Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
comet111x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Feb 2019 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicu, da-ne mai multe amanunte privind succesul tau: culoare Sirius B, eventual PA, usurinta splitarii, conditii atmosferice, ce se intampla daca rotesti masca hexagonala in jurul axei optice si eventual ce mai crezi ca trebuie consemnat.
_________________
mihai
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2019 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului: stele double listaFARO-300
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
M-am orientat dupa stelele E si F din trapezul lui Orion ca reper pentru seeing.
In seara cu pricina acestea s-au vazut foarte bine.
Masca am facut-o din carton de cutie.Am desenat un cerc mai mic decat diametrul oglizii cu 1cm,apoi am trasat hexagonul
inscris pe cerc so l-am decupat.Masca am asezat-o inaintea oglinzii secundare .
PA-ul cam 135.Am observation ca hexagonul reduce din razele lui SiriusA.Colturile hexagonului FAC stelei principale niste raze subtiri.Norocul a fost ca SiriusB s-a vazut intre 2raze so nu a fost in dreptul unei razei ca nu l -as fi vazut.
Ca separate de steaua principala as putea sa spun ca se aseamana cu companionul lui Rigel insa LA o magnitudine comparativ cu E sau F din trapez.Culoarea nu am putut sa o disting.
Afladu-i pozitia am incercat grosismente de 214x ,150x.Cell mail bine s-a vazut la300x.Fara hexagon nu as fi reusit sa-l
vad.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2019 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului: stele double listaFARO-300
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
Am reluat observatiile print Orion dupa stele double.Am pus masca hexagonala LA telescop si am inceput cu
32 ori.S-a separat destul de clar LA 300x cu spatiu Negru intre componente Una dintre ele are magnitudinea Putin mai mica spre deosebire de 52 0ri under cele 2componente par de aceeasi magnitudine.Separatia componentelor la32 so 52Ori pare LA fel:0,7" si cam acelas PA.
Am revenit LA Sirius .Seeigul a permis si in seara asta sa vad pe SiriusB.Dintre ocularele folosite cell mail bine s-a vazut cu BCO + 2xbarlow.Trag concluzia can am nevoie de in ocular de 5mm.Rog un sfat in sensual asta.
dupa SiriusB LA o separatie mai mare am vazut o Alta stea cam de aceeasi magnitudine si PA cu SiriusB.Incerc sa-i aproximez PA-ul.Am aflat ulterior can Sirius are 6 components in sistem dintre care unul e satelitul lui SiriusB.


Va urez o seara senina!
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2019 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Buna Vicu60,
Frumoase observatii...mai ales 32 Ori (A Ori), la care magnitudinile componentelor A si B sunt: 4.44 si 5.75, sep. 1.34" iar PA 44.2*. La 52 Ori, mag. A (5.99), B(6.03), sep. 1.01" si PA 220.
Poti folosi baza de date Stelle Doppie:

https://www.stelledoppie.it/index2.php?sec...limite=400

Eu visez sa imi iau niste oculare cam asa:

https://www.ebay.com/itm/Kokusai-Kohki-1-2...:rk:4:pf:0

despre care am auzit numai lucruri foarte bune. Sunt cam scumpisoare, dar daca vrei observatii de calitate, trebuie sa ai oculare de calitate. Merg si Plossl, dar ortoscopicele la duble, sunt cele mai bune si cum spunea si domnul Pteancu, de la 10mm in jos e bine sa ai din mm in mm.

Am gasit in schimb pe ebay in ultimul timp orthoscopice de 7mm, 5mm si 4mm Vixen (si Celestron Vixen) made in Japan mai vechi care nu se mai produc...dar excelente la observatiile la duble si de care sunt foarte multumit.

Spor la observatii si tine-ne la curent cu ce si cum observi.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 04 Mar 2019 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vicu.Am vizitat cu Mak-ul de 180 dublele dificile din 32,33 si 52 Orion care s-au lasat deslusite in conditii de transparenta si tulburenta decente. Iti mai sugerez superba multipla sigma Orionis, 42 Orionis separare 1,1'' cu o declinatie cu 33' mai mica decat Trapezium la aceiasi A.D,. dificila Burnham 1052 cu separarea de 0,6'' despre care Sisy zicea ca ''a 300 mm should be able to just separe this pair'' . Sa mai zic de Otto Struve 125 cu separarea de 1,4''si chiar Alnitak langa care vei putea admira Flame nebula.
Pentru mine Sirius B a ramas o nuca tare. Tine-e la current cu observatiile tale

_________________
mihai
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2019 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului: stele double listaFARO-300
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

FlorinC . Multumesc pentru sfaturi. Grea decizie cu ocularele.Pana LA urma am vazut
ceva tenant: un ocular Castel de LA Lacerta ortoscopic 4,8mm.Pret LA jumate fata de ce
mi_ai aratat.Stelele double reprezinta un capitol nou pt .mine si le-am DAT atentie datorita voua aici pe forum.

Teogon vreu sa-ti spun ca sunt convins ca o sa vezi Sirius B .E o chestiune de timp si de bafta.Referitor la sigma Ori stiam de ea .Ce nu imi e clar ,daca steaua principala e o dubla LA randul ei? Mie asa imi pare.Multumesc pentru sugestii.

Am sa revin cu observatii dupa de vremea o sa-mi permita.Pana atunci doresc LA toti bafta LA stele
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2019 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Pe la jumatatea lui februarie am reusit sa ies la observatii in doua zile consecutive (cam de multisor nu mi s-a intamplat minunea asta...).

16.02.2019
Telescop C8 + NEQ6 Goto
Cer bun (7/10), cu exceptia Lunii care este aproape plina...dar la vanatoare de duble...merge cat de cat si asa. Pentru ca Lady "L" se afisa spre Sud, i-am intors frumusel spatele si am inceput sa scormonesc prin UMa.

57 UMa - m. 5.35, 10.67, 12.12, 7.73, 12.29, sep. 5.5", 221.5", 343.7", 329.2". Sistem multiplu la care imi propun sa revin pentru ca este foarte interesant. Am observat atat A si B (separare reusita la 203x cu 10mm Vixen Plossl) dar si D-ul undeva spre N N-E. Chiar daca diferenta este destul de maricica intre A si B, am putut sa vad foarte bine "fratiorul mic" de magnitudine 10.67. Am incercat apoi cateva oculare pe care le-am achizitionat in ultima vreme (toate second hand...).
Orthoscopic 7mm Vixen made in Japan...foarte clar. Contrast foarte bun (290x).
Orthoscopic 5mm Celestron-Vixen...cel mai bine de pana acum...excelent (406x).
Orthoscopic 4mm Celestron ...bine (508x).
Pot spune ca sunt multumit de ...micile mele achizitii. Sper sa ne distram impreuna la stele multi ani de acum incolo...

AW UMa - m. 6.95, 9.49, sep. 67.2". Sistem binar si in acelasi timp variabila. Am observat-o la 81x si apoi si la 162x (25mm TV Plossl + TV 2xBarlow). Frumos. Excelent la 203x.

Apoi un chix... Gamma UMa (64 UMa). Stelle Doppie spune ca separatia intre cele doua este de 999.9"...Oricat m-am plimbat imprejur in directia PA-ului indicat, nu am vazut nimic care sa fie cat de cat apropiat de m. 8...

H IV 106 (UMa) - m. 7.97, 10.88, 12.23, sep. 20.3", 79.8". Cu vedere periferica la 203x. Super senzatie...Uite-o ...nu-i...

H V 15 (UMa) - m. 6.51, 10.10, 8.56, sep. 57", 999.9". La 81x cu privire periferica. Am adaugat si TV 2x barlow si s-a facut de 162x...acum cu vedere directa. Cu Or. 7mm (290x) se putea observa cu privire directa dar "dintr-un colt intr-altul" al FOV...Frumos.

9 UMa - un alt chix...Imi promit ca am sa revin.

Am sarit apoi la un mai vechi "amic"...Rigel (Beta Ori). Am observat B-ul de magnitudine 6.8..."The Pup"...
Impresionant acest Rigel...

Captura este de pe net...



Rigel-2006-02-23-f20-auto-15s-187of2537-sm.png
 Descriere:
 Marime fisier:  53.33 kb
 Vizualizat:  de 5567 ori

Rigel-2006-02-23-f20-auto-15s-187of2537-sm.png



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2019 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Profit de un pic de timp liber sa vin la zi cu rapoartele de observatii.

17.02.2019
Cu toate ca Luna este aproape de faza maxima, cerul este frumos si fara nori, nu bate vantul. Estimez la 7.5/10 conditiile pentru observatii.
Instrument folosit: C8 + NEQ6.

I-am intors spatele doamnei Luna (nu-i frumos dar...) si mi-am fixat ca tinte duble din Ursae Majoris si Cassiopeia.

51 UMa - m. 6.04, 11.60, 7.56, sep. 7.7", 150.6". Am putut observa A-ul si C-ul la 81x, nu si B-ul, indiferent de marire... Am sa mai revin sa incerc sa il observ si pe B, cand conditiile vor fi mai prielnice (fara Luna).

183 B - Nu UMa (54 UMa) - m. 3.64, 10.10, 14.15, 8.88, sep. 7.8", 156.1", 286.8". Am reusit sa observ la 81x steaua principala A si componenta D. La magnificatia de 203x (10mm Vixen Plossl) am putut vedea destul de greu si componenta B (o umbra gri foarte aproape de A). Intai cu privire periferica (ca sa stiu unde este) si apoi dupa ceva timp am vazut-o si cu privire directa. Frumoasa asta se lasa greu...dar daca ai rabdare...si insisti...

184 B - Sigma 2 UMa (13 UMa) - m. 4.87, 8.85, 10.32, sep. 4.4", 197.8" (Tripla fizica). Am putut observa steaua principala A si C-ul (cu privire periferica) la 81x. Am adaugat la ocularul 25mm TV Plossl si TV 2x Barlow si am obtinut 162x. Asa am putut observa si B-ul. Mai bine am vazut toata (familia 13 UMa) la 203x (cu ocularul de 10mm Vixen Plossl). Foarte frumos.

21 Cas - YZ Cas - m. 5.66, 10.57, sep. 36" (Sistem binar). La 203x am reusit sa vad B-ul dar numai cu privire indirecta. Fata Morgana...cand te uiti cu privire directa in zona respectiva...nu e nimic...cand te uiti indirect, e acolo... La magnificatie de 290x (cu ocularul Orthoscopic 7mm Vixen) se vede excelent, cu privire directa. La 407x (ocularul Or. 5mm Celestron-Vixen)...ca o mica pata gri.

4 Cas - m. 5.16, 9.88, 11.97, 17.09, 13.51, 13.26, sep. 96.1", 215.7", 122", 191.5", 151.8". La 81x am observat steaua principala A si companionul B...La 203x se vede si mai bine. Inafara de A si B...nu am putut sa observ o alta stea din cele 6 care mai sunt langa steaua principala.

6 Cas - m. 5.66, 7.95, 10.19, 14.40, 15.10, 11.30, sep. 1.5", 62.3", 36.6", 43", 119.7". Am reusit sa vad A-ul, C-ul si cred ca si F-ul (dar nu sunt sigur...) la 81x. Am incercat apoi la 290x si parca am zarit si B-ul...Am sa revin pentru acest B...ca sa fiu sigur.

Nu m-am putut abtine, ca eram in zona si am admirat si NGC 869 (h Per) si NGC 884 - Double Cluster in Per...Superb.


Scor Lista FARO-300+ ==> 96/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Apr 2019 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Bine faci ca nu te abtii,observarea DSO se potriveste foarte bine cu cea a stelelor duble.
Si eu folosesc vederea periferica la observarea companionilor foarte slab luminosi , procedezi corect.
Iata ca ai ajuns la o treime din lista.

Sa ai cer senin si timp de observatii iti doresc, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Apr 2019 10:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc domnu' Pteancu pentru indemnuri.
Din pacate lipsa de timp si cand este timp, este cerul plin de nori...ma impiedica sa stau la ocular atat cat as vrea.
Stresul astronomic...cica e o noua afectiune cauzata de imposibilitatea de a observa cerul cu instrumente adecvate...Se manifesta mai ales la venirea noptii ...cand cerul este noros...prin rostirea de "incantatii" de provenienta suburbana la adresa norilor si a vantului, care i-a adus exact acolo unde nu trebuie...
Si mai este si un coleg de forum (nu dau nume...persoana importanta...becher...) cu mare experienta in observatii astro...care ne incita pe noi astia mai nou veniti in domeniu, cu duble d'alea...unitare si chiar subunitare... Greu sa tii pasul...

10.03.2019
Nori pasageri, ceva vant... (apropo de ce spuneam mai sus...).
Instrument folosit: C8 + NEQ6

7 Leo - m. 6.31, 9.39, sep. 41". Se vede superb primara de un alb albastru...asemenea si B-ul...mai mititel. Totul la 81x. Sistem binar.

83 Leo - m. 6.55, 7.50, 11.13, sep. 28.3", 203.3". La 81x (cu ocularul de 25mm TV Plossl) am observat A-ul si B-ul. C-ul nu l-am putut vedea...orice am incercat. Mult mai clar la 290x (cu ocularul Orthoscopic de 7mm Vixen) A-ul alb-galbui, B-ul alb...spre albastru parca...(Tripla fizica).

Omega Leo (2 Leo) - O nuca prea tare...separatie de 0.87"...am sa incerc cu Dob'ul de 8" si poate si cu luneta de 152/1200...poate.. poate...

Iota Leo - un alt chix...m. 4.06, 6.71, 11.06, sep. 2.1", 331.3". Probabil ca seeingul a scazut brusc, pentru ca norii au devenit din ce in ce mai enervanti...perioadele de stop...tehnic mai dese si pana la urma am renuntat.
Oricum 7 Leo...frumoasa serii....

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Apr 2019 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin a scris :

''Si mai este si un coleg de forum (nu dau nume...persoana importanta...becher...) cu mare experienta in observatii astro...care ne incita pe noi astia mai nou veniti in domeniu, cu duble d'alea...unitare si chiar subunitare... ''

Pai , hai sa-l ''capacim'' pe colegu' ala instigator facand observatii mai multe si mai faine decat el.
S-ar putea chiar sa se bucure in loc sa stea bosumflat ! Razz

Recent am facut observatii de duble cu companioni foarte slab luminosi asemanatori lui C de la 83 Leo.
Asa ca imi dau seama bine despre ce vorbesti.
La asemenea companioni ,magnitudinea limita a telescopului este cu totul alta decat la stelele izolate.
Parca ar taia cineva jumatate din apertura , e destul de ciudat.
Incearca cu ''vederea lui TRex'' ,eu asa procedez.
Banuiesc insa ca si prezenta norilor a avut un cuvant de spus.
Eu zic sa incerci din nou saptamana viitoare ,cu siguranta ca vei vedea atat companionul lui Omega Leonis cat si al lui Iota Leonis.
Iota Leonis a fost cred ca prima mea stea dubla cu adevarat dificila , am vanat-o toata seara ,pana ce l-am vazut pe micul ''nemernic'' topaind in fata stelei principale.
Ca sa zic asa ... ''m-a invatat ''meserie'': la asemenea duble iti trebuie rabdare si nervi de otel ca ai lunetistilor.

Cer senin

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 14 Apr 2019 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sesisez cumva o undă de ironie în postările domniilor voastre? Laughing

Și cum să nu stai bosumflat când iesi in curtea comună să faci niște observații anemice, îngrădit din trei părți ce clădiri mari, iar de peste drum alte clădiri de birouri cu 10 etaje luminează locul așa de bine că pentru schițe n-am nevoie de lumină roșie că este d-aia cu neon destulă de poți citi ziarul...
Ieșii mai deunăzi cu o lunețica de 70 F11,8 la care vreau să-i optimizez obiectivul cu niste ulei optic turnat între crown și flint și un C8 vintage.

Refractorul dă imagini la duble mai bune ca C8-ul, splitând țintele relativ ușoare(Castor A-B, sau 20 Gem, 38 Gem AB relaxat, nu însă și Wassat .
Am trecut la C8 care a splitat delta Gem destul de greu. Am constatat că magnitudinea de 8,2 a companionului punea deja probleme . În seara respectiva 9 aprilie cred, deși era senin, transparența nu era din cele mai stralucite făcând ca limita pentru un instrument de 8” să fie pe la magnitudinea 9. În aceste condiții nici Propus nu și-a dezvăluit tainele.

Cu refractorul am mai încercat Weisse 14, STF 1088 AB și AC (10,9 ” m1-7,4, m2= 9,4, respectiv 113”, m1= 7,4, m3=8,7), că de CD nici nu putea fi vorba(companion de m=11,7)- toate cu rezultat negativ.

Așa ca mai citesc rapoartele voastre și-mi mai lustruiesc fierătăniile sperând într-o pană de curent lungă, măcar în prima parte a serii. Așa că stresul cade și pe mine întrebându-mă mereu ce sa schimb, instrumentele, sau locul de observație sau pe mine Laughing

_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2019 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Ironie...In nici un caz din partea mea. Nici macar invidie. Domnu' Pteancu este un exemplu demn de urmat ca de altfel si dumneavoastra Theogon. Problema mea este timpul disponibil pentru observatii...In ultimul timp observ ca se intampla tot mai des ca atunci cand vin obosit de la un drum lung (circul intr-adevar mult...)sa fie conditii excelente de observatii iar serile urmatoare (cand as putea face observatii) sa se buluceasca norii pe cer...Nu o data...de X ori. Sau mi s-a mai intamplat des...sa setez totul si cand in sfarsit sting luminile...sa observ ca cerul e napadit de nori...Sa nu te apuce amocul ??? La inceput injuram...acum, ma apuca rasul...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Apr 2019 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici din partea mea nu e loc de ironii catre colegii pe care-i respect, a fost o glumita fara sa ma gandesc la vreun nume.

E Luna... e cer senin ,timp de duble.
Si de otara de Sidewalk Astronomy.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 16 Apr 2019 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ne mai descrețim și noi frunțile și asta este bine pentru toată lumea.

Ieri m-am enervat cu nervii -vorba unui distins maestru al combinațiilor și nu vorbesc aici de Ostap Bender- și am scos la rasboiu artileria grea (cel mult pentru mine și pentru montura HEQ5):C11-le care a șomat multa vreme.
Aceiași curte, aceiași transparența mizerabila (Wasat trebuia ghicit și nimerit apoi în căutător), dar un instrument mare te mai scoate la liman
Mi-am facut temele, am scos lista cu dublele din Gemenii și am sperat că pot face star hopping pâna la țintele propuse. Greu și cu star hoppingu ăsta când din constelație erau vizibile stelele alfa, beta și gamma...
Vreau să vorbesc despre alceva: cât de minunată poate fi această căutare. Orbecăind pe lânga Wasat (delta Gem) și la est de aceasta și o declinație puțin mai mică (32 minute), am dat peste un superb asterism în forma de trapez care formează multipla 63 Gem (aflată pe lista de căutări). Am făcu o schița și am estimat PA-urile, separația și am estimat culorile componentelor.. M-am încadrat bine în toleranțele stabilite pe vremuri de Herschel

_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 14 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact