Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Punct luminos straniu asupra orasului


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 16 Iun 2017 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Punct luminos straniu asupra orasului
Raspunde cu citat (quote)

Un punct luminos mobil , mai luminos ca soarele a aparut in nordul orasului , pentru ~10sec . A descris un arc de cerc cu mare viteza , urcind si disparind in est . Avea aspectul unei schije de sudura , lumina constanta . Fenomenul s-a intimplat azi la 21:15 . Soarele era mult prea jos si acoperit de ceva nori , iar "obiectul" era sub plafonul de nori si intr-o zona unde acestia nu erau . Eu stind in sud, vad centrul orasului si nordul .
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3538



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iun 2017 07:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

era punctiform si luminos ca statia spatiala ? sau scapara scantei ca un bolid ? ce diametru avea arcul de cerc grade sau doar asemanator cu discul Lunii ?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2770

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Iun 2017 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era alungit sau avea ceva coada? O fi fost vreun meteor!
Dar daca zici ca "urca" nu are cum sa fi fost meteor pentru ca ar fi trebuit doar sa coboare, nu sa descrie un arc de cerc in ascensiune.


Ultima modificare efectuata tudor la 17 Iun 2017 10:04, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iun 2017 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rakete de semnalizare?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2017 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimic deosebit. Niste turisti, de pe alte meleaguri. Sunt cam timizi, cei drept, si nu prea coboara la sol. Se uita de sus, si pleaca.
_________________
Dragos N
Sus
Cristi65
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2013
Mesaje: 106



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iun 2017 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil să fie de la festivalul de la Pădurea Verde:
"Road Patrol MC România are plăcerea de a anunța o nouă ediție a tradiționalului Bikers Festival aflat acum la ediția aniversară cu numarul 15. Perioada de desfășurare va fi din 16 iunie până în 18 iunie, la PoligRoad Patrol MC România are plăcerea de a anunța o nouă ediție a tradiționalului Bikers Festival aflat acum la ediția aniversară cu numarul 15. Perioada de desfășurare va fi din 16 iunie până în 18 iunie, la Poligonul AJVPS Timiș de lângă Pădurea Verde."

_________________
Binoclu 7x50, MTO 11CA 100/1000, Tair 66/300, adaptor ocular Turist FL, montura Alt-Az Merlin MMF
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 17 Iun 2017 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era punctiform dar incomparabil mai luminos .Avea lumina ca si intensitate , exact ca o schija de sudura , inspre albastru . Lumina era constanta fara altele adiacente , nu existau fulgere , nu avea spikuri , era perfect rotunda . Arcul de cerc avea cam 70 -90gr din pozitia in care eram si diametru de vreo 2-3km . Eu vad nordul nu estul , deci iese din calcul padurea verde cu festivalul . Eu nu am vazut inaugurare sau sarbatoare sa se foloseasca un singur artificiu , sau o singura racheta si gata declaram deschis evenimentul . Iar artificiu nu descrie cercuri si nu este lansat ziua . Prima data cind am vazut-o am ramas blocat , ca nu era ca un far sa radieze vizibil fascicole de lumina . Pentru 2 secunde am crezut ca e stationara , dar defapt inainta si s-a vazut cum creste usor in diametru , dupa care a intrat in arcul de cerc si a disparut .
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 17 Iun 2017 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Soarele nu bate în albastru, deci comparația cu Soarele nu este corectă.
Cum ai apreciat: „diametru de vreo 2-3 km”? Este total incorect, cel mult puteai aprecia un unghi vizual.
Creștea „ușor în diametru” sau în strălucire?
Cum a dispărut? S-a stins brusc?
Ai apucat să pui binoclul la ochi?
A rămas ceva în urma lui?
Poate mai faci ceva precizări.
Rolling Eyes

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Iun 2017 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era un balon meteo, lansat de americani in 1947. Lumina puternica era de la planeta Venus care se reflecta in el, amplificata de gazele de fasole cu care sunt umplute unele baloane meteo, si unele explicatii ''rationale'' ale unor fenomene neobisnuite. A, Venus nu e pe cer la ora aia? Nu conteaza, orice explicatie merge, cat timp nu include cuvintul care incepe cu O.

Acum, lasand gluma la o parte, 2Sky, ma bucur ca ai vazut acest fenomen, si ai intrat in randul celor care au ramas un pic siderati de ce vad.

_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 17 Iun 2017 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am spus ca o schija de sudura linga focar , care are tenta inspre albastru . Intensitatea luminoasa fata de cer , era mai mare ca soare / cer . Crestere usor in diametru , lumina constanta , deci in linie dreapta a facut poate 1 km , daca facea 10 km normal ca era si de stralucire . Avind in vedere viteza de iesire spre est si timpul necesar efectuarii curbei , am estimat un diametru de 2-3km . A disparut dupa un bloc aflat la 200m , nu a ramas nimic vizibil in urma ei si nici fonic . Daca apucam sa o vad un minut , avind binoclul linga mine , poate ma uitam . Ai toate sansele sa o pierzi si nu vezi ciudatenii din astea foarte des , mai spectaculos este fara binoclu . Precizari nu prea , dar incerc sa vad pe Google imagini care sa semene si ca nori si ca luminozitate la acea ora si posibil alte luminite surprinse .
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 18 Iun 2017 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am tot cautat si cea mai aproape ca forma si cer , excluzind acea coada , ar fi aceasta imagine . Si deasemenea stralucirea era mult mai intensa .


ozn-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  9.7 kb
 Vizualizat:  de 9214 ori

ozn-1.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10580



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iun 2017 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avion?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 18 Iun 2017 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca semana cit de cit cu artificii , avioane , balon , lampion nu mai scriam . Nu avea forma , zgomot motor , si nu disparea asa repede . Nu stiu ce putea fi asa sferic /punctiform si luminos . Inaltimea de zbor , max 150m . Acum vazind atitea imagini cu sfere pe goagal si stiri , nu mai imi par atit de nerealiste . E clar ca unele cazuri sint alarme false , dar nu foarte multe . Oricum daca a fost aparat de zbor , asta nu e pamintean . Chiar si vazind asa ceva e greu sa fi ferm si tinzi spre a crede ca e ceva ce nu ai vazut tu , dar nu inexplicabil . Dupa traiectoria de zbor , viteza , unghi , cred ca era ceva aparat .
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2636

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Iun 2017 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ăsta toamnă in septembrie parcă , am făcut un experiment , la rugămintea lui Silviu (zoth) . Așa că după experiment ,de la ora 9:40 până pe la zece , am privit în Soare cu acromatul sw 100/1000 , pe la vreo 200 x , cu filtru interferențial de 640 nm pus in fața ocularului .
Pe lângă facule , pete si alte cercuri luminoase , mai mult sau mai puțin răsfrînte , am observat obiecte sferice , relativ translucide , care treceau peste și pe lângă discul solar . Nu păreau a avea lumină proprie pentru că deveneau tot mai luminoase pe măsură ce se apropiau de marginea discului , urmând a deveni invizibile cele care treceau peste el .

Erau cam trei-patru la două sau trei minute , pe porțiunea de disc observată la un moment dat . Am schimbat sectorul observat de câteva ori și aproape de fiecare dată "luminițele" și-au făcut apariția . Mai mult ca sigur că nu e vorba de artefacte datorate pupilei de ieșire foarte mici . Nici sateliți nu cred că puteau fi pentru că nu dispăreau prea repede din câmpul ocularului . Nici fire de praf defocalizate nu cred . La un moment dat , am avut impresia că unul dintre obiecte a virat pe după soare , traiectoria lui fiind una curbă înainte de dispariție .

Mi-am propus să reiau observațiile pe la vreo 300 sau 350 x dar nu am mai apucat . Poate o fac in vara asta .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6428



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2017 04:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce filtru e asta, de 640nm, interferential?
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact