Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Experimente in DSO. De ce nu ... si eu ? :)


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2017 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Experimente in DSO. De ce nu ... si eu ? :)
Raspunde cu citat (quote)

M-a provocat mult acest PixInsight tocmai pentruca ascunde functii extrem de "inteligente" si "complicate".
Pana cand activitatea solara va creste la gradul de "spectacol", ma voi ocupa de DSO. Smile
Avem aici o prelucrare timida la ANdromeda, capturata in Banat pe 31 August, 2016.
Doar RGB oferit de Qhy8 Pro, IEQ45, Tele Vue 101 NP IS, ghidaj cu qhyII L mono prin PHD2. 12 x 600s lights, 17x0s bias.
Nu aruncati cu oua, va rog. Razz



OK3 CCW 90 Txt JPG 500 1100 LAST 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  554.62 kb
 Vizualizat:  de 5763 ori

OK3 CCW 90 Txt  JPG 500  1100 LAST 3.jpg



_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata URANUS7 la 14 Iun 2017 11:33, modificat de 2 ori in total
Sus
Fly78
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Apr 2016
Mesaje: 36



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Iun 2017 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil ceva probleme cu data?
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iun 2017 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corectat. Smile Mersi. Am facut 50Km azi cu bicicleta si sunt putin obosit, acum la miezul noptii. Am inceput deja sa traiesc in viitor. Razz
_________________
Gabriel
Sus
iosif
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Oct 2012
Mesaje: 537



Localitate: Sandra Timis

MesajTrimis: 14 Iun 2017 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului: DSO
Raspunde cu citat (quote)

Succes pe acest drum, desi esti expert la Soare, o sa descoperi o alta forma de a face poze astro, deep sky. Cred ca o viata intreaga, si inca mai raman tinte de fotografiat. Un univers frumos, care se dezvaluie prin forma unica pe care o are, si se lasa sa fie decoperit.

Drum bun in astrofotografia deep sky. Iosif.
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 14 Iun 2017 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa poza Gabi,
e ce va vreme de cand nu am mai vazut poze cu Andromeda, in general oamenii se muncesc in acea perioada cu nebuloase, galaxiile fiind mai rigide in procesare.
Sunt curios la ce temperatura sunt pozate cadrele.
Apropo vi si vara asta in banat?
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 14 Iun 2017 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super! Daca ziua urmaresti Soarele, iar noaptea DSO, o sa ai o mare problema cu somnul- o sa dormi doar in zori si la apus Very Happy
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iun 2017 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut baieti ! Smile si multumesc pentru aprecieri. Pai in cateva zile voi fi la Iosif Bodnariu acasa cu 3 telescoape, camere, etc. Facem sesiuni de captura si daca mai e timp facem si procesari. Dezbatem, invatam, teorie si practica. Are un cer la fel ca la Vraniutz.

O sa incerc sa echilibrez si treaba cu somnul. Smile In principal cu Soarele am s-o las mai moale fiind activitate f scazuta. Am sa trag la soare atat cat sa-mi perfectionez tehnicile de captura si procesare mai ales ca acum am primit aproape cadou si un scintiloscop profesional de la Genika + softul aferent.

Fac experimente chiar daca gresesc. Important e sa nu insist in gresala si a descopar strategii cool si in DSO.

Uite aici mai jos, o reprocesare la Andromeda, cu balans mai bun la culori. Matei C mi-a zis ca e cam SF Razz la culori dar macar e mult mai balansata. Am sa pun si dark-uri si flaturi si o voi reprocesa complet (cand ii va veni randul).

Apropo: ce ziceti sa mai facem o Lisa pana la sfarsitul lui August ??? Smile

CE ziceti de obraznicatura de mai jos ? Razz



Andromeda JPG 500 PS2 Vib CRP txt 90 CW.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  835.07 kb
 Vizualizat:  de 5619 ori

Andromeda JPG 500  PS2  Vib CRP txt 90 CW.jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iun 2017 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze Emil, am uitat sa-ti raspund la intrebare: cadrele sunt trase la -15 C. Sigur se poate si mai jos si am sa fac teste macar la -20 desi mi-e teama sa nu fortez "hardughia".
Aici (poza de sus care are ceva zgomot) nu am gasit darkurile (facute anul trecut) dar as putea sa le fac si acum, desi camera a fost total renovata la firma QHY avand un zgomot mai redus decat cel declarat de producator. Daca parametrii s-au modificat nu cred ca un dark de acum mai "coincide" cu unul de dinaintea reviziei electronice. O sa-mi impun mai multa disciplina la capturi. Razz


Cer senin ! Smile

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2017 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O noua tentativa de prelucrare, pana la un anumit nivel, a nebuloasei Cocoon, in aceiasi combinatie la captura: camera bayer QHY8 Pro, IEQ45 - Ioptron ca montura, ghidaj cu Qhy II L mono.
Prelucrarile inca le fac fara Drizzle pana-mi calibrez metodologiile de eliminare a zgomotului in RAWs + tot felul de tips-uri in PixInsight , pentru cresterea calitatii. Important e ca am curaj, rabdare si... inca ma mai tine mintea la lucruri complexe. Razz
Capturile pentru light-uri au fost de cate 60 secunde si am tras doar 12. Calitatile capturilor au fost un pic peste mediu dar nu excelente.

Pun un link de pe contul meu de Flickr pentru o vizualizare mai buna. Sper sa se poata vedea de aici, in conditii bune. Se poate da zoom pana la capat fara niciun risc ... zic eu. Wink

https://www.flickr.com/photos/43926774@N06...ateposted/

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iul 2017 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un crop la o revizie a nebuloasei Cocoon, de mai sus.
Avem un full rezolution aici:
https://www.flickr.com/photos/43926774@N06...ateposted/



light-BINNING_1_PS1_OK2CCW550JPG .jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  541.27 kb
 Vizualizat:  de 5171 ori

light-BINNING_1_PS1_OK2CCW550JPG .jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2017 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reluat procesarea la captura pentru Andromeda, pentru detalii mai bune din centrul galaxiei si o prezentare personala, inca... fara drizzle la preprocesare. Nu pot pune direct, aici, imaginea caci as taia din detalii, prin compresie.
O puteti insa vedea aici, la aceasta adresa , in versiunea actuala:


https://www.flickr.com/photos/43926774@N06...ateposted/

Da, incep sa-mi schimb parerea proasta despre QHY8-ul meu dar o parere excelenta despre el, n-am sa am niciodata, din pacate. Bugetul ne omoara toate visele ... Wink

Cer senin !

_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 30 Iul 2017 20:34, modificat de 1 data in total
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Iul 2017 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului: and
Raspunde cu citat (quote)

Îmi place foarte mult cum ți-a ieșit Andromeda II. Imaginea are viață în ea!
_________________
mihai
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2017 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine zis Mihai !

VIATAAAAA ! Smile
Asta-i secretul. In definitiv orice prelucrare este mai mult sau mai putin o interpretare personala.
Deocamdata eu am multa viata in mine ... si o transmit si imaginilor, voit sau involuntar, la capturile solare sau la DSO. Smile
Daca imaginea va fi admisa la un concurs la care deja am aplicat, am sa cer sprijinul colegilor mei de pe Forum sa-mi dea si mie un vot daca imaginea le va placea.

Multumesc Mihai .

Cer senin tuturor !

_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Oct 2017 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O procesare narrowband pentru IC410 - Tadpole Nebula sau Nebuloasa Mormoloc.
Frecventele sunt H-alpha, OIII and SII si am folosit date (subframes / masters) puse la dispozitie de arhiva "The public data pools Collections of raw files" - Astrobin.
Procesarea este facuta in paleta RGB -> SII-Ha-OII.



SII_integration_registered Hubble PI1PS1PI2 CRP5 Jpg.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  936.97 kb
 Vizualizat:  de 4686 ori

SII_integration_registered Hubble PI1PS1PI2 CRP5 Jpg.jpg



_________________
Gabriel
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2663

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Noi 2017 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Continui exercitiile mele de perfectionare, cel putin in editare, pentru capturi facute exclusiv cu camere de tip CCD.
In lipsa (temporara) a unei camere CCD de tip mono, am sa trec peste orice sentiment de jena si am sa folosesc capturi DSO (mai bune sau mai proaste) puse la dispozitie de diverse site-uri sau oferite de prieteni. Iata aici o prelucrare pe care am facut-o pentru IC1396 - Elephant Trunk Nebula, folosind capturi pe frecventele R,G, B (la care s-a adaugat si o captura de tip Luminanta), oferite de public data pools - Mistysoftware.com. La aceste exercitii eu lucrez numai cu materialul brut al "clientului".... si scot ceea ce se poate din ceea ce mi se da... de gratis. Smile
Evident, asa cum mi s-a sugerat de catre un coleg, " la RGB nu apare corect separatia chimica a elementelor... cand apare predominant hidrogenul, imaginea se vede uniformizata cu totul". Absolut de acord. Asadar, chiar daca nu ne place sa credem, lucrul exclusiv in RGB doar va "creiona" , oarecum brutal, imaginea in DSO, atunci cand este vorba despre emisii complexe ale unor nebuloase. Pe de alta parte, atunci cand semnalele pe canale nu sunt "adunate" intr-un raport corespunzator, minimal, imaginea finala va fi evident afectata, oricare ar fi frecventele de baza cu care se lucreaza.



JPG 800 ic1396_041006_3i15m_R_registered RGB PI-L PS2-2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  823.8 kb
 Vizualizat:  de 4574 ori

JPG 800 ic1396_041006_3i15m_R_registered  RGB PI-L PS2-2.jpg



_________________
Gabriel


Ultima modificare efectuata URANUS7 la 01 Noi 2017 23:37, modificat de 3 ori in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact