Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_221754_113x_mare_imbrium.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Spider trepied teodolit


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Mar 2018 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La prinderea de picioare, nu puteai folosi tot niste balamale ?
Eventual cu un sistem de strangere intre balamale si profilele de aluminiu, dupa depliere.

Oricum, arata bine, iar daca-si face treaba propusa, e si mai bine. Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2018 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
La prinderea de picioare, nu puteai folosi tot niste balamale ?


Teoretic, orice e posibil, sau ma rog, aproape orice ... Practic, solutia cu balamale in ambele capete ale bratelor spiderului ar fi dus la o constructie mai complicata deoarece segmentul central al picioarelor trebuie lasat liber sa culiseze pentru a se putea modifica inaltimea trepiedului dupa dorinta fara modificarea unghiurilor de asezare a picioarelor. Probabil un colier care imbraca tot piciorul dar lasa liber segmentul central ar fi rezolvat problema. Oricum tot ar fi aparut gauri in segmentele laterale pentru fixarea colierului.

Despre calcule ... nu sunt adeptul neconditionat al acestora. Le fac si imi place sa le fac dar numai atunci cand e nevoie. Merg pe intuitie pentru ca pe baza experientei acumulate in timp, aceasta imi spune cand e nevoie sau nu sa fac aceste calcule, altfel imi complic viata si nu mai fac nimic practic.
In cazul trepiedului asezat pe o suprafata lucioasa dura in care varfurile picioarelor nu se pot fixa/infinge in sol, exista tendinta data de greutatea trepiedului, a monturii si a instrumentului de a "cracana" picioarele. Componenta tangentiala la sol se distribuie pe segmentele centrale care trag de cele laterale. Forta nu se aplica punctual pe aceste segmente ci pe lungimea lor din cauza profilului semirotund al picioarelor. Daca ar fi sa calculam forta, am ajunge la o valoare infima deoarece greutatea intregului ansamblu (vorbim acum de trepied, montura si instrument) se distribuie aproximativ uniform pe cele trei picioare iar fiecare componenta a piciorului se distribuie pe cele doua segmente laterale si pe toata lungimea lor.

Verdictele date "dupa ureche" mi se par penibile. Tinta a fost sa-mi rezolv problema intr-un mod cat mai simplu si accesibil mie.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2018 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lanțurile au multe grade de libertate, câte zale atâtea libertăți, funcționează doar întinse. Prefer un sistem rigid la care poți să adaugi o țeavă centrală cu care se creează triunghiuri suplimentare așadar rigiditate mult mai mare. Tocmai am primit un trepied la care piesele spiderului sunt foarte lejere la articulații și le voi schimba.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 24 Mar 2018 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că există „rigiditate mult mai mare” în limba română.
Altfel trepiedul poți să-l faci monolit.
Eu am calculat solicitările obișnuite ale trepiedului și am găsit o soluție simplă și nedistructivă.
Wink

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 24 Mar 2018 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Andi a scris:
Eu nu am zis lanțuri; deci deschiderile și închiderile sunt perfect simetrice, în plus și reglabile prin modificarea locului de agățare a zalelor „lănțișoarelor”.
Wink


Poti sa pui o imagine cu solutia gasita de tine? ... din descriere nu o inteleg Embarassed


O variantă care nu este a mea.



talpa-trepied.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.64 kb
 Vizualizat:  de 6339 ori

talpa-trepied.jpg



_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 24 Mar 2018 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Andi a scris:
Eu nu am zis lanțuri; deci deschiderile și închiderile sunt perfect simetrice, în plus și reglabile prin modificarea locului de agățare a zalelor „lănțișoarelor”.
Wink


Poti sa pui o imagine cu solutia gasita de tine? ... din descriere nu o inteleg Embarassed


Ăsta seamănă cu ce am eu.

PS
ai curajul să desfășori trepiedul, ca în figură, după ce i-ai găurit picioarele?



trepied cu lantisoare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  37.18 kb
 Vizualizat:  de 6338 ori

trepied cu lantisoare.jpg



_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2018 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi a scris:
Eu am calculat solicitările obișnuite ale trepiedului și am găsit o soluție simplă și nedistructivă.


Nu vrei sa ne prezinti si noua calculele si solutia gasita de tine? Nu de alta dar daca le tii la secret nu ajuta pe nimeni.

Andi a scris:
O variantă care nu este a mea.


Prima varianta nu o inteleg foarte bine, par a fi 3 sine cu o articulatie centrala. Fiecare sina are vreun opritor spre capat astfel incat varful piciorului sa nu alunece in afara ei?
Daca nu exista opritor spre capatul sinei si piciorul e limitat doar de legatura elastica exista pericolul ca aceasta sa cedeze si instrumentul sa ajunga la pamant. Riscul la care este supus instrumentul mi se pare prea mare!
Ca dezavantaje clare vad doua: 1) la extinderea picioarelor unghiurile lor se modifica si stabilitatea ansamblului trepied/montura/instrument este afectata. 2) varianta asta de spider pe care se aseaza trepiedul poate fi folosit numai pe suprafete plane, utila poate numai acelora care fac observatii din casa sau din locuri special amenajate.

Andi a scris:
Ăsta seamănă cu ce am eu.


Despre varianta cu lanturi am mai spus ca nu-mi place pentru ca nu permite inchideri si deschideri simetrice, nu este un spider adevarat, mai degraba un limitator de cursa a deschiderii. Si vorba lui Tavi, cate zale, atatea grade de libertate!

Andi a scris:
ai curajul să desfășori trepiedul, ca în figură, după ce i-ai găurit picioarele?


Niciodata nu ai sa vezi la mine trepied extins decat cel mult 10% din cursa ... si asta din doua motive personale: 1) nu fac niciodata observatii stand in picioare ci numai asezat pe scaunel. Pozitiile incomode sau care necesita concentrare pe echilibrul corpului nu permit analiza amanuntita a detaliilor vizibile la ocular. Am vazut la multa lume trepiede extinse insa eu consider lucrul asta o prostie, cand vad asa ceva plec din zona. 2) nu am instrumente atat de lungi care sa ceara extinderea trepiedului. Existenta unor astfel de instrumente foarte lungi ar fi singurul motiv rezonabil pentru extinderea trepiedului.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 25 Mar 2018 10:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:


Nu vrei sa ne prezinti si noua calculele si solutia gasita de tine? Nu de alta dar daca le tii la secret nu ajuta pe nimeni.

Prima varianta nu o inteleg foarte bine, par a fi 3 sine cu o articulatie centrala. Fiecare sina are vreun opritor spre capat astfel incat varful piciorului sa nu alunece in afara ei?
Daca nu exista opritor spre capatul sinei si piciorul e limitat doar de legatura elastica exista pericolul ca aceasta sa cedeze si instrumentul sa ajunga la pamant. Riscul la care este supus instrumentul mi se pare prea mare!
Ca dezavantaje clare vad doua: 1) la extinderea picioarelor unghiurile lor se modifica si stabilitatea ansamblului trepied/montura/instrument este afectata. 2) varianta asta de spider pe care se aseaza trepiedul poate fi folosit numai pe suprafete plane, utila poate numai acelora care fac observatii din casa sau din locuri special amenajate.

Despre varianta cu lanturi am mai spus ca nu-mi place pentru ca nu permite inchideri si deschideri simetrice, nu este un spider adevarat, mai degraba un limitator de cursa a deschiderii. Si vorba lui Tavi, cate zale, atatea grade de libertate!

Niciodata nu ai sa vezi la mine trepied extins decat cel mult 10% din cursa ... si asta din doua motive personale: 1) nu fac niciodata observatii stand in picioare ci numai asezat pe scaunel. Pozitiile incomode sau care necesita concentrare pe echilibrul corpului nu permit analiza amanuntita a detaliilor vizibile la ocular. Am vazut la multa lume trepiede extinse insa eu consider lucrul asta o prostie, cand vad asa ceva plec din zona. 2) nu am instrumente atat de lungi care sa ceara extinderea trepiedului. Existenta unor astfel de instrumente foarte lungi ar fi singurul motiv rezonabil pentru extinderea trepiedului.


Deoarece vorba lungă nu-mi place:
-ți le prezintă manualul de fizică (mecanica) din liceu
-de problema dropului de sare ai auzit?
-gradele de libertate nu le dau lanțurile (vezi prima trimitere)
-trepiedul respectiv așa a fost proiectat
Ești liber să folosești cum dorești trepiedul; și lasă-i și pe alții să-l folosească.
Eu nu impun soluții.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Mar 2018 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Manualul de fizica zice ca picioarele extinse la maxim, au rezistenta mai mica la incovoiere si torsiune.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2018 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici nu-ți trebuie manual, e vorba de puțin bun simț tehnic. Și de puțină bunăvoință de a fi constructiv în discuție.

Am găsit niște balamale foarte precise și destul de solide la magazinul MAM Bricolaj de pe strada Luică/București. Sunt din alamă sau cromate.

Am mai găsit la cineva în Ocsko Piaț la Timișoara, nu am luat și îmi pare rău, la vremea respectivă nu mi-a dat prin cap la ce le-aș putea folosi.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 25 Mar 2018 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Manualul de fizica zice ca picioarele extinse la maxim, au rezistenta mai mica la incovoiere si torsiune.


Ai dreptate, se numește flambaj.
Acest lucru se întâmplă și dacă picioarele nu sunt extinse la maxim; dar li s-a micșorat secțiunea prin găurire (chiar dacă găurile sunt umplute cu șuruburi!).

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Mar 2018 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am zis torsiune, m-am referit la torsiunea in plan orizontal indusa de capul trepiedului, montura si instrument prin miscarea/vibratia acestora in lateral. Iar acest gen de constructie cu brate ajuta mult la rigidizarea ansamblului si nu degeaba este folosit la trepiedele astronomice, chiar cu pretul mai multor suruburi infipte in picioare.

https://www.berlebach.de/?bereich=details&...he=english



1986_gross.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  69.74 kb
 Vizualizat:  de 6170 ori

1986_gross.jpg



1988_gross.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  66.28 kb
 Vizualizat:  de 6167 ori

1988_gross.jpg



1989_gross.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  62.48 kb
 Vizualizat:  de 6167 ori

1989_gross.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Mar 2018 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar o alta idee.
zoth a scris:
Practic, solutia cu balamale in ambele capete ale bratelor spiderului ar fi dus la o constructie mai complicata deoarece segmentul central al picioarelor trebuie lasat liber sa culiseze pentru a se putea modifica inaltimea trepiedului dupa dorinta fara modificarea unghiurilor de asezare a picioarelor.

Cred ca se poate muta piulita (albastra) in partea cealata, iar intre urechile clemei pus un distantier (tubular) care sa permita strangerea fara a induce tensiuni prea mari in clema/picioare. In capetele barei filetate vine cate o piulita fluture (verde) care se strange rapid dupa depliere. Jocul necesar la pliere/depliere/extensie se poate regla din piulita albastra.



articulatie_fata_451_v2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  145.1 kb
 Vizualizat:  de 6136 ori

articulatie_fata_451_v2.jpg


Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 26 Mar 2018 16:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nobody, solutia asta https://www.berlebach.de/?bereich=details&...he=english mi se pare foarte potrivita, si se poate adapta de minune la solutia geniala aplicata de zoth

Nu vad nici un sens practic a lantului, eventual sa nu lase picioarele sa se desfaca accidental. Iar pentru asta cel mai bine le infigi in pamant si gata. Nici solutia cu spiderul acela rigid de la baza trepiedului, la fel si acela tine doar picioarele sa nu se duca. Nu rigidizeaza nimic

Practic mi se pare important sa fie rigidizat undeva pe la mijloc, iar tavita ceea sugerata in linkul lui nobody, rigidizeaza si eventualul joc a balamalelor, este simplu de demontat, fiind sustinut doar de un surub central

In concluzie, multumesc Zoth si Nobody. Se concretizeaza planul pt spiderul meu
Very Happy

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2018 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am la îndemână acum imagini cu trepiedul meu. Tăvița este foarte bună și pentru fixarea brațelor și pentru păstrarea ocularelor. Dacă este fixată cu 3 șuruburi cu piuliță fluture brațele nu mai mișcă.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact