Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
First_Saturn.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224473
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop de un metru


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2017 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu stiu altii cum vad situatia, dar eu o vad asa (imi asum tot ce spun aici chiar daca va deranja lumea):
- exista prea multa ura si ranchiuna si ciuda intre membrii acestui forum...asta se vedea intre "dialogurile" purtate de @dragos.n si @valy.
- exista prea putina experienta in a gestiona un proiect de telescop mare. Repet, nu constructia/cumpararea telescopului este problema, si toata logistica si organizarea din spate.
- mai presus decat partea de management a unui observator, fie el privat sau public, este SCOPUL. Pentru ce facem acel observator ? Ptr ca oricine, oricand, sa poata privi minunatiile cerului printr-un instrument astronomic adevarat, nu printr-o jucarie de la Lidl. Eventual partea de privit/descoperit cerul sa fie insotita si de niste explicatii de la cineva cat de cat avizat. Sau discutam despre un observator stiintific, unde nu ne trebuie prea mult personal de intretinere si explicatii, unde totul este gestionat remote.
- exista multa lume care vrea sa se faca ceva (si daca am dat nume mai sus, voi da si acum, ma refer la @Skyliner cu remarcile lui legate de anumite categorii socile...remarci foarte asemanatoare cu cele ale fostului coleg @TaviF), dar de exemplu ii categoriseste pe unii membri, sau pe unii oameni (categorii sociale ma refer) in fel si chip.
Cu o astfel de atitudine nu se va construi nimic, fiindca orice gen de observator vom face, trebuie sa avem in vedere ca ORICINE viziteaza acel observator, sau foloseste serviciile lui, ESTE UN CLIENT si trebuie tratat ca atare...ma refer respect si atitudine. Nimeni nu iti va calca pragul a2a oara daca il tratezi ca pe un rahat, oricat de destept ai fi tu, sau oricat de calificat ai fi.
- in toate discutiile se aduce vorba despre ce au facut, sau nu au facut altii, si ca nu au facut bine, sau ca nu au rezultate. Oare nu au? Primul rezultat e ca la Galati sau unde, EXISTA un observator astronomic cu telescop mare (400-600mm... nu conteaza) care cel putin teoretic este deschis publicului, sau unde se pot organiza vizite (cu scoala, facultatea, grupuri organizate, etc.)

Nu cred ca vrea nimeni de aici sa investeasca TIMP si BANI si EFORT in a construi un observator public/privat, in care oricine/oricand poate intra. Vorbim totusi de un obiectiv si un echipament stiintific sau oricum suficient de delicat, incat nu orice neavizat sa poata sa intre ca intr-un bar cu pacanele. Nu cred ca luam in considerare scenariul in care oricine vine si plateste intrarea poate sa schimbe oculare cum vrea el, sa miste telescopul cum vrea el si sa manevreze echipamentele el singur. Nu e ca ocheanele alea de la munte unde bagi fisa si te lasa 3 minute sa privesti cu ele...sper ca nu discutam despre asa ceva.

Desi nu intotdeauna sunt de acord cu ce scrie @2sky pe forum, de data asta ii dau dreptate. Ceea ce vrem noi este un proiect destul de mare si de scump E destul de evident ca singuri (pe banii nostri) nu putem face asa ceva decat in cazul exceptional cand printre membri se gasesc cativa oameni pasionati si cu portofelul suficient de gros ca sa sustina financiar un astfel de proiect. SI atunci , indiferent ca ne place sau nu, vom fi nevoiti la un moment dat sa intram in birocratia obtinerilor de aprobari si fonduri de la stat. Odata intrat in jungla asta, nu exista mama, nu exista tata, va trebui sa jucam dupa regulile statului nu dupa reguli si principii logice. Intrebati pe orice patron de firma din tara asta si care incearca sa tina capul deasupra nivelului apei cate "jonglerii" este nevoit sa faca ca sa razbata prin hatisul birocratic.

Pana una alta, desi ptr unii 400mm pare un proiect mic ptr care nu merita sa-ti bati capul, e un inceput care ne poate invata cum sa procedam. Ptr un 400 (hai 500 DOb GoTo) nu ai nevoie de sute de mii de euro, nu ai nevoie de un observator imens, e suficient un garaj/magazie inchis, unde se poate depozita acest Dob, si restul de echipmante. In fata garajului se betoneaza o platforma unde se poate instala Dob-ul si gata, in 10-15 min ai Dob-ul gata pregatit ptr observatii.

Americanii (pe care toti ii uram nu? dar "e buni dolarii"...) au o vorba: "what gives you the bang for the buck" ... adica ce anume creeaza cel mai mult efect ptr fiecare dolar cheltuit. Intre un Dob500 si un Dob600, tinand cont de diferenta de pret intre ele, in mod evident Dob500 castiga. Diferenta intre ce vezi cu 500 si 600 nu este suficient de mare incat sa justifice diferenta de pret intre cele doua... decat daca banii aia te enerveaza si ii ai. Dar in conditiile in care incerci sa cauti finantare si nu e sigur ca poti face rost de 10000EUR, atunci are sens sa ne gandim la 600mm care va costa minim +20000 EUR ? intreb si eu.

In tara asta nu sunt multi oameni care au avut ocazia sa priveasca printr-un telescop de 400mm, si nu vorbesc despre "profani"...nici chiar aici pe forum nu sunt multi care au privit prin asa ceva. 600mm ?!?! poate vreo 2-3 , 1m sau mai mare? nu stiu sa fie vreunul... ptr restul de oameni, copii, studenti, elevi, curiosi un telescop de 400 este ceva ce nu isi pot imagina si care in mod sigur le va schimba perceptia despre spatiul cosmic. Am fost pe camp cu trupa din TM acu vreo 2-3 saptamani, cu un Dob 400 printre alte instrumente. Banuiesc ca e usor de ghicit la ce instrument era coada si care instrument starnea cei mai multi de "wow" ?!?! si tineti cont ca 90% din cei de pe camp de acolo am mai privit printr-un telescop si teoretic stiam la ce ne uitam... Am avut un coleg curios care a venit si el. Atunci a privit prima oara in viata lui printr-un telescop. De atunci tot la 2 zile ma intreaba cand mai merg pe camp ca mai vrea sa se uite prin telescop. Nu a inteles el tot ce a vazut, a prins el ceva cu nori, gaze, galaxii, explozii... detalii, omul a ramas impresionat de FRUMUSETEA cerului, nu si-a putut inchipui pana atunci cum arata in realitate "chestiile" de pe cer care le vazuse doar in reviste. Si asta, intr-o noapte fara Luna pe cer, fara planete pe cer... sa vedeti ce reactii sunt cand vad Luna la 100x sau mai mult... "muntii" de pe Luna...inelele lui Saturn. Chestiile astea le obtii si pe camp cu un telescop de "doar" 400mm , nu ai nevoie de RC600 sau RC1.4, sau de observatorul de la Mount Palomar...desigur ca nu m-ar deranja sa putem avea asa ceva Smile

Legat de rentabilitate... nu facem asta ca sa facem bani, ci ca sa avem acces la un instrument mare. Dar acest instrument va necesita niste costuri de operare. Curent, telefon, curatenie, salarul lu omuletul ala care vine si deschide magazia/garajul/cupola si care explica la oameni. Toate astea costa, si banii astia va trebui sa-i asiguram, noi. Ceea ce castigam peste (biletul de intrare daca vreti) ar trebui sa fie un fond de reparatii si upgrade, sa se adune niste banuti ca incet incet sa mai cumperi/inlocuiesti ce e necesar. DUpa cum ziceam, faci experienta cu ceva mai mic, te pregatesti mai bine la tura a2a, si apoi faci un proiect sa obtii finantare ptr o scula semnificativ mai mare. Ar trebui sa fie mult mai usor, stiindc cum trebuie sa procedezi dpdv birocratic, si mai ales ca avem deja "renume", putem dovedi ca "planul de afaceri" e viabil, adica putem dovedi ca avem vizitatori ptr un astfel de obiectiv, ceea ce e foarte important ptr obtinerea de finantari !

Pana la urma, daca vorbim de un instrument expus la public, poate nu ar strica sa ne gandim si la o asigurare. Nu vorbesc de rea intentie (furt/distrugere), sau calamitati naturale , dar se poate intampla ca un vizitator, nu neaparat rau intentionat, sa distruga sau sa defecteze un echipament (scapa un ocular pe jos, stranuta pe oglinda, smulge vreun cablu cu tot cu mufa cu piciorul...etc etc...).

Eu zic ca sunt prea multe idei si mult prea diferite ca sa avem o abordare comuna.... si dupa cum spuneam la inceput, sunt prea multe resentimente si animozitati intre membrii forumului...

Mi-am adus aminte, era o remarca a cuiva ca nu e observatorul deschis 24/24 ptr public
nici nu trebuie... nu e mall sau benzinarie.
In noptile cu vreme buna se poate deschide observatorul daca sunt vizitatori. Totul poate function pe baza de programare. Adica de ce sa tin acolo un om 24/7, cand poate afara ploua, sau e innorat, sau ceata...sau pur si simplu e extrasezon si nu sunt turisti?!?! Facem pagina pe net, feisbuc, etc... cu date de contact. Vrea omul sa viziteze? super, suna la tel, vorbeste cu omul de legatura, stabileste data/ora (preferabil si durata), si daca e vreme buna la data respectiva merge la observator, unde omul nostru il asteapta cu sambetul pe buze si dornic sa-i explice tainele universului Smile

Daca e langa/la o pensiune, vorbim cu patronul sa ne dea spatiul ptr magazie/roll-off unde sa tinem instrumentul, si sa asigure o camera (un minim de confort) ptr cineva care vine sa deschida observatorul si sa explice ce si cum la vizitatori?
El "pierde" 1 camera ca o inchiriaza gratis, dar poate castiga 2-3-4-5 camere ptr vizitatorii care vin. Sau poate prin pagina noastra de feisbuc sau site-ul observatorului ii facem si lui o reclama gratuita, el beneficiaza de o atractie in plus fata de alte pensiuni/hoteluri.

De exemplu, nu stiu cat de fantezist pare, dar sa zicem sus la Babele...pe Bucegi, e inalt, e aer bunicel, dar mai ales AI FLUX de turisti...iarna, vara.. Langa cabana de sus, cosntruit un "observator" unde in weekend sa vina cineva sa-l tina deschis. Avantajul e ca in caz de vreme buna il poti tine deschis si ziua (ptr Soare) si noaptea(ptr restul). Accesul e relativ facil, ai avea curent si ce mai e nevoie, ai avea o camera sus la cabana si ptr "personalul" observatorului, si ar fi o atractie turistica in plus. Nu doar iti faci selfi la Sfinx sau la Babe, intre 2 tigari poti vede si niste pete solare, sau un tranzit, sau Luna/planete/DSO (seara/noaptea). Cine ar beneficia: hotelul de sus de la Babele, ca poate ar sta mai multa lume peste noapte ca sa se uite si la stele... asta si iarna si vara... noi ca am avea vizitatori (5-10-20RON biletul de intrare, va amintiti? -> bani de intretinere )... si vizitatorii, ca ar putea vedea asa ceva... copii, se organizeaza excursii cu scoala, cat de greu credeti ca e sa convingi o invatatoare sa duca copii la asa ceva? e mega usor, credeti-ma ca am incercat Smile


gata am scris mult, m-am descarcat... daca am deranjat imi cer scuze, dar nu retrag ce am spus.

spor la decis ce vrem sa facem! Smile

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2017 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hm, ma indoiesc ca poti construi la Babele, si nici pensiuni nu sunt, iar telecabina se opreste la 5.
Asigurare e posibil sa pot rezolva ceva. Am inceput deja discutiile cu o pensiune.
Am optica de 300 cass, refractorul solar de 150, cupola/rolloff facem noi cumva, n-am monturi.
N-am nimic cu Dragos, din contra, ne intelegem, in aparenta e conflict, poate asa apar idei Smile.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Aug 2017 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce imi aduc aminte, nu a zis nimeni ca ar trebui sa functioneze 24/24. Si intradevar nu trebuie. si foarte probabil dupa ora 1 noapte nu ar fi nevoie decat foarte rar. Dar 7/7, sau macar cat mai multe zile pe saptamana, dupa un program fix, care sa fie bine cunoscut, ar fi bine.

Despre 400 sau 500 sau 600, nu pot sa spun decat ca, din ce spun americanii, cu 600mm vezi mai multe DSO in culori.

Relativ la convingerea unui proprietar de pensiune sa aloce o camera gratis unui operator al telescopului, am rezerve. Dar nu pot sa zic ca nu e posibil.

Cat priveste ''ura, ranchiuna, ciuda'' nu e vorba de asta, ci de faptul ca dupa ani in care am fost atacat sistematic, rezervele de toleranta sunt definitiv directionate in alte directii.

_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2017 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie tinut seama si de cate zile este senin . la munte la inlaltime avem cele mai multe zile senine in Iulie August cate 10/luna un ian feb mart aprilie mai avem in jur de 4 zile senin /luna. asta e situatia in mumtii nostri inalti . daca punem si luna ce mai strica intunericul cand e senin devine trist de scurta per de folosire a observatorului.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9474

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2017 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Animozități vechi au făcut ca unii să părăsească forumurile sau grupurile dar nu și astronomia de amatori.

Vali Grigore împreună cu patronul de la Runcu Stone au asta, în plan, să facă un observator lângă pensiune. Patronul e acum cu el în expediția americană pentru eclipsa totală. Am văzut locul, e bun pentru așa ceva, altitudinea nu e foarte mare, drumul e accesibil cu un autoturism obișnuit. E drept că sunt lumini la orizont, e localitatea Fieni aproape care are și o fabrică de ciment, este poluare, dar în rest e OK. Se pot face drumeții, e loc pentru destulă lume.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Aug 2017 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trantesc un observator la mine in curte si s-a rezolvat damblaua. Laughing
Trebuie publicitate folosind facebook, stiri locale si nationale, canale video (youtube) etc totul pentru a promova observatorul cat mai intens si palpitant, este obligatoriu.
Oamenii sa vina. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2017 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu unul as fi dispus sa contribui la un proiect de tip astro-turism.
Sub forma de abonament anual si/sau one-time-fee.
Sau macar sa stiu ca exista si ca pot sa petrec acolo 1-2 saptamani pe an sub forma de vacante.

De exemplu sper ca poate la anul sa ajung macar pentru o saptamana, daca nu chiar doua, la pensiunea lui Olly Penrice (este posibil sa-l stiti daca urmariti StargazersLounge).
Imi propusesem si anul acesta sa ajung acolo, dar n-a fost sa fie.

https://www.sunstarfrance.com/

Aparent un singur om este suficient pentru un astfel de proiect - omul are un dob de 20", ceva sct de 14" , oarece apo-uri (un TEC140 si 2 TAK FSQ106), un geamantan de oculare TeleVue precum si echipamente astrofoto.

Noua ne trebuie telescop de 1m si o asociatie sa-l administreze Rolling Eyes

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Aug 2017 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu il va administra nici dracu, din cate vad nu se va initia nimic, si se va trece cu vederea ca deobicei.
Pana ce vom auzi de unu care si-a trantit o dotare in curte.
Pana atunci tot visam si dezbatem seeinguri, si idei de administrare, amplasare si promovare de mii de ori deja m-am plictisit asa nimic nu se va initia.
Adica e prea multa vorbareala scuzati si nimic materializat.
Sa nu fiu prea dur dar astai adevaru gol golut, astai Romanica post comunista.
Si planificare, discutarea proiectului este inceputul dar de cand se discuta idea si nimic.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Aug 2017 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie nu-mi trebuie un telescop de 1 metru. A inteles cineva asa ceva? Nu inseamna ca nu mi-ar place, dar nu imi trebuie.

Poate ca o asociatie puternica ar avea nevoie de un telescop de 500-700mm, si de o pensiune pe langa el. Sau poate ca nu. Nu stiu.

Poate ca o tara ca Romania ar avea nevoie de un telescop de 1 metru, sau ceva putin mai mic, macar pentru educatia tinerei generatii.

Dar pana la urma, tanara generatie sa se descurce si singura. Important pe lumea asta sunt EU.

Sau poate NU.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2017 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
.. nu se va initia nimic..

Lucrurile nu se intampla by default, trebuie "intamplate". Dar nici sa te superi ca nimeni nu face nimic, nu mi se pare fair, exista libertatea ca cine are idee sa o duca la indeplinire, daca vrea cu adevarat.

Manu, ce conditii ai vrea sa ai la o astfel de locatie de "astroturism" ca sa iti trezeasca interesul si sa te faca sa revi si/sau sa platesti inchirierea?

Citat:
Important pe lumea asta sunt EU.
Este important EU-ul, dar cand mai multe EUri cu dorinte comune se intalnesc si conlucreaza, dorintele devin mai tangibile.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Aug 2017 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deocamdata nu se stie clar care este SCOPUL. Si aici vobesc de un scop comun, oricat de mic, dar realistic, util si realizabil intr-un timp apropiat...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2017 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se stie, sunt mai multe, fiecare cu scopul lui, poate si de aceea este greu sa coagulezi ceva concret, in plus sunt si putine persoane implicate aici in discutie, in general fiecare are opinia lui si tine la ea.
In mod normal trebuie sa definim o viziune comuna la care sa adere cei implicati intr-un astfel de proiect, niste obiective generale de termen mai lung, unele mai concrete pe termen mai mic, niste pasi incrementali, niste resurse (oameni, financiare), niste eforturi fizice, nervi si rezistenta, ceva organizare, un lider sau mai multi, niste echipe de lucru, calcule, compromisuri, ...

Gama dinamica e imensa, de la ONG care sa propovaduiasca la scara larga astronomia, la telescopul de 1m al Romanieii, de la cercetari spatiale, articole ISI si desoperirea celei de a 9-a planeta la astroturism cu pensiuni in toata tara si cu zeci de telescoape on site sau remote cu aperturi de cel putin 400, camere cu racire -50' si seeing in medie sub 1" cu 350 nopti senine pe an...

O alta idee ar fi sa initiem diverse proiecte mai mici care sa aduca impreuna si sa lucreze diverse grupuri, diverse teme, in paralel, poate asa se mai anima situatia, intre timp poate se rezolva si cu locatiile/pensiunile/observatoarele/finantarile si pate constatam ca cu un 100/500 din balcon suntem fericiti si am scapat de o cheltuiala Smile
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 28 Aug 2017 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt putine persoane in discutie insa nu ma indoiesc ca sunt suficienti altii care urmaresc si nu scriu aici pentru ca nu au multe de adaugat.

Un proiect de genul asta nu merge facut "democratic", cu bani de la 100 de oameni si voci de la 50, putem fi de acord pe multe lucruri dar nu e suficient. Cineva trebuie sa ia deciziile si sa le implementeze iar ceilalti sa le accepte si sa le sprijine. Proiectul va merge mai departe cand va fi cineva care sa-l poate duce la capat si in care sa creada suficient de multi alti oameni. De acolo va veni si conceptul/scopul pentru observator, pentru ca nu veti gasi niciodata pe cineva care sa se dedice suficient de mult daca nu crede 100% in alegerile facute. Ce vreau sa spun e ca nu merge "design by committee" pentru un proiect de genul asta, decat daca cumva toarna cineva bani in el, dar probabil nici atunci.

In alta ordine de idei, ideea de pensiune combinata cu observator, mentionata prima data de Dragos daca nu ma insel, mi se pare deosebit de interesanta si cu aplicabilitate practica reala (ma rog, mai mult in formatui pensiune cu observator, nu observator cu pensiune). Voi incerca sa misc putin apele sa vad daca pot porni ceva in sensul asta, nu va fi ce s-a discutat aici neaparat, dar e o sansa foarte buna pentru a aduce mai multor oameni oportunitatea de a se bucura de cer.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Aug 2017 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreti un metru va dau un metru Exclamation

https://www.youtube.com/watch?v=m3l3wY1wemM
https://www.youtube.com/watch?v=KoE9K1QKZ_c
https://www.youtube.com/watch?v=ig0s5Yxj6Vs
https://www.youtube.com/watch?v=MAGPJ3Bj3U8&t=77s
https://www.youtube.com/watch?v=aeIhoSh2NU8

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10629



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2017 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner a scris:
Vreti un metru va dau un metru Exclamation
Nu asta e problema Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact