Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc281finalaklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclurile mele comparate intre ele


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 25 Feb 2020 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hehe.. Very Happy 10x70. Nice.
Adevarul e ca nimic nu se compara cu imaginea data de o asemenea "bestie" de binoclu. Fie el si hibrid, ca al meu.



10x70.jpg
 Descriere:
binoclu hibrid 10x70 - oculare de Tento 7x50, prisme si body de Kandar 8x56, obiective si tuburi de Nikula 10-30x70
 Marime fisier:  178.4 kb
 Vizualizat:  de 8641 ori

10x70.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 25 Feb 2020 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
L-am urmarit si eu pe olx de unde s-a vandut chiar ieri alataieri... poate
chiar ala este!... dar ma bucur sa-l vad aici pe forum Smile
Este o serie de binoclu foarte apreciata printre astronomi (la fel ca Fujinonul fmtr) si iti urez sa-l stapanesti sanatos!


Multumesc, Tudor. Da, acela de pe OLX este.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 26 Feb 2020 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
Hehe.. Very Happy 10x70. Nice.
Adevarul e ca nimic nu se compara cu imaginea data de o asemenea "bestie" de binoclu. Fie el si hibrid, ca al meu.


Nu am apucat sa-l testez pe zona de astronomie, dar cred ca voi iesi diseara cu el. Nu am avut niciodata un 10x70. Este putin mai greu de manevrat, este stabil, dar trebuie folosit in reprize scurte.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Feb 2020 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniel

Daca te oboseste prea tare ,sa stii ca montura mea de binoclu e foarte stabila si s-a oferit sa-i poarte de grija... Mr. Green Razz

Sa-l folosesti sanatos , te rog sa ne povestesti cum si ce se vede cu el !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Mar 2020 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nikon Aculon T51 8x24 vs Leica Trinovid BC 8x20 vs Leica Trinovid BCA 10x25


Comparatii mecanica si ergonomie
Nikon are o constructie cu o singura "balama" pentru reglarea distantei interpupilare, iar binoclurile Leica au doua "balamale". Asta le face mult mai compacte cand sunt pliate. Greutatea binoclurilor este similara: 200g Nikon, 230 Leica 8x20, 255g Leica 10x25. Cand vine vorba de finisarea exterioara binoclurile Leica sunt "top class". Totusi Nikon T51 este si el un binoclu cu un finisaj frumos din aluminiu, destul de rar intalnit la binocluri ca finisaj exterior. Exista mai multe variante de culoare (negru, argintiu, rosu si roz). Parerea mea ca cel mai frumos si elegant este acesta argintiu. Distanta de privit la oculare este similara cu cea de la binoclurile Leica, si cu siguranta mult mai mare decat cea din specificatiile tehnice (12,2mm) pentru ca nu am avut nici o problema in a vedea tot campul vizual cu ochelarii. Ergonomia este foarte buna la Nikon mai ales datorita rotitei de focus mult mai mare, ce face folosirea lui mult mai placuta si usoara. La binoclurile Leica subdimensionarea rotitei de focus este un sacrificiu adus pentru un volum mai mic al binoclului!

Comparatii optica
Rezolutia pe centru. Nikon 8x24 are o rezolutie asemanatoare cu Leica 8x20 dar inferioara fata de Leica 10x25
Rezolutia pe margini este foarte asemanatoare in toate cele trei binoclurile dar parca Leica 8x20 sta o picatura mai bine pe margini
Contrastul imaginii este cel mai ridicat la Leica 10x25, urmat de Nikon. Ultimul este Leica 8x20
Luminozitatea. Leica 10x25 este pe primul loc. Urmeaza Nikon 8x24 si ultimul este Leica 8x20 care are cel mai mic diametru din grup, dar este si cel mai "batran" din grup ("nascut" in 1988 Smile ), avand putin praf acumulat de atatia ani!!!
Aberatiile Cromatice sunt cel mai bine gestionate la batranul Leica 8x20. Pe locul doi, nu departe de primul, este Leica 10x25. Iar pe ultimul loc este Nikon care are aberatiile cromatice pe margini cele mai evidente dar totusi nu deranjante.
Distorsiunea campului vizual este similara in toate trei binoclurile fiind destul de moderata.
Redarea culoarii alb. Leica 10x25 si Nikon redau culorile foarte natural, dar la Leica 8x20 se simte o usoara nuanta galbena.
Rezistenta contra lumina. Nikon si Leica 8x20 prezinta ceva sensibilitate la contralumina, dar Leica 10x25 nu are nici o problema
Campul vizual este de 6.6gr la Leica 8x20, 6.2gr la Nikon 8x24 si 5.3gr la Leica 10x25

Am comparat aceste modele foarte compacte din trei clase de pret diferite:
1 Nikon Aculon T51 8x24, fata de modelele mai ieftine de la Nikon (Aculon T01 si Aculon W10), vine cu un eye relief mai mare si cu o apertura mai mare (24mm vs 21mm)
2 Leica BC 8x20 este un binoclu deja considerat vintage, dar care inca mai straluceste optic si astfel inca are un pret SH cu putin mai mare decat Nikon Aculon T51 nou.
3 Leica BCA 10x25 este cel mai scump din aceasta grupa fiind de trei ori mai scump decat Nikon T51 8x24



20200229_124223.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  985.65 kb
 Vizualizat:  de 8420 ori

20200229_124223.jpg



20200229_125458.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1003.9 kb
 Vizualizat:  de 8420 ori

20200229_125458.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Mar 2020 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul SkymasterPRO 15x70 vs Binoclul Zeiss-ul Conquest HD 10x42 vs Luneta terestra TS 20x60x60.


Majoritatea, in mod corect si normal, compara instrumente din aceeasi gama de pret si specificatii. Se pune extrem de rar problema sa se compare instrumente cu specificatii complet diferite si din sectoare de pret diferite. Dar eu in totdeauna am fost atras de aceste comparatii atipice pe care nu le poti gasii usor pe net si pe care le gasesc totusi foarte interesante si instructive.
Astfel ieri noapte pe balcon am scos putin la o "alergare" scurta cateva mici instrumente.
Tintele au fost Andromeda si Venus.

Andromeda (aprox 25 grade altitudine)
Binoclul SkymasterPRO 15x70 l-am folosit initial din mana, dar odata stabilizat pe trepied a aratat Andromeda si stelele invecinate mult mai bine. Asa ca in comparatiile de mai jos acest binoclu a fost folosit doar de pe trepied. In schimb Zeiss-ul Conquest HD 10x42 l-am folosit in aceste comparatii doar din mana, pentru ca asa e modul in care il voi folosii mai in orice situatie, fiind un binoclu destul de compact. Astfel Zeiss-ul a aratat o Andromeda aproape similara cu binoclul mai mare dar mai putin extinsa decat prin Celestron si cu un fundal mai intunecos. S-au vazut aproape aceleasi numar de stele care s-au vazut prin 15x70, dar mai anevoios si doar unele cu vedere indirecta.
Luneta terestra TS 20x60x60 de pe trepied la 20x a arat Andromeda cel mai greu din grup, la limita vederii directe. Nebulozitatea galaxiei fiind mai putin extinsa si foarte putin luminoasa. Am fost curios si am adus doar pentru putin timp in comparatie pe micul Nikon HG 8x32 L, care pana si el "mi-a arat" galaxia mai usor decat luneta terestra! Probleme cu transmisia luminii la aceasta luneta. Sa nu uitam ca aceasta luneta compacta este de fapt jumatate de binoclu, avand si ea o prisma incorporata in drumul optic pentru ocularul inclinat la 45grade.

Venus (aprox 30 grade altitudine)
Aici Zeiss-ul isi ia revansa din plin fata de Celestron. Chiar daca are doar o putere de 10x si folosit doar din mana, am ramas uimit cum planeta prin binoclul german isi arata faza de 50% foarte curat. Totusi, imaginea fiind foarte mica, trebuia sa ma uit cu foarte mare bagare de seama si sa focusez exact incat sa pot sa vad clar o jumatate mica de Venus (aprox. 50% faza) !!! In schimb prin Celestron, chiar daca are o putere mai mare (15x) ca a Zeiss-ului, Venusul se vedea doar ca o sfera luminoasa foarte putin deformata. Acest lucru cred ca e datorat astigmatismului observat la binoclul mai mare dar si luminozitatii mai mari (70mm) care face sa straluceasca planeta prea mult pentru puterea 15x (oricum mica pentru o planeta).
Luneta terestra TS 20x60x60 si ea si-a luat un pic revansa in fata Celestronului pentru ca a aratat Venusul mai bine ca 15x70, putand fi intrezarita mai bine faza de 50% a planetei datorita puterii putin mai mari 20x. Dar tot Zeiss-ul la 10x este marea surpriza in acest test aratand cel mai "curat" Venus chiar daca mai mic. Evident luneta are si avantajul mai multor puteri. Astfel la o putere mai mare (de exemplu 40x sau 60x) faza planetei se vedea perfect chiar daca isi faceau aparitia aberatiile cromatice.

Concluzii
Nu este de mirare ca cel mai luminios instrument din grup este Celestron SkymasterPRO 10x70 fiind un binoclu mare. Cu el pot fi mai usor reperate obiecte DSO mai putin luminoase.

Luneta TS 20x20x60 la DSO are ceva probleme avand transmisia luminii cea mai scazuta din grup. In schimb la planete, unde luminozitatea nu mai conteaza asa de mult, se comporta bine avand o definitie foarte buna.

Zeiss Conquest HD 10x42 consider ca detine media avantajelor celorlalte doua instrumete din grup. Astfel definitia si corectia optica o are cea mai buna din grup. Si luminozitatea este surprinzator de buna pentru diametrul lui mic de 42mm avand o transmisie a luminii exceptionala (93% in lungimea de unda de verde in multe teste de pe net). Toate acestea intr-un volum compact si portabil fac sa fie binoclul cel mai des folosit de mine.



DSC03677.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  980.93 kb
 Vizualizat:  de 8212 ori

DSC03677.jpg



DSC03679.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  989.48 kb
 Vizualizat:  de 8212 ori

DSC03679.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Mar 2020 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Eu numesc asemenea experimente si comparatii drept ''observatii tehnologice''.
Imi place foarte mult sa citesc despre asemenea experimente,excelent material,multumesc !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Apr 2020 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur! In ultimul timp am facut multe observatii "tehnologice", poate chiar prea multe in detrimentul celor normale Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Mai 2020 08:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai facut o "observatie tehnologica". Este vorba de o comparatie facuta mai mult ca sa imi comfirme inca odata niste aspecte legate de binocluri cu diferite aperturi, puteri si tratamente optice.

1.TEST ASTRO DE LUMINOZITATE si REZOLVARE STELE
Am ales ca prim test roiul stelar deschis M44 Praesepe pentru ca era intr-o directie confortabila de observat pentru mine de pe balcon, dar si pentru ca e foarte extins si format din multe stele putand sa estimez mai bine diferentele. Roiul s-a aflat in momentul testarii la o altitudine de aproximativ 35 grade. Cerul acum cateva nopti in Bucuresti a fost brazdat la un moment dat de nori razleti, dar am apucat sa-mi termin testele la timp.

Celestron SkymasterPro 15x70. Roiul a fost rezolvat in foarte multe stele clare. Acest binoclu avand magnificatia cea mai mare din grup e singurul care a fost montat pe trepied. EXCELENT 10
Zeiss Conquest HD 10x42. Stelele din roi aveau sclipirea unei bijuterii, avand un contrast mult mai ridicat decat la Celestron. Adica in binoclul 15x70 stelele chiar daca se vedeau mai usor, aveau parca o mai mica stralucire! Insa spre deosebire de binoclul mai mare, stelele mai palide din roiul stelar se vedeau doar cu vedere indirecta FOARTE BINE 9
Nikon HG L 8X32. Roiul a pierdut mult din numarul de stele in comparatie cu binoclurile mai mari. Dar roiul era in continuare spectaculos fiind totusi vizibile destul de multe stele chiar cu vedere directa. BINE 8
Leica Trinovid BCA 10x25. Imagine foarte contrastanta a roiului. Mai ales "V" ul si cele doua stele apropiate din vecinatatea "V"-ului au fost vizibile foarte bine. Se vedeau si alte stele cu vedere directa si indirecta. SATISFACATOR 7
Nikon Sport Lite 10x25. Imagine mai putin contrastanta, mai putin luminoasa si cu mai putine stele decat la Leica 10x25, dar se puteau vedea in continuare "V"-ul si cele doua stele invecinate cu vedere directa. SLAB 6
Eschembach Ww 8x30. Chiar daca imaginea per ansamblu era mai luminoasa decat la Nikon Sport Lite 10x25 acum "V"-ul era format din mai putine stele, lucru datorat magnificatiei mai mici 8x. Binoclul repera "V' -ul si alte cateva stele cu vedere directa, dar roiul se vedea conturat si extins doar cu vederea periferica. FOARTE SLAB 5
Leica Trinovid BC 8x20. Binoclul a aratat roiul cu o extindere similara ca la Eschembach dar parca cu un pic mai mult efort datorat diferentei de diametru. Comparat cu Nikon Sport Lite 10x25, Leica 8x20 a avut luminozitatea roiului cel putin similara, dar roiul era rezolvat in mai putine stele. FOARTE SLAB 5


Am mai facut un test suplimentar dar doar intre binoclurile Celestron si Zeiss, folosind ca tinta de data asta galaxiile M81 si M82 (se aflau la o altitudine in jur de 60 grade). Prin binoclul 15x70 galaxia M81 am vazut-o cu vedere directa foarte bine , iar galaxia M82 doar cu vedere indirecta ca o bara alungita. Iar prin binoclul 10x42 am vazut bine M81 cu vedere directa ca o forma rotunda destul de extinsa. Dar M82 nu am putut s-o zaresc!

2 TEST TERESTRU DE LUMINOZITATE (ZIUA, CREPUSCUL SI NOAPTEA)
Luminozitatea Zeiss-ului 10x42 in observatii terestre acum se apropie foarte mult de luminozitatea Celestron-ului 15x70, pe timp de zi chiar dapasind-o. In crepuscul aceste binocluri au o luminozitate similara. Insa Celestronul isi mentine un mic avantaj doar noaptea in zone puternic umbrite.
Am observat o rasturnare de situatie si in clasamentul grupului de binocluri mai mici. Testele terestre de zi si noapte au dat rezultate diferite fata de clasamentul de la astro. Astfel Leica Trinovid BC 8x20 este clar vizibil mai luminos decat Nikon SportLite 10x25 nu numai ziua cu soare puternic, dar si la crepuscul si noaptea!!!

3 CONCLUZII
Am observat doua lucruri mai ales la observarea stelelor:
- in unele cazuri magnificatia mai mare poate compensa intr-o anumita limita diametrul mai mic sau optica mai slaba. Tocmai de asta pt astro eu prefer de exemplu binocluri 10x in loc de 8x
- intr-o anumita limita calitatea optica compenseaza si ea in unele cazuri diametrul mai mic sau magnificatia mai mica



P4120508.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  703.86 kb
 Vizualizat:  de 7794 ori

P4120508.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Mai 2020 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

APM 10x50 ED APO vs FUJINON FMTR SX 10x50 vs ZEISS CONQUEST HD 10x42

Am fost in Herastrau unde am facut o comparatie inedita impreuna cu colegii nostrii Julliano si Daniel Simion.
"Inculpatii" au fost APM 10x50 ED APO si Fujinon FMTR SX 10x50 care pe forumurile de pasionati de binocluri sunt cunoscuti ca mari "rivali" Smile Tocmai de asta am fost nerabdatori cu comparatia pentru ca totul s-a pus la cale pe moment la telefon, doar cu o ora inainte de intalnire. Asta pentru ca ieri fiind tocmai ziua in care Daniel a primit APMul! Data viitoare trebuie sa ne intalnim neaparat si cu Dbird care are un Delta Extreme ED similar ca performante si mecanica cu aceste binocluri (vezi postarea din acest topic cu comparatia intre Delta si Fujinon)
Pe langa acesti doi mastodonti 10x50, am pus in comparatie si pe Zeiss Conquest HD 10x42 ca un fel de sare si piper al comparatiei.


MECANICA, FINISAJE, ERGONOMIE

Toate instrumentele au o mecanica foarte robusta. Structura la Fujinon si Zeiss este din aluminiu, iar la APM este din magneziu asta facandu-l mai usor fata de Fujinon (APM 1269g, Fuji 1430g, Zeiss 795g).
Fujinonul fabricandu-se mai demult a trecut testul rezistentei trecerii timpului, fiind inconjurat de o armura groasa protectoare cu un design militar trainic.
APMul este acoperit cu o imitatie de piele mai putin protectoare, insa acest lucru ii confera un aspect mai placut. Mi-a creat impresia de arma sau de instrument de precizie (impresie similara avuta la Nikon Astrolux 10x70). Totusi APMul si Fujinonul au aceeasi linie de design cu foarte multe lucruri in comun, avand chiar unele elemente absolut identice (vezi poze)
In schimb Zeissul are un design "civil" mai modern, cu o armura cauciucata rezistenta de culoare "gri sobolan".
Toate instrumentele sunt umplute cu gaz inert fiind rezistente la imersie in apa. Nu le-am testat in lacul Herastrau si nici nu le vom testa vreodata Smile
Instrumetele mari porro chiar daca sunt grele se pot tine in maini surprinzator de bine datorita ergonomiei bune. Aici fizionomia si obisnuinta fiecaruia induc preferinte personale.
Distanta de privit la oculare este foarte mare in toate binoclurile, mai ales la cele doua porro (18mm Zeiss, si in jur de 20mm la Fujinon si APM)
Ocularele sunt 25mm la Zeiss, si de 27mm la cele doua porro fiind o adevarata placere de privit prin ele!
Stratul antireflex este:
la Fujinon mov/indigo pe prisme, verde pal/olive pe oculare si verde albastrui pe obiective;
la APM verde pe prisme, kaki pal pe oculare si albastru pe obiective;
la Zeiss auriu pe prisme, auriu/ kaki maroniu pe oculare si purpuriu/mov pe obiective.



OPTICA
Comparatia a fost facuta pe timp innorat si la asfintit, prinzand putin si de intuneric.
Ieri a fost innorat pentru ca nici Venusul nu l-am putut vedea, asa ca ne-am concentrat atentia doar pe comparatia terestra.
S-au folosit doua trepiede, tintele fiind mai multe detalii ale unor cladiri indepartate de peste lac.
Focusul la binoclurile porro se face individual pe fiecare ocular. Dar, spre compensarea lipsei focusului central, aceste instrumente au un camp de profunzime mult mai mare fata de cel al Zeiss-ului.
Efectul 3D este mai pronuntat deasemenea la binoclurile porro.
In privinta calitatii optice a acestor binocluri toti trei "binoculistii" am avut cam aceleasi pareri unanime, lucru mai rar la noi la romani Smile (poate doar la alegerile comuniste din plen Smile )Totusi trebuia sa fi fost macar o mica contra Smile si asta a fost doar o mica dezbatere legata de sticla ED in general, dar a fost pace...acum iata rezultatele:

Rezolutia pe centru :
APM si Fujinon au prezentat aceeasi rezolutie. Singura diferenta a fost ca Fujinonul avea o foarte foarte mica insinuare de astigmatism. Dar nu a fost vorba de un astigmatism serios ci doar observabil foarte foarte greu si doar comparativ cu APM.
In comparatie cu cele doua binocluri porro Zeissul a rezolvat un pic mai usor detaliile indepartate, avand o rezolutie un pic mai buna.

Rezolutia pe margini:
Toate trei binoclurile au o extindere pe margini a claritatii fantastica. APM si Fujinon au claritate aproape 100% din FOV iar Zeiss peste 95% din FOV

Campul vizual este de 6.5 grade in toate trei binoclurile

Contrastul:
Aici APMul este lider detasat, avand contrastul cel mai mare. Iar Fujinon si Zeiss au fost destul de asemanatoare intre ele la contrast ca sa le punem intr-o grupa separata fata de APM

Luminozitatea:
Conditiile au fost de cer innorat, crepuscul si noapte. Fujinon si Zeiss au dat impresia de luminozitate un pic mai mare decat APM. Dar sunt sigur ca pe stele diferentele vor disparea!

Aberatii cromatice:
In acest test APMul a fost cel mai imun la aberatii cromatice. Aici se observa ca sticla ED a APMului este integrata cu succes in sistemul optic, nefiind doar doua litere de marketing pictate pe binoclu Smile
Fujinon si Zeiss nu au aberatii cromatice in zona centrala a imaginii, insa pe margini observam ca Fujinon are aberatiile cromatice mai estompate decat la Zeiss

Redarea culorii alb:
APMul are o cromatica exemplara, fidela realitatii fiind in topul binoclurilor testate de mine! Fujinonul are o usoara tenta galbuie, iar Zeissul o usoara tenta verzuie

Rezistenta contra lumina:
"Stresate" noaptea de un felinar toate trei binoclurile s-au prezentat similar fara reflexii evidente sau suparatoare.


CONCLUZII
Avand in vedere corpul mult mai mic si mai compact al Zeissului, este surprinzator cum acest roof "zboara" de la egal la egal cu acesti "vulturi" mai mari care mai sunt pe deasupra si porro.
Batranul Fujinon inca e la inaltime, iar APMul fiind cel mai nou si cel mai ieftin este supriza care ne-a uimit prin performante.
Per total calitatea optica a acestor instrumente este asemanatoare, iar acolo unde sunt mici plusuri si minusuri, acestea se echilibreaza intre ele.

Pozele au rezolutie inalta si se pot marii...vizionare placuta Smile



APM ZEISS FUJINON 1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  988.65 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

APM ZEISS FUJINON 1.jpg



APM ZEISS FUJINON 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  996.81 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

APM ZEISS FUJINON 2.jpg



APM ZEISS FUJINON 3.jpg
 Descriere:
strat antireflex obiective
 Marime fisier:  991 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

APM ZEISS FUJINON 3.jpg



APM ZEISS FUJINON 4.jpg
 Descriere:
strat antireflex oculare
 Marime fisier:  998.58 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

APM ZEISS FUJINON 4.jpg



APM ZEISS FUJINON 5.jpg
 Descriere:
strat antireflex obiective
 Marime fisier:  994.09 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

APM ZEISS FUJINON 5.jpg



APM 10X50 ED.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  998.8 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

APM 10X50 ED.jpg



angry ZEISS with APM and FUJNON.jpg
 Descriere:
angry ZEISS with APM and FUJNON
 Marime fisier:  986.47 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

angry ZEISS with APM and FUJNON.jpg



angry ZEISS.jpg
 Descriere:
ANGRY ZEISS
Poza trebuie marita :)
 Marime fisier:  970.16 kb
 Vizualizat:  de 7717 ori

angry ZEISS.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 19 Mai 2020 22:33, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Mai 2020 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un nou articol foarte interesant si instructiv si pe care l-am citit cu mare placere.
Este un material de-a dreptul captivant, felicitari !

Vin cu o intrebare-propunere : ce ar fi daca ati ''institutionaliza'' aceste intalniri , facandu-le lunar , sub titlul ''Bino-Herastrau'' sau ''Astro-Herastrau'',de pilda ?
Acolo puteti imbina observatiile terestre cu cele astronomice, atat cat se poate si cum se poate.
Fiind o locatie in plin Bucuresti n-ar fi vorba despre observarea nu stiu caror galaxii de 16mv.
Dar sa vezi forma de bob de linte a lui Saturn,M13,M92,Cr 399 si sa rezolvi 16 Cyg ,Beta Lyr si Epsilon Dra intr-un binoclu este la fel de interesant.Ba ,as zice, mai interesant Shocked !

Desigur,respectand toate prevederile legale in vigoare etc

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Mai 2020 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim! Pai planuim sa ne mai vedem cand o sa fie senin! Poate devine si traditie Smile
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 312



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2020 23:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, musai trebuie sa ne mai vedem, mai ales ca vreau sa vad un test comparativ și cu un Delta Extreme 10x50, sau, cine are, chiar si 15x70 Smile
_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2020 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, ce tie si cu unii care sunt obsedati de binocluri ... Laughing .... Laughing Laughing Laughing
Cod:
     O   O
    | |=| |
  / |_|=|_| \
 |  |     |  |
 |  |     |  |
/   \     /   \


Inchiriez: ieftin, ocazie unica de Covid, 500 Euro/ora, Delta Extreme 10x50 ED, pentru teste. Laughing Laughing Laughing
Banii de chirie se vor livra impachetati cu servetele dezinfectante antibacteriene, in hartii de 100 de Euro, fiecare plasat in punguta de plastic inchisa ermetic.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 23 Mai 2020 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Celestron Trailseeker ED 8x42 vs Nikon HG L 8X32 vs Zeiss Conquest HD 10x42

Este inca o noua achizitie a calegului nostru Daniel, cu care m-am intalnit ieri tot in "laboratorul" de teste binoculare din Herastrau Smile Seria Trailseeker ED inlocuieste seria Granite de la Celestron, care este clasa de varf de la Celestron. A nu se confunda cu seria Trailseeker non "ED" care este mai ieftina!
Momentan nu am nici un bonoclu 8x42 pentru o comparatie si o estimare mai exacta a calitatii acestui binoclu. Asa ca am ales sa compar acest Celestron cu doua binocluri diferite si dintr-o clasa de pret mai ridicata: un Nikon 8x dar cu diametru 32, si un Zeiss cu diametrul 42mm dar cu puterea 10x.

MECANICA
Inca de la primul contact cu Celestron Trailseeker ED am ramas suprins de calitatea finisajelor si constructia acestui binoclu. Pentru un diametru 42mm pot spune ca are un corp destul de compact.
Armura exteriora este placuta la atingere, iar osatura binoclului comform specificatiilor este din magneziu fiind un material rezistent si usor. Toate trei binoclurile sunt etanseizate la apa si condens. Rezistenta la apa am probat-o un pic pe o ploicica marunta Smile (vezi poze).
Focusul opune un pic de rezistenta in comparatie cu Nikon si Zeiss, dar asta poate doar ca este nou nout! Cauciucul aparatorilor imbraca tuburile ocularelor care sunt metalice.
Distanta de privit la oculare este de 17.2mm suficienta pentru a privi prin binoclu cu ochelari. Zeiss are distanta de privit de 18mm iar Nikon 17mm.
Stratul antireflex de pe obiective are o nuanta interesanta de albastru foarte saturat, pe oculare este verde, iar pe prisme are o frumoasa culoare olive!

OPTICA
Rezolutia pe centru a Celestronului este mai buna decat la Nikon, dar Zeiss-ul are definitia clar cea mai buna din grup.

Claritatea pe margini a Celestronului este undeva la 70% din FOV-ul mare de 8.1 grade. Nikon si Zeiss au claritatea extinsa peste 95% din FOV-ul de 7.8 grade respectiv 6.6 grade.

Luminozitatea a fost testata ziua pe conditii de nori si ploaie. Luminozitatea Celestronului este aproape asemanatoare cu cea a Nikonului, iar Zeiss-ul la luminozitate este "the master" avand cea mai luminoasa imagine Smile

Contrastul de pe centrul imaginii al Celestronului este clar mai bun decat cel al Nikonului, si foarte putin mai scazut fata de cel al Zeissului.

Aberatiile cromatice sunt cel mai bine gestionate la Celestron unde isi fac aparitia foarte palid pe margine. Foarte aproape este si Nikonul care are aberatii cromatice foarte pe margini putin mai conturate decat la Celestron. Zeissul are cele mai evidente aberatii cromatice extinse un pic mai mult dar tot spre margini.

Redarea culorii alb. Zeissul cand il compar cu Celestronul pare ca are o cromatica perfecta. Dar asta doar pentru ca Celestronul are o tenta galbuie generala mai puternica.
Insa cand Zeissul e comparat cu Nikonul se observa la Zeiss o tenta vezuie, asta pentru ca Nikonul sta cel mai bine din acest grup la redarea culorilor!

Distorsiunea campului vizual este evidenta la Celestron fiind prezenta cam pe la 35% de margini. La Nikon este aproape absenta, iar la Zeiss este absenta.

Distanta minima de focalizare este importanta mai ales la observatiile in natura! Astfel Celestronul are o distanta minima de 2.16m similara cu a Zeissul de 2.15m. Iar Nikonul poate focaliza chiar pana la 1.65m

CONCLUZII
Celestron Trailseeker ED este un binoclu care vine cu o performanta optica buna si cu un finsaj si o constructie excelenta ce te duce cu gandul la un binoclu mult mai scump!



ConquestHD TrailseekerED NikonHGL.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  998.01 kb
 Vizualizat:  de 7507 ori

ConquestHD TrailseekerED NikonHGL.jpg



Zeiss Celestron Nikon.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  987.27 kb
 Vizualizat:  de 7507 ori

Zeiss Celestron Nikon.jpg



Celestron vs Nikon.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  981.51 kb
 Vizualizat:  de 7507 ori

Celestron vs Nikon.jpg



Celestron vs Zeiss.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  988.16 kb
 Vizualizat:  de 7507 ori

Celestron vs Zeiss.jpg



coating comparation oculare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  993.67 kb
 Vizualizat:  de 7507 ori

coating comparation oculare.jpg



coating comparation obiective.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  986.51 kb
 Vizualizat:  de 7507 ori

coating comparation obiective.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 10
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact