Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ar90_bino_s.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Lacerta 10x34


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2017 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Lacerta 10x34
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu Lacerta 10x34
De la aparitia pe piata noastra a modelelor roof cu obiective de 32, avand factori de marire cuprinsi intre 8 si 16 ori, am considerat mereu ca fiind optim din punctual meu de vedere, versiunea 10x32. Vorbim de data asta, binenteles, de binocluri moderne fabricate in ultimii 15 de ani, cu sticla BaK4 (sau AK4?) si tot binenteles, marea lor majoritate fabricate in China. Din nefericire tot ce mi-a trecut mie prin mana 10x32 nu m-au satisfacut nu atat din partea de proiectare cat din partea de executie si in special calitatea sticlei si a depunerilor antirefelex. O introducere lunga ce risca sa devina mai lunga decat review-ul. Deci iata ca in acest moment am gasit o confirmare aproximativa a crezului meu. E adevarat vom vorbi despre un 10x34 si nu de un 10x32 si totusi putem spune cat de cat ca suntem in zona.
Am in mana un Lacerta, daca vreti fratele mai mic al lui Explorer (este tot verde Very Happy ) de asta data in versiune roof. De data asta pe unul din jugurile de legatura ale tuburilor scrie clar “Made in China H1506”. Un chinez cu serie in toata regula. Oricum era clar ca seria Lacerta era fabricata in China (sub diverse culori si barnduiri) dar trebuie sa recunoastem ca este o serie foarte reusita cel putin pentru zona lui de pret. Deci as putea sa spun ca surpriza nu a fost prea mare. Am descoperit un binoclu foarte corect executat si foarte bine finisat. Perfect din punct de vedere mecanic, totul se misca corect, mentinand ferm reglajele binoclul fiind acoperit cu un strat cauciucat de protectie verde. Optica este identica ca si depuneri antireflex si calitate cu cea de la Lacerta Explorer 10x50. In confruntare directa 10x50 si 10x34 sunt aproape identice dar 10x34 este mai putin luminos si are o dominanta galbena tip Zeiss (dar cam 50 din densitatea binoclului german). In fapt un binoclu extrem de luminos, dovada ca daca vrea, chinezul poate! Caci daca micutul de 447 grame (inclusiv cureaua de prindere) a pierdut la capitolul luminozitate cu fratele avand aceiasi sticla, iata ca daca il vom compara cu alte binocluri de buna calitate, toate in zona lui de pret, vom obtine cateva surprize.
Date Tehnice:
Diametrul obiectivului: 34mm
Puterea de marire: 10x
Sistem de focalizare: Central
Distanta minima de focalizare: 4m
Camp vizual real: 6,0 grade
Camp vizual real la 1000m: 105m
Diametrul pupilei de iesire: 4mm
Ocular relief: 16mm
Factor crepuscular: 18,0
Luminozitate: 11,4
Acoperire suprafete optice: FMC - 99,5%
Sistem Prisme: roof
Material Prisme: BaK4
Umplut cu azot: da
Transmisie: 91,5%
Prindere pe trepied: Da
Greutate: 430 grame (447 grame inclusiv curea de prindere)
Alte accesorii: geanta de transport

Comparat cu TS10x50LE luminozitate este identica. Comparat cu un Zeiss 10x50 al anilor 70 este la fel de luminos dar are mai mai mult contrast. Comparat cu un KonusTitanium 10x42 este la fel de luminos si putin mai mult contrast. Extrem de interesant si surprinzator pentru un 10x34! Testele facute au fost atat pe lumina cat si in amurg progresiv si micutul si-a mentinut totusi aceleasi caracteristici comparative ca mai sus. Impresionante sunt ocularele avand diametre foarte mari (22mm) si binenteles un eye relief foarte mare. Este un binoclu spre zona de wide (105/1000m) dar care ofera cu darnicie ceea ce eu obisnuiesc sa numesc “efectul de wide”. Depuneri antireflex FMC verzi si mov-indigo atat pe ocular cat si pe obiective (doar ca acestea din urma densitatea de verde este mult mai mare decat mov). Poate fi folosit lejer si cu ochelari, avand cupe retractile rotative cu deplasare liniara dar si blocabile in 3 pozitii. Surpriza este existenta sistemului de prindere pe trepied. Sau poate nu, caci in mod ciudat atat din cauza pozitiei de sustinere (maini foarte apropiate) cat si din cauza lipsei de greutate este dispus la tremur la aceasta magnificatie. Solutia de prindere a celor doua tuburi asigura o foarte sigura si comoda priza a binoclului chiar si intr-o singura mana. Ne intoarcem la optica , observand o corectie geometrica superba atat pe orizontala dar mai ales pe verticala (identica cu Jenoptem 10x50). Atrage atentia rotita reglajului de clar care este dupa parerea mea supra dimensionata, in anumite cazuri putand atinge nasul sau chiar fruntea privitorului. Privind cu atentie observ ca este identic cu reglajul lui Konus Titanium 10x42 ceea ce ma duce cu gandul ca desi au fost facute in aceeasi fabrica, optica difera destul de mult. Dar cea mai placuta surpriza este , (de asta data comparat cu fratele Lacerta Explorer 10x50) lipsa oricaror reflexii interne circulare sau de alta forma ! Impresionanta este de asemenea zona de clar care se intinde pana la undeva la 15-20% fata de margine. Campul vizual este perfect delimitat si trecerea dinspre imagine si negru este perfecta. Practic un binoclu ce imi ofera 100% din ceea ce numesc generic “Placerea de a privi”. Sufera la efectul “3D” ca orice binoclu roof fata de unul “porro”. In regim astro stele sunt punctiforme, culorile sunt redate corect si cu mare surprindere este aproape la egalitate cu Konus 10x42, TS 10x50LE si CZ Jenoptem 10x50. Este insa clar depasit de fratele LacertaExplorer 10x50. Un moment de meditatie pentru vechea dilema “binoclu nou sau binoclu vechi?”. O demonstratie ca totusi sticla moderna (impreuna cu tratamentele antireflex aferente) depasesc deja chiar si vechii titani ai binoclurilor. Dar acest lucru are un pret. Sau mai bine zis este pretul platit este chiar pretul Very Happy . Cum facem daca un roof 10x34 de 447 g este mai scump decat un porro 10x50 de 1 Kg? Daca acesta din urma este totusi mai performant optic? Deci am putea spune “marketing” ? Avantaje si dezavantaje ? Nu exista un binoclu perfect asta stim. Probabil fabricantii stiu, ca daca vreau sa ma plimb mereu la mine cu un binoclu, si as vrea sa fie foarte usor, mic si sa aiba in schimb performantele unui urias atunci sunt victima sigura? Intrebarile devin recomandarea noastra.
In final un binoclu de foarte buna calitate, cu performante foarte apropiate de binocluri cu deschideri mult mai mari. Recomandat cu caldura celor care din diverse motive vor sa calatoreasca cu minimum de bagaj si greutate dar in afara de utilizarea in regim terestru a micutului binoclu sa poata sa il foloseasca si in mod astro cu “pierderi” minime fata de un classic 10x50.



Lacerta10x34mic.jpg
 Descriere:
Lacerta 10x34 fratele mai mic a lui Lacerta Explorer10x50. Si totusi ramane intrebarea filozofica de ce micutul este mai scump.
 Marime fisier:  1.01 MB
 Vizualizat:  de 7773 ori

Lacerta10x34mic.jpg


Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Sep 2017 16:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cautand review-uri ale acestui binoclu am gasit multe binocluri cu constructie identica in cele mai mici detalii:

Barska WP Air View 10x34 are chiar aceeasi culoare
https://www.barska.com/air-view-10x34-wp-b...arska.html

Omegon Talron 10x34. Difera doar rotita de focus si cea de dioptrie in rest pana si geanta si cureaua e identica
http://www.omegon.eu/ro/omegon-binoclu-talron-hd-10x34/p,47563

Hammers Elite 10x34
http://www.ebay.ca/itm/Hammers-Elite-Water...SwA3dYI7-S

Presma Owl 10x34, are si el aceeasi geanta
https://presmainc.com/product/presma-owl-s...106m1000m/

Ma intreb daca acete binocluri au si in interior aceeasi optica, sau difera de la un model la altul?
De exemplu la Presma Owl scrie ca are prisme corectate Phase ceea ce in clasa asta de pret este imposibil. In descriere scrie ca e FMC, dar pe binoclu scrie doar MC. Deci totul este foarte "clar"

Am vazut si alte binocluri asemanatoare cu mici diferente in design cum ar fi
Bresser Pirsch 10x34
https://www.bresser.de/en/Sport-Optics/Bin...ating.html
Helios Nitrosport 10x34
https://www.kikkertspesialisten.no/helios-nitrosport-10x34
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Sep 2017 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest design este unul relativ modern si se pare ca a prins bine la public. Realitatea este ca forma in sine este eleganta dar mai ales foarte practica fata de modelul sa zicem mai clasic cu prinderea tuburilor pe mijloc. Un astfel de binosclu se tine tare placut si bine in mana, chiar daca senzatia in sine poate fi subiectiva.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Sep 2017 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu ma refer la tipul open bridge in general, care-l folosesc multe marci. De exemplu Swarovski, Minox, Nikon si multe alte marci care au si binocluri open bridge, dar fiecare cu design foarte diferit intre ele; Eu ma refeream la faptul ca cele din postarea precedenta sunt identice in cele mai mici detalii cu Lacerta 10x34 si au si in proportie de 90% acelaeasi specificatii; De exemplu: cutele finisajului de cauciuc au aceeasi forma si sunt in aceeasi pozitie. "Podurile" dintre cele doua obiective au aceeasi forma in cele mai mici detalii si au acelasi design in finisare. Zona unde este inscriptia cu marca binoclului este in acelasi loc, respectiv deasupra tubului din dreapta; Capacelul de la filetul de prindere la trepied are aceleasi striatii; Scrisul de pe rotita de focus are aceleasi caractere. Toate astea intaresc faptul ca sunt facute de acelasi producator chinez si rebrenduite. Intrebarea interesanta este daca fiecare marca are, sub aceasta carcasa comuna, o optica diferita sau este tot "aceeasi" sticla?
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 05 Sep 2017 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e deloc neobisnuit sa intalnim variatii foarte mari de pret in functie de "brandul" inscris pe un binoclu,pentru acelasi model,cu aceeasi optica,procurat de la o fabrica din China,cum e Kunming.Destul de probabil sa fie identice.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Sep 2017 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg !
Deci ''marfa de calitate germana '' inseamna marfa chinezeasca ce ajunge intai in Germania iar apoi este retrimisa aici.
Cu stampile de aeroport din Frankfurt , ce mai ...garantia calitatii , verificata de hamalii de acolo !

Pai ,atunci de ce sa nu cumparam direct din China ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Sep 2017 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@tudor
Da, am inteles este exact asa cum zici ... respectiv totul se face in China. Chinezii au se pare deja din 2012 sticla schott, si toate tipurile de acoperiri germane inclusiv celebrele si mult laudatele T. Meciul cu optica europeana este deja pierdut. China poate produce orice de la optica infecta de plastic pana la nivele de top.
Din cate am vazut , insa, chiar daca mecanica este identica optica este extraordinar de variata in interiorul fiecarei marci. Deci sfatul meu este sa nu va orientati dupa forma .... ci obligatoriu testati optica aferenta. Putewti avea surprize foarte placute sau neplacute , caci asta este chinezul , si poate nu este vina lui , el producand in nestire pentyru topate buzunarele si gusturile.
@Mircea Pteancu
Probabil in curand vom putea lua direct, momentan problema fiind ca preturile bune sunt la cantitati mari si nu este rentabil chiar si pentru firmele ce se ocupa cu asa ceva sa lucreze pe stocuri. Insa, incet incet se va produce si acest fenomen de vanzare la bucata. Inclusiv partea de personalizare. Nu este de mirare daca gasiti un binoclu Lacerta de exemplu, identic cu unul Minox sa zicem ambele fiind efectiv identice. Partea nasoala este ca exista si reversul ... sa luam direct de la chinez un Lacerta mult mai slab decat cel luat prin importatorul oficial... vezi deja cazul Bresser, Tasco, etc.
Totusi in final , revin la o idee care am zis-o respectiv este bine si asa cu toate riscurile posibile , totusi avem acces si noi oamenii obisnuiti la optica de foarte buna calitate.
Nu de alta dar cum am fi putut accesa un binoclu CZ, Swarovsky, etc daca ele erau fabricate efectiv in Europa?
Disutam cu un vecin al carui nevasta lucreaza la Consiliul Europei din Bruxelles, si imi povestea ca noul concept Europeean este, Europa un mare parc verde si nepoluat care doar concepe, si totul sa se produca in tari ca China, India, Pachistan etc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Sep 2017 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird

Mersi de raspuns.
Inteleg ca doar ne-ai prezentat ce a zis ...aaa...persoana aia deci eu mai jos ii raspund aceleia , nu tie.

Europa = Parc verde !? Rolling Eyes

Ia sa vedem , deci totul se face in China iar ioropenii ''este'' toti proiectanti...250 de milioane de proiectanti si manageri de proiect si d'alde astia !??? Shocked

Bas...ni intelectuale !

Dar va asigur - conform proiectului lor - ca in asa-zisul ''parc verde'' nu vom fi vecini.
Acolo nici macar nu vom pune piciorul ,nu ne vor lasa gardienii , niste tuciurii cu turbane , foarte barbosi si foarte nervosi !
Iar daca ne vor prinde cumva cu vreun binoclu in mana , nici nu indraznesc sa ma gandesc...

- Exista mine de mare adancime pentru extragerea titeiului ?
- Cum , inca nu ?
- Ei atunci vor fi inventate pentru cei dinafara ''parcurilor verzi'' , niste boschetari ...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Sep 2017 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revenind la binoclurile noastre, eu sunt multumit de Lacerta Lite 10x34. In viitor, cand o sa am ocazia, o sa-l compar cu un binoclu 10x34 dintr-o clasa superioara.

Am si eu cateva intrebari (mofturi) legate de unele caracteristici ale acestui model cum ar fi:
Prismele ce fel de strat antireflex or avea, au corectie de faza? Intreb pentru ca pe unele situri scrie ca are o transmisie de 91%, care sincer mi se pare foarte mare pentru pretul acestui binoclu. Se poate sa ai o asemenea transmisie a lumini fara ca prismele sa fie cu corectie de faza?
Am inteles ca structura zonei ocularelor este de aluminiu, dar restul tuburilor?
De rezistent la apa scrie ca este, dar ce inseamna mai exact aceasta rezistenta, la ce adancime si cat timp de imersie?
Eu am cautat raspunsri pe net dar fara succes.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 07 Sep 2017 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Phase coating se foloseste pentru imbunatatirea contrastului,inlaturand efectul interferentei datorat polarizarii razelor de lumina care traverseaza marginea roof-ului pe parti diferite.Prismele fiind Schmidt-Pechan,sunt pierderi ceva mai mari la reflexia pe suprafata metalizata,fata de un porro.Transmisia reala e ceva mai mica,valoarea indicata de producator fiind doar pentru o anumita lungime de unda,tipic spre lungimi de unda mai mari la un coating de banda larga verzui.Cred ca e doar splash resistant,adica nu as miza ca rezista la scufundare propiuzisa in apa,ci doar nu intra apa de ploaie in el.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Sep 2017 23:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspunsul referitor la transmisie si rezistenta la apa! Am vazut ca si pe allbinos.com valoarea transmisiei este data tot doar pentru lungimea de unda din mijlocul spectrului vizibil. Stiu ca porro nu are nevoie de tratament de faza. Dar ma intrebam daca modelul asta, care e roof, are tratament de faza (Phase coating), argint ori aluminiu?
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Sep 2017 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca Lacerta 10x34 are phase coating la 400roni.
Celestron Nature DX 10x32 are phase coating, numai ca este peste 700 de roni.

Cat despre silver/aluminiu - sigur aluminiu.
Prisme cu acoperiri Silver sau dielectrice le gasesti la binocluri de peste 1400-1500 roni

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Sep 2017 16:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Manu72! Phase coating am inteles ca este un strat antireflex chiar mai costisitor si decat cel dielectric si totusi se gaseste si in binocluri de 700 roni ca cel enumerat de tine. Stiu de exemplu ca si Celestron Trailseeker 8x42 are prismele dielectrice + corectie de faza!!! la doar 200$. Nu cu multi ani in urma, un binoclu era deja unul scump daca avea doar prisme BK4. Acum si unul de 300-400 roni are BK4. Ma gandeam ca si acest Phase coating va devenii ceva normal si in binoclurile ieftine, deja a inceput sa apara.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Sep 2017 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu vorbeam de preturi de magazin din Ro Smile

Cat despre acoperiri, phase coating se foloseste pe anumite suprafete iar aluminiu/silver/dielectric pe alte suprafete.
Efectele sunt de asemenea diferite: phase coating imbunatateste rezolutia, contrastul si reproducerea culorilor iar acoperirile silver/dielectric imbunatesc transmisia de lumina a prismelor Schmidt-Pechan

Daca nu le poti avea pe amandoua, Phase Coating este mai importanta.

Sau iti iei un roof cu prisme Abbe-Koenig si ai scapat de grija Aluminiu/Silver/Dielectric ca astea au transmisie 100%... Doar ca nu sunt asa compacte ca SP-urile


Mai multe detalii aici, mai spre sfarsit unde se prezinta binoclurile roof si prismele Schmidt-Pechan
http://www.bestbinocularsreviews.com/glossary-binoculars.php

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2017 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As dori sa atrag atentia in primul rand asupra ideii intrevazute in discutia de mai sus ... eventualiatatea ca un binoclu sta linistit sub apa Smile
In nici un caz nu bagati un binoclu in apa indiferent de ceea ce sustine producatorul.
Mai mult, chiar daca ploua, evitati pe cat posibil contactul dintre stropi si binoclu. Este mult mai sigur asa. Chestia asta cu gazul inert si impermeabilo-scufundabil este marketing, in realitate inauntru sunt niste garnituri din cauciuc sintetic amarate, care la porro mai sunt si mobile, etc, deci nu mizati pe ele ! Cel mai probabil gazul inert dispare in cateva luni complet (mai rapid la porro si putin mai lent la roof), dar efectul antiaburire ramane nu va speriati deoarece sistemul este totusi bine izolat de mediu, dar nu suficient pentru a impiedica apa sa intre acolo daca il udati.

Cat despre date efective legate de binoclul din acest review, sincer sa fiu nu am gasit nici eu pe nicaieri. Doar diverse siteuri ... unele spuneau 91% si altele chiar 95% dar nu se prea poate pune baza pe aceste date caci par a fi niste copy-pasteuri unul de la altul. Pe niste siteuri poloneze am gasit niste comentarii dar nu spuneau nimic in plus tehnic... doar laudau ceva mai mult binoclurile Delta.
Preturile in romania, dupa parerea mea sunt inexistente... caci sunt dictate de distribuitori, si multe firme vand binocluri .... dupa pareri proprii mai mult decat dupa calitate.
Practic cred ca este si foarte greu sa obtii date de catalog ... chinezul face acelasi produs... cu alte culori si cu alt nume dupa cum comanda un distribuitor...asa apare "invazia" de binocluri din ziua de azi.
Invazia este mult mai dificila de interpretat decat cea, de exemplu, a binoclurilor japoneze din anii 60-90, deoarece producatorul chinez nu respecta efectiv o tehnologie corecta, folosind atat sticla de proasta calitate, cat si plastic, si depuneri ciudate atipice, etc dar si parti de calitate ... astfel incat multe interpretari si masuratori facute de amatori devin neconcludente. Nu mai conteaza ca traseul optic este mai obturat sau nu, sau ca pupila de iesire este mai mare sau mai mica, calitatea putant fi chiar inversa cu acesti parametri.
Personal, nu am incredere in mai nimic si prefer efectiv sa ma uit prin binoclul respectiv, eventual sa il si compar cu un altul pe care il cunosc.

Si cum am mai zis, daca ne punem atat de mult probleme tehnice riscam sa nu mai avem timp sa ne si bucuram de el efectiv folosindu-l pentru ceea ce a fost el conceput, respectiv sa privim prin el.

Mai mult, incepatorilor in ale astronomiei care au citit aceste randuri, as vrea sa le spun ca nu trebuie sa intre in panica considerand ca este obligatoriu ca prima achizitie, daca este sa fie un binoclu, ar trebui sa fie una extrem de scumpa...care desi este cam scumpa nu are nu stiu ce acoperiri de faza, sau depuneri, ciudate ... deci trebuie sa cheltui si mai mult ...
Very Happy
pentru inceput orice binoclu este relativ bun. Dar mai intai priviti prin binoclul pe cate il aveti deja sau il puteti cumpara fara un efort deosebit ... priviti, apoi cititi si intelegeti prin ce anume priviti, si veti vedea daca merita sa continuati. Restul vine de la sine si intr-un caz si in celalat.
Deci nu va speriati de "batrani" caci noi suntem pretentiosi ...caci suntem si foarte pasionati, voi cei ce sunteti la inceput trebuie intai sa deveniti pasionati...si abia dupa asta veti deveni si pretentiosi
Laughing ...nu de alta dar este o pasiune destul de "scumpa" si la propriu si la figurat!
Cer senin tuturor!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact