Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
First_Saturn.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224469
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un pendul dublu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 16 Oct 2007 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Un pendul dublu
Raspunde cu citat (quote)

Revin si eu cu o intrebare , care ar cam fi pentru d. Abel Cavasi , daca vera sa ma ajute , dat fiind faptul ca e de mecanica. Am postat-o si pe alte site-uri pana sa ajung aici , dar n-am primit raspuns.


Un pendul dublu este alcatuit dintr-un corp mic si greu, suspendat prin doua fire rezistente, inextensibile si de lungimi l1, respectiv l2, fixate in punctele A si B de doua suporturi verticale. Care este distanta dintre suporturile verticale, daca perioada micilor oscilatii ale pendului este T. (intr-o alta carte am gasit o pb asemanatoare , dar acolo unghiul pe care il fac l1 si l2 este de 90 de grade , aici nu se observa din desen din cate stiu )


Am judecat asa . Firele fiind inextensibile , aplicand teorema cosinusului ==> atunci cand corpul este indepartat din pozitia de echilibrul spre dreapta(sa zicem ) atunci ==> firul 2 devine netensionat , pana corpul trece din nou prin pozitia de echilibru . Asadar formula perioadei T a devenit pi*[radical (l1/g)+radical (l2/g) ]
Si la ce ma asta ajuta sa aflu distanta ?

Problema este postata pe siteul www.fizica.com , fiind data la faza judeteana in clasa a XI-a in 1996. Acolo e si o imagine .

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 16 Oct 2007 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Precizare:
Pendulul dublu suspendat nu oscilează în planul firelor de suspensie.
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Oct 2007 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ovidiu, problema este prost pusă.
Un pendul dublu înseamnă două corpuri, suspendate succesiv la lungimi L1, L2 ale firului (pe firul pendulului inserezi încă un corp, undeva nu contează unde și atunci ai un pendul dublu).
Așa cum pui tu problema, arată a chestie urâtă de om care gândește parșiv, anume că al doilea suport intervine numai pe jumătate de perioadă. Atunci e nasol, e într-adevăr chestie de olimpiadă.
Te rog, dă-ne enunțul complet. Tu ne trimiți la site-ul Profesorului Dorel Haralamb, colegul meu mai mare din Piatra Neamț - nu scriu degeaba Profesor cu litera mare am onoarea de-al cunoaște personal... - Dar te rog să postezi aici textul, ca să discutăm pe el fără link-uri exterioare.

Citat:
Precizare:
Pendulul dublu suspendat nu oscilează în planul firelor de suspensie.

Neeeeeee, Andi, e vorba de pendul gravitațional, nu conic. Teoretic se poate și practic e chiar posibil. Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Oct 2007 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mdaaaaaa..... am cetit și eu ce-ai întrebat. Laughing Laughing Laughing

perioada este dată de forța de revenire care, de tip elastic fiind, se scrie sub forma F=masa * omega*R, în care pulsația - viteza unghiulară - omega este 2 *pi * (1/T),
T fiind perioada.

R este raza de mișcare, aici distanța de la segmentul "micilor oscilații" la axa de rotație...
Forța este rezultanta tensiunilor în fire cu greutatea. am să încerc un desen...



pendul2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  45.79 kb
 Vizualizat:  de 27001 ori

pendul2.JPG



_________________
הבה נגילה
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Oct 2007 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca te poți descurca singur de aici. Dacă nu, te aștept cu rezolvarea. Dacă vrea să -ți arate dl. Abel e ok, dar ar fi mai ok dacă ai încerca să rezolvi singur, eu cred că ai suficiente informații. Dacă nu reușești , noi suntem aici pentru tine Very Happy .
Dealtfel, alte site-uri se ocupă de alte chestii. Aceste este un site al oamenilor valoroși. Wink care pot discuta și probleme de olimpiada (cel puțin Laughing )

Nu, serios.
Pentru că văd că sunt tineri care intră aici ca să întrebe diverse chestii care țin de meditații (să nu fiu înțeles greșit, e ok, bravo lor, rar tineri care ajung să întrebe astfel de chestii pe forum-uri) aș propune d-lui admin o secțiune de "meditații la fizică-matematică" sau așa ceva. Wink

_________________
הבה נגילה
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 16 Oct 2007 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, Ovi! După cum vezi, problema este rezolvată de antevorbitorii mei.

Într-adevăr, după cum zice și Andi, dacă firele sunt inextensibile, atunci, prin ipoteză, oscilațiile nu se pot efectua decât într-un plan perpendicular pe planul format de cele două suporturi (probabil această observație o face problemă de olimpiadă), deci problema se rezumă la studiul unui pendul matematic simplu ale cărui mici oscilații au perioada dată de relația , unde este lungimea pendulului conform desenului făcut de Radu. Din această relație rezultă că lungimea pendulului este .
Cunoscându-l pe (și, evident, pe și ), restul, după cum spunea și Radu, este geometrie. Mai precis, din cele două triunghiuri dreptunghice pe care le formează firele și pendulul, aplicând teorema lui Pitagora, rezultă .
Dacă unghiul dintre fire este drept, atunci, din teorema înalțimii (invocată și de Radu) rezultă mai simplu că .
Deci, Ovi, se pare că nu doar eu pot rezolva probleme pe-aici, ci mai pot și alții. Mulțumesc mult pentru încrederea pe care mi-o acorzi, dar poate a venit momentul să ai încredere în mult mai mulți de pe acest forum Smile. Iar data viitoare nu te mai osteni să postezi asemenea nedumeriri pe alte forumuri, ci încearcă întâi la noi ca să câștigi timp. Și poate, între timp, administratorul saitului nostru se va gândi și la propunerea oportună a lui Radu privitor la o secțiune de „meditații” în care, chiar dacă nu vom putea noi – ceilalți răspunde prompt, veți discuta voi – liceenii.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși


Ultima modificare efectuata de catre Abel Cavași la 17 Oct 2007 22:47, modificat de 1 data in total
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 17 Oct 2007 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:
aș propune d-lui admin o secțiune de "meditații la fizică-matematică" sau așa ceva. Wink


Radu, iata rubrica: http://www.astronomy.ro/forum/viewforum.php?f=46
Iar pentru ca a fost ideea ta, esti si moderator in aceasta rubrica. Wink
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 17 Oct 2007 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

admin a scris:
raduM a scris:
aș propune d-lui admin o secțiune de "meditații la fizică-matematică" sau așa ceva. Wink


Radu, iata rubrica: http://www.astronomy.ro/forum/viewforum.php?f=46
Iar pentru ca a fost ideea ta, esti si moderator in aceasta rubrica. Wink


Minunata ideea... Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Oct 2007 06:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am adus acest topic din secțiunea „Fizică” la locul care i se cuvine Smile.
Cu această ocazie, tot de la „Fizică” am mai adus și topicele create de Ovidiu:
-Efectul girosopic;
-Din nou o problema;
-problema de fizica (electricitate).

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 17 Oct 2007 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unghiul dintre cele două fire este de 90 de grade?
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 17 Oct 2007 21:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Radu , ati zis ca problema este prost pusa . Asta nu e vina mea, tot ce am facut eu a fost sa copii cuvant cu cuvant(aproape) problema de pe site-ul preacinstitului Domn Profesor Dorel Haralamb .
Multumesc de informatii , am cam inteles despre ce e vorba .

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 17 Oct 2007 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Unghiul dintre cele două fire este de 90 de grade?
Nu neapărat. În cazul general, în care unghiul este diferit de 90 grade, soluția problemei este . Dacă, mai simplu, unghiul ar fi 90 grade, atunci soluția devine mai simplă: .
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 18 Oct 2007 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rezolvarea este corectă dacă punctele de suspendare A și B sunt pe o dreaptă orizontală, dar din desenul original al problemei reiese că nu sunt și problema cere distanța dintre suporturile verticale și nu distanța AB.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 18 Oct 2007 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Rezolvarea este corectă dacă punctele de suspendare A și B sunt pe o dreaptă orizontală, dar din desenul original al problemei reiese că nu sunt și problema cere distanța dintre suporturile verticale și nu distanța AB.
Faină observație, Andi. Intuiția mea a spus că punctele A și B sunt la aceeași înalțime, deci m-am bazat pe o prejudecată. Totuși, dacă ni se cere ca ele să nu fie la aceeași înălțime, mai poate fi rezolvată problema, având în vedere că nu mai cunoaștem toate elementele necesare pentru a putea determina distanța dintre suporturi (cunoaștem doar lungimile firelor, deci doar două elemente ale triunghiului ABC, căci R nu mai este înălțime în acest triunghi)?


_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 19 Oct 2007 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Știm că R=h/cos(alfa), h fiind înălțimea în triunghiul ABC (corespunzătoare laturei AB), iar alfa este unghiul dintre h și R dar și unghiul dintre orizontală și dreapta AB.
Deci avem o nedeterminare?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact