Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_zi.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 16 Apr 2019 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Taki dă pentru acest sistem (lejer) 3 componente. eu am văzut patru, la fel ca și în evidența celor de la Stelle Dopie, doar că PA-ul și separația sunt total diferite:

Stelle Dopie componenta D m=9,25, PA 92*, ro=3,9”.
Eu am vazut în câmp o steluță D cu m=11,PA=180*, ro=60”
Evident nu este aceiași stea. S.D mentioneaza ca au fost facute doar două observații, pe când celelalte componente au fost observate din 1831 (Aa-B)
Deasupra acestui asterism troneaza nevăzut pentru ochii liberi ai observatorului urban la 42 de minute o dubla insolita S548.

De revenit...

_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2019 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc sa ma uit si eu cu C8-ul...dar am observat si eu inadvertente la cei de la Stelle Doppie (nu multe,,,dar destule cat sa ma faca sa devin neincrezator...ceea ce incetineste ritmul in care imi construiesc baza de date...pentru ca verific si cu baza de date a celor de la SkySafari).
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 19 Apr 2019 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este utilă verificarea bazei de date, doar că apertura disponibilă ca și condițiile din locul de observație, ne limiteaza într-un fel performanțele.
Montura mea nu are go to, iar seducătoarea metodă a star hoppingului este mai lentă. Fac schițe pentru fiecare dublă observată și încerc un PA și o separare, culoare componente, grosismente și îmi notez impresiile. În felul acesta constat inadvertențe între cataloage sau erori pe care le fac în interpretarea datelor.
Bine ar fi să masurăm efectiv PA-ul și separația, cu mijloace optice sau cu ajutorul unor camere digitate și atunci opiniile noastre vor fi mult mai pertinente

_________________
mihai
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 20 Apr 2019 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la 63 Gem AD (HDS1050 AD), vedeti ca are o nota (sus in meniu NOTES):
https://www.stelledoppie.it/index2.php?menu=22&iddoppia=33514

HDS1050 AD not seen in the 2MASS K-band image, not confirmed with RoboAO. Tok2014d

Dupa "discoverer" e HDS Hipparcos Double Star (from additional DD list) (la mana a doua).
In catalogul Hipparcos apare ca "poor solution" (cel mai probabil prelucrare automata si detectie falsa).

Adica puteti considera cu incredere ca nu exista.
Daca ar fi existat, trebuia sa fie prima pereche descoperita, cea mai evidenta.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 20 Apr 2019 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Informațiile sunt bine venite pentru 63 Gem. Privind cu C11 nu am detectat nici o componentă care sa aibă caracteristicile stelei D înscrisă în catalogul Stelle Doppie și prrobabil că această stea am putea-o considera că nu există (în lumina celor postate de nobody și a observării vizuale) Cel puțin nu există nici o stea de magnitudinea 9,25 la 4” de componenta A. Am sa pun si o schița azonei observate.
_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2019 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
3 luni si 3 zile de cand nu am mai reusit sa imi "intind... sculele" sa mai vad si eu o dubla...un roi...o galaxie...o stea carbon... Am privit din cand in cand cu binoclul...dar dupa ce am vazut prin 200 mm nu ma mai multumeste 50 mm ...
Pentru ca stiu ca vor veni si nopti bune de observatii (sper ca vremea sa fie de acord) vreau sa vin la zi cu rapoartele de observatii.

30.03.2019
Instrumente folosite: C8 + NexStar SE8
Cer: 7/10

13 Boo - CF Boo - m. 5.45, 11.05, sep. 75.5". Observata cu privire indirecta la 81x (ocular 25mm TV Plossl). La 200x (ocular 10mm Vixen Plossl) mai bine, dar tot cu privire indirecta..."de-a v-ati ascunselea", n-am putut sa o vad cu privire directa. A-ul mi s-a parut galbui-portocaliu.

208 C- 39 Boo - m. 6.31, 6.67, sep. 2.7". La 81x nu am putut sa o separ. Am reusit insa la 200x cu ocularul de 10mm Vixen Plossl...Excelent se vede. Apoi la 207x (ocularul orthoscopic de 7mm Or. Vixen)...Doamne ce frumusete...

Vreau sa fac o precizare. Atunci cand fac observatiile, scriu impresiile pe loc. La cald (sau la rece...depinde de anotimp...). Mi-ar fi extrem de greu acum dupa atatea luni sa imi aduc aminte cu exactitate care au fost senzatiile de atunci. Aici nu fac decat sa rescriu mot a mot ce este in jurnalul meu de observatii (adaugirile sunt doar pentru ca sa completeze informatia transmisa...magnitudine...separatie...).

STF 1871 (Boo) - m. 8.02, 8.07, sep. 1.8". Imposibil de separat la 81x. Am reusit insa la 200x

Apoi trei chixuri...STF 1873 (nu exista SAO in baza de date NexStar...), STF 288, STT 279 - toate din Bootes.

M3 - Superb ca de obicei...Doamne ce ingramadire de stele !!!

Adaog la lista FARO 300+ pe 39 Boo
deci:
FARO 300+ -->97/300

(mai am ceva observatii mai vechi...am sa revin cu completari intr-o alta zi...seara...)

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Sep 2019 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur sa ''te vad'' iar la ocular.
Atata vreme cat nu le-am citit ,observatiile sunt nou-noute ,nu conteaza data calendaristica.
Astept cu interes urmarea.
Trebuie sa cotrobaiesc prin listele mele,unele coduri de duble imi suna cunoscut.

Cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2019 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Da domnu' Pteancu, abia astept sa ma asez din nou la ocular.
Am urmarit intre timp observatiile dumeavoastra si a celorlalti colegi de forum...

20.04.2019
Telescop: C8 + NexStar SE8
Cer: 7.5/10

17 Dra - m. 5.38, 6.42, 5.50, 11.19, sep. 3.1", 89.9", 91.5" (B-C), 123.9" (C-D). Superbe A-ul si C-ul (Albe-Albastre)...la 81x nu pot separa A de B...si nici la 200x ???

20 Dra (sep.1.1") - nu. Asemenea si 36 Dra (sep. 3.4"...).
Mi-a picat fisa...trebuie colimat C8-ul...

1.05.2019
Luneta 150/1200 Bresser + NEQ6 Goto.
Cer: 7/10, nori pasageri

SAO 14407 (Cam) - m. 6.15, 7.53, 9.45, sep. 51.1", 188.6". In sfarsit ! La 48x (25mm TV Plossl) se vad excelent A- si B-ul. Mi se pare ca C-ul nu corespunde cu PA-ul dat...Voi reveni.

South 436 (Cam) - m. 6.46, 7.17, sep. 58.2". Un foarte frumos sistem binar pe care am reusit sa il observ la 48x. Din pacate norii s-au extins si trebuie stranse jucariile...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Ian 2020 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa vin la zi cu observatiile pe care le-am facut in timpul anului dar nu am avut timp sa le postez.
Asa cum zice si dl. Pteancu...observatia e observatie nu are importanta ca am facut-o acum 6 luni...

2.05.2019
Instrumentele folosite sunt (folosesc timpul prezent pentru ca transcriu efectiv ce scriam la acea data...):
Luneta Bresser 150/1200 + NEQ6 + Goto.
Doua cuvinte despre "utilaj"...Sunt foarte multumit de aceasta luneta. Stelele sunt punctiforme si contrastul este foarte bun. NEQ6 vine dupa o "tunare"...pe romaneste schimbare de rulmenti si gresare...Foarte multumit de cum se comporta la vanatoare...imi aduce "vanatul" aproape intotdeauna in mijlocul FOV-ului...

Vreme buna de observatii fara vant, seeing ...7.5/10.

STF 1963 (CrB) - m. 8.54, 8.85, 13.58, sep. 5.3", 32.4". Foarte frumos sistem triplu de stele din care am observat A-ul si B-ul la 120x (10mm Vixen Plossl). Era pe undeva si C-ul pentru ca am observat cu privire indirecta cateva stelute mai mici dar nu pot fi sigur care era al treilea companion (m. 13.58...)

STF 1964 (CrB) - Am putut observa A-ul si C-ul fara B si D...am sa mai revin la acest sistem stelar cvadruplu.

STT 298 (Boo) - m. 7.16, 8.44, 7.75, 13.94, 12.07, sep. 1.2", 121.6" (AB-C), 167.4" (AB-D), 456" (AB-E). Dupa mai multe incercari, am reusit sa separ A de B la 240x (10mm Vixen Plossl + 2x TV Barlow). Inghesuite una in cealalta...dar cu "sant" negru intre ele...ce senzatie de bucurie...Yesss. Frumos sistem multiplu.Am vazut deci, A, B si C...

84 Vir - nu am reusit sa o separ...am sa mai revin.

295 C - 81 Vir - m. 7.79, 8.08, 12.28, sep. 2.8", 139.3". Separata clar la 171x. Frumos sistem triplu de stele (din care am observat A-ul si B-ul...). Fata de 84 Vir la care diferenta de magnitudini poate ingreuna separarea (delta m. = 3), la 81 Vir aceasta diferenta de magnitudini nu este asa de mare... Separare clara cu 7mm Vixen Orthoscopic si de asemenea si cu 10mm Vixen Plossl, dar 7mm orthoscopic castiga clar intrecerea...

7.06.2019
Luneta Bresser 150/1200 + NEQ6 + Goto
Conditii bune de observatii (8/10).

103 B - STF 2486 (Cyg) - m. 6.54, 6.67, 13.20, 11.12, sep. 7.2", 27.2", 196". Tiiii ce frumusete...Dupa atata vreme, parca am si uitat sa ma uit prin ocular...si deodata iti rasare in fata o frumoasa ca asta...Excelent se vede la 48x (25mm TV Plossl) si parca mai bine la 120x (10mm Vixen Plossl). Am putut observa D-ul si cred...cu privire periferica si C-ul...dar nu sunt sigur 100%...ceva se vedea pe acolo...o "umbra de lumina" parca...

104 B - STF 2534 (Cyg) - m.8.21, 8.39, sep. 6.3". Superb sistem stelar dublu...Doua fire de praf stralucitor. La 48x bine, la 96x si mai bine...dar excelent se vad la 120x.

Tot eram prin zona...am facut o vizita si la Albireo...Superba ca de obicei...I-am facut si o "schita de familie"...la 120x...Memorabila priveliste...Culori superbe...oranj-albastru. Minuni...

STF 2539 (Cyg) - Am vazut un "fum"...mic...mic...cu 10mm Vixen Plossl. Trebuie sa mai revin, pentru ca nu sunt sigur...

M 39 - SUPERB...

FARO 300+ -->100/300

Deci am parcurs o treime din lista. Sper ca in 2020 sa trec macar de jumatate sau sa mai fac inca o treime...daca imi va permite timpul.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Ian 2020 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Adevarul este ca ai ales foarte bine stelele din lista FARO ... in sensul ca majoritatea sunt dificile.
Nu o spun ca sa ma dau mare,dimpotriva, ai toate motivele sa te simti incurajat : trebuie sa ai rabdare deoarece faci scoala de dublist pe o lista de ''profesionist''.
Ai parcurs deja o treime dintr-o lista grea,ceea ce este excelent.
Banuiesc ca Florin,observatorul de acum, este ''profesor dr. docent'' fata de cel care a inceput lista.
Lucrurile asa merg ... si numai asa.
Cei mai multi amatori confunda telescopul cu telecomanda televizorului.
Se asteapta ca incepand din seara achizitiei sa devina observatori experti ai cerului doar pentru ca au dat banii pe un telescop.
Nu este asa.Telescopul este un instrument ursuz care nu-ti da nimic pana ce nu simte otara de ...

Blood,Sweat and Tears

https://www.youtube.com/watch?v=04rClGsbWp4

Cer senin , spor la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Ian 2020 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Da domnu Pteancu, aveti dreptate. Experienta se acumuleaza la ocular. Pasiunea este aia care te impinge de la spate...Din pacate nu am timp destul.
De la Eta Cas...prima mea dubla separata si care m-a impresionat atat de mult la vremea aceea...
M-am "infectat" si de la dumneavoastra ...ca prea frumos le ziceati...si le ziceti...
Am mai "evoluat" si cu ...instrumentarul...
Si uite... si asa, ne umplem serile si noptile de frumos...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Ian 2020 22:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

12.10.2019
O perioada luuuuunga fara observatii sau cu vreo 2 incercari ratate din cauza timpului nefavorabil.
De obicei se intampla cam asa...Ma uit pe cer si se vad stelele...Super ! in seara asta...Observatii.. Scot instrumentul la aclimatizat si apoi incep setup-ul...care dureaza vreo 20min...Cand sa ma uit dupa Polaris ca sa incep alinierea polara...Polaris a disparut in nori...cand mi s-a intamplat prima data asta, sincer ...am cam injurat...Acum...ma bufneste rasul.

Conditii de observatii...6.5/10 cu nori pasageri.
Luneta Bresser 150/1200 + NEQ6 + Goto

STFA 25 (Dra) - m. 6.64, 7.08, 8.89, sep. 179.2", 105", 176.9" (B-C). Sistem stelar triplu foarte frumos. Separatii relativ mari dar magnitudinile relativ apropiate, face sa apara ca un triunghi pe cer. Foarte bine am observat sistemul triplu la 48x (25mm TV Plossl).

STFA 44 (Dra) - m. 6.47, 8.19, sep. 75.5".Sus...sus aproape de zenit...m-am si speriat ca are sa loveasca luneta in trepied. Separatie mare, dar un foarte frumos sistem binar.. Observat la 48x.

Un chix...STF 1122 (Cam) ...nu stiu de ce pentru ca separatia este 14.7"...poate de la montura...sau poate coordonatele nu sunt bune.

HJ 1123 (Per) - m. 8.38, 8.46, sep. 20.4". Un foarte frumos sistem stelar binar. Le-am gasit undeva la marginea FOV...Observate cu 25mm TV Plossl.

O incursiune la M 110, M 33 si M 34. Superbe...

6 Tri - m. 5.3,6.9, sep. 3.7". Superb...2 varfuri de ace luminoase...Cu 25mm TV Plossl - Excelent, cu 10mm Vixen Plossl...Super frumoase...Intrecerea o castiga 25mm TV Plossl.

STF 239 (Tri) - m. 7.09, 7.83, sep. 13.6". Sistem binar foarte frumos, observat la 48x.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2020 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

19.10.2019
O seara cu nori pasageri dar am invatat sa astept pentru ca de multe ori, norii trec si cerul se curata.
Luneta SW 120/1000 + NEQ6 + Goto. Sunt foarte multumit si de performantele acestei lunete care imi ofera stele punctiforme si o putere de marire de pana la 240x. Fara probleme de aclimatizare...mai ales ca imi tin instrumentele in garaj intr-un dulap. Cand le scot sunt aproape la temperatura de afara.

Dupa cateva Stele carbon...VY UMa, T Dra, RU Cam (am descris observatiile la topicul de Stele Carbon),
am trecut la Duble.

STF 1122 (Cam) - m. 7.78, 7.8, sep. 14.7". Superba dubla. Magnitudini apropiate si o separatie medie = Spectacol garantat. Dupa ce am admirat-o cu ocularul de 25mm TV Plossl (40x), mi-am zis sa incerc sa vad cu ce ocular din dotare se vede mai frumos.
Locul:
4. 25mm TV Plossl
3. 10mm Vixen Plossl
2. 7.4mm TV Plossl
1. 7mm Vixen ortho
Ma cam asteptam sa fie asta clasamentul si castigatorul sa fie orthoscopicul de 7mm (buna achizitie am facut...la un pret foarte bun ocularul fiind la SH...).

STF 1625 (Cam) - m.7.24, 7.78, 12.36, sep. 14.5", 47.9". Observat la 40x dar cel mai bine se vede la 100x. Am vazut doar A si B

19 Cam - Nu...nici nu am insistat...ma intorc cu C8-ul sau cu luneta Bresser 150/1200.

Gamma Camelopardalis - m. 4.63, 12.40, 9.07, sep. 56.3", 107.3". Se vad la 40x 4 stele (Gamma Cam este sistem triplu). Clar A si C iar undeva spre E apare cu privire periferica si C-ul. Cu privire directa...nimic...Frumos.

HJ 1139 (Cam) - m. 7.52, 9.61, sep. 47.2". Ceva ceva se vedea si la 40x, dar mult mai bine la magnificatie de 100x.

STF 245 (And) - m. 7.26, 8.03, sep. 11". Sistem binar foarte frumos...si la 40x dar mai ales la 100x. Am schimbat apoi la 40x (25mm TV Plossl) si...nimic...a disparut ! Cum se poate ?? Raspuns simplu...au venit norii peste Andromeda...

M-am mutat mai spre N unde era o "fereastra" in nori.

STF 1495 (UMa) - m. 7.25, 8.84, sep. 34.2". Am observat-o de la inceput cu 25mm TV Plossl pe care il folosesc ca un cautator (foarte multumit sunt de ocularul asta...face toti banii...). Mult mai bine insa se vedea cu 10mm Vixen Plossl (100x). B-ul la 100x se vede cu privire directa ...slab...(poate si din cauza conditiilor neprielnice) dar cu privire indirecta, mult mai bine. Frumos.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Ian 2020 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai avut o seara excelenta de observatii.
Si eu votez pentru pastrarea ''la rece'' a telescopului,cred ca asta ne scuteste de o groaza de probleme.
Am si folosesc la stele duble ortoscopice Vixen si sunt multumit de ele.

Cer senin,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2020 00:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Da domnu Pteancu, orthoscopicele sunt foarte importante la observatiile de sistemele stelare multiple...Fac efectiv diferenta.
In ceea ce priveste telescoapele pentru duble, eu prefer refractoarele. Am luneta Bresser de 150/1200 si cred m-as opri de la achizitii daca as avea o luneta ca asta din poza de mai jos...
Sau poate...nu...



U78yCdSLVr6MCzWUqsymhW-650-80-777.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  35.16 kb
 Vizualizat:  de 5378 ori

U78yCdSLVr6MCzWUqsymhW-650-80-777.jpg



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 15 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact