Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11102008346.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Iul 2017 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi-noapte am observat si rezolvat Delta Cyg in reflectorul de 125mm F/7.
La inceput , a trebuit sa folosesc grosismentul maxim ,care imi este accesibil in aceasta perioada , de 216x / ocular ortoscopic Kasai 4mm.
In jurul orei 1:00 a.m. , seeingul - care de la inceput a fost poate cel mai bun pentru locatia mea de la inceputul lui 2017 - s-a imbunatatit si mai mult ,a ajuns undeva la Pickering 8.
Atunci am vazut companionul lui Delta Cyg mai frumos rezolvat ca niciodata ,la 144x /BCO 6mm + filtrul Skyglow.

Am avut o noua tentativa si la Lambda Cyg folosind puterea de 216x.
Nu am vazut insa nici urma a companionului B cu o separatie de 0.915''.

Pi Aquilae a fost in schimb usor si frumos rezolvata la 216x.

Acestea au fost insa ''efecte secundare'' ale observatiei programate.
Scopul initial al observatiei a fost determinarea fezabilitatii maririi campului vizual al reflectorului de 125mm F/7.
Imaginea de doua grade oferita de ocularul LV 30mm mi-a placut foarte mult.
Am de rezolvat ''micul amanunt'' al schimbarii focuserului cu unul pe standard de 2''.
Dar chiar si ocularul Plossl de 25mm ofera in acea zona imagini foarte frumoase.
Poti sa incadrezi ,de pilda , in acelasi camp vizual dubla Sheliak+OSigma 525 +Ring Nebula M57.
Pun spre comparatie aceeasi zona observata prin ocularul LV 30mm.
Practic ,acest ocular cuprinde intreaga zona dintre Sulafat -Sheliak-OSigma 525 cu M57 inclusiv la 29x.
Foarte frumos !

Va asigur si ca stelele dublei-duble Epsilon Lyrae erau la locul lor aseara si ma astept sa le gasim tot acolo diseara !

Cer senin ,Mircea



OSigma 525+Sheliak.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  89.11 kb
 Vizualizat:  de 5784 ori

OSigma 525+Sheliak.JPG



Sheliak+Sulafat+OSigma525+M57.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  91.44 kb
 Vizualizat:  de 5784 ori

Sheliak+Sulafat+OSigma525+M57.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2017 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista AF-Ro
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii domnu Pteancu. Ati observat macar C-ul de la Lam Cyg (m. 9.65, PA 82.9)sau v-ati concentrat numai pe B?Poate ca (m. 0.9) depaseste posibilitatile N125/875 ? Sau poate seeingul totusi... Tot spuneti de filtrul Skyglow... In ce sens ajuta la duble?
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 11 Iul 2017 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se împlinesc câțiva ani buni de când n-am mai observat lambda Cygni. La data aceea am prins în Feleac un seing de poveste. Pun desenele realizate atunci stelele A,B și C


lambda cygni.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  lambda cygni.pdf
 Marime fisier:  301.9 kb
 Descarcat:  de 152 ori


_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iul 2017 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur Florin , am vazut companionul indepartat ,inca la prima observatie , in urma cu vreo 5-6 ani.
Mai exista un alt companion pe la 40'' descoperit de Burhham dar este de 14 mv ,deocamdata ''nevazut,necunoscut'' pentru mine.
Companionul B l-am vazut de mai multe ori cu dobsonianul de 200mm.
Odata am zarit prin T125mm un fel de condensare pe primul inel de difractie la 288x/Radian 6mm+Barlow 2x.
Deocamdata atat !

theogon

Maiestre , ma plec cu toata admiratia !
Aceasta observatie a lui Lambda Cyg o am in folderul de stele duble ca model de observatie deosebita!
Asteptam cu placere si interes noi observatii de duble.

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iul 2017 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista AF-Ro
Raspunde cu citat (quote)

Si modelul de fisa de observatie pentru stele duble e foarte interesant. Lucrez la un model pentru rapoartele FARO-300+...si cu voia dumneavoastra...am sa "fur" un pic din modul de organizare al fisei prezentate de domnul Theogon.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Iul 2017 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze ca am uitat sa-i raspund lui FlorinC la intrebarea despre Skyglow.
La stelele duble la care cel putin una dintre componente este luminoasa , filtrul Skyglow reduce artefactele instrumentale si din aceasta cauza imaginea este mai ''curata'' , mai estetica , mai plina de contrast.
Desigur ,daca instrumentul fara filtru opereaza la limita de magnitudine pentru companion ,atunci ''pa si pusi'' companion prin filtru !

Eu unul voi folosi frecvent filtrul Skyglow la observarea stelelor duble ,mai putin in faza in care apreciez culorile.
Pentru stabilirea culorilor ,cu cat mai multa lumina ,cu atat mai bine.
Si ,citire de la marii maiestrii precum Reverendul Thomas Webb si Admiral Smyth , este de ajutor sa defocalizam oleaca imaginea stelelor deoarece culoarea unui disc este mai usor de evaluat decat a unui - sa zicem - ''punct''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2017 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista AF-Ro
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru precizari domnule Pteancu. Neaparat o sa imi iau si eu.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2017 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Incep si eu sa imi completez lista FARO-300+.
Chiar daca undele dintre dublele care le bifez pe lista nu e prima data cand le vizitez...Placerea este de partea mea...
Instrument: Celestron 102/660 SLT + NexStar
Prima cu care incep este (numarul si litera cu care incep, sunt corespunzatoare listei FARO-300+):

187 B - o "dubla clasica" Alfa UMi - Polaris m. 2.04, 9.10, 13.80, 14.30, sep. 18.1", 38.7", 82.1". Separare reusita (A-B) cu Plossl 10mm. Multa vreme nu am reusit sa realizez unde este companionul (lipsa experientei...) dar acum, astept sa mi se acomodeze ochiul si steluta mica de m. 9...imi face cu ochiul. Frumoasa dubla.

51 A - o alta "clasica"... Zeta UMa - Mizar-Alcor - m. 2.3, 3.88, 4.01, 7.62, 6.88, 9.86, sep. 14.4", 706.9", 493.2", 999.9", 999.9". Excelent s-a vazut cu 10mm Plossl.

Am incercat (ca tot eram prin zona...) sa separ Alfa UMa - Dubhe m. 2.02, 4.95, 7.19, sep. 0.8", 380.6", cu 10mm Plossl + TV 2x Barlow, se vedea ceva...nimic clar...parca parca... Cu 4mm Planetary TBS, daca companionul de m. 4.95 este o stea rosie...inseamna ca am zarit-o separata pentru o secunda...in doua randuri. Oricum nu o consider rezolvata, voi reveni la ea cu Dob-ul de 8" sau cu Mak 150...
Cu toate ca nu sunt cuprinse in lista, am mai observat si alte duble foarte frumoase in UMa:

h UMa (23 UMa) m. 3.65, 9.19, 11.75, sep. 22.9", 105.2". Separare reusita cu 10mm Plossl si se vedea bine. Interesant este ca am incercat cu 4mm Planetary TBS si de asemeni cu 10mm Plossl + TV 2xBarlow si nu am reusit sa vad companionul...

Megrez (69 UMa) - m. 3.30, 10.21, 11.62, 18.40, 19.30, sep. 179.7", 175.3", 3.3", 5.7". Cu toate ca Megrez este o dubla optica (si eu nu ma omor dupa Duble Optice...) a fost o experienta frumoasa. Am vazut-o bine cu 25mm TV Plossl, parca si mai bine cu vedere periferica...

STF 1695 (UMa) - m. 6.04, 7.75, 12.32, sep. 3.6", 131.7". Am incercat prima data cu 10mm Plossl...nimic...sau parca ceva...Am schimbat apoi cu 10mm Plossl + TV 2x barlow. Se vedea Superb.

Am facut si desene la fiecare dubla...nu stiu insa sa le trec in forma digitala...poate colegii mai priceputi imi pot da ceva idei ? Multumesc anticipat.

Nu stiu...atunci cand descoperi companionul unei stele duble, e o senzatie diferita de aceea cand incerci sa vezi un DSO. Mie imi da senzatia pescuitului (imi place sa pescuiesc...)...musca...nu musca...a luat momeala...parca trage...acum...nu...mai asteapta un pic...ACUM !!! YESSS !!! Totul depinde de "scule" dar si mai mult de "indemanarea" si experienta ta...
La DSO, este o alta senzatie...ca atunci cand te pregatesti sa vezi un tablou foarte frumos...o opera de arta. M45...M31...M42...si niciodata nu te saturi sa il privesti...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iul 2017 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos si detaliat raportul de observatii...mai vreau !

Eu sunt de scoala veche ,am aflat despre Deep Sky inca de prin anii '86+ in timp ce traduceam articolele ''Deep Sky Wonders'' ale lui Walter Scott Houston pentru regretatul prietenul meu Gavril Beches.
De la bun inceput am invatat de la el ca observarea stelele duble este parte din observatiile Deep Sky.
Apoi au venit tot felul de ciobani manelisti ... ''nu bre , Deep Sky inseamna numai si numai ce fac eu adica sa observi roiurile de galaxii Hickson , si numai cele cu diametrul mai mic de 5 secunde si mai slabe de 20mv si vizibile numai cu filtru H Beta ...si deci , ba ,ca sa traduc... daca n-ai telescop de 80 tzenti cum am eu ,esti zero''

Sa revenim.
Despre desen :deseneaza normal , fa poza desenului ca sa-l treci in format electronic si apoi prelucrezi poza cu Gimp ,de pilda.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2017 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit din nou la vanatoarea dublelor din lista FARO-300+.
Instrument: luneta Celestron 102/660 + NexStar SLT.
Urmez exemplul dat de Iulian90, incercand sa exploatez la maxim tot ce este relativ usor de observat intr-o singura constelatie, trecand apoi la alta...Este intr-adevar mai eficient si poate oferi mai multe satisfactii la fiecare sesiune de observatii (si Milan face acelasi lucru ...dar la Galaxii...H-uri...M-uri...).
Tinta principala UMa.
Am inceput cu:
47 A - STF 1258 (UMa) - m. 7.72, 7.87, sep. 10.1". Cu 25mm TV Plossl...parca. Am incercat apoi cu 25mm TV plossl + TV 2xbarlow. Se vedeau foarte frumos...excelent. Apoi am schimbat cu 10mm Plossl + TV 2x barlow...si mai frumos, dar parca mai "faint"...nu se vedea asa "sharp..." ca si cu precedenta combinatie.

48 A - STF 1315 (UMa) - m. 7.33, 7.65, sep. 24.7" La aceasta dubla, oculatrul meu 25mm TV Plossl mi-a aratat (inca o data) ca face banii...Separare excelenta (nu ca ar fi cine stie ce dubla grea...dar calitatea optica a acestui ocular...este intr-adevar de exceptie... Tele Vue...).

A urmat apoi o serie de nereusite...
15 UMa (m. 4.04, 10, sep. 26") - n-am reusit separarea cu nici o combinatie...seeingul era bun...Poate diferenta mare de magnitudine...
Nu UMa (m. 3.64, 10.10, 14.15, 8.88, sep. 7.8", 156.1", 286.8") era prea jos dupa niste pomi...
Sigma2 UMa ( m. 4.87, 8.85, 10.32, sep. 4.4", 197.8") am incercat orice...dar nimic.
STF 1553 (UMa) - (nu exista in baza de date a comenzii NexStar*...va trebui sa imi cumpar un NexStar +...)

186 B - STF 1600 (m. 7.63, 8.28, sep. 7.8") Separatie reusita. Cu 25mm Tv Plossl, se intrevede ceva...cu 10mm Plossl se vede bine. Cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow se vede excelent. Cu 10mm Plossl + TV 2x barlow...aproape nimic...ceva dar foarte faint...Cu 4mm Planetary TBS - excelent, cel mai bine. Foarte frumoasa dubla.

Am mai incercat apoi la 19 Cam...dar era deja jos...dupa un bloc... si
STF 1770 (UMa) - (m. 6.93, 8.18, sep. 1.7") - ne rezolvata insa...am sa mai revin la ea.

SCOR LARO-300+ : 5/300.
Un scor pe care am de gand sa il imbunatatesc "cu pasi mici si...repezi"...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Iul 2017 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista LARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Joi seara, din nou la "vanatoarea" de stele duble din lista LARO-300+.
Seeing...7.5/10. Poluare luminoasa destul de puternica.
Instrumentul folosit: luneta Celestron 102/660 SLT + NexStar.
Constelatiile vizate: CVn si Boo.
Prima dubla este o clasica:

18 A - Alpha CVn - Cor Caroli - m. 2.85, 5.52, 16.18, sep. 19.3", 999.9" (B-C). Nu este o dubla dificila, dar eu o consider Frumoasa...deosebita si este una dintre preferatele mele...(ca si Eta Cas, Izar, Porrima, Epsilon Lyrae). Cu 25mm TV Plossl (pe care il folosesc in ultima vreme drept cautator...in locul ocularului 30mm GSO Plossl) se vedea foarte frumos. Cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow - Excelent (acest cuplu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow imi ofera o vedere extrem de "sharp" fata de toate ocularele sau barlow-urile pe care le am si este principala "arma" pe care o folosesc pentru mariri medii).

104 B - STF 1645 (CVn) - m. 7.49, 8.08, sep. 9.8". Cu 25mm TV Plossl se disting cele doua componente ca doua varfuri de ace. Folosind apoi 25mm TV Plossl + TV 2x barlow se vad excelent cele doua componente (inca apropiate dar separare clara frumoasa). Cu 10mm Plossl se vede bine (parca nu tot atat de clar ca precedenta combinatie). Cu 10mm Plossl + TV 2x barlow chiar excelent. Am incercat apoi cu 4mm Planetary TBS. Nimic. N-am reusit sa separ..totul era foarte fuzzy...nici un nor nu era acolo...nimic. Ciudat.

237 C - 25 CVn (CVn) - nu am reusit separarea...am sa mai revin cu un instrument cu apertura mai mare.

238 C - STT 261 (CVn) - m. 7.4, 7.64, sep. 2.59". Cu 10mm Plossl + TV 2x barlow, separatie reusita, se vede chiar bine. Cu 4mm Planetary TBS, separare reusita dar la limita observabila (m-am "jucat" un pic cu focuserul pana sa prind momentul prielnic).

8 A - Iota Boo (Asellus secondus) - m. 4.76, 739, 13.51, sep. 39.1", 93.7". Cu 25mm TV Plossl se vedea bine separarea. Cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow - Excelent.

9A - Kappa 2 Boo - m. 4.53, 6.62, 16.90, sep. 13.2", 108.8", 121.8" (B-C). Cu 25mm TV Plossl separare reusita, se vedea foarte frumos. Cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow se vedea Superb...

Traiesti senzatii diferite, in functie de diferenta de magnitudine sau separatia intre cele doua componente...
O senzatie iti ofera sa zicem Porrima (m. 3.48, 3.53, 15.10, 12.05, 8.94, 9.53, sep. 2.4", 93.7", 175.8", 260.4", 422.5"), la care "muncesti" ca sa reusesti separarea (ca la pescuit...cum mai ziceam intr-o postare anterioara) si alta senzatie ai cand observi Eta Cas (m. 3.52, 7.36... , sep. 13.3"...) care ti-se infatiseaza relativ mai usor...dar e atat de interesanta...atat de "a ta " pentru cateva secunde cat doresti sa o admiri si de fiecare data iti promiti tie si ei...ca ai sa mai revii (ca o dragoste la prima vedere...). Epsilon Lyrae...este in schimb o "ciudatenie" frumoasa...unica...(ca o femeie cu ochii violeti...).

SCOR LARO-300+: 10/300.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Aug 2017 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
In primul rand, am de facut niste rectificari cu privire la rapoartele precedente.
Furat de tabloul excel, am facut urmatoarele greseli (am scris numarul casutei excel in loc de nr. de identificare din lista FARO-300+):
Pe 17 iulie:
In loc de 51A am observat 49 A (Zeta UMa),
Pe 20.iulie:
In loc de 18 A am observat 16 A (Alpha 2 CVn), in loc de 104 B am observat 102 B (STF 1645 CVn), in loc de 238 C am observat 236 C (STT 261), in loc de 8 A am observat 6 A (Iota Boo), in loc de 9 A am observat 7 A (Kappa2 Boo).

Sa revin insa la ultimele observatii:
Miercuri seara (2 august) cerul se prezenta destul de bine, seeing 7/10, nori compacti destul de jos spre V...NV. Temperatura 27 C la 21 30 !!!. Instrument C4-R 102/1000 + NexStar. Poluare luminoasa intensa de la becurile de la marginea parcului si de la Lady Luna...prezenta spre S...SV.
Am inceput cu:

66 B - Pi1 Boo (29 Boo) m. 4.88, 5.79, 10.63, sep. 5.4", 127". Cu 25mm TV Plossl nu am reusit separarea. Am incercat apoi cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow. Separare reusita, se vedea Excelent. Cu 10mm Plossl + Tv 2xbarlow si mai bine, Superb.

68 B - STF 1835 (Boo) m. 5.03, 6.78 (BC), 7.40 (B), 7,70 (C*), sep. 6.2" (A-BC), 0.3" (B-C). Chiar de la inceput cu 25mm TV Plossl, se vedea bine separatia. Frumoasa dubla...

18 A - 41 Dra m. 5.70, 6, 8.34, sep. 18.8", 224.8". Cu 25mm TV Plossl, separare reusita. Alta dubla frumoasa.

Joi seara (3 august) seeing 8/10, fara nori, Luna spre S SV din ce in ce mai mare...Poluare luminoasa intensa. Temperatura la ora 21 45... 28.5 C. Pentru ca sa nu car tot timpul tot echipamentul la etajul 2 si iar jos...il tin in porbagajul masinii si pe timpul zilei. Cand instalez totul, instrumentele sunt inca caldute. Poate si asta este un motiv pentru care nu am mai reusit separatii sub 2" in ultimul timp...sau poate atmosfera super incalzita care face sa "fiarba" stelele atunci cand incerc sa trec de 50x... Seara trecuta am facut observatiile cu luneta Celestron C4-R 102/1000 pusa pe montura NexStar SLT... Cam greu de echilibrat...tremura ca o piftie...si trecea mult timp pana sa pot avea o vedere stabila. Am hotarat sa nu mai pun luneta aceasta pe aceasta montura intrucat consider ca este prea grea si neadecvata combinatia. Am sa o folosesc doar cu montura NEQ-5. Instrumentul cu care am facut observatii joi seara a fost luneta Celestron 102/660 + NexStar SLT.

Am inceput cu:
15 A - 24 Com, m. 5.11, 6.33, sep. 20.1". Separare reusita deja cu ocularul 25mm TV Plossl. Foarte frumos se vedea. Cu 25mm TV Plossl + Tv 2x barlow, Super !

Doua nereusite...2 Com si 25 CVn...Poate din cauza caldurii...

69 B - STF 1838 (Boo), m. 7.47, 7.73, sep. 9.5". Incep ca intotdeauna cu "cautatorul" 25mm TV Plossl si se vede deja o separatie infima. Cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow, se vad foarte bine cele doua componente separate foarte clar...Frumoasa dubla ...ca doi ochisori de soricel in noapte...Am incercat apoi ocularul 4mm Planetary TMB, prin care se vede Excelent.

71 B - Xi Boo (37 Boo) m. 4.76, 6.95, 13.83, 11.73, 8.56, 9.20, sep. 5.6", 69.9", 158.6", 271.5", 337.5", 63.9" (B-C), 273.5" (B-E). Cu 25mm TV Plossl nu am reusit separarea. Am incercat apoi cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow...Separare reusita. Nu stiu sa spun care sunt lucrurile care fac diferenta...dar Xi Boo e cea mai frumoasa dubla din seara asta. Are ceva special... Cu 10mm Plossl + TV 2x barlow si mai bine decat cu precedenta combinatie. Am incercat apoi si cu 4mm Planetary TMB...Superba...O stea mai mare si stralucitoare iar cealalta, ceva mai mica si mai ...palida..."Zombi star"...uhhuuuuuu.

97 B - STF 1633 (Com), m. 7.04, 7.13, sep. 8.7". Cu 25mm TV Plossl se vedea deja rezolvata. Cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow, se observa foarte bine...O alta minunatie...
Am avut un vizitator nocturn, care a vrut sa ii arat ce se vede...si s-a nimerit tocmai la STF 1633...Reactia: "Super !!!Excelent...Bravo ! va mai vizitez..."

98 B - Sigma CrB (17 CrB), m. 5.62, 6.49, 13.10, 10.78, 12.31, sep. 7.2", 26.2", 93", 634.6". Cu 25mm Tv Plossl s-a aratat deja ca rezolvata (doua varfuri de ace mici...), apoi cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow se vedea EXCELENT !

99 B - Zeta 1 CrB (7 CrB), m. 4.96, 5.91, sep. 6.4". Am "atacat" direct cu 25mm TV Plossl + TV 2x barlow si separare reusita, o dubla foarte frumoasa. Cu 10mm Plossl + TV 2x barlow super bine.

"Off topic" - (Pour la bonne bouche...)
Am incheiat seara cu:

M5 roi globular in Ser, m. 5.6, D = 17.4 arc-minute, din lista de Messier de vara. Cu 25mm Zv Plossl...faint, intrezarit la inceput cu vedere periferica iar apoi (cand mi s-a acomodat ochiul) cu vedere directa. Frumos. Am sa il reiau cu Dob-ul de 8"F ("Optimus Primus").

si la sfarsit:

M11 (NGC 6705) roi deschis in Sct m. 6.3, D=14 arc-minute in lista de Messier de vara. Se vede bine...faint insa cu 25mm TV Plossl - cel mai bine. Are parca si ceva ca o stea dubla aproape de nucleu...

SCOR FARO-300+:19/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.


Ultima modificare efectuata de catre FlorinC la 05 Aug 2017 07:16, modificat de 1 data in total
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Aug 2017 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru rapoarte si mai ales pentru detaliile tehnice , mie imi face placere sa le citesc.
Si uite asa , lista obiectelor observate creste si tot creste iar abilitatile observationale numai asa se dezvolta.

Chiar ieri am citit mesajul unui amator cunoscut prin alte parti, initiator al unei tabere de astronomie cunoscute si frecventate.
Si spunea dumnealui ca face observatii cam de sase ori pe an.
Nu pot sa spun cat m-a uimit concluzia lui cum ca nici nu-i un rezultat chiar atat de slab ... Shocked
Ce abilitati se mai pastreaza asa ... sa recunosti Carul Mare ?!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2017 08:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista LARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Pteancu,
Aveti dreptate. Atunci cand ai o pasiune, dar cu adevarat pasiune...asta presupune...ardere...dorinta continua de a avea "contact" de a interactiona...cu persoana, activitatea sau lucrul respectiv. O data la 6 luni...asta seamana a programare de obligatii...

Vreau sa fac niste precizari pentru cei care sunt mai putin familiarizati cu notatiile in domeniul stelelor duble.
Astfel:
STF - Catalogul de stele duble al lui Friedrich Georg Wilhelm von Struve (2714 stele duble)
STT si STTA - Catalogul de stele duble al lui Otto Wilhelm von Struve
Se mai intalnesc notatii gen: Struve sau Σ pentru stelele duble din catalogul lui Friedrich Georg Wilhelm von Struve sau OΣ pentru stelele duble din catalogul Otto Struve.
[/code]

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Aug 2017 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Multumesc pentru precizari.
Intradevar , sursele cu care sunt eu familiar folosesc mult mai frecvent notatiile Sigma si OSigma.
Amatorii din Ungaria cu care sunt in legatura si cu care impartasesc observatii de stele duble , folosesc insa notatiile STF si STT.

Aseara am incercat sa aflu lungimea drumului optic in vizorul binocular de microscop IOR , folosind luneta 90x600mm.
Nu prea am reusit.
Nici observarea de stele duble de dupa ,nu prea mi-a reusit.
Am vazut o imagine nemaipomenita a lui Mizar-Alcor la 24x / oculare Bausch&Lomb 25mm.
Am mai reusit sa rezolv Delta Boo , Mu Boo ca dubla ,si Iota Boo.
Am mai vazut o dubla neidentificata in Perseus , cateva stele din Mel 20 , un roi dublu palid NGC 869-NGC 884, M31 estompata de Luna puternica si M110 cu vedere indirecta.
Observatiile au fost foarte dificile deoarece vizorul binocular a fost cuplat direct in focuser , fara oglinda zenitala.
Numai asa ajunge in focar.
Din pacate se reconfirma : poate fi instrumentul oricat de bun - iar luneta ''zoth'' 90x600mm este cu adevarat excelenta - dar daca observatia/pozitia este incomoda , nu reusesti sa vezi mare lucru din minunile ceresti !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact