Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
5178_castr_3_214.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un nou satelit ultraluminos


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Aeronautica / Misiuni spatiale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iul 2017 05:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Un nou satelit ultraluminos
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum au promis, rusii au lansat un nou satelit, numit Mayak, despre care spun ca va fi mai luminos decat statia spatiala.

Satelitul a fost lansat vineri, si are forma unei piramide din Mylar reflectorizant, fiecare fata avand o suprafata de 16meti patrati.

Atentie, satelitul v-a avea o viata destul de scurta, datorita suprafetei mari si masei extrem de reduse. si conform calculelor, intr-o luna va incepe sa coboare de pe orbita stabilita. Din fericire, datorita orbitei foarte inclinate, va trece cam de doua ori in fiecare seara in zona in care poate fi observat din tara noastra.

Astfel, in aceasta noapte, la 1:21 va trece chiar pe deasupra Romaniei. Si din locatia mea va mai fi vizibil maine seara pe 20 iulie,in jurul orei 23:54, cand va fi deasupra Georgiei, si dupa 96 de minute la ora 1:30, cand va trece din nou pe deasupra tarii noastre. Durata de vizibilitate cam 12 minute. Deci e bine sa fiti pe faza cu 7 minute inainte de ora trecerii la altitdine maxima, pe care am dat-o.

Informatii despre pozitie gasiti aici

http://www.n2yo.com/?s=42830

PS. Datorita faptului ca de abia imi incepusem cafea, initial am comis niste erori asupra orelor si datelor trecerilor. Corectate intre timp.

_________________
Dragos N
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 19 Iul 2017 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca rusii chiar spun ca va fi mai luminos decat ISS, mi-e teama ca sunt niste mincinosi. Dar oare de ce nu ma... mir? Wink
Cum am vazut stirea aici, m-am dus repede sa vad ce spune site-ul Heaven Above, in care va garantez ca puteti avea mare incredere. Iar el ne spune ca magnitudinea va ajunge cel mult in jur de -1.5. Subtireanu, fata de ISS.
Oricum, ne vom convinge pe propriul ochi, ca sa spun asa. Sper sa ma pot benocla si eu pe la orele alea... Very Happy
Multumim pt informatie!
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Iul 2017 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-un articol pe tema asta, citit acum cateva zile, se mentiona magnitudinea -10 ca fiind cea estimate de rusi. Dupa calculele facute de alti astronomi ar reiesi o magnitudine vizuala mai apropiata de -3. Dar chiar si-asa, tot va fi destul de ciudat (pentru unii), interesant/placut (pentru altii) sau de-a dreptul enervant (pentru cei care se intampla sa ia imagini din zonele prin care va trece jucaria asta..)

Aseara, pe la 23:30 am zarit un obiect care ar fi semanat estimarii realiste (m.v. -3), desi cam galbui la culoare, destul de lent in miscarea sa pe cer; prima data am zis ca-i Arcturus, dar n-avea cum sa fie in directia aia (intre Ophiucus si Lyra) si nici atat de "mare". A crescut usor luminozitatea, dupa care a scazut foarte lent, pana pe la m.v. 0, dar in acelasi timp si viteza lui s-a redus foarte mult. N-am idee ce-a fost, nu am verificat si nici n-am mai stat sa-l "admir", dar chiar ma gandeam - daca asta a fost asa, cum va fi "steaua" rusilor..?

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iul 2017 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere forma de tetraedru, cel putin asa pare in pozele pe care le-am vazut, cred ca e posibil ca magnitudinea sa fie foarte variabila, in functie de pozitia fetelor fata de directia privitorului. Si uitandu-ma cu atentie pe site-ul n3yo vad ca apare o zona de intrerupere a traiectoriei, chiar deasupra tarii noastre. Nu stiu ce o fi aia. Poate ca e o zona in care satelitul are o pozitie in care nu reflecta raze spre pamant. Nu stiu.

Chiar sunt curios. Cred ca o sa ies in seara asta, sa mai scot binoclul la aer, ca s-a cam plictisit de cand sta degeaba.

_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2017 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai o fi -10 doar in secunda in care tu , norocosul privitor esti perfect aliniat sa vezi reflexia soarelui pe una din laturi . E ca o oglinda , acu e acu nu-i .

Acu , de vreme ce e doar un cubesat ar fi tare ca US sau china sa lanseze cate unul mai mare si mai durabil ca sa concureze in noua cursa spatiala cu cel mai stralucitor obiect pe orbita . Telul final reclame pe orbita Smile (multipli sateliti in formatie ) Asta chiar n-ar fi de necrezut , cu multipli cubesati gonflati in formatie ai putea scrie coca cola Smile ) Daca sunt pe orbita joasa si decad rapid sportul asta chiar ar fi viabil si nu cred sa participe la initierea unei cascade de ablatie .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2017 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ISS e spectaculoasa nu pt. ca e luminoasa ci pt. ca e gigant, pe cand 3m pe orbita abea daca apar pe un pixel indiferent cat de stralucitor este.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 20 Iul 2017 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca se gandea cineva ca ar fi o oportunitate deosebita de astrofoto, cu binocularul natural amandoua sunt aproximativ punctiforme si magnitudinea e ce le face spectaculoase (sau nu).

Cei care au observat aseara ? Cum a fost ?

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3988



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 20 Iul 2017 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
ISS e spectaculoasa nu pt. ca e luminoasa ci pt. ca e gigant, pe cand 3m pe orbita abea daca apar pe un pixel indiferent cat de stralucitor este.

Vali, ai vazut "Iridium flare" de magnitudine -8? Wink
Chiar daca dureaza putin, cred ca la asta s-o fi referit si aia cu magnitudinea -10. In anumite conditii speciale, poate ca ar putea sa aiba timp de o fractiune de secunda stralucirea asta... poate...

Magnitudinea maxima data de Heavens Above este de -2.3 (la perigeu, 100% luminat).
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Iul 2017 01:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt mai multe ipoteze.

1. Rusilor li s-a dezumflat cauciucul, pardon, mylaru'

2. Cineva a gresit calculelele.

3. Satelitul este astfel pozitionat sa-l vada doar extraterestrii.

4. Satelitul o sa se vada, eventual la magnitudinea anuntata, cand v-a reintra in atmosfera.

Am fost acum sa vad si eu minunea, dar nimic. Chiar nimic. Noroc cu statia spatiala, care a trecut la vreo 4 minute dupa prin zona, cu un meteor, si cu un flash rosu cam de magnitudinea -3, care a durat o foarte scurta fractiune de secunda, undeva spre nord la 30 de grade altitudine, si care nu stiu ce o fi fost. Asta ca sa nu spun ca m-am plimbat prin cartier la ora asta degeaba.

Apropo de Iridium flare. E ceva de speriat. Daca il vezi mai jos spre orizont, unde miscarea pe cer e greu sesizabila in timpul ala scurt, iti da senzatia ca un meteor vine spre tine in mare viteza. Cresterea luminozitatii e absolut spectaculoasa.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Iul 2017 06:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am fost la Comana, în timp ce urmăream un obiect strălucitor care seamănă cu descrierea lui Saiph, prin Ophiucus, de la vest la est (!) aproape orizontal am văzut un meteor foarte frumos, cu o dâră lungă de peste 30 de grade venind din Lyra înspre Săgetător. Satelitul sau ce era acel obiect nu a avut o strălucire mai mare decât Deneb. Se mișca prea repede pentru a fi un avion iar strălucirea a scăzut semnificativ când a ajuns în Calea Lactee. Nu am cercetat nici eu Heavens Above să confirm, nu am memorat nici ora ci doar am explicat începătorilor din grup ce au văzut. Am mai văzut câtțiva sateliți prin ocular și încă 3 meteori sporadici. Avioanele sunt ușor de reperat. Cu altă ocazie am văzut un Iridium flare similar cu cel descris de Dragoș. Și mie mi se pare că ori rușii ori cine a scris articolul despre Mayak au exagerat binișor, să dea bine în presă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Iul 2017 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai exista o ipoteza care vad ca va scapa.
Se prea poate ca in echipa Mayak sa fi fost cooptat un project manager din Republica Moldova care si-a facut studiile la Bucuresti , cu stagii practice la ROSA si Arca.
Atunci totul se explica , cubsat la indigo !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 14 Aug 2017 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

3, 2, 1 - fassssss Very Happy
aha.. sf. Albedonie "vegheste" Laughing
se pare ca "steaua-sus-rasare" a rusilor a esuat lamentabil

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Aug 2017 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de ce se crede ca scopul satelitului era sa impresioioneze naivii admiratori de luminite artificiale pe cerul noptii? iar acu se considera o lansare esuata Laughing
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Aug 2017 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ce poti sa mai faci cu un celofan de 9mp? Testau pe ascuns astuparea borcanelor cu muraturi in vid?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Aug 2017 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bine valy , tu ai pus punctul pe ''i''.
Bineinteles ca acesta era scopul , borcanele de muraturi.
Este un scop strategic de maxima importanta si care dezvaluie proiecte spatiale la scara gigantica.
Dupa cum se stie , in vidul cosmic este foarte frig.
Frigul se combate cu votca.
Votca merge foarte bine cu castraveciori murati.
Deci daca vrei sa trimit multe batalioane in spatiu si sa le tii in frigul de acolo , va fi necesara nu numai o mare cantitate de votca dar si de muraturi asortate.

Ei ,clasa , acum intelegem scopul lui ''mayak'' ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Aeronautica / Misiuni spatiale Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact