Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Picture_214.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224483
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un pendul dublu


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 19 Oct 2007 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Părerea mea actuală este că problema rămâne nedeterminată și în acest caz, deoarece nu putem determina înalțimea sau unghiul ca să putem aplica relația . Asta pentru că nu ni se dă diferența de înalțime dintre punctele A și B. De exemplu, putem roti în sens trigonometric tot triunghiul cu un oarecare unghi, iar R își păstrează direcția verticală.


_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 19 Oct 2007 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iată textul problemei, așa cum apare pe site-ul prof. Haralamb:

1.Un pendul dublu este alc]tuit dintr-un corp mic [i greu, suspendat prin dou] fire rezistente, inextensibile [i de lungimi l1, respectiv l2, fixate =n punctele A [i B de dou] suporturi verticale. Care este distan#a dintre suporturile verticale, dac] perioada micilor oscila#ii ale pendului este T.

Iată și desenul.
Într-adevăr, nu se spune nimic despre unghiuri sau despre înălțimile la care sunt prinse de suporturi cele două fire. Nici nu e nevoie. Ei, haideți... Cool



pendul 22.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  3.98 kb
 Vizualizat:  de 16659 ori

pendul 22.JPG



_________________
הבה נגילה


Ultima modificare efectuata de catre raduM la 20 Oct 2007 21:06, modificat de 1 data in total
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 19 Oct 2007 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Să mai facem un pas mic și să înlăturăm nedeterminarea.
Dacă avem doar laturile l1,l2 și segmentul R nu putem determina un triunghi(chiar dacă capetele lor sunt coliniare). Determinarea o dă faptul că laturile l1 și l2 se sprijină pe suporturile verticale, deci implicit intervine distanța dintre ele.
Geometria mă cam depășește!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 20 Oct 2007 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare că, așa cum sugerează Radu, aici ar trebui luat în considerare un factor fizic, nu unul geometric. Atunci, din punct de vedere fizic, trebuie să avem relațiile .
Deoarece cunoaștem atât pe , cât și pe , respectiv, , putem afla pe și pe . Apoi , . Apoi mai avem


Pentru că n-am fost suficient de atent la aspectul fizic al problemei, am considerat că este nedeterminată. Mea culpa! Embarassed

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 20 Oct 2007 16:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aș mai avea de adăugat ceva. În cazul particular în care punctele A și B sunt la aceeași înălțime, R devine înălțime în triunghiul format și se nasc relațiile și . Atunci , adică exact relația obținută anterior în ipoteza geometrică. Așadar, dacă punctele A și B sunt la aceeași înălțime, problema poate fi rezolvată și pe cale geometrică și pe cale fizică, dar dacă ele nu sunt la aceeași înălțime, problema nu poate fi rezolvată decât pe cale fizică.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 21 Oct 2007 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o problema asemanatoare intr-o alta culegere(dupa cum am mai zis , cred )Aici ungiul dintre fire e drept . A fost data si in 1993 la judeteana in alt judet . Aici se spune ca corpul oscileaza pe un cerc de raza h(inaltimea triungiului, indiferent de pozitia punctelor A si B).
_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Oct 2007 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Capătul superior al segmentului R nu este bine reprezentat în desen deoarece trebuie să existe relațiile , de unde rezultă ceea ce înseamnă că triunghiul format de și trebuie să fie asemenea cu triunghiul format de R și . De aici mai rezultă că R este întotdeauna mai lung decât , deci nu poate fi înălțime în triunghiul format de și .
Deci, desenul corect ar fi




Un alt contraargument. Dacă înălțimea triunghiului ar fi raza cercului de oscilație, atunci acest lucru ar trebui să fie valabil și într-un caz particular precum acela din acest desen.

Dar asta ar contrazice chiar și faptul că planul de oscilație este vertical.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 21 Oct 2007 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Shocked cine a spus că planul de oscilație e vertical ?

Re: greutatea.

Re re: Dar greutatea nu e forță de revenire. Doar componenta ei tangențială la traiectorie trebuie discutată. Very Happy
Iar oscilațiile sunt considerate mici.

PS. Joi plec, nu o să mai intru o vreme... Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Oct 2007 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
Shocked cine a spus că planul de oscilație e vertical ?

Re: greutatea.

Re re: Dar greutatea nu e forță de revenire. Doar componenta ei tangențială la traiectorie trebuie discutată. Very Happy
Iar oscilațiile sunt considerate mici.

Într-adevăr, iar am făcut o afirmație eronată.

Firele fiind inextensibile, în timpul oscilațiilor nu se poate modifica altceva decât orientarea firelor, deci segmentele și sunt generatoarele conurilor cu vârfurile A și, respectiv, B a căror bază comună este cercul perpendicular pe segmentul AB. În concluzie, într-adevăr, planul de oscilație conține înălțimea h a triunghiului.


Așadar, Ovidiu, după cum vezi, nu sunt chiar atât de infailibil cum par, iar ceilalți membri ai forumului (precum a fost acum Radu) pot aduce multe informații valoroase. Aș putea să mă scuz cu faptul că a trecut mult timp de când am fost licean și că nu mi-a plăcut rezolvarea problemelor, ci aprofundarea teoriei. Dar poate fi acceptată o asemenea scuză pentru cineva care vrea să revoluționeze Fizica? Nici vorbă. Din acest motiv, vă invit pe toți să reanalizați ipotezele mele lansate pe acest forum (precesia Pământului, legea de conservare a impulsului volumic mișcarea elicoidală, triedrele Frenet de ordin superior), ca să găsiți eventualele erori pe care le conțin! Smile

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact