Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Mofi-03-11-09.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2017


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2017 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niste impresii de la ocularul lunetei de 216mm ne spune cineva? Mersi Smile
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 18 Sep 2017 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut comparatii intre luneta de 216/2700 si newtonianul meu de 365/1810 si cu diferite oculare. Ne-am uitat la Andromeda si la Triangulum. In newtonian, dupa cum era de asteptat, erau mai luminoase, era mai multa informatie, insa, cel putin la Andromeda, cele doua dungi negre erau mai bine definite. Contrastul era mai bun. La Triangulum nu am observat acelasi lucru, cred ca din cauza faptului ca este mai slaba. Stelele sunt ceva de vis. Puncte mici si faine. Dublele se rezolva fara nici o problema. M-am uitat la Albireo si la gama Andromeda. M-am mai uitat la nebuloasa din Orion care s-a vazut foarte bine. Da, am o parere foarte buna despre aceasta luneta.
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2017 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Niste impresii de la ocularul lunetei de 216mm ne spune cineva? Mersi Smile


Io nu ca nu ajungeam pana acolo Rolling Eyes



Intr-un cuvant, despre intalnire: "fu tare" Mr. Green

Lume faina, scule faine, vreme cel putin decenta. Multam @uranus ptr organizare, multam la colegi ptr povesti. Multam indeosebi la @theogon, @aandrei si @kereses care m-au ajutat in evaluarea 120ED vs 150F5 ptr DSO Smile



15055625409143.jpg
 Descriere:
Cu "ochii-n Soare"
 Marime fisier:  256.38 kb
 Vizualizat:  de 7012 ori

15055625409143.jpg



15055625409614.jpg
 Descriere:
Locul ostilitatilor
 Marime fisier:  124.91 kb
 Vizualizat:  de 7010 ori

15055625409614.jpg



15055625124262.jpg
 Descriere:
Diverse scule
 Marime fisier:  252.57 kb
 Vizualizat:  de 7010 ori

15055625124262.jpg



15055625121400.jpg
 Descriere:
Punct de vedere
 Marime fisier:  147.73 kb
 Vizualizat:  de 7010 ori

15055625121400.jpg



15055625123131.jpg
 Descriere:
Asteptand "dusmanii"
 Marime fisier:  213.62 kb
 Vizualizat:  de 7010 ori

15055625123131.jpg



_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2017 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asadar ... care-i verdictul intre cele doua? Ce impresie ti-a lasat fiecare in parte? Poti dezvolta putin?
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 18 Sep 2017 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Verdictul e ca apertura mai mare face diferenta la deep sky. Nebuloasa din Orion la mine se vedea mai bine. La fel si la Triangulum. Am vazut chiar culori in nebuloasa(fara filtre): verde in interior si roz pe aripi cum zic eu. In luneta nu am vazut asa ceva.
Optica mea nu e cea mai buna, asa ca la duble luneta e sefa, la fel si la contrast, in special la obiectele mai luminoase.
Recunosc, nu am mai vazut asa ceva in vreo luneta Very Happy
Din pacate seeingul la Saturn era execrabil si nu ne-am putut face o parere. La planete ar trebui sa fie absolut superba.
Concluzia mea e ca prefer Newtonian Very Happy Imi place sa vad galaxii micute. Am vazut cu el pana la magnitudini de 14. Cu luneta nu puteam sa vad.

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2017 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fiu off-topic aci, fac un topic separat unde o sa trec impresiile mele, eventual ii rog si pe baietii care s-au mai uitat comparativ prin cele 2 instrumente sa pun acolo parerea lor.
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2017 15:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce optica are luneta?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2017 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Fanex Buster Smile

Liviu, de ce ai fi off topic daca ai impartasi aici niste impresii de observatii de la reuniunea nationala? Topicul asta e doar pentru sunat adunarea si pentru spus la final ca a fost fain? OK!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2017 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inceput aci un topic: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=171246#171246
Fiind vorba de un "versus" probabil for fi mai multe discutii si pareri, care nu au neaparat legatura cu Intalnirea de la Lisa2017, de aia ziceam ca ar fi offtopic. Plus ca daca pun in aria dedicata, toate parerile si discutiile vor fi mai vizibile ptr cei interesati de instrumentele astea dar care nu au fost la intalnire.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Sep 2017 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Superbă întîlnirea noastră, ne cunoaștem mai bine ne simțim mai bine. Eu care am naturelul mai simțitor am suspinat la plecare, Ei, dar asta este o altă poveste.

Trebuie să recunoaștem că vedeta instrumentelor a fost monstrul refractor de 214 mm, chiar dacă nici cu Balaurul și nici cu C14-le nu mi-ar fi fost rușine.
Din punctul meu de vedere testul sub stele pentru refractor a fost neconcludent. În prima noapte o transparență foarte bună , dar o turbulență feroce. Nu s-a văzut mare lucru. A doua noapte a avut o transparență mai slabă , iar turbulența a scăzut fiind spre dimineață aproape satisfîcătoare.
Eu am comparat refractorul cu focala de 2700 mm cu mak-ul de 180 și aceiași focală. M(ne)-am uitat la gamma andromedae, splitată lejer de ambele instrumente, Evident că nu s-a pus problema evidențierii componentei C. Imaginile erau cam la fel, puțin mai luminoase în refractor. De ce spun totuși că testul a fost neconcludent. Nu s-a putut mări prea mult și nu s-a putut aduce instrumentul aproape de limită. N-am observat duble mai strînse pentru a putea confirma potențialul foarte mare al refratorului. E ca și cum ai avea o riglă gradată în cm și dorești să măsori cvu precizie milimetrică,
Starea cerului nu ne-a lăsat să mergem mai departe.
Totuși gamma fiind o stea strălucitoare magnitudine 2,3 nu era afectată de cromatism și nu prezenta reflexii. Felicitări Sorin pentru imensa muncă și imensa pasiune și mulțumim că ne-ai dat ocazia să punem ochiul la un astfel de instrument.
Și dacă suntem la mulțumiri să-i mulțumim si lui Gabi Corban pentru organizarea de anul acesta

_________________
mihai
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2017 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum i-am raspuns si lui Alin Tolea pe FB, in linii mari, nu trebuie sa fim radicali pe linia disciplinara ci sa avem ingaduinta. Riscam altfel sa devenim absurzi. Nu trebuie sa "penalizam" in special noile grupuri de tineri ca au uitat sa reduca cumva emisia de lumina de la laptop-uri, etc. Doresc sa amintesc ceea ce nu s-a recunoscut de fapt si trebuia subliniat: aproape fiecare a sosit si pt a face experimente sub un cer acceptabil. Unii sa vada (sa simta concret) cum regleaza expunerile la capturi, pentru noua camera, altii sa compare 2 refractoare la observatii, altul sa probeze un amplificator de imagine pe obiecte DSO, in general sa faca comparatii de calitate functie de telescop, observational vb, eu de pilda sa vad daca-mi merge OAG-ul pe trenul optic si sa reglez, etc. Doar sub un cer bun se puteau face bine, toate acestea. S-au schimbat idei, s-au pus intrebari f multe care si-au primit raspunsul potrivit si asteptat, s-a intervenit direct cu ajutor (vezi Emil Pera care a mers aproape de la om la om si a ajutat enorm de mult pe timpul noptii).
Ce altceva ne-am fi putut dori? Sa criticam ? Smile
Da, obiectivul a fost atins caci a existat o comunicare si chiar o asistentza, neintalnita pana la initierea evenimentului Reuniunea Nationala astronomy.ro . Tinerii modesti si ambitiosi, nou veniti, au avut de invatat si asta trebuie sa ne placa mult. Sunt convins ca ei vor fi marile surprize ale anilor ce vor veni. Smile Eu nu puteam si nu aveam dreptul moral sa "fac politie" la cazuri de "indisciplina".
Daca am fi dorit "disciplina" drastica, de pilda, ar fi trebuit ca oamenii sa stea intepeniti langa telescoapele proprii (ceea ce ar fi blocat comunicarea) , caci doar trecand pe langa un post de captura foto, le-ar fi compromis captura prin vibratiile generate de pasi. Emotia comunicarii si primirii unei asistentze la fata locului este mai utila decat egoismul rece al beneficiarului unui post de captura care doreste ulterior sa-si etaleze rezultatele pe Internet si atat. Pentru capturile de inalta clasa se pot organiza alte tabere, speciale, fara niciun impediment.
Eu am organizat tabara din punct de vedere administrativ si nu ma simt responsabil pentru acuzele sau aluziile relative la luminile ramase aprinse in camerele cabanelor sau aprinse sporadic pe teren, in timpul observatiilor nocturne.
Am obtinut o cazare la un pret ridicol de mic raportat la confortul din vile si la calitatea meniurilor si am intretinut atmosfera comunicarii deschise.

_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 19 Sep 2017 15:36, modificat de 1 data in total
Sus
PBD
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2017 02:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am fost pe Le Brévent la 2.525 m, vis-a-vis de Mont Blanc pt panorama. Am stat doua ore (vreme superba), timp in care s-au perindat 200-300 de turisti, adulti si copii. Nu era niciun indicator pt liniste, insa TOTI simteau instinctual ca trebuie pastrata linistea, asa incat fiecare sa se bucure deplin de o panorama/experienta.

Unele chestii nu se invata de unul singur. Daca nu lei ai, doar societatea/mediul te poate educa. Asta pt ca tot s-a mentionat chestia cu "socialul". Grija cu "ingaduinta" propovaduita aici. Din prea multa, cativa vor ruina mereu ceea ce ar fi trebuit sa fie o experienta placuta pentru multi altii. Care e problema daca ne educam reciproc? Remarcile, observatiile, criticile, regulile ar trebui incurajate si nu aplanate, bagate sub pres. Altfel cum propuneti sa evoluam?

Plaiul Lisei 15-17 Sep:

Mi s-a parut curios de ce a trebuit sa-i explic eu, un incepator, gazdei "all-inclusive", dupa ce a facut scandal ca nu intelege de ce trebuie stinse luminile in cabana, dupa 4 ani de "reuniuni" astro, de ce trebuie sa o faca. Nu m-am dus pt muzica la 1 a.m., halogene aproape constant, mizerie si frig "all-inclusive" in camera (gazda mi s-a plans ca nu face niciun profit din turism, cred ca o mana de lemne in centrala o ruina de-a dreptul), ori pt mancare. Recunosc ca am folosit bricheta des (scuze participantilor, n-am realizat, n-am stiut, nu mi-a zis nimeni nimic).

M-am bucurat sa cunosc cativa noi astronomi amatori, sa vad mai multe instrumente si pt discutiile avute. In rest, vax & spleen.

Cer senin,
Ioan Mararu
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2017 06:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Ion Mararu:
Pe Le Brévent la 2.525 m:
"TOTI simteau instinctual ca trebuie pastrata linistea, asa incat fiecare sa se bucure deplin de o panorama/experienta."

De ce n-ati simtit INSTINCTUAL ca nu trebuie aprinsa bricheta (inca si des) pe timpul observatiilor alaturi de colegi ???

"Recunosc ca am folosit bricheta des (scuze participantilor, n-am realizat, n-am stiut, nu mi-a zis nimeni nimic). "
Instinctual s-ar fi rezolvat totul... nu suntem copii de gradinita sa "ni se spuna". Da ?

Iata ca incep deja sa aplic ceea ce ati recomandat mai sus: "Remarcile, observatiile, criticile, regulile ar trebui incurajate ".

Apoi patroana nu are posibilitatea sa faca mancarea de seara cu luminile stinse si la pretul fata de care nu am auzit pana acum nicio critica. Am auzit ca lumea a renuntat la masa de seara ca sa ramana langa telescoape. Pai hai de-acum sa renuntam si la masa de seara , nu ? O sa mancam atunci "critici" seara, nu sarmalutze calde cu mamaligutza, etc. Smile
Trebuie sa mai adaug ca, evident nu toti oamenii au posibilitatea sa-si permita preturi mai mari. Am simtit asta din dialogurile cu dansii. E inerent si de inteles, asa ca trebuie sa impacam mai multe capre cu mai multe verze in acest caz, atunci cand alegem locatia, nu ?

Da, de acum incolo vom impune reguli comportamentale stricte, care daca nu vor fi respectate vor taia dreptul pe viitor, la participare.
Vor trebui aplicate de comun acord si niste filtre de acceptanta a participantilor, adica de a se evita confuzia cu turismul, atunci cand e vorba de acest eveniment. Pe subiectul asta s-au mai facut atentionari in trecut, din partea moderatorilor Astronomy.ro.
Vor fi valabile si pentru prietenele/sotiile celor care vor veni (lumina in camere etc).
Daca vreti asta o putem face de comun acord.

_________________
Gabriel
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Sep 2017 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că trebuie atenție mai multă la copiii ce vin la eveniment. Eu unul, din deformatie "profesională" am sesizat mai multe chestii periculoase prin zonă și o atenție destul de redusă din partea adulților. Nici mămicile nu au făcut exces de vigilență.
Dar poate exagerez, copilul meu a fost unul îngrozitor de agitat când era mic și posibil să fi rămas eu cu ceva sechele.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 19 Sep 2017 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe mine nu m-a deranjat nimic la Lisa ci, dimpotriva, m-am simtit foarte bine. Consider ca scopul reuniunii este "reuniunea", adica intalnirea si interactiunea in defavoarea performantei observatiei (pentru observatii pretentioase Lisa nici nu este in realitate potrivita, cred ca performanta poate fi urmarita pe cont propriu sau intr-un grup restrans). M-am bucurat ca am revazut oameni, ca am privit prin instrumente pe care nu imi permit sa le am si un acelasi timp s-a simtit bine si familia. Am invatat sa gasesc M13 si Dumbbell fara GoTo (incepator amator incepator Smile) Inteleg insa si frustrarea celor care au fost deranjati de conditiile imperfecte daca si-au inchipuit ca la Lisa toti vor urmari performanta, frustrare care ar fi fost justificata daca ne-am fi intalnit acolo din cauza conditiilor deosebite de observatie pe care le-ar fi oferit cerul.
In concluzie, voi reveni, daca voi putea, si anul viitor.

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact