Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M101.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Punct luminos straniu asupra orasului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și o pasăre albă aflată în zbor planat te poate păcăli dacă e destul de departe să nu-i vezi aripile ci doar un guguloi lunguieț luminat de Soare din lateral. Când bate vântul sunt păsări care planează la punct fix folosindu-se de aerodinamică. La un moment dat părăsesc locul și dacă îți imaginezi că e un obiect mult mai mare aflat la câțiva Km poți să fi încredințat că ai văzut o aeronavă care contrazice legile fizicii.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Și o pasăre albă aflată în zbor planat te poate păcăli dacă e destul de departe să nu-i vezi aripile ci doar un guguloi lunguieț luminat de Soare din lateral.


Erwin, scuze. Eu am pasiunea de a fotografia pasari si avioane in zbor, aproape sau departe, nu conteaza. Trebuie sa-ti spun ca pasarile, indiferent de culoare, unghi de zbor, distanta, nu stralucesc niciodata sub razele soarelui. Nici vizual, nici in fotografie.

Avioanele in zbor pot straluci pentru 2-3 secunde, atat timp cat suprafata aripii formeaza un unghi foarte ascutit cu razele soarelui, si cu directia privirii. Dar fenomenul este foarte scurt, iar deplasarea avionului pe aceasta perioada este foarte mica, in nici un caz coresponzand descrierii.

Un avion caruia ii vezi farul din bot, singurul care e suficient de puternic pentru a crea un fenomen asemanator celui descris de 2Sky, se misca spre privitor, nu lateral, nu descrie arcuri de cerc. Daca se misca lateral ca in descrierea data, atunci farul de bot nu se mai vede asa stralucitor, ci doar ca o lumina, si apare si avionul.

Exista o moda, a debunkerilor, care gasesc o explicatie care acopera un fragment, un singur aspect al unui fenomen, si odata gasita o astfel de similitudine, spun ca au gasit explicatia, ignorand celelalte aspecte ale fenomenului respectiv, care nu se potrivesc cu explicatia gasita. Eu sper ca nu e bine sa facem la fel, si putem fi rigurosi in analiza, si sa eliminam orice asa zisa explicatie care nu acopera TOATE aspectele fenomenului descris.

_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana la ET mai trebuiesc eliminate


versiunea cu lumini (am eu una pe un tricopter)

https://www.youtube.com/watch?v=PptMrBFAO-A

si asa ceva facut cu buna stiinta cu led-uri ultrabright pe toata suprafata

https://www.youtube.com/watch?v=0HbYU2SAKJM

La 100m e complet silentios si vizibil doar ceva mai mare ca un punct (din experienta personala , am drone , heli-uri si avioane rc )

ET e mai probabil decat RC ? Cam asa vad ca functioneaza ufomanii ...

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca e mai greu de priceput, asa incat repet partea mai importanta a mesajului de mai sus:

dragos.n a scris:


Exista o moda, a debunkerilor, care gasesc o explicatie care acopera un fragment, un singur aspect al unui fenomen, si odata gasita o astfel de similitudine, spun ca au gasit explicatia, ignorand celelalte aspecte ale fenomenului respectiv, care nu se potrivesc cu explicatia gasita. Eu sper ca nu e bine sa facem la fel, si putem fi rigurosi in analiza, si sa eliminam orice asa zisa explicatie care nu acopera TOATE aspectele fenomenului descris.

_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai hai sa punem la punct lucrurile . Avand in vedere ca e o observatie vizuala o sa sterg complet toate supozitiile ca obiectul se afla dincolo de 500m si implicit mai mare si mai stralucitor .
Analogie - daca vad in zapada niste urme de soarece o sa iau in calcul ca un soarece le-a facut nu un robot cu picioare ca ale soarecelui sau vre-un ET shapeshifter . E principiul lamei lui Occam .
. Bun . Acum ca suntem aproape putem sa ne gandim ce poate descrie traiectoria aia ? Avand in vedere durata foarte redusa a observatiei eu sunt deja multumit cu un lampadar de-ala care m-a impresionat si pe mine la Ploiesti . Ce imi inchipuisem ca e un avion la cativa km de mine s-a dovedit a fi la doar 200-300m , chiar nu ai vazut niciodata asa ceva ? Sunt ridicol de stralucitoare noaptea pt o amarata de flacara deschisa . Dar daca nu acceptati acesta supozitie pot trece la ceva facut special sa impresioneze , un model pt generat galagie UFO logica . Un bec cu led de 4 w la 400m e la fel de stralucitor ca un far de aterizare de avion la 2 km si un heli poate alimenta 10 cu doar a zecea parte din curentul necesar sustentatiei .

In schimb daca nu apelezi la lama lui Occam poti mentine mistere pana la sfarsitul timpului , orice poate avea o explicatie mai complexa ..o ploaie poate fi generata de o flota de planoare cisterna ascunse intr-un nor din care n-ar trebui sa ploua , etc

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 18:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca trebuie sa fac si traducerea din romana in romana a cuvantului ''toate'', sau a intregului mesaj pe care l-am scris mai sus.

Un lampion chinezesc are o lumina portocaliu-rosiatica, pulsatila, iar deplasarea e relativ lenta. Nu e lumina alb-albastruie, asemanatoare unei stele. Un lampion chinezesc, si am vazut destule, nu poate fi comparat cu un far de bot de avion decat de cineva care nu are experienta, sau nu vede bine, sau e rau intentionat in ce declara. Un far de bot de avion are aspect cvasi-stelar daca e mai departe de 3-4 km.

Aluziile defaimatoare la adresa ''ufomanilor'' le consider neavenite, dar nici nu ma afecteaza. Poti completa daca vrei cu orice, din gama: teoria conspiratiei, pseudo-stiinta, tinfoil-hat, etc. Numai sa te simti tu fericit ca ai pus lucrurile la punct, chiar si cu afirmatii care nu prea se sustin.

_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un lampion are ce culoare doreste ala care-l cumpara si are o viteza unghiulara de multe ori mai mare decat cea a unui avion si comparabila cu a a unui satelit in functie de distanta taria si directia vantului

https://www.partycenter.ro/en/flying-paper...ge-1_piece

Cat despre farurile de avion pot fi de diverse tipuri , in diverse locuri si pe diverse tehnologii cand vad o lumina pe cer primul lucru care-mi apare in minte e avion si dupa aia in functie de ce date mai apar schimb incadrarea.

Apropo de principiul lamei lui Occam sa stii ca merge si pt ufomani . Daca vezi asa ceva (atasat ) atunci e cazul sa te pregatesti pt o intalnire de gradul 3 ,ca o explicatie care se invarte in jurul unui fenomen meteo extrem / nor de lacuste turbate nu are sanse sa treaca testul .



ID.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  38.62 kb
 Vizualizat:  de 4857 ori

ID.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Iun 2017 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin si eu am facut navomodelism si mie imi plac chestiile RC , nici mie nu imi plac povesti aranjate sau speculatii in domeniul UFO . Si eu sint sceptic si de aia nu am zis ca e OZN 100% . Si am zis ca e bine sa ramina fenomenul la nivel de inexplicabil . Daca cineva vrea sa il denatureze , ca si culoare , forma , viteza , marime , distante , inlocuind "obiectul" cu ce vrea muschii lui , o face pentru el . E greu sa ai o virsta si sa te intilnesti cu asa ceva si astfel sa iti fie schimbata gindirea si ce pareau baliverne , sa vezi ca unii inaintea ta si destul de asemanator s-au confruntat .

Ultima modificare efectuata de catre 2SKY la 25 Iun 2017 23:57, modificat de 1 data in total
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Iun 2017 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi bine sa faci un desen cu notatii poate asa o sa inteleg mai bine ce ai vazut acolo
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Iun 2017 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite invazie de OZN-uri: https://www.youtube.com/watch?v=eAwNTaaxwOI
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 173

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 26 Iun 2017 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mitu Catalin a scris:
Ha , am avut si eu momentul meu de mi-au plecat plombele , pe la 14-15 ani (la jumatea anilor 80 ) vream sa traversez strada , pe atunci nu era trafic , trece un camion si in urma lui ... un rotocol perfect usor pulsatoriu care s-a inaltat usor usor si a disparut . Abia mai tarziu am auzit de rotocoalele de fum si si mai tarziu am aflat ca motoarele sunt perfect capabile sa produca asa ceva . Pana atunci a tot fost ozn (adica ceva inexplicabil )

De curand am gasit unul care e supertalentat :

https://www.youtube.com/watch?v=q_0xifuTqVA

2:40


Astea iesite din... mana omului sunt niste fasaieli amarate. Wink
Uitati aici ce poate face natura:
https://www.youtube.com/watch?v=VbV98Z0QP-k

On topic, eu nu as exclude varianta unei drone de un anumit tip, eventual cu un obiect foarte stralucitor atasat, poate chiar reflectand lumina soarelui. La mine s-a dus de mult vremea cand mi se parea ca tot ce zboara se mananca... cu extraterestrii. Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Punct luminos straniu asupra orasului
Raspunde cu citat (quote)

Sincer, incep sa fiu ingrijorat. Ori e o epidemie de Altzheimer (Doamne fereste) pe forum,
ori limba romana a devenit foarte greu de priceput, ori sunt mari probleme cu logica. Care parte din ''soarele era acoperit de nori'' nu se intelege. La data respectiva, la ora 21:15, el era imediat sub orizont. Fiind si nori in zona, de unde reflexia luminii solare? Ar fi putut fi reflexie, daca obiectul era extrem de sus pe cer, poate la zeci de km.

Sau e mult mai cool sa faceti misto, fara sa analizati de fapt nimic.

2SKY a scris:
Un punct luminos mobil , mai luminos ca soarele a aparut in nordul orasului , pentru ~10sec . A descris un arc de cerc cu mare viteza , urcind si disparind in est . Avea aspectul unei schije de sudura , lumina constanta . Fenomenul s-a intimplat azi la 21:15 . Soarele era mult prea jos si acoperit de ceva nori , iar "obiectul" era sub plafonul de nori si intr-o zona unde acestia nu erau . Eu stind in sud, vad centrul orasului si nordul .

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 26 Iun 2017 15:08, modificat de 1 data in total
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 173

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 26 Iun 2017 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi apre rau ca o umila parere a produs atata suparare. Se poate face abstractie de amanuntul cu reflexia, culmea e ca l-am adaugat ulterior, ceea ce ma face sa imi pare si mai rau. Raman la parerea ca e posibil sa fi fost o drona. Iar partea cu mistourile e chiar nedreapta, in caz ca e vorba de cea cu extraterestrii. Nu am avut nici pe departe intentia de a jigni pe cineva. Daca e asa, atunci imi cer iertare initiatorului topicului.
P.S. Nu stiu daca exista undeva in forum, dar o discutie pe tema vietii (inteligente) extraterestre cred ca ar fi interesanta. Acolo as explica si de ce sunt atat de reticent in privinta existentei ei. Asta apropo de "lipsa analizei".
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este nicio suparare. Este doar uimirea mea ca pe un site de astronomie, unde sunt oameni inteligenti, se exprima pareri despre un anume fenomen fara ca sa fie studiat in prealabil fenomenul, respectiv descrierea lui, in totalitate.

Sunt absolut de acord ca nu tot ce zboara e ozn. Mai ales ca am mult peste zece mii de fotografii cu avioane si pasari in zbor, fotografii astro, si cadre ''suspecte'' sunt mai putin de 10.

Tu, Kirk Spock poate ca nu ai intentionat sa faci misto, dar altii cu siguranta. Iar daca vrei sa iti expui opiniile referitoare la viata extraterestra, poti sa deschizi un topic. Ar fi interesant sa dezbatem opinii despre asta. Si pentru debunkeri, o noua ocazie de a face misto, fara nicio relevanta si valoare pentru discutia in sine. Dar este si asta un mod de a se evalua o persoana.

_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2017 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kirk , multam pt rotocolul lui Etna e incredibil .

2 sky , am inteles ca ai facut o poza , baga-o in paint si incepe sa trasezi linii si texte pe ea . in genul asta :



traiectorie.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  619.69 kb
 Vizualizat:  de 4671 ori

traiectorie.jpg



_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact