Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PA250003.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224686
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Aug 2017 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Il felicit si eu pe Florin pentru progresul in observarea stelelor din lista , 11 % este deja un rezultat incurajator.

Am o sugestie pentru toti colegii.
Nu vreau sa stric petrecerea dar rapoartele ar fi inca si mai placute de citit daca nu ar contine barbarisme de genul ''cluster , sharp,faint ''.
Multumesc anticipat celor care vor tine cont de sugestie si sper ca nimeni nu se va supara pentru ca am indraznit sa vi-o prezint.

Cer senin si spor la observatii,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2017 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Pteancu,
Va multumesc pentru aprecieri si imi fac si autocritica cu privire la termenii englezesti folositi... Recunosc ca mai imi scapa cate un Fuzzy...faint...Nu vreau sa ma dau rotund (ca nu prea sunt) dar folosesc 10 ore pe zi la serviciu engleza...citesc destul de des CloudyNights si nu numai...in viata noastra au intrat o data cu folosirea tehnicii de calcul...si a telefoanelor celulare, o gramada de termeni tehnici englezesti unanim acceptati de altfel. Asa ca se mai intampla sa "mixez..." terminologia. Sunt de acord cu dumneavoastra ca atunci cand exista un cuvant ...expresie in limba Romana, ar trebui folosit acel cuvant (din respect pentru dulcea noastra...limba romana).
Sunt de parere insa ca exista si pericolul de a cadea in extrema cealalta... Un simplu exemplu: In partea franceza a Canadei (Quebec) se foloseste ca semn de cirulatie... ARRET...ca sa nu se folosesca englezescul STOP... In Franta insa, se foloseste ...STOP...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Aug 2017 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Francezii din Canada doresc sa-si afirme identitatea etnica si dorinta de autonomie.
Au avut si referendumuri pe aceasta tema de actualitate si in Romania.
Francezii sunt la ei acasa , probabil nu simt nevoia.

Dar ,ca sa merg pe aceasta idee : mivel en majdnem miden nap irok magyar csillagaszati forumon nu se va supera senki daka fogok hasznalni mas nyelvet....Shocked

Ei , cum suna ?

Si eu postez ,chiar am si threaduri pe CN , pe ATS , pe ''60mmtelescopeclub'' dar ma straduiesc sa scriu cat de bine pot in engleza.
Pe ''Csillagvaros'' scriu in maghiara , cu amicul francez corespondez in franceza .
De ce ?
Pentru ca am respect fata de ei.
De ce roman fiind trebuie sa cer sa-mi fie respectata limba pe un forum romanesc ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2017 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Nekem semmi baj...Beszélek egy kicsit magyarul is...pe langa engleza, franceza, italiana si dulcea limba romana...Dar cum spuneam ...oricum...sunt de acord cu dumneavoastra.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2017 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Pteancu,
Spuneati la un moment dat de un sistem multiplu in Cyg cu o referinta in Cambridge Double Stars Atlas - Sh314
Am gasit urmatoarea referinta cu privire la sistemul stelar respectiv:

https://books.google.hu/books?id=aGpaAAAAY...mp;f=false

La asta va refereati?

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Aug 2017 20:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru intelegere !

In privinta lui Sh 314 , ascensia este apropiata fata de coordonatele roiului NGC 6871 din Stellarium dar declinatia prezinta o diferenta foarte mare.

Mircea



Sh 314.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  141.91 kb
 Vizualizat:  de 6152 ori

Sh 314.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4795

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 25 Aug 2017 23:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apai amu probaluiti si SHJ 314, poa' se pasaleste.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2017 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

SHJ 314...Multumesc Nobody.

https://www.handprint.com/ASTRO/DS/dubframe.html

Am gasit-o si pe site-ul de mai sus (care este foarte interesant). Cu prima ocazie, incerc sa o (le) observ si eu.
In baza de date Stelle Doppie am gasit:
http://stelledoppie.goaction.it/index2.php?iddoppia=85766

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 26 Aug 2017 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesante observatii Florin feliciatri pentru perseverenta ta Wink
Incep sa ma aventurez si eu cu noua luneta la duble mai dificile Wink
E adevarat ca timpul nu imi permite sa stau tarziu pentru a observa duble mai slabe, noroc ca ziua scade Wink si astfel intunericull vine mai repede, la fel si conditiile proaste care incep incetul cu incetul sa apara la noi in Ardeal ce favorizeaza turbulente mari in timpul iernii si vreme cetoasa aproape in fiecare noapte senina -asta incepand cu toamna si se instaleaza treptat.
Aseara am observat dublele Alpha Herculis si Mizar, am stat doar 5 min Wink atat am avut la dispozitie Laughing
Cer senin fox's si fara turbulente. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Aug 2017 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am observat cateva duble:
Izar pfai ce fain, totusi companionul micut dar perfect circular 175x doar puterea aia o folosesc mereu Laughing ocolarul bun.
70 Oph frumos pair, galben /rosu separatie bunicica 175x foarte placute. Dubla favorita.
In rest Luna si Saturn Laughing

Astai randuiala omului Optical Laughing
Cam atat face pe o seara. Mr. Green spre deosebire de altii, o fi lenevia mare sau timpul, da timpul tovarasi timpul si societatea asta de basm in care traim, caci suntem nimic fata de Univers si ne credem atat de stapani si zei, cu joburile astea mizerabile care ne ocupa tot timpul, doar ca sa-i facem pe unii bogatii.
Caci pana la urma omu poate traii si fara astea in salbaticie cu ce gaseste landemana.
Pana la urma tot moare si nu duce absolut nimic nici experienta professionala mai frati ai cerului.
Nimic din lumea asta nu ducem dincolo doar faptele, nici telescoapele.
E organism adaptabil la fel ca si planetele, Opticalii nostri nu se adapteaza asa de usor la randuiala Universului, nu inteleg deloc tainele lui si in special habarnau cum s-a creat si de unde apare caci toate is ipoteze si peste cativa zeci de ani vor aparea altele.Laughing

Dublele ne arata mecanica cereasca in desfasurare dincolo de sistemul Solar, imi plac la nebunie dublele adica nu trebuie sa stau mult si is tot anul, nu ca planetele si Luna.
A si sa nu uit sunt si multe vizibile cu ochiul liber si nu trebuie sa stai pana se intuneca tare de tot.
Pana se intuneca bine pt dso ai de asteptat, aseara si alata seara cerul era palid la noi nu foarte transparent si umpic poluat, erau multe suspensii in atmosfera cea ce sugera un seeing bun exact asa a fost.
Cand cerul e mai palid asa, e indicatie ca seeingul e bun,( stelele nu licaresc tare) Exclamation planete, duble foarte ok.
Cand cerul transparent si turbulent,( vezi stelele ca licaresc haotic si tare) seeingul e prost dar transparenta e buna, Exclamation time for Deep sky.
Astai randuiala cerului. Exclamation
Pai si el are randuiala lui, dupa apusul soarelui cand e semiintunecat turbulenta e mai mica, pe la ora 10 - 11 deja creste, la ora 3 ar fi cel mai bun seeing, dimineata mai prost.
Nu da-ti importanta ortogarfiei, pe mine nici nu ma intereseaza doar ce spun Geek si nu vad bine tastele, cred ca trebuie sa imi schimb ochelarii. Mr. Green

Long live the doubles Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2017 11:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner,
Ma bucur ca it plac sistemele stelare multiple. Este un domeniu intr-adevar foarte interesant. Sunt bucuros ca putem schimaba impresii despre observatiile pe care le facem pe topic-ul asta. Izar este si una dintre preferatele mele...La mine este in top 5...alaturi de Eta Cas, Cor Caroli, Double Double, Porrima...
Cu ce luneta ai facut ultimele observatii?

Noaptea de sambata spre duminica a debutat cu un cer frumos, degajat si un seeing de 7/10.
Instrumentul folosit este aceeasi luneta Celestron 102/660 + NexStar. Ocularele folosite: 32mm GSO Plossl, 25mm TV Plossl, 10mm Super Plossl, 4mm Planetary TMB, Barlow TVx2.

Prima tinta:

1 A - 59 And m. 6.05, 6.71, sep. 16.6". De la bun inceput s-a putut observa bine la 26.4x Separare reusita. Doar pentru a observa si culoarea stelelor, am adaugat TV 2x barlow si am obtinut astfel, 52.8x. Am apreciat principala ca fiind alba-galbena(?) iar companionul - albastru pal(?)...Am urcat apoi la 132x - se vedea excelent si apoi la 165 - si mai bine chiar decat precedenta. Frumoasa dubla !

Voi pune intotdeauna (?) atunci cand fac aprecierile fara sa ma folosesc de lista sau calculator ca sa nu se inteleaga ca aceea ar fi valoarea reala.

Dupa ce am verificat in lista , culorile acestei 59 And sunt: B9V+A1Vn (blue-white/white). Deci nu am fost prea departe de adevar...

38 A - 35 Psc (UU Psc) m. 6.06, 7.51, sep. 11.5". La 26.4x n-am reusit sa o separ. Am marit apoi la 52.8x. Separare reusita ! Frumos... Culori apreciate: principala - alba (?), companion - galben (?). Culori reale din baza de date: A9V+F3V (white/yellow-white)....De data asta am vazut bine...

39 A - Psi 1 Psc (74 Psc) m. 5.27, 5.45, 10.71, sep. 29,7", 90.8", 69.1" (B-C). Separare reusita la 26.4x. La 52.8x se vedea excelent ! Culoare estimata: primara - alba (?), companion - alb (?). Culoare reala: B9.5V+A0V (blue-white/white). Frumoasa dubla.

Am mai incercat separarea 34 Psc si 55 Psc dar din cauza norilor care s-au repezit peste cer nu a mai fost posibil.

SCOR LISTA FARO-300+ ==> 36/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.


Ultima modificare efectuata FlorinC la 28 Aug 2017 22:47, modificat de 2 ori in total
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 28 Aug 2017 12:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ms Florin, cu luneta de 70/700 deci companionul lui Izar va fi mic si foarte aproape de primara, o atinge chiar frumos.
Daca optica permite se poate marii mai mult.

Update:
Am uitat sa zic ceva, folosind capacul de la parasolar el are o gaura de 41mm diam apertura centrala unde poti pune filtru solar, dar si pe acolo se pot face observatii la diam de 41mm f 17.

Imaginea stelelor aparent este mai mare decat la 70mm inele de difractie mai vizibile iar steaua perfect circulara dar perfect.
Arcturus - erau 2 inele airy mai luminoase ( primele 2) foarte frumos urmat de altele mai slabe vreo 4 ceva de genu dar toate concentrice.
Am colimat bine Yes Laughing

Am ramas uimit, da exact cum am zis diametrul aparent al stelei s-a marit rapid, rapid am indreptat cateva grade mai sus spre Izar sa vad ce iese la 175x am zarit cu vederea periferica comanionul cam pe jumatate iesind din primara forman-d un opt Shocked mai sa fie am incremenit, era mai slab in luminozitate de culoare albastra deschisa tare, stearsa, si lipit de steaua primara care era frumoasa rotunda fara reziduri cu un inel airy mai slab in luminozitate. Si la apertura de 70mm nu e rau.
Apoi rapid pe 70 Oph da ceva fain de tot a iesit, am remarcat culorile si componentele erau perfect circulare cu un aspect mult mai placut decat la diam de 70mm. ( la 70mm is mai mici in diam aparent)
Optica nu e chiar foarte buna are si are cateva taisuri dar ce sa te astepti la pretul si diametru instrumentului, dar se poate jongla, oricum se vede clar deci ce mai conteaza.

Dublele is magnifice, pfai ce imi plac, deci am ramas uimit cand l-am vazut pe Izar era o ciudatenie.
Atat a fost seara apoi la diam de 70 m-am delectat cu Luna si Saturn. Wink
La Saturn i-am observat diviziunea Cassini si banda de nori de culoarea gri sters.

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2017 16:08 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am profitat din nou de timpul frumos si de prezenta discreta la Lunii... si am continuat observatiile stelelor duble din lista FARO-300+.
Instrument folosit: luneta Celestron 102/660 SLT + NexStar. Seeing 7/10. Poluare luminoasa intensa.
Prima dubla vizata:
22 A - Kappa Herculis - Marfik (7 Her) m. 5.10, 6.21, 13.40, sep. 26.9", 63.2". Separare reusita de la bun inceput la 26.4x cu ocularul 25mm TV Plossl. La 52.8x Spectaculos...Foarte frumoasa dubla. Apreciere culoare: primara - alba (?), companion - albastra...verde(?). Culoare reala primara: G7III (yellow)...pe aproape...

Nu m-am putut abtine sa nu revad M13 ...daca tot eram in Herculis...
La 26.4x se vedea bine, fara detalii ...pufos, la 52.8x si mai bine conturat dar tot fara detalii...Oricum frumos DSO...il voi revizita si cu aperturi mai mari.

23 A - STF 2079 m. 7.56, 8.13, sep. 16.8". Deja separata la 26.4x. Arata foarte bine. La 52.8x...deosebit de bine. Culoare estimata: principala - alba...galbena (?), companionul - alb...albastru. Culoare reala: F0 (yellow-white)...din nou pe aproape.
Incerc intotdeauna cand observ o stea, sa o pozitionez la centrul campului vizual. Pot spune ca luneta mea 102/660 SLT este bunicica din punctul de vedere al cromatismului...nu perfecta, dar isi face treaba si mie imi place.

Am observat apoi Zeta 1 CrB... Abia acasa mi-am dat seama ca o mai vizitasem cu ceva timp in urma deja...Oricum e o dubla frumoasa si placerea a fost de partea mea.

Am mai incercat fara succes, 46 Her si 95 Her. Am sa revin la ele.

SCOR lista FARO-300+ ==> 38/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Skyliner
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Apr 2017
Mesaje: 396



Localitate: Mures

MesajTrimis: 31 Aug 2017 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Duble de aseara:
Izar, companionul vizibil binisor, cu aspect placut.,
Mizar Foarte faina dubla prin diafragma de 41mm si 70mm Wink
No grabitiva la duble cat mai multe caci vine toamna si nu o s-a prea iesim afara.
Iarna trecuta s fost conditii proaste, doar de doua ori am iesit cu telescopul, pentru ca noaptea venea ceata odata am prins conditii bune.
Cine stie cum va fi iarna anu asta si viitor.

Alte duble vizitate:
Xi Bootis, 70 Oph, 68 Oph, Eta Cass, Albireo, toate la 41mm fabuloase in special Albireo mag 175x separatie buna, la toate, in special la Albireo care s-a splitat extrem de bine, componentele mult separate.
Mai mult m-am focusat pe Luna.

Eu iarna observ din casa de la geam, nu ies cu instrumentul, dar daca am luneta, care se aclimatizeaza repede, ies si iarna cand nu e asa rece.
Oricum 90% din casa. Wink

_________________
Director, administrator al Observatorului Privat Sirius
Instrument Principal Dobson Newton 200 F.6,1
Instrument Secundar Maksutov 102mm F.12,7
Luneta SW 70/700 F.10
Luneta Ruseasca 50mm F.6.4
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1116

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2017 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Skyliner,
M-ai facut curios cu "diafragma" de 41...am sa incerc si eu prin gaura capacului de la luneta SW70/900.
Eu nu am probleme asa mari cu frigul (am facut la "pifani"...)...ma "blindez" bine...si ies. Asta iarna am iesit si la -15 C de cateva ori...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact