Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter_(Avion).JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Punct luminos straniu asupra orasului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Iun 2017 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci exista fenomene inexplicabile care au loc chiar sub nasul ...ma rog ...ochii si senzorii nostri.
Dar stim cu precizie cum sta treaba cu gaurile negre si Ding Dang ! Rolling Eyes
Sau nu ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Iun 2017 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici e vorba de o gaura alba si Bling-bling.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2017 01:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si nu i-ai facut o poza?!
Sau ai patit ca mine: stateam tot asa intr-o seara si ma uitam spre V, se vedea o lumina puternica, era fixa, deasupra caselor, hait..au venit, zic eu, gata s-a terminat. Stau si ma uit la ea, ea la mine, fixa si imobila, avion nu era ca ala se misca si nu are un singur far si oricum ce cauta prin centrul orasului, Venus nu era, desi era o varianta, dar parca nu e asa de stralucitor.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iun 2017 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
In astfel de cazuri nu mai cauti ca si in situatia in care nu ai vazut , se schimba gindirea . Indiferent de dezbatere , pentru mine e trecut ca eveniment inexplicabil , cel putin (ca sa nu zic mai mult ).


Astfel de "gândire" este de evitat! Așa nu progresăm cu nimic. Curiozitatea și analiza tuturor posibilităților până la eliminarea tuturor cauzelor naturale este de dorit.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Iun 2017 12:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in urmatoarea zi dupa semnalarea facuta de 2sky am avut si eu momente de emotie la fereastra camerei a aparut spre V o uriasa lumina ce semana cu planeta saturn super stralucitoare cu doua mustati lateral si tot parea ca pluteste abea dupa cateva secunde se vedea tot mai mare pana am vazut lateral clipici rosi apoi s-a auzit sunet motor reactie . avionul ce nu are ce cauta pe acolo venea cu imense faruri aprinse .
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iun 2017 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ha , am avut si eu momentul meu de mi-au plecat plombele , pe la 14-15 ani (la jumatea anilor 80 ) vream sa traversez strada , pe atunci nu era trafic , trece un camion si in urma lui ... un rotocol perfect usor pulsatoriu care s-a inaltat usor usor si a disparut . Abia mai tarziu am auzit de rotocoalele de fum si si mai tarziu am aflat ca motoarele sunt perfect capabile sa produca asa ceva . Pana atunci a tot fost ozn (adica ceva inexplicabil )

De curand am gasit unul care e supertalentat :

https://www.youtube.com/watch?v=q_0xifuTqVA

2:40

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iun 2017 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off-topic :

Deci cei din linkul dat de colegul Mitu Catalin stau si se tot uita la volanta ...se invarte...iar se-nvarte...si-nca odata se invarte...iar se-nvarte...tot se-nvarte...si tot asa ore-n sir !!!Shocked

Iar lumea zice despre astronomii amatori ca-s sariti oleaca de pe fix ?!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Iun 2017 18:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt motomaniaci , eu ii inteleg ca sunt din specia lor pt ca desi nu umblu cu mainile prin motoare tot am avut rabdarea sa privesc clipul asta neintrerupt pana la capat ca sa simt ceva ... inaltator

https://www.youtube.com/watch?v=pEbDlNeMtLM&t=2s

cu sunet altfel nu e nimic de el ( o parte care poate explica plictiseala aparenta din clipul din postul precedent )

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Iun 2017 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu ma intelegi gresit ,eu iti multumesc pentru clip.
Sunt incantat cand ii vad pe altii mai dusi cu pluta ca...hm, scuze , sa zicem ...astrologii ! Very Happy

Si am sa pun si sonor.
Am avut un cumnat ,maistru sondor,Dumnezeu sa-l odihneasca!
Am stat langa motoarele sondelor ,pe vremea aceea coloana de foraj era actionata de niste motoare Diesel mai mari decat casa.
Nu-i figura de stil ,erau cu adevarat uriase !

Dar gata cu off-topicu'...
Cum ramane cu punkcele alea lucioase din Banat ?!


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2017 04:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am o problema cu punctele in contextul asta. Cum aud de puncte ma desumflu imediat si afisez o fata plictisita . De ce ? Pentru ca dupa cum stiti prea bine un telemetru cu baza de 6-7 cm (ochii umani) e inadecvat pt judecarea distantelor dincolo de 100m si devine depasit complet de pe la 500m .Pt a ilustra situatia va amintesc de punerea la punct a vechilor aparate folo , ultimele doua gradatii erau 30 m si infinit . Prin urmare daca vorbim de puncte trebuie sa luam in calcul si posibilitatea unor obiecte f apropiate . In plus 10s sunt prea putine pt o observatie de calitate ... in primele 5 de-abia te dezmeticesti . Am vazut lumini ciudate ce se deplasau anormal pe cer si abia dupa o observare atenta si indelungata mi-am dat seama ca sunt lanterne zburatoare chinezesti (cineva la sud de ploiesti avea acum cativa ani pasiunea asta Smile )
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 24 Iun 2017 18:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie inteles ca sint puncte /repere de comparatie aflate la 3km (catedrala) in linie dreapta si astfel marja de eroare este neglijabila . Si nu sint f importante unghiurile , ca nu dau nici structura obiectului , nici functionarea , nici daca e autonoma , iar blocul este, la 200m , dar s-a inteles gresit , curba spre est a fost poate la 4-5km in spatele blocului , deci fenomenul trebuie sa se fi intimplat undeva in Calea Lipovei , eventual Mall Timisoara . Iar folosind reperele , diametru luminitei ar fi 25-30m . Deci cade , artificii , balon , far, avion , ... . Iar faptul ca la asa viteza o sfera nu lasa urma , este iarasi ciudat .

Ultima modificare efectuata de catre 2SKY la 24 Iun 2017 21:00, modificat de 1 data in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Iun 2017 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

probabil daca aveai binoclu in mana se rezolva enigma . asa am avut adesea la iesiri pe camp pe dealuri lumini ciudate ce pareau ca plutesc apoi au miscare . si aproape mereu binoclu rezolva repede bucuria de intalnire OZN inlocuind cu dezamagire ca pulseaza cu rosu sau e lanterna chinezeasca cu flacara . din pacate nu exista Obiecte trimise de inteligenta extraterestra .
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Iun 2017 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un obiect de 25-30 m aflat la 4-5 km ar avea un diametru aparent comparabil cu cel al Lunii pline. Iar daca de la acea distanta s-ar fi vazut mai stralucitor decat Soarele, atunci la locul unde s-ar fi aflat la mai putin de 150m altitudine, ar fi trebuit sa parjoleasca tot, sa orbeasca lumea din zona, sa sperie copiii sau macar sa provoace panica prin ceva ziar de scandal.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 24 Iun 2017 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am zis acea lumina era ciudata , ca nu radia raze de lumina , nu existau in jur , altfel avea o forma nedefinita si mult mai mare . Imaginea cu sfera pag 1 este exemplu , doar ca era mai luminoasa si putin mai mica , cind parea stationara . Apoi a crescut sa spunem cam la fel ca cea din imagine . Si mai e ceva , de ce s-au dus spre est cu lumina dupa ei ? se feresc cumva ca ar fi vazuti ? cind puteau merge spre vest , adica dupa soare si totul era , avind si norii mascat . La un oras 500m/s este foarte mult , avind atitea blocuri , dispare imediat la 150m inaltime . Si ora tirzie + norii e posibil sa fie motive , ca nu a fost vazut de "multa" lume . Dar putea sa faca macar un bang sonic , dar se pare ca nici alte sfere nu vor . Asa o fi construite . Rolling Eyes . Sau cei cu radarul de la aeroport , o fi ei incurajati sa semnaleze ? si astfel ... exista o singura farfurie , cea de pe masa. Smile
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2017 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2sky
"Trebuie inteles ca sint puncte /repere de comparatie aflate la 3km (catedrala) in linie dreapta si astfel marja de eroare este neglijabila ."

Singura cale de a hotara pe baza unei observatii vizuale daca un punct luminos este inainte sau dupa catedrala e sa treaca prin spatele ei (sa aiba o ocultatie Smile ). In rest tu ai hotarat ca e mare si departe in loc de mic si aproape .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact