Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cracoviene


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Aug 2018 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ramasesem oarecum dator cu cateva poze, de acu doua saptamani, rezultate din prelucrarea clipurilor trase cu telefonul afocal folosind Makul 127. A durat ceva pana am gasit suficiente cadre utilizabile, dat fiind ca am folosit montura Alt-Az, iar urmarirea a pus ceva probleme la 250-300x. Plus ca trebuia un plugin pt formatul in care inregistreaza telefonul - ca sa fie recunoscute de V-Dub (ca mai apoi sa le deschid in Registax5).

Una peste alta, n-as zice ca au iesit prea groaznic, date fiind conditiile, dar nici nemaipomenit de stralucite. Sper ca macar a meritat efortul Smile

L.E.: am uitat sa mentionez - pt Marte am avut cam 3000 de cadre utile, iar pt Saturn cam 5000, din cate doua inregistrari a ~2 minute fiecare, trase in mod HD la 30fps. Cadrele brute aratau cam ca cele de mai jos.



mars-20180812_230234-.png
 Descriere:
 Marime fisier:  10.93 kb
 Vizualizat:  de 5979 ori

mars-20180812_230234-.png



saturn-20180812_mix-.png
 Descriere:
 Marime fisier:  15.78 kb
 Vizualizat:  de 5979 ori

saturn-20180812_mix-.png



Screenshot_mar.jpg
 Descriere:
cadru brut Marte
 Marime fisier:  50.97 kb
 Vizualizat:  de 5870 ori

Screenshot_mar.jpg



Screenshot_sat.jpg
 Descriere:
cadru brut Saturn
 Marime fisier:  51.08 kb
 Vizualizat:  de 5870 ori

Screenshot_sat.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 28 Aug 2018 23:33, modificat de 1 data in total
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Aug 2018 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:
... Plus ca trebuia un plugin pt formatul in care inregistreaza telefonul - ca sa fie recunoscute de V-Dub (ca mai apoi sa le deschid in Registax5)....


http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=174964#174964


ptr conversie fisiere video in diverse formate poti folosi utilitarul de mai sus.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Aug 2018 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt pont Wink
Am incercat si eu mai demult pipp, dar dintr-un motiv care mi-a ramas si pana acum necunoscut, nu mi-a placut ce-a rezultat.
Am gasit in schimb asta, si a mers la primul click. Doar copiezi pluginul in folderul de unde ruleaza V-Dub, deschizi apoi cu el filmuletul mp4, dupa care exporti ca avi necomprimat pt Registax. Ma rog, basic stuff, doar ca nu mai e nevoie de inca un soft.
Am incercat recent si AutoStakkert (2 si 3) dar nu ma prind cum functioneaza, mi-am prins urechile-n el Smile daca e cineva, din cei care-l folosesc in mod frecvent, dispus sa ma lumineze in doua vorbe ca sa inteleg cum se face acolo treaba, as aprecia tare mult Smile Ma descurc si cu Registax, dar probabil ca in anumite conditii AS da rezultate mai bune.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 28 Aug 2018 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai.

Felicitari pentru imaginile cu Marte si Saturn, au iesit mai frumoase decat ale mele. Very Happy

Eu folosesc AutoStakkert2 destul de des ,la procesarea filmarilor sau a imaginilor rezultate din acestea. Utilizarea softului Autostakkert2 nu este prea complicata, e chiar mai simplu decat la Registax.

Mai intai deschizi fisierul (fisierele) dand click pe butonul "1) Open" (incercuit cu rosu in prima imagine as1),alegi fisierul (imaginea as2), apoi trebuie sa dai click pe butonul "2) Analyse" (imaginea as3, ca sa analizeze filmarea sau imaginile,dupa care vor aparea bifate cu verde doua chestii in mijlocul ferestrei din Autostakkert (incercuite cu negru in imaginea as4).
Mai departe , alegi punctele de reper pe imaginea astrului, pentru alinierea cadrelor in procesul de stacking, ca si la Registax, (imaginea as5) apoi alegi in ce format vrei sa iasa imaginea finala si ce numar de cadre sau ce procent din numarul total de cadre vrei sa fie stackate (in partea de sus-dreapta,in imaginea as6). De ex. daca alegi, sa zicem 300 cadre ,sau 50% din totalul cadrelor, softul va alege 300 cele mai bune cadre ,restul mai nasoale nefiind stackate.
Apoi dai click pe butonul "3) Stack" incercuit cu rosu in partea de dreapta-jos ( tot in imaginea as6) si softul va incepe sa stackeze cadrele, aparand alte chestii bifate cu verde in mijlocul ferestrei (imaginea as7).
Dupa ce a terminat de procesat cadrele, aparand toate chestile acelea bifate cu verde in mijloc, inchizi programul si intri in folderul director in care se gaseste si folderul cu filmarile (imaginea as8) si in care trebuie sa apara un alt folder ,numit de regula " AS_p70", intri in acel folder si acolo gasesti imaginea finala rezultata din stackarea filmarii (imaginea as9) si care se numeste dupa numele folderului in care se gaseste filmarea respectiva, de ex New Fol, New Folder ( etc.



as1.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  877.75 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as1.PNG



as2.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  97.2 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as2.PNG



as3.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  310.02 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as3.PNG



as4.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  309.19 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as4.PNG



as5.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  399.78 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as5.PNG



as6.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  303.33 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as6.PNG



as7.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  307.51 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as7.PNG



as8.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.25 MB
 Vizualizat:  de 5947 ori

as8.PNG



as9.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  88.17 kb
 Vizualizat:  de 5947 ori

as9.PNG



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 28 Aug 2018 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Wow Smile multumesc mult pt tutorial, Iulian Wink
Uite, acum imi dau seama, ca la pasul "as4" se intampla o balbutza la mine, de nu face ce trebuie - ma trezesc cu planete peste tot in imagine Laughing probabil ma astept la un workflow similar cu cel al Registaxului, dar ar trebui sa ma resetez cand lucrez in AS2 (sau 3)..

Am sa mai incerc o data, urmand pasii descrisi de tine si sper sa iasa de data asta.
Inca o data, multumesc pt explicatii si revin cu poze de-ndata ce mai obtin cate ceva.

A, apropo - tocmai mi-a sosit o camera de bord HD Very Happy nu m-am putut abtine, a fost la ocazie. O sa o dezmembrez cum ajung acasa. Daca n-o merge, macar nu plang dupa prea multi banuti. Iar daca tine figura dar nu-mi place ce da din ea, mai urc nitel stacheta la urmatoarea. E fun sa trag cu telefonul, dar nu prea ma-ncanta sa abuzez de bateria lui facand filmari la ocular. Asa, cu camera care doar asta face, ii dau sa-si ia din acumulator extern (ca alea de UPS-uri) cat vrea si pot folosi telefonul pt ce am nevoie. Nu mai zic ca in timp ce trageam imaginile la Marte ma tot bazaia nevasta pe Whatsapp Laughing iti dai sema fericire sa reiau inregistrarea (ca se oprea) dupa fiecare mesaj.. e aiurea. Dar macar da si camera lui oarece rezultate. Ma bucur ca-ti place cum arata.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 15 Iul 2019 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sec de tot anul asta Smile
Nu neaparat pt ca nu mai am montura ecuatoriala, ca se poate face ceva si cu azimutala; dar, prioritatile astea, dom'le.. Laughing plus planete sub 20 de grade si sanse mai mici de a imbina timpul liber cu "timpul probabil" care se incapataneaza sa ne arate tot mai des partea lui gri.
Eh, o iesi soarele si pe strada mea, la un moment dat. Tot visez sa-mi pun ordine in dotare si sa pun mana pe un CEM25p, candva..

Pana atunci ma mai delectez vizual cum pot; spre exemplu, aseara, pe modul "light", cu binoviewerul prin Tair, pe Twilight I - asa fain incapea Luna la 66x (ce chestie: puterea era de 66x, obiectivul Tairului are 66mm, iar ocularele au camp de 66 grade Wink acum am facut legatura) de nu-mi mai venea sa ma dezlipesc de la oculare. Noroc cu Jupiter ca mai oscilam cand la unul cand la altul; apropo, cu diafragma inchisa undeva intre 5.6 si 8 (as zice 6.6, dar mi-e ca ma repet Very Happy) mi s-a parut cel mai echilibrat raportand luminozitatea la ponderea aberatiilor cromatice. Am vrut sa ies initial cu Makul 127, dupa care am zis "stai, lasa ca iau ED80ul mai bine"; dar in final lenea a invins.. lol. Poate data viitoare, mai lasam si instrumentelor mici ocazia sa ne bucure.

S-au putut vedea cat de cat clar, pe langa doi dintre sateliti (Ganymede si Europa, se pare; Callisto ba se vedea, ba nu se mai vedea, ca un mic cos deasupra lui Jupiter - imagine inversata, el fiind de fapt sub discul planetei), benzile ecuatoriale, ceva mai inchis galbui-maroniu in jurul ecuatorului, intre benzi, fundalul clar mai deschis ca nuanta deasupra si dedesubtul benzilor, precum si zonele polare (ma rog, geometric vorbind sunt calote, dar nu si in sensul geografic) mai tuciurii si o tenta o idee mai spre albastrui decat nuanta dominanta a celorlalte zone. Insa altitudinea redusa deasupra orizontului si suprapunerea cu o zona vecina ce genera turbulenta in directia Jupanului au facut ca momentele cat m-am putut bucura de detalii clare sa alterneze frecvent cu momente (mai lungi si dese) cand nu puteam distinge decat un glob galbui fara vreun detaliu (featureless blob, cum ar spune polonezii... niciodata).

Interesant cum compenseaza al doilea ochi, cand privesti stereo. Desi in mod mono imaginea nu pare nici la fel de mare, nici la fel de clara, eee - cum dai imaginea aia si celuilalt ochi, cum deodata, parca te uiti la alt film.

Pana o fi sa imi ating obiectivul propus, cu minunata montura, astept sa pot inchega monturica la care am inceput sa lucrez - sa vad ce-o iesi din ea, ca la cate intarzieri am primit si cate sperante imi pun in ea, parca vad ca iese o duda. Sper sa revin cu poze in curand.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Iul 2019 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrucat am mai prins o fereastra in nori aseara si oricum imi fugise somnul cand am vazut ca se curata putin cerul, am zis sa mai forjez un pic Tairul.
Ieri seara se pare ca, purtat de valul Lunii vazuta in mod binocular, am gresit putin la calcule Smile "hehe", cum ar zice cineva contemporan, nu dam nume. Dar nu conteaza, acum mi-am pus ordine in procesoare si am pus lentila Barlow clasica (nu cea telecentrica) in barrelul diagonalei de 1.25", in fata unui mic tub de extensie de 19mm, astfel incat in final puterea de marire rezultata dupa calcularea drumului optic real (in functie de drumul parcurs in aer si prin prisme), cu binoviewerul pus pe diagonala astfel dotata, a ajuns pe la 115x.

Nu arata rau deloc micul Jupan; isi aduce foarte bine cu imaginea postata de colegul nostru aici - nu s-a vazut asa clar, sau macar suficient de mult timp pata rosie, dar in mod evident era acolo, benzile aratau mult mai multa "prezenta" in imagine, am putut distinge foarte usor zonele diferit nuantate pe discul planetei, ce mai.. alta viata Smile

Un lucru care mi s-a parut totusi putin ciudat, care probabil are de-a face cu felul in care percepe creierul anumite detalii raportate la modul in care parvine informatia vizuala; la ce ma refer, concret - privind in lungul axei optice principale, a obiectivului, Jupiter parea maricel la puteri mai mici decat cea obtinuta la maxim aseara; odata franta axa la 90 de grade, dar crescand in acelasi timp considerabil puterea de marire, efectul nu a mai fost la fel de impresionant, ba chiar mi s-a parut micuta bila dungata din fata ochilor - cu toate ca o comparatie 1:1 ar fi spus imediat ca mi se pare numai.

In fine, ce doream sa obtin am obtinut, am dus Tairul pana aproape de limita potentialului sau intr-un domeniu pt care nu a fost neaparat conceput, ceea ce personal consider chiar ok.
Data viitoare ii dau o mica vacanta tanculetului, mai ies si cu Makul; nici un sezon de planete nu e complet fara un grosisment de cel putin 200x Wink Poate am sa incerc sa repet experimentul cu perceptia dimensiunii planetei in functie de unghiul din care o privesc. Tin minte de anul trecut ca in mod bino, la 225x (dar la 90 de grade, prin diagonala), Jupiter arata chiar fain; sper sa nu ma sperii cand l-oi vedea in lungul axei Laughing

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 16 Iul 2019 16:24, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Iul 2019 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt foarte interesat de observatiile tale cu Tairul, detin si eu unul.
Vroiam sa te intreb daca ai incercat sa inchizi diafragma Tairului in f5.6 sau f8? Eu am incercat asta si imaginea planetei devine mai curata, adica lipsita de aberatii cromatice pe margini...bineinteles se pierde lumina dar la planete merge incercat.

Si inca cateva intrebari Smile :
lentilele tale barlow (atat normala cat si telecentrica) ce factor de marire au?
iar diagonala folosita este prisma sau oglinda?
multumesc!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Iul 2019 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da da, se simte diferenta.
Am remarcat ca pt puteri mici-medii (pana in 60x), cu diafragma inchisa la f/8 e foarte ok imaginea - clara, suficient de luminoasa inca si foarte curata cromatic.
Urcand puterea peste 60x incepe sa se intunece imaginea destul de mult la f/8, asa ca las inelul intre 5.6 si 8 - daca nu-l ating dupa ce actionez declansatorul, ramane asa si e mai bine dpdv al luminozitatii, iar aberatia cromatica e tinuta inca binisor sub control. Daca deschid la 5.6 nu ma mai plang de luminozitate, dar trebuie sa inceapa sa-mi placa movul Laughing
Am mai constatat ca best focus se obtine pt o imagine foarte usor afectata de fringe-ul ala rosu-ciclam-violet, mai ales pt diafragme mici (4.5, 5.6).

Imi place ca, desi e oarecum greut setupul vizual bino cu Tairul, mai ales daca vrei sa-l tii in mana, totusi nu e la fel de greu ca cel cu ED80-ul - devine extrem de incomod si lung (bine, pus pe montura nu mai e o problema). Dpdv al claritatii imaginii e o diferenta intre cele doua setupuri, bineinteles, ca doar nu avem cum sa punem egal intre tehnologia dupa care au fost facute lentilele (si sticla dar si designul optic) Tairului si cea specifica refractoarelor cu sticle ED; dar pt o ocheada rapida pe cer, nu ma pot plange ca pierd prea multa calitate folosind un grab&go de nivelul asta.

Una din lentile e 2x clasica cu tub scurt; cealalta este o telecentrica cu tub lung, tot 2x. Diferenta de drum optic conteaza mai mult la cea clasica, adaugand peste factorul nativ mult mai mult decat cea telecentrica; iar prin sticla prismelor din bino drumul optic se scurteaza fata de cel geometric cu un factor dependent de indicele de refractie (e o formula.. raman cam 2/3 din drum pt BK7). Diagonala pe care o folosesc e cu oglinda.



tair-bino.JPG
 Descriere:
Tair + binoviewer visual setup
 Marime fisier:  88.35 kb
 Vizualizat:  de 5027 ori

tair-bino.JPG



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Iul 2019 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph

Foarte interesante experimentele tale ,te rog sa descrii viitoarele tale observatii cu Tair , fie binoculare ,fie monoculare.
Sunt insa si mai curios de rezultatele observationale care se pot obtine cu un Mak de 127mm.

Cer senin -inclusiv la eclipsa de Luna de diseara,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Iul 2019 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos Smile asa am sa fac.
Am pus eclipsa in agenda cam de luna trecuta. Mi-a parut rau ca n-am avut vreme buna si de conjunctia Luna-Jupiter, dar.. o astept pe urmatoarea, pe 9 august, desi nu va mai fi la fel de stransa de data asta.
Cu Makul e o experienta foarte interesanta, campul mai ingust (noroc ca-i pot pune finder cu reticul), dar nimic nu se compara cu o planeta pe ambele retine, la >200x Very Happy A, ba da, uitasem.. o planeta pe ambele retine la 400x, in fostul C8 Sad (smiorc...)
Oh well.. sper ca colegul nostru care-l are acum in grija sa se bucure de imaginile pe care mi le-a oferit si mie acum ceva vreme.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Iul 2019 07:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eeeeh, si cu setupul din imaginea de mai sus am iesit aseara la eclipsa Smile
"Noroc" cu norii, ca as fi atat pana se termina Smile Altfel, odata cu faza de maxim m-a napadit un front compact - care, bineinteles, s-a mai dispersat imediat ce-am intrat in casa si mi-am pus jucariile la loc.
Dar.. asa-i in vie, am reusit sa prind cateva imagini destul de dragute, precum mostra de mai jos; am sa incerc sa urmez pasii recomandati de colegi ca sa stivuiesc cadrele - daca n-o merge din poze, macar din filmulete, ca am luat telefonul cu mine, nu si dslr-ul. Am iesit atat de light ca mai aveam putin si pluteam Very Happy
Astept cu interes urmatoarea ocazie sa mai misc si eu, ca parca (asa cum zicea mai demult cineva drag mie) ma simt statut Laughing



20190716_222926.jpg
 Descriere:
imagine din timpul eclipsei partiale se Luna
16.07.2019
Tair 3s, S6 Edge Plus, afocal prin ocular de binoclu 21mm + Barlow
 Marime fisier:  136.15 kb
 Vizualizat:  de 4926 ori

20190716_222926.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Iul 2019 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

saiph a scris:


Una din lentile e 2x clasica cu tub scurt; cealalta este o telecentrica cu tub lung, tot 2x. Diferenta de drum optic conteaza mai mult la cea clasica, adaugand peste factorul nativ mult mai mult decat cea telecentrica; iar prin sticla prismelor din bino drumul optic se scurteaza fata de cel geometric cu un factor dependent de indicele de refractie (e o formula.. raman cam 2/3 din drum pt BK7). Diagonala pe care o folosesc e cu oglinda.


Multumesc Saiph!

Barlowul mai lung ar trebui sa iti introduca peste factorul nativ o magnificatie mai mare decat cel scurt, la tine am inteles ca este invers!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Iul 2019 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:


Multumesc Saiph!

Barlowul mai lung ar trebui sa iti introduca peste factorul nativ o magnificatie mai mare decat cel scurt, la tine am inteles ca este invers!


Nope Smile
Barlowul lung are factorul de 2x garantat pt acea lungime de tub mai mare decat la cele clasice. Plus ca este alt design optic. Ceea ce insemana ca daca pui doua oculare identice - unul in spatele unui Barlow clasic, unul in spatele Barlowului telecentric lung - la aceeasi distanta intre lentile ocular-Barlow, vei obtine puteri de marire mai mari in cazul Barlowului clasic decat in cazul Barlowului lung telecentric.
Nu toate Barlowurile lungi maresc mai mult de 2x. Spre exemplu, acel 3x ED de la GSO, sau "Tri-mag"-ul de la Orion, cu tub lung, sunt, daca ma-ntrebi pe mine, doar niste 2x-uri cu tub mai lung Smile adica aceeasi reteta (mai mult sau mai putin), de restul de ocupa tubul excesiv de lung.
Nu stiu daca e doar din cauza factorului de marire mai mic, dar am remarcat ca Barlowurile cu tub lung tind sa aiba corectiile ceva mai bine puse la punct (atat cele de camp, cat si cele cromatice).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Iul 2019 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha! Am inteles pt ca folosesti barlowul telecentric fara tubul lung, deci la o distanta de lentila ocularului mai mica decat era el nativ cu tub.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact