Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
bubblebklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

127/1200 refractor


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Iul 2017 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Greutatea nu e totul, lungimea mare a instrumentului e adevarata problema. Cu un tub atat de lung si cu masa concentrata la capete o sa ai batai de cap serioase cu amortizarea oscilatiilor. De aceea am spus ca ai nevoie de un pilon. AZ4 nu stiu cat de bine ar face fata dar cred ca o montura din fitinguri de 2'' e cel putin la fel de stabila si muuuult mai ieftina.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 05 Iul 2017 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca nu se merita o asa luneta pentru dso din anumite motive: greu de transportat, ocupa mult spatiu, necesita o montura solida, nu prea indicat pentru planete datorita cromatismului, focala lunetei nu este indeajuns de lunga pentru a corecta imaginea, nu poti atinge puteri mari marire peste 250x datorita cromatismului. ( Luna, Planete) La DSO cromatismul nu influenteaza dar se poate cealalta varianta un Newton de 200 depaseste cu mult luneta, dar daca iti plac lunetele, un refractor de 120/600 e varianta cea mai buna, obtine imagini bune la dso, si slabut la planete.
Eu pe varianta aceia asi merge daca vreau un refractor portabil pt dso cu diam mare pt travel.
Teo a avut posibil sa nu mai abia cele 2 refractoare de 120 f6 si cea lunga 120/1200 f8 din cate tin minte a laudat luneta scurta 120/600mm la dso, depaseste un newton de 130mm chiar si de 150 f5 scurt findca nu are obstructie, a observat si planetele cu acea luneta se vedeau umpic naspa dar obiectivul se poate diafragma pana la 60mm pentru rezultate mai bune la planete.
Luneta de 120/1200 e mult prea mare si necesita trepied solid, tin minte ca Teo a facut o filmare prin respectivul refractor la 250x ceva de genu se vedea bine Luna si planetele. Dar datorita cromatismului o cam dezavantajeaza. El iti poate da mai multe detalii in pm.

Un newton e de baza la dso. Wink minim 200mm sau incepand cu 200mm diam in sus. Laughing Laughing

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 05 Iul 2017 22:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt obsedat de refractoare si cred ca un dob de 14 ar fi minunat,dar nu cumparat ci mesterit "home made".

Ar merge tub PVC sau carton gros? Ce diam exterior trebuie sa aiba la o oglinda de355? m-ar interesa o focala mai mare 6,3 chiar daca am nevoie de scara Smile si cat ar costa o optica buna.
Multumesc
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 06 Iul 2017 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din experienta proprie iti spun ca un newtonian ar merge extrem de bine la dso dar nu asi baga mainile in foc dupa pvc, unu la mana is foarte grele si pvc-ul de azi au tendinte de deformare fiind mai slabe decat variantele de acum 10-15 ani.
La o oglinda de 350mm ar merge un tub pvc de 400mm diametrul exterior si 400mm diametru e nevoie de un tub cu diametrul de 500mm
Pvc-ul e tare greu si aclimatizarea iti va pune probleme mari, daca ai tabla se poate face mai usor si astfel scazi mult din greutate, daca ai aces la un tinichigiu.
https://www.dedeman.ro/ro/tevi-pvc/c/889?p=3

Optica este cu totul alta poveste, oglinzile mari is scumpe, si sa nu uitam de oglinda secundara, http://astromagazin.ro/22-piese-constructie?p=10
http://astromagazin.ro/22-piese-constructie?&p=8

Eu in locul tau asi merge pe o oglinda de 200mm cu totul sa sti ca e mai scump decat o oglinda de 300mm si de construit mai usor , tuburile pvc is si ele scumpe + costurile optici mai bine cumperi un dobson de 300mm skywatcher cu totul decat sa construiesti unul de 350 sau 400mm.
http://astromagazin.ro/telescoape-astronom...1500-.html
Faci un calcul si vezi cat ajungi cu costurile constructiei. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2017 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

PVCul nu-i chiar asa de greu pe cat pare, insa este destul de flexibil. As studia si configuratia truss pt. un dobson mare.
Ca si referinta de pret, optica e pe la ~1000E:
http://www.teleskop-express.de/shop/index....parts.html
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 07 Iul 2017 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Al meu e greu, grosimea 7mm cand il iei in mana gol fara nimic montat in el se simte fata de un tub din tabla.
Preferabil ar fi sa faci din pvc dar sa fie truss si elementele sa fie consolidate cu inele pentru a preveni deformatii, mai ales in zona spiderului montat un inel metalic in interior sau din lemn apoi vopsit negru mat. Vorbeste cu Dl Mircea el stie cel mai bine !
Atunci da se poate din pvc la un diametru exterior de 500mm cu o oglinda de 400mm sistem truss tub.
Dar nici vorba in tub inchis cum e al meu.
Inca odata varianta cea mai buna pt dso e un newton cu cat e mai mare cu atat mai bine. Wink
Initial imi flutura gandul ca doresti tub inchis pvc 500mm diametru exterior.Laughing
Totusi e scump un tub pvc de 500-400mm si il iei cu totul apoi acasa iti tai ca iti trebuie + oglinda de 350 sau 400mm e totusi scumpa + secundara, in rest focuserul, bariletii si montura se poate face acasa. E de treaba si decartezi ceva ca il construiesti ori ca iti cumperi unul gata facut.
Sau cumperi un dob de 300mm second Rolling Eyes vezi tu ce doresti, ca lunetele is slabe la dso nu au apertura suficienta, newtonianul e baza.
Totul se rezuma la optica caci aia e baza restul se poate face.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 07 Iul 2017 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Optica se poate doar cumpara, nu exista materiale cu ateliere specifice? as vrea o focala mai lunga ~2m adica 350 la f/5,4 sa nu fie prea "ascutit" raportul,sa mearga mai usor si la mariri mari.
La dimensiunile astea am nevoie de scara? Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iul 2017 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen

Depinde si de inaltimea ta.
Daca ai o inaltime napoleoniana de 1.7 metri - care este si imperiala ,si nobila , si normala ,si cea mai frumoasa Very Happy (scuze baieti dar asta e , toti ceilalti sunteti ori prea mari ori prea mici , numai unii dintre noi suntem atat de aproape de perfectiune Razz ) , atunci vei avea nevoie de o mica treapta daca vei construi montura in sistemul ''lowrider''.
Asa cum a procedat colegul nostru david_eco cu reflectorul sau ''lowrider'' de 450mm F/5.3 :

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0

Mircea

PS : nu stiu cum sta colegul nostru cu inaltimea dar el a optat pentru ''lowrider'' iar eu spun ca bine a facut.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact