Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DSC_2143_color1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea Nationala astronomy.ro 2017


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2017 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe tine te primim cu Balaurul chiar dacă unul dintre noi trebuie să doarmă pe jos! Very Happy
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 07 Aug 2017 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
PBD
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2017 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK Gabriel. Ne-am inscris si noi pe lista. Am vorbit la tel (erai la Neptun).
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2017 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK PBD ? Nicio grija, sunteti aranjati. Smile

Sa vedem acum cum facem ... ce locuri mai raman in continuare. Cu ceva timp in urma am primit si solicitarea unui nou membru, cu numeroase concursuri castigate - Raluca Buzoianu. Anul trecut nu a reusit sa vina desi si-a dorit. Anul acesta trebuia s-o ajutam neaparat ... si am facut-o deja. Smile

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2017 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am vorbit cu patroana. Dupa indelungi discutii, negocieri, i-am smuls promisiunea ca pretul sa nu se schimbe aproape deloc fata de anul trecut. Dupa ce va face cateva simulari de cheltuieli pentru meniuri , la preturile actualizate, imi va da un raspuns ferm in cateva zile. Eu am insistat sa nu depaseasca suma de 200 lei (cazare + meniuri) si am primit o reactie pozitiva. Voi anunta in curand cifra finala.

Voi mai face in curand ceva sondaje privitor la meniuri. De pilda, in locul ciorbei de vacuta de la pranz m-am gandit la ceva mai "obraznic", adica o ciorba de burta facuta pentru nota 10. Smile Mai discutam...

Cer senin tuturor !!!

_________________
Gabriel
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 11 Aug 2017 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca nu apar in tabel. Exista vreun alt tabel sau cum de nu apar?
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2017 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pop Cot : ai afirmat mai sus " Mai este vreun loc liber? Dacă da aș veni și eu."
Anul trecut ai folosit aceiasi expresie si n-ai venit. Eu vreau sa stiu sigur daca vii sau nu vii. Nu daca "ai veni". Daca doar "ai veni" si te trec in tabel atunci altii care vor cu siguranta sa vina vor renunta si tu , probabil ca si anul trecut, nu vei mai dori sa vii. Daca nu poti veni nu-i nicio nenorocire. Sunt destui care vor.

In legatura cu faptul ca nu apari inca in tabel ... si raspund in acelasi timp si altora care nu se vad inca in tabel, sunt 2 situatii delicate care vor fi rezolvate:

- sunt persoane care abia peste o saptamana pot da un raspuns ferm ca vin sau nu si deci nu apar in tabel
- sunt persoane care vin cu prietena si atunci va trebui sa fac rearanjari astfel incat sa se poata simti in intimitate .

In legatura cu tine, Pop Cot... am primit mesaje de la persoane care mi-au spus ca daca tu vii, ele nu mai vin ... pe motiv ca le-ai jignit pe paginile de profil FB intr-un ton extrem de arogant. Evident, trec peste faptul ca m-ai jignit si pe mine (eu te-am iertat desi nu meritai). Am discutat cu aceste persoane si le-am convins sa vina oricum... n-au decat sa te ignore daca vor. Tu stii despre ce e vorba si nu facem investigatii aici. Iti dai seama ca si eu am fost pus intr-o situatie dificila: de ce sa nu mai vina unii din cauza ta ? Daca tie ti s-a parut normal sa jignesti .... lor NU.

Vom gasi locuri pentru toata lumea si nu are rost sa te "ingrijorezi" mereu. Vei fi in tabel !

Insist pe rugamintea ca tu sa nu mai deschizi, aici, discutii provocatoare, nepotrivite cu topicul, asa cum ai facut-o si in anii trecuti. Sper ca am fost destul de elegant in raspunsul meu si ca tu ai inteles clar lucrurile.

Tinem legatura si prin PM, ca sa nu deranjam prea mult pe ceilalti ... zic eu.

Cer senin !

_________________
Gabriel
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 12 Aug 2017 10:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Confirm. Vin.
În ceea ce privește persoanele cu jignitul, recunosc că habar n-am despre cine e vorba, și dacă tot ați lansat aceste"pastile" in public, as vrea dacă se poate și detalii clare ca să știe toată lumea despre ce este vorba. Sunt sigur că au fost niște neînțelegeri și cu siguranță se pot clarifica și rezolva.
Multumesc!

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2694

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2017 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu fac tiganie aici.
Daca "habar n-ai" inseamna ca nici nu mai stii ce faci. Mie nu mi s-a intamplat niciodata pana acum sa-mi spuna cineva ca nu mai vine la Lisa din cauza jignirilor primite de la altcineva care vine si el. Vei avea ocazia sa-ti ceri scuze la Lisa daca vei gasi de cuviinta. Aici am incheiat. Ne vedem pe 15 Septembrie.

_________________
Gabriel
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 12 Aug 2017 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Păi eu văd acuzații nefondate aici. Dacă nu știu despre ce e vorba și dumneavoastră nu îmi dați detalii înseamnă că afirmațiile dumneavoastră sunt egale cu zero.
De la cine să-mi cer scuze si pentru ce?!

Eu vreau sa vin in special ca sa ma văd cu anumiți oameni pe cqre-i știu deja și sa cunosc alți oameni, indiferent de cum va fi cerul deoarece am fost la Lisa anul acesta de vreo 3 ori. Cerul s-a stricat destul de mult. 21.5 sqm.
Așadar eu vin pentru oameni și tocmai din acest motiv mi se pare aiurea să mă abordați cu asemenea afirmații fără a avea ceva concret.

Rog un admin să revizuiască aceste comentarii deoarce consider că mi s-au arus acuzatii nefondate, acuzații care îmi pun imaginea într-o postură proastă, nefiind cazul, după părerea mea.

_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
Stefan Pop-Cot
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2014
Mesaje: 225

Motto: cicleta

Localitate: Cluuuj

MesajTrimis: 12 Aug 2017 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și in caz că acest "balamuc" rămâne așa, nerezolvat, consider că aceste acuzații nefondate se anulează în lipsa argumentelor așa că eu nu am nimic cu nimeni. Voi veni in tabără fără nici o remușcare. In caz că cineva are ceva să-mi reproseze, este liber sa o facă. Sunt sigur că se vor rezolva problemele, indiferent de gravitate. Ba mai mult, cei care mă cunosc pot confirma ca sunt un tip cerebral, calculat, rabdator și nu vorbesc aiurea fără să fiu provocat.
_________________
https://www.facebook.com/ObservatorAstronomicMobil
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 13 Aug 2017 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pacat, din nou aceleasi discutii cu care ne otravim regulat. Din nou grupuri, persoane si "bisericute" care n-au loc unele/unii de altele/altii.

Dupa ce ca suntem o mana de oameni in tara asta care ne numim astronomi amatori, in loc sa vedem ce putem face impreuna, stam si ne racaim intre noi ca cineva a zis/scris nu-stiu-ce-nu-stiu-cand-nu-stiu-pe-unde.

Nu tin partea nimanui, dar argumente de genul "nu mai vin daca vine X" mie personal imi suna prea asemanator cu "nu ma mai joc cu tine si spun si la ceilalti copiii sa nu se mai joace cu tine". Din ce imi aduc aminte, parca aveam toti buletin/C.I. Si eu am oameni cu care ma identific mai mult si cu care imi face placere sa ma intalnesc in fiecare an la Lisa si oameni cu care nu am mare lucru in comun, uneori si din cauza modului in care gandesc/vorbesc/scriu. Dar asta nu ma impiedica sa vin si sa imi petrec cele cateva zile impreuna cu toti. Atat timp cat se pastreaza minimul de respect intre oameni, nu vad nicio problema. Pana la urma nimeni nu e obligat sa bea cafeaua dimineata la Lisa cu cine nu vrea (doar daca nu ne-a facut Gabi vreo surpriza pentru anul asta si ne-a pus in camere dupa "afinitati" Very Happy ).

Eu unul vin la Lisa sa ma intalnesc cu oameni care au aceeasi pasiune ca si mine si banuiesc ca asta e valabil pentru marea majoritate. Chiar nu putem lasa orgoliile deoparte trei zile pe an si sa ne simtim toti bine impreuna?
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1540

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Aug 2017 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@mak : bine scris .
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
PBD
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2017 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salve:

1. Va rog postati coordonatele GPS pentru cei care vin prima oara.

2. Cum & cand platim?

3. Exista posibilitate de curent AC pe teren (aduc prelungitor propriu 40 m sau mai lung?) de la vreo priza din vila?

4. Camere incalzite, apa calda 24/7?

5. Alte prerechizite de adus? - mancare, rezerva apa potabila, altele

6. Dotari bucatarie? - combina frig, vesela, tacamuri, alte dotari

7. Semnale GSM in locatie? Orange?

8. Vin cu catel (house trained). Proprietarii accepta?

9. Daca vreau zile extra se poate?

10. Sugestii activitati pe timp de zi?



[/list]
Sus
PBD
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Aug 2016
Mesaje: 9



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Aug 2017 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

11. Care sunt regulile red light pe timp de noapte pt observatii/AP? - se sting luminile in camere, faruri, felinare?

12. Reguli/program - prezentari reuniune?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact