Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Delfinul_(Prelucrată).jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Punct luminos straniu asupra orasului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 07:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ 2Sky, ca sa te lamuresti, sau nu, cumparati un DSLR, si scoate-i filtrul IR. In felul asta devine o camera full spectrum, care va surprinde si ceva din UV si IR. Fotografiaza in rafala avioane sus pe cer cu un teleobiectiv de vreo 100-200mm focala, si din cand in cand, nu foarte des, o sa apara discuri in zona. La cateva sute de avioane ai sansa sa prinzi ceva. Sau mai eficient, dar mult mai scump, o camera in infrarosu, si filmeaza noaptea cu ea cerul. Probabil ca ai mai mari sanse in afara orasului. Dupa cum spuneam, sunt cam timizi turistii astia.

In urma cu vreo 25 de ani am vazut si eu ceva identic cu ce ai vazut tu. Doar traiectoria a fost un pic diferita. Obiectul a parcurs un arc de cer in coborare, pe vreo 150 de grade, dupa care s-a dus spre orizont incet, in linie dreapta, spre Vest. L-am urmarit vreo cateva minute. Spun ca in coborare pentru ca luminozitatea a crescut de cateva ori in timp ce descria curba, si era cam deasupra mea. Diametrul curbei, cam vreo 30 de grade. In drumul sau spre orizont, a trecut foarte aproape, si la un unghi de circa 90 de grade, de un avion care venea la aterizare la Otopeni. Eu eram cam la vreo 2 km de ruta de zbor, si la vreo 15 de km distanta de aeroport. Distanta minima a obiectului fata de avion a fost cam de o jumatate de lungime a avionului, si impresia mea a fost ca obiectul a fost ceva mai jos decat avionul. Cam periculoasa manevra. Obiectul si-a pastrat tot timpul aspectul de stea, alb-albastru. Singura problema e ca era ziua, si se vedea cam cum se vede statia spatiala noaptea, atunci cand a fost mai luminos. Si cred ca a fost destul de jos, pentru ca luminozitatea a scazut relativ repede odata cu deplasarea spre orizont, iar viteza a fost mai mare decat a unui satelit cand era deasupra, si a scazut foarte mult spre orizont.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 19 Iun 2017 07:16, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 07:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Informațiile sunt vagi. Trebuie estimat mai precis timpul. Un meteor strălucitor trece foarte rapid, în fracțiuni de secundă. Dacă s-a mișcat mai repede ca un avion poate să fi fost ISS, stația spațială. Un avion aflat la 10.000m care reflectă lumina solară trece relativ încet, îi ia minute ca să parcurgă cerul. Așadar, cât timp a durat observația? Ai avut timp să respiri?

Estimarea traiectoriei, direcției și înălțimii se face în raport cu obiecte de la sol dar poate fi eronată cu mult dacă nu ești antrenat. Te-ai uitat de la fereastră cu ea închisă sau deschisă? De pe un balcon? De la ce înălțime?

Orice obiect necunoscut de un observator pentru el este un OZN dar este total neconstructiv de a-l clasifica automat în zona SF a navelor extraterestre. Abia când au fost înlăturate toate explicațiile pământești putem vorbi de un fenomen de acest gen. Așa avem sute și mii de cazuri care sunt în realitate erori datorate impreciziei observației. Totul este relativ.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 07:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa vad si eu pe cineva care spune ca a vazut statia spatiala, sau alt satelit, descriind curbe relativ stranse pe cer. Nu de alta, dar odata, la o emisiune despre ozn-uri la National Geografic am vazut un ''astronom'' care spunea ca o lumina rosie, cu aspect stelar, vazuta din Canalul Manecii, la 10 grade peste orizont, fix spre Nord, e planeta Marte.

In felul asta imi imbogatesc si eu experienta de viata.

_________________
Dragos N
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 19 Iun 2017 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Am spus ca o schija de sudura linga focar , care are tenta inspre albastru . Intensitatea luminoasa fata de cer , era mai mare ca soare / cer . Crestere usor in diametru , lumina constanta , deci in linie dreapta a facut poate 1 km , daca facea 10 km normal ca era si de stralucire . Avind in vedere viteza de iesire spre est si timpul necesar efectuarii curbei , am estimat un diametru de 2-3km . A disparut dupa un bloc aflat la 200m , nu a ramas nimic vizibil in urma ei si nici fonic . Daca apucam sa o vad un minut , avind binoclul linga mine , poate ma uitam . Ai toate sansele sa o pierzi si nu vezi ciudatenii din astea foarte des , mai spectaculos este fara binoclu . Precizari nu prea , dar incerc sa vad pe Google imagini care sa semene si ca nori si ca luminozitate la acea ora si posibil alte luminite surprinse .


Singura dată corectă este distanța de 200 metri până la acel bloc, restul sunt irelevate, pentru că sunt subiective.
Ai foarte multe precizări de făcut, relatâd totul în unghiuri vizuale aparente față de obiectele din teren.
Inclusiv o încercare de dimensiuni unghiulare ale „schijei”, în ciuda strălucirii ei.
Crezi că poți încerca?
Very Happy

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 08:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Descrierea imprecisa a unui fenomen neasteptat nu determina invaliditatea observatiei. In fapt, aceasta imprecizie releva surpriza observatorului, si este un argument al autenticitatii relatarii, in cele mai multe cazuri. Ca atunci cand observatia e foarte scurta.
_________________
Dragos N
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Iun 2017 09:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc ca poate fi si ceva militar, gen racheta semnalizare, drona militara care poate avea, de ce nu si un focos, sau alte dispozitive speciale ale armatei pe care nu le cunoastem sau imaginam dar care pot fi foarte reale si plauzibile.
In orice caz, in timpul unor observatii facute intr-un timp foarte scurt gradul de subiectivitate este foarte mare si ne pot scapa multe lucruri esentiale si concludente, de multe ori chiar explicatii simple; Cel mai bun exemplu care vine sa sustina aceasta subiectivitate a noastra este chiar observarea obiectelor DSO. La DSO ai timp la discretie mai indelungat, dar tot poti estima gresit anumite lucruri si sa tragi concluzii subiective...darmite in cazul unor obiecte ce se misca foarte rapid si pentru cateva secunde; Asa ca din "lipsa de probe" nu putem sa ne pronuntam nici noi care nu am vazut si asa mult prea scurtul fenomen Smile
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, pot fi. Tot asa cum se poate sa nu fie.

Un raspuns clar e greu de dat, dar in functie de situatie, pot fi depistate incompatibilitati cu actiuni ale armatei. O racheta lansata de armata nu v-a trece prin apropierea unui avion civil. Cred. Sau nu va da ocol pe deasupra Timisoarei ca apoi sa zboare in sus pana nu se mai vede. Cred ca se ridica drept, daca e vreo racheta balistica sau ceva de gen. Si de obicei lasa o dara in urma, face zgomot. Despre dispozitive secrete, tehnologii revolutionare nu am idee. Dar astfel de tehnologii si-ar face aparitia si in aplicatii civile, ca nu ar avea motive sa le ascunda. Cel putin asa sustine un coleg de forum.

_________________
Dragos N
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Iun 2017 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos N,
Pai unele dintre astfel de dispozitive si-au facut deja aparitia pe piata: gasesti ditamai drona la orice mall; Cand e vorba de armata imi pot imagina orice: Experiente multiple cu rachete de multe feluri cu o pleiada de posibilitati de miscare in toate directiile, inclusiv o drona cu focar, sau racheta care trece pe langa avion de persoane, sau chiar racheta care intra in avion de persoane (au fost cazuri); Toate acestea pot fi foarte reale si pot fi si multe altele...Cei mai multi bani pe Planeta Albastra se duc in armate nu in spitale...asta spune multe
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a evita degradarea inerentă a amintirilor și pierderea detaliilor care contează atunci când facem o astfel de observație e bine să le notăm cât mai repede și eventual să facem o schiță pe hârtie. Memoria are prostul obicei de a completa cu amănunte inventate/nereale când originalele sunt uitate și se degradează și mai mult la sugestile celor la care le povestim incidentul care-și dau cu părerea. Când nu există dovezi filmate sau fotografii amintirile se vor dispersa și dilua.

Fără îndoială că atunci când sunt mai mulți martori discuțiile dintre aceștia în timpul și ulterior evenimentului implică o mare doză de subiectivism de grup pentru că avem instinctiv tendința de a-l urma pe liderul sau liderii grupului în ce susțin(e) acest(i)a și putem fi lesne manipulați, voit sau nu.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Iun 2017 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Ce filtru e asta, de 640nm, interferential?


E o chestie adusă de un amic care a făcut curățenie undeva in Italia , pe la niște laboratoare ale unui campus universitar , din cate îmi amintesc...

E un disc de doi țoli format din una bucată sticlă roșie lipită de alta prevăzută cu acoperiri metalice la interior .
Are transmisie destul de scăzută și e bunicel la holbat in soare la puteri mari , fără alte acareturi înainte sau după .

"IF 640" scrie alb pe negru , pe circumferinta celulei . Doar vreo 20 mm pe mijloc e bun optic , restul e varză , nu stiu de ce.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 10:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil ca dronele si rachetele sa fie tehnologii noi, dar mie nu mi se par. Si chiar cele mai avansate rachete de care stiu eu, de la SpaceX si Blue Origin, tot lasa dare.
_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 19 Iun 2017 11:04, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 19 Iun 2017 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am comis o eroare , pe celula filtrului scrie "IF 650" și mai la dreapta "4291-1" , cu caractere mai mici . Nimic despre lățimea de bandă .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Punct luminos straniu asupra orasului
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Un punct luminos mobil , mai luminos ca soarele a aparut in nordul orasului , pentru ~10sec . A descris un arc de cerc cu mare viteza , urcind si disparind in est . ..
~10 sec + mare viteza nu prea pusca..
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 16:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant, dar probabil ca nu vom sti niciodata cu certitudine ce anume a fost.

Am dat o cautare scurta pe goagal, dar nu am mai gasit nici o alta referinta cu privire la acest fenomen.
Cu siguranta ca nu tot ce zboara se gaseste pe goagal, deci n-as da prea mare importanta acestui fapt.

Totusi, o avea vreo legatura cu evenimentul descris mai jos? Vreun zbor catre Campia Turzii? Un F15 ceva?
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21828...turzii.htm

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 19 Iun 2017 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totul este relatat cu maxima acuratete , avind o marja de eroare neglijabila si toata observatia a durat ~10 secunde , ceea ce implica normal deplasarea si posibil o stastionare a "obiectului" la inceput . Asa eveniment garantez ca nu ar uita nimeni , detalii / efemerida nu am Smile si cred ca nu poti reconstrui daca ai poza , daramite fara . Am facut poza cu zona azi la 21:15 conditii asemanatoare si pentru a nu mai cauta eu , am nevoie de un program de suprapunere grafica ,pentru a trasa traiectoria . (Daca e interesant) . Nu tin la a fi "scos" drept aparat de zbor , daca avind unele imagini pe net nu se ajunge in vreun caz , la a spune : Da ba asta este ! Observatia de la et 2 , geamul deschis si am spus max 150m inaltime , avind reper catedrala . In astfel de cazuri nu mai cauti ca si in situatia in care nu ai vazut , se schimba gindirea . Indiferent de dezbatere , pentru mine e trecut ca eveniment inexplicabil , cel putin (ca sa nu zic mai mult ).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact