le ai mai vrei și o căsuță la țară să-ți faci observator ca să scapi de luminile din București.

Referitor la discuția concretă, n-a zis nimeni nimic de flat-uri. Ai nevoie de un panou de flat și să folosești și flat-uri pentru că apar și diferențe de iluminare datorită unor vignetări, reflexii și hot-pixeli sau pixeli morți în zonele supraexpuse care nu se văd numai cu dark și bias.

Spor și cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact