Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vixen NEO 140SSF Refractor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dan.G
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2013
Mesaje: 257



Localitate: Buftea

MesajTrimis: 27 Iul 2017 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Vixen NEO 140SSF Refractor
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Doresc sa fac un scurt review cu promisiunea improspatarii odata ce am timp si cer senin pentru o sesiune frumoasa.
Imi amintesc cu drag acum ceva ani cand citeam reviewuri la telescoape si desi imi lua cam 15 minute sa citesc un review imi lua inca 150 de minute sa Googalesc termenii si expresiile tehnice folosite, lucru bun caci trebuiesc invatate,totusi reviewul am sa il pastrez foarte simplu sa fie placut cititului si daca sunt intrebari tehnice voi raspunde cu mare drag apoi.

Vixen NA140SSF este un refractor Achromat cu diametrul de 140 si o lungime focala de 800, cu un raport de 5.7 il face un telescop rapid ce exceleaza la DSO prin campul sau foarte larg. Lucru cu care se lauda si producatorul.
Aberatia cromatica este rezolvata prin designul sau Petzval, adica foloseste patru lentile, 2 fata 2 spate, mai simplu un dublet fata si un dublet spate.
Cu o greutate de 6.5 Kg tub gol (7 Kg cu inele si sina dove cantarit de mine), il face un refractor foarte usor pentru dimensiunea sa si deci un HEQ5 ar trebui sa il duca binisor.
Parerea mea.
Telescop maricel, foarte aratos si bine “inchegat” . Pe sinele de prindere are ca maner o curea care la prima impresie pare oarecum fragila dar isi face treaba cu brio. Focuser dual speed pe 2” de tip Rack and Pinion foarte précis si fin in folosire. Are o cursa de 8.2 cm, este sufficient de stabil sa tina diagonala si ocularele de 2” folosite si deci tine un dslr gras fara stress, doar este un veritabil astrograf. Se vindea fara cautator, deci se poate adapata unul dupa plac, ce folosesc ? Ce gasesc la indemana caci am cam 10 tipuri. Are un dewshield detasabil si capacul este de metal. Antireflexul cu tenta verzuie.
Nu are nevoie de colimare, se raceste relative rapid, cam 30 40 de minute. La un test rapid de stea luminoasa descopar colimarea perfecta si calitate incredibila, cred ca este cel mai bun patern defocusat vazut de mine la un refractor, as zice ca e perfect.
Testat la Luna si planete observ imediat ca totusi acel inel mic violet este acolo, in special Luna si Jupiter, desi slab vizibila si cu un grad de corectie mult mai bun fata de alte lunate tip acromat, in nopti intunecate cu seeing foarte bun aproape ca este invizibila. Poate asa imi pare mie, poate un alt utilizator nu vede absolut deloc, sau poate altul si mai experimentat o vede mai mult decat mine, totul depinde de toleranta fiecaruia. Dimensiunea generoasa ii confera o capacitate mare de absortie lumina si desi nu este facut sa exceleze la planete rezolva detalii foarte bine. Saturn arata absolut fantastic prin el, lunile lui Jupiter mai mult decat mici puncte luminoase.

Indreptat spre stele insa…WOW…cata culoare, cat detaliu, e ca si cum te-ai uita pe alt program comparativ cu o luneta de 100 acromat sau apocromat, capacitatea de absortie lumina este fantastica, stelele stralucesc frumos pana pe marginea campului vizual, cu un ocular de 30, 42 cu un camp vizual generos te pierzi efectiv printre stele. Roiurile afiseaza mult mai multe stele decat esti obisnuit sa vezi. La stelele foarte luminoase cu o magnitudine de 1 in sus (sau in jos daca o luam pe scala) coma este slab vizibila deasemnea. Stele de Mag 2 le rezolva fara pic de coma vizibila totusi.
Ceva colegi pe forumuri internationale recomandau un filtru badeer Longpass care face magie, nu il am inca si deci nu pot comenta.
Personal prefer astronomia vizuala, desi am un astrograf montat pe furca pe care am sa il descriu aici curand si, in concluzie nu l-am pus la poze, nici nu am montura sa tina si ghideze un telescop de dimensiunea asta. Ce am citit pe la colegi pe afara si ce poze am vazut facute cu el demonstreaza capacitatiile bune de astrograf.

În concluzie, luneta fantastica, un acromat scump dar care merita banii cu varf si indesat !

Adaug mai multe poze mai tarziu.

Mi-am permis să cosmetizez un pic textul. Mod.Erwin.
Sus
Dan.G
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2013
Mesaje: 257



Localitate: Buftea

MesajTrimis: 27 Iul 2017 00:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cumva nu am reusit sa adaug pozele la acelasi topic, imi stergea textul de fiecare data cand incarcam poza noua.


petzval1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  939.87 kb
 Vizualizat:  de 6260 ori

petzval1.jpg



petzval2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  525.53 kb
 Vizualizat:  de 6260 ori

petzval2.jpg



petzval3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.01 MB
 Vizualizat:  de 6260 ori

petzval3.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2017 06:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Așa se întâmplă. Întâi trebuie atașate imaginile și apoi scris textul. Petzval nu este apochromat?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dan.G
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2013
Mesaje: 257



Localitate: Buftea

MesajTrimis: 27 Iul 2017 10:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unii il considera un semi-apo, si cu un filtru bun se transforma intr-un veritabil apocrhomat. Eu insa sunt sigur ca nu, caci nu are sticla apo, este semi apoi prin design, corecteaza aberatia chromatica in proportie de 30%.
Dar chiar si asa, un cvadruplet care se comporta ca un apo la pretul asta este absolut fantastic si motivul pentru care este preferat probabil de multi, si de mine de altfel.

Ma gandesc ca un apochromat cvadruplet cu sticla apo ar costa cam cat un tir plin cu binocluri chinezesti.
Sus
Dan.G
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2013
Mesaje: 257



Localitate: Buftea

MesajTrimis: 27 Iul 2017 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pozele promise.


p1.jpg
 Descriere:
Dew shield off
 Marime fisier:  528.77 kb
 Vizualizat:  de 6168 ori

p1.jpg



p2.jpg
 Descriere:
Dew shield on
 Marime fisier:  290.65 kb
 Vizualizat:  de 6168 ori

p2.jpg



p3.jpg
 Descriere:
Maner transport
 Marime fisier:  354.09 kb
 Vizualizat:  de 6168 ori

p3.jpg



p4.jpg
 Descriere:
Focuser
 Marime fisier:  359.36 kb
 Vizualizat:  de 6168 ori

p4.jpg



p5.jpg
 Descriere:
Focuser cursa complet
 Marime fisier:  412.08 kb
 Vizualizat:  de 6168 ori

p5.jpg



p6.jpg
 Descriere:
Inele prindere
 Marime fisier:  448.14 kb
 Vizualizat:  de 6168 ori

p6.jpg



p7.jpg
 Descriere:
Comparatie cu luneta de 100
 Marime fisier:  685.1 kb
 Vizualizat:  de 6168 ori

p7.jpg



p8.jpg
 Descriere:
Comparatie cu luneta de 100
 Marime fisier:  1.23 MB
 Vizualizat:  de 6168 ori

p8.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Iul 2017 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.telescope-optics.net/achromats.htm#aberration
Citat:
Petzval-type achromat is a design that uses two groups of lenses, with the rear group at 1/3 to 2/3 of the focal length of the front group behind (approximately; in the original Petzval configuration rear doublet is at half the focal length of the front doublet apart, its focal length half that of the front doublet, and the combined f.l. also half that of the front doublet). If using common crown and flint glasses, such arrangement can reduce secondary spectrum by approximately 15%; apparently, generally not considered worth the extra expense. With the second lens group closer to the focus of the front group, which is not Petzval configuration, rather one with sub-aperture corrector, secondary spectrum can be reduced somewhat more, up to about 30%.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2017 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abea in poza asta se vede diferenta de gabarit, ca initial nu parea deloc impresionant ca si dimensiune Smile

http://www.astronomy.ro/forum/files/p8_147.jpg
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 27 Iul 2017 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce frumos refractor Wink
Faine poze.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2017 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos review, multumim !
Cat despre poze, sincer sa fiu, am vorbit singur in fata ecranului rostind numele unui film care la vremea lui mi-a placut mult ... "Tunurile din Navarone" Very Happy
Sus
Dan.G
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Dec 2013
Mesaje: 257



Localitate: Buftea

MesajTrimis: 28 Iul 2017 00:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dapai noua baietilor ne plac tunurile Laughing
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact