Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
hercules_si_atlas_14-12-2018.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Punct luminos straniu asupra orasului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Iun 2017 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' cu epidemia de "Altzheimer" Rolling Eyes pe forum, daca tot vrei sa o dai cu dementa, macar fa-o corect si cu bun simt.
dragos.n a scris:
Sincer, incep sa fiu ingrijorat. Ori e o epidemie de Altzheimer (Doamne fereste) pe forum, ori limba romana a devenit foarte greu de priceput, ori sunt mari probleme cu logica. Care parte din ''soarele era acoperit de nori'' nu se intelege. La data respectiva, la ora 21:15, el era imediat sub orizont. ... Sau e mult mai cool sa faceti misto, fara sa analizati de fapt nimic.

La Timisoara, in data respectiva (16 Iun 2017), la ora 21:15 (UTC+3), Soarele se afla la o altitudine de +01° 08' 07" deasupra orizontului si a apus complet abia la 21:25. In plus, scrie din "startul inceputului":
2SKY a scris:
Soarele era mult prea jos si acoperit de ceva nori , iar"obiectul" era sub plafonul de nori si intr-o zona unde acestia nu erau.


P.S.
When people with dementia are put in circumstances beyond their abilities, there may be a sudden change to crying or anger (a "catastrophic reaction"). Psychosis (often delusions of persecution) and agitation/aggression also often accompany dementia.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, eu am introdus date pentru Ploiesti, nu pentru Timisoara, dar diferenta de vreo 3 grade nu schimba cu nimic situatia. Adica faptul ca unii ignora ca soarele era dupa nori, langa orizont. Daca tot ai gasit timp sa determini cu exactitate, la secunda, ca sa ma corectezi pe mine, poate poti sa ii corectezi si pe ei. Pe viitor.

Stiu, asta nu s-ar potrivi cu pozitia ta fata de subiect.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este clar ca trebuie aduse informatii suplimentare, altfel e complicat de zis ce a fost, cu toata bunavointa. Adica ce e mic, albastru si zboara repede la ceas de seara?
Nu exista un orar al zborurilor din acea seara?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Iun 2017 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai mult ar fi sa ia cineva acea sfera din prima pag , fara acea coada si sa o suprapuna + deplasare . Nu cred ca e foarte greu . Pozele sint facute la 3zile de la eveniment , la aceiasi ora . In momentul disparitiei de dupa bloc , am stat sa vad inaltinduse daca apare la iesire si se pare ca ori a schimbat unghiul , ori ceva s-a intimplat de nu a mai aparut . Sfera la aparitie era la 8km nu 5 . Am zis ca a venit in linie dreapta cam 1 km , dupa care a mers in linie dreapta spre sud/vest 300-400m usor in cadere si apoi intrind in arcul de cerc 2-3km (asta a fost traiectoria reala ) . Totusi se poate considera ca a fost o curba continua , ca in desen . Deci 5 km a fost punctul cel mai apropiat al sferei , de locul de observare , de aia am zis ca fenommenul trebuia sa se fi desfasurat in acele locatii .


IMG_20170619_211435.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.69 kb
 Vizualizat:  de 7190 ori

IMG_20170619_211435.jpg



IMG_20170619_211508.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  129.71 kb
 Vizualizat:  de 7190 ori

IMG_20170619_211508.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
... Sfera la aparitie era la 8km ..1 km..300-400m..2-3km..5 km..
Cum ti-ai dat seama ca e la 8 km? Ai niste date foarte precise dar totusi nu stii ce a fost?
Pe acolo nu e ruta de aterizare a avioanelor?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 26 Iun 2017 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa viteza , diametru arc cerc , + daca era mai departe cresc dimensiunile "obiectului", iar daca era mai aproape era sigur vazut , apropiindu-se de centrul orasului unde cerul aste mai aerisit . Nu este ruta de aterizare . La 10km distanta , forma unui avion se distinge clar , iar daca e mai jos se aud si motoarele .

In prima faza am estimat diametru sferei luminoase , la de 2 ori diametru turlei catedralei , care are cam 10m . Fiind mai departe in momentul stationarii este ceva mai mare in realitate . Diametrul crescind f putin in timpul manevrelor .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci stiai distanta, stiai viteza, stiai dimensiunile. Nu te intreb deunde le stiai..
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2017 05:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Precizare: intervenția mea de pe pagina anterioară NU avea legătură directă cu observațiile descrise în topic nici de inițiator nici de 2SKY. Ce am mai scris, tot la modul general am scris aici. E una din miile de posibilități de fenomen natural care poate fi ușor confundat de un om obișnuit cu OZN. Evident că specialiștii fotografi de păsări și avioane nu pot fi păcăliți de așa ceva.

La nord-est de centrul Timișoarei se află aeroportul de la Giarmata. Un avion care decolează cu luminile aprinse poate avea traiectoria descrisă.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2017 06:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate sa fie un caz in care pt 2SKY soarele era acoperit dar pt obiect nu . In plus repet , la observatii vizuale peste 500m perceptia obiectiva a adancimii e zero.
http://jov.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2191614

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 27 Iun 2017 07:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:


Erwin, scuze. Eu am pasiunea de a fotografia pasari si avioane in zbor, aproape sau departe, nu conteaza. Trebuie sa-ti spun ca pasarile, indiferent de culoare, unghi de zbor, distanta, nu stralucesc niciodata sub razele soarelui. Nici vizual, nici in fotografie.

Avioanele in zbor pot straluci pentru 2-3 secunde, atat timp cat suprafata aripii formeaza un unghi foarte ascutit cu razele soarelui, si cu directia privirii. Dar fenomenul este foarte scurt, iar deplasarea avionului pe aceasta perioada este foarte mica, in nici un caz coresponzand descrierii.

Un avion caruia ii vezi farul din bot, singurul care e suficient de puternic pentru a crea un fenomen asemanator celui descris de 2Sky, se misca spre privitor, nu lateral, nu descrie arcuri de cerc. Daca se misca lateral ca in descrierea data, atunci farul de bot nu se mai vede asa stralucitor, ci doar ca o lumina, si apare si avionul.

Exista o moda, a debunkerilor, care gasesc o explicatie care acopera un fragment, un singur aspect al unui fenomen, si odata gasita o astfel de similitudine, spun ca au gasit explicatia, ignorand celelalte aspecte ale fenomenului respectiv, care nu se potrivesc cu explicatia gasita. Eu sper ca nu e bine sa facem la fel, si putem fi rigurosi in analiza, si sa eliminam orice asa zisa explicatie care nu acopera TOATE aspectele fenomenului descris.


Îți admir pasiunea, dar:
-am văzut de multe ori păsări strălucind în lumina Soarelui și comportându-se cum a descris Erwin;
-reflexiile pe avioane au loc nu numai pe suprafețele aripilor și pot dura mai mult de 2-3 secunde;
-farurile avionului nu se află în botul acestuia (la plural deci, faruri)
-un debunker trebuie să aibă și experiență și cunoștinte și încă ceva; știi ce?
Un sfat: observă mai mult natura înconjurătoare, dar mai activ.

Very Happy

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 27 Iun 2017 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Mai mult ar fi sa ia cineva acea sfera din prima pag , fara acea coada si sa o suprapuna + deplasare . Nu cred ca e foarte greu . Pozele sint facute la 3zile de la eveniment , la aceiasi ora . In momentul disparitiei de dupa bloc , am stat sa vad inaltinduse daca apare la iesire si se pare ca ori a schimbat unghiul , ori ceva s-a intimplat de nu a mai aparut . Sfera la aparitie era la 8km nu 5 . Am zis ca a venit in linie dreapta cam 1 km , dupa care a mers in linie dreapta spre sud/vest 300-400m usor in cadere si apoi intrind in arcul de cerc 2-3km (asta a fost traiectoria reala ) . Totusi se poate considera ca a fost o curba continua , ca in desen . Deci 5 km a fost punctul cel mai apropiat al sferei , de locul de observare , de aia am zis ca fenommenul trebuia sa se fi desfasurat in acele locatii .


Te-ai gândit că toată evoluția obiectului luminos poate să fie mai aproape de tine decât Catedrala?
Având în vedere că nu ai identificat obiectul, toate distanțele în sute de metri sau kilometri sunt pur subiective.
Nu ai auzit nici un sunet; dar care era direcția vântului?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 27 Iun 2017 07:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca e vorba de ceva de prin hambarele militare sau ceva experiment meteo sau, sau, sau.... Sunt foarte multe "sau"-ri de origine umana incat probabilistic vorbind aceste fenomene au sanse mari sa fie de origine inginereasca de aici de la noi, de pe Pamant. Daca mai luam in calcul ca toate acestea se pot corobora cu o multitudine ipotetica de fenomene atmosferice si cu o multitudine de iluzii optice, sansa sa fie ceva exaterestru este aproape nula! Si eu am peste 110 specii de pasari fotografiate, adica mai multe decat obiectele Messier si nici eu nu m-am intalnit cu vre-un fenomen de asta. Dar daca nu am vazut eu, asta nu inseamna ca nu-mi pot imagina ca la momentul si unghiul optim sa nu se vada ceva asemanator chiar si la o pasare mare alba (lebada sa zicem) si care ma poate induce in eroare datorita unor iluzii optice. Dar intr-adevar dupa cum spune si dragos.n, sunt multe alte posibile cauze mai plauzibile decat pasarea.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 27 Iun 2017 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu exista avion sau pasare sa faca astfel de manevre in 10sec. Avioanele zboara peste viteza sunetului doar in linie dreapta si curbe ff largi. Iar marimea sferei este cu mult mai mare decit un far si se vedea forma avionului , aparea sunet , iar luminozitatea era mult mai mica. Eu nu am gasit justificare serioasa fenomenului si astfel ramine un mister/ fen inexplicabil.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Iun 2017 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am multe nopti facute afara in natura si sute de luminite miscatoare si aproape stationare vazute . cerul este plin de obiecte zburatoare facute de om avioane sut tot mai multe si sateliti daca in anii 80 vedeam 1-2 avioane la 10 min acum sunt simultan cate 5 -10 vizibile . ce ai vazut nu e ceva special a fost sigur avion poate militar mereu am avut binoclu la gat si instant puneam la ochii cand aparea ceva ciudat toate avioane de fapt o singura data nu am rezolvat enigma cu binoclu dar am pus telescopul si desigur s-a vazut ca e avion prin telescop . incearca o noapte pe deal la Silagiu si privind spre oras Timisoara vei avea vreo cateva "fenomene" ciudate . In locuri izolate in munti e foarte liniste in afara de sateliti si avioane clipicioase nu vezi ciudatenii , doar meteorii ce par mult mai stralucitori ca cei vazuti pe camp langa orase.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iun 2017 10:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
..si se vedea forma avionului , aparea sunet , iar luminozitatea era mult mai mica...
Aici as putea sa te contrazic.

Iti faci cont pe https://www.flightradar24.com/, vezi istoricul aterizarilor/plecarilor de la aeroport si astfel eliminam o parte din dileme. Ca daca imi fac eu si vad ca a aterizat ceva fix la 21:15...nu stiu ce se intampla...Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact