Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Venustransit-04-06-08.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2018 18:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Tudor,
Cand "arde"...trebuie sa incerci sa stingi... si sa te saturi cumva...daca poti.
Stii si tu ceva despre asta... Sunt sigur.
Imi aduc aminte de un pasaj superb din "Zorba grecul de Nikos Kazantzakis" (una din cartile care le am continuu pe noptiera...):

"— Eu, a zis Zorba, când am pofta de ceva, știi ce fac? Ma îndop pana mi se face greata, ca sa mi se facă lehamite și sa nu-mi mai fie gândul acolo. Sau sa ma gândesc la lucrul acela cu dezgust. Când eram puști, ma înnebuneam după cireșe. Nu prea aveam bani, nu puteam sa cumpăr multe o data, așa ca, după ce le mâncăm, aveam pofta sa mănânc altele. Zi și noapte, numai la cireșe mi-era gândul, îmi curgeau balele după ele, un adevărat chin! Dar într-o buna zi m-am înfuriat, sau mi-a fost rușine, nu stiu bine. Am simțit ca cireșele fac ce vor din mine și ca sunt un caraghios. Atunci, ce am făcut? M-am sculat noaptea tiptil, am scotocit în buzunarele lui taică-meu, am găsit o megidie de argint, am umflat-o, și dimineață cu noaptea'n cap m-am dus la unul cu fructe. Am cumpărat un cos întreg de cireșe, m-am instalat într-un șanț și m-am pus pe mâncat. Am vârât și am tot vârât în mine la cireșe pana m-am umflat. Nu mult după aia, mi-a fost rau la stomac și am vărsat. Am vărsat, am vărsat pana m-au luat toți dracii, jupâne, dar din ziua aceea s-a isprăvit cu cireșele. Nu le mai puteam suferi. Eram eliberat."

Hahaha...am cateva lucruri de care vreau sa ma eliberez si eu...nu cred insa ca am sa pot sa ma eliberez de stele in viata asta...
E prea scurta si am pierdut prea mult timp... Poate doar cand n-oi mai putea... fizic...

8.05.2018
Instrument folosit: Luneta 102/660 + NexStar SLT.
Seeing 7/10, poluare luminoasa intensa...
Seara am deschis-o cu o ratare...5 Aur...
Apoi,

Nu Geminorum (18 Gem) - m. 4.10, 8.01, 12.90, 15.10, 13.9, 12.6, 13.17; sep. 112.8", 53.3", 24.5", 55.1", 56.1", 93.1". Se vede separatia deja la 26x (25mm TV Plossl), B-ul ca un varf de ac, dar si mai frumos la 66x (10mm Super Plossl)...mai clar. Cel mai frumos insa se vede la 82x (8mm Vixen Plossl). Foarte frumoasa dubla.

STF 1090 (Gem) - m. 7.27, 8.17, 9.48; sep. 60.7", 50", 20.9" (B-C). Am observat-o deja separata la 20x (32mm GSO Plossl). Frumoasa dubla. Si mai clara la 26x si apoi Super frumos se vede la 82x.

STTA 80 (Gem) - m. 7.25, 7.37, 8.37, 10.31; sep. 124.9", 81.6", 85.9", 108.9" (B-C).
SUPERBA TRIPLA !!! Observata deja la 26x si din ce in ce mai clara la 66x si apoi...uaaau...la 82x. Ca varfurile unui triunghi dreptunghic...

STTA 86 (Gem) - m. 7.17, 8.24; sep. 56.2". Deja vizibil separate la 26x. La 82x ...Superb... Doi ochi care te privesc din bezna...Buuuuuu...

STTA 89 (Gem) - m. 6.83, 7.69; sep. 76.8". Frumoasa dubla, vizibila deja cu 25mm TV Plossl (26x). Super frumoasa cu 8mm Vixen Plossl (82x). Inegale ca magnitudine...dar diferenta nu este prea mare.

Zeta Geminorum - Mekbuda (43 Gem) - m. 4.05, 11.46, 7.66, 12.46; sep. 87.4", 101.3", 67.8". Separare reusita inca de la 26x (A-C). Aici frumusetea consta in diferenta de magnitudini...Parca ar fi ...bunicuta cu nepotelul...

28 A - 19 Lyn - m. 5.76, 6.71, 7.57 (D), 12.76 (C*); sep. 15", 215.3" (A-D), 74.1" (B-C).
Separare reusita la 26x. Foarte frumoasa. A si B apropiate ca magnitudini...Spectaculoasa la 82x. Apare o alta stea de magnitudine mai mica la o distanta de aproximativ 7x distanta intre A si B...Frumos tablou.

29 A - 20 Lyn - m. 7.51, 7.67; sep. 14.2". La 26x...doua varfuri de ace. Superb ! Inca si mai frumos 66x cu ocularul de 10mm SPlossl. Excelent la 82x...foarte clar...

41 Lyn - m. 5.50, 7.80, 10.93; sep. 69.9", 83.7". Separare vizibila deja la 26x - frumos. La 82x foarte foarte frumos. Ca farurile unei masini care vine spre tine si la care in dreptul soferului nu-i functioneaza decat lanterna (din cauza diferentei de magnitudini...). Frumoasa dubla.

1 Cam - m. 5.7, 6.8, 11.36; sep. 10.3", 150.7". Da. Separarea s-a putut vedea deja la 26x...foarte apropiate, dar se vedea separarea. Super frumoase si la 82x.

11 Cam - m. 5.20, 6.21, 10.19, 13.20; sep. 180.2", 177.8", 10.9". Distanta destul de mare intre A si B. Vizibila la 26x cu 25mm TV Plossl. Frumos.

Beta Camelopardalis (10 Cam) - m. 4.12, 7.44, 12.40; sep. 83.9". Am observat A si B-ul la inceput cu 25mm TV Plossl si apoi si cu 8mm Vixen Plossl. Inca o dubla (tripla dar am putut observa doar A si B) superba. Diferenta de magnitudini, creeaza un spectacol superb. Un Gigant si o pitica plapanda...Goliath si David...Bestia si frumoasa.

Excelenta seara ...noapte am avut pe 8 Mai. Simteam ca as mai vrea sa mai stau ...ca nu ma saturam sa le descopar rand pe rand toate dublele din lista mea, dar peste cateva ore trebuia sa merg la serviciu, asa ca mi-am strans cu parere de rau jucariile si am plecat la somn...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2018 14:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!


E o placere sa urmaresc aceasta rubrica.Asa mai vad si eu stele duble interesante.

Mai vreau niste nuci ca ciresele sunt prea scumpe in perioada asta.

Cu stima
Vicu
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 23 Mai 2018 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Friederich Georg Wilhem Struve denumea epsilon Bootis Pulcherrima ''-cea mai frumosa''. Putem s-o denumim apropiindu-ne de metafora 90-60-90 cum a zis FlorinC, lasand imaginatia sa zboare peste frumusetea frusta a celor mai multe nestemate ale noptii...
_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2018 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO 300+
Raspunde cu citat (quote)

Amin.
Frumos spus...

Vicu60,
Ma bucur ca te pasioneaza stelele duble. Scrie te rog, ori de cate ori ai ocazia, ca sa putem avea o baza de discutii. Atasez lista FARO-300+ ca sa iti poti alege de acolo..."tintele" (sunt "nuci" destule acolo pe cer...).
Spor la observatii.



FARO-300-3.pdf
 Descriere:

Descarcare
 Nume fisier:  FARO-300-3.pdf
 Marime fisier:  900.33 kb
 Descarcat:  de 130 ori


_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2018 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

25.05.2018
Din nou o seara...noapte...cu realizari (dar sa nu anticipez...).
Instrument: C8 + NEQ5 + Goto. Nori spre NV, Luna aproape de faza maxima. Seeing...6.5/10.
Am hotarat sa incerc tot ce se poate in Herculis (Her), pentru ca se afla intr-o zona descoperita la locatia de unde fac observatiile, si cu putin peste 45* (in jurul orei 21...) deasupra orizontului, ceea ce este optim pentru observatii.

Am inceput cu,

100 Her - m. 5.81, 5.84, 11.80; sep. 14.4", 79.9". Doua stele aproape egale ca magnitudine (A si B). Le-am observat de la bun inceput cu 25mm Tv Plossl (81x). Foarte frumoasa. Am schimbat apoi ocularul cu 10mm Vixen Plossl (203x)...Frumos si clar...Dar parca tot cu 25mm TV se vede mai spectaculos.

37 Her - m. 5.76, 6.92, 11.40; sep. 69.6", 25.7" (B-C). Frumoasa tripla. Distanta relativ mare mi-a permis sa o observa de la bun inceput la 81x si apoi am schimbat la 203x. Atat cu ocularul de 25mm cat si cu cel de 10mm am putut observa cu vedere periferica C-ul cu magnitudinea de 11.40 (la 203x mai clar). Nu am vazut-o cu vedere directa. Clipea ca un far (din tara piticilor...).

41 Her - m. 6.66, 10.40, 10.77; sep. 162.9", 129.4". Diferente mari de magnitudine intre A si B si C... Superba tripla...Am observat intai la 81x si apoi la 203x. Cu ocularul de 10mm Vixen Plossl...se putea vedea extrem de clar. Un triunghi isoscel aproape perfect. Pozitionat cu varful in jos (A-ul). B-ul si C-ul ca doua bobite de nisip extrem de fin...luminoase. Foarte frumos.

54 Her - m. 5.40, 9.60, 12.50; sep. 2.5", 88.7". Din cauza seeingului slab, n-am putut sa separ A de B... Culmea este ca am vazut C-ul (magnitudine 12.50...) Uaaau...12.50...Super ! Am sa revin sa vad si B-ul.

56 Her - m. 6.10, 10.80; sep. 18.1". Am putut observa cu privire directa chiar si la 81x. Diferenta mare de magnitudini, iti da o senzatie aparte... Bine am vazut si la 203x cu ocularul 10mm Vixen Plossl. Foarte frumos. Dar performerul serii a fost ocularul de 4mm SW Planetary. B-ul era mult mai "prezent" ...mai in plan...cu toate ca la 508x...nu era asa de clar.

63 Her - V620 Her - m. 6.22, 6.98; sep. 195.5". Separatie mare, magnitudine...medie...Spectacol garantat ! Mai apare "in tablou" (langa A) o stea pe care am aproximat-o cam de magnitudine 9...distanta fata de A...20...25"...Am sa verific ce stea este.

Nu se poate sa fi in apropiere de Herculis si sa nu vrei sa vezi...M13...SUPERB !!!...cu detalii cu ocularul de 25mm TV Plossl (81x).
Apoi am incercat M56...Faint...si doar cu privire indirecta.
M57 - Conturat la 81x dar si mai bine la 162x (25mm TV Plossl + TV 2x barlow). Frumos dar fara detalii...
M92 - SUPERB...si clar la 81x. Foarte foarte frumos.

Am revenit la...dublele mele...

90 Her - f Her - m. 5.28, 8.76; sep. 1.6". Am incercat toate combinatiile...singurul care m-a ajutat si am reusit separarea a fost ocularul 7.4mm TV Plossl (275x). Distanta intre cele doua...un fir de par, dar clar separate...fara dubii. Ufff...aproape 20 de minute de tatonari...

99 Her - b Her - m. 5.13, 8.96, 10.70, 11.10, 10.80, 10.70, 11.36; sep. 1.4", 96.7", 140.1", 169.1", 162.4", 177.5". Da, o alta "nuca dificil de spart". Am reusit separarea, tot cu 7.4mm TV Plossl. Super Frumos ! Cerul s-a degajat si nu se mai vad norii...poate si asta este un motiv...s-a imbunatatit seeingul...
Thank you again Mr. Nagler...oriunde oi fi...

Am observat apoi Jupiter si n-am regretat...Parca niciodata n-am vazut asa de bine planeta asta (Thank you C8...). 4 sateliti (unul spre V si ceilalti 3 de partea cealalta spre E). Detalii...Superb.

Luna s-a vazut de asemeni ca niciodata...Foarte foarte...frumos. Detalii deosebite. IMPRESIONANT.

Parerea mea este ca atunci cand vrei sa urmaresti sistematic la duble, o montura cu Goto, este de foarte mare ajutor (chiar indispensabila...). O data gasita dubla si reglata sa fie pe mijlocul ocularului, te poti ocupa de schimbat oculare...de reglat focuserul...de aproximat separatii...de observat culorile componentelor, de scris in raport (altfel le incurci dupa 5 minute...) de facut comentarii, de facut schita (eu am la tot ce am observat in ultimul an...E foarte bine, ca iti aduci aminte perfect de perechea respectiva...).
Altfel, e stresant...mai ales cand incerci sa separi duble foarte stranse...Cu un ocular de 4mm (508x) pe C8...stelele "fug" imediat din FOV...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mai 2018 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Iata ,esti un exemplu viu a ceea ce aduce perseverenta si antrenamentul consecvent.
Unde in trecut te chinuiai cu duble cu separatii de patru-cinci secunde , iata acum cum reusesti sa rezolvi sisteme dificile cum sunt 90Her si 99Her.
Cele 20 de minute de munca - cerute de cate un asemenea sistem de stele multiple - sunt un tribut pe care-l vom plati mereu.
Dar merita pe deplin ,felicitari !
(Mai putin pentru ''faint'' pe care nu-l gasesc in dictionar... Sad )

Spor in continuare la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iun 2018 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de cuvintele frumoase domnu' Pteancu.
De... omu' cat traieste invata.
Nimeni nu a inceput astronomia separand-o pe Arcturus...
In ceea ce priveste pe "faint" al meu...
No...mai scapa omu' cate o "margareta..." asta este...se intampla.
Dar daca pana la urma s-a inteles ce a vrut sa spuna...Inseamna ca a iesit cu "Happy End"... Scuze cu anticipatie.

26.05.2018
Instrument: C8 + NEQ5 + Goto.
Nori josi spre E-NE. Seeing: 6/10.

Am continuat in Herculis, cu:

H 5 93 (Her) - m. 8.16, 8.26; sep. 55.1". Separatie destul de mare, o dubla la care A-ul si B-ul sunt de magnitudini apropiate. Foarte frumos se observa la 81x (25mm TV Plossl). Foarte frumos ...foarte clar la 203x (10mm Vixen Plossl).

Marfik - Kappa Herculis (7 Her) - m. 5.10, 6.21, 13.40; sep. 27.3", 63.2". O mai veche "cunostinta " de-a mea...Foarte frumos atat la 81x cat si la 203x. N-am reusit sa vad si C-ul. Normal, de altfel, pentru ca 13.30 este limita teoretica de magnitudine pentru C8...Seeingul era foarte slab...Misiune imposibila...

Nu Her - O alta "imposibilitate " pe care am incercat-o doar ca sa nu spun ca nu am incercat... separatie 0.5"...Fierbea toata...De asemeni la limita posibilitatilor lui C8...Probabil ca s-ar putea dar cu un cer de exceptie...Ceea ce nu era cazul pe 25.05.2018 , acolo de unde observam eu.

Rho Herculis - 75 Her - m. 4.50, 5.40, 13.53; sep. 4.1", 117.7". EXCELENTA DUBLA. La 81x ...doua luminite apropiate..apropiate...Foarte frumos si la 203x, dar cel mai frumos se vedea la 275x. Parca un pic mai clar decat la 203x...Foarte frumoasa dubla.

STF 2242 (Her) - m. 8.14, 8.28; sep. 3.3". Separare reusita deja la 81x cu ocularul de 25mm TV Plossl. Doua varfuri de ace luminoase...Foarte frumos. Foarte apropiate ca magnitudine...La 203x...Superb.

254 C - STF 2245 (Her) - m. 7.43, 7.55; sep. 2.7". Cea mai frumoasa dubla din seara asta...Am putut observa separarea si la 81x...dar extrem de apropiata...Superba...Cu 10mm Vixen Plossl si 7.4mm TV Plossl ...Excelent. Cu 7.4mm parca cel mai bine. Cum ar ca Soarele sa aiba un "frate"...asa apropiat ?...Cum s-ar vedea de pe Pamant?...Ar mai putea exista Pamantul? Dar Noi? Inca o data...SUPERB...

Zeta Herculis - 40 Her - m. 2.95, 5.4; sep. 1.25". Am stat si am facut combinari...permutari...Pana la urma am reusit sa le vad separate cu ocularul de 4mm Planetary SW TBM...(508x). Greu...foarte greu, dar a meritat. Un fir de par...care ba aparea ba disparea...A ramas la un moment dat stabilizat vreo 10...15 secunde...Yesss.

Am observat apoi Luna, cu toate ocularele din dotare...Cel mai bine se vedea cu 7.4mm TV Plossl. Superba panorama.

Am strans apoi jucariile ca majoritatea opticii se acoperise cu condens...

Scor FARO-300+ ==>86/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iun 2018 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zeta Her am rezolvat-o o singura data in viata mea si asta de curand,in urma cu vreo doua saptamani, observand cu dobsonianul de 200mm.
E tare de tot nuca asta...felicitari norocosilor care o sparg si se dedulcesc cu ''miezul'' ei.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iun 2018 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Domnu Pteancu,
Intr-adevar e grea... Cat pe-aci sa ma las pagubas...Fierbea...se intorcea...ba aparea...ba disparea. Cu Ocularul de 10mm Vixen Plossl + TV 2xBarlow...Nimic. Am tot incercat sa reglez focusul...Am pus apoi ocularul de 7.4mm TV Plossl + TV 2xBarlow...tot asa...Nu vroia si pace. Am pus apoi ultimul ocular ...4mm Planetary SW TBM...si am reglat focuserul... Am observat apoi o umflatura in cercul Airy...si m-am uitat atent acolo...Da, a aparut o data...de doua ori cate o fractiune de secunda....Am insistat apoi si am avut noroc sa se stabilizeze aproape 5...6 secunde de doua trei ori. Apropiate....apropiate dar cu o distanta mica mica...ca un fir de par intre ele....
Am sa o mai incerc si la un seeing mai bun.
Daca nu ma insel, cea mai "stransa" dubla separata de mine pana acum.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Iun 2018 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Inca odata , felicitari !
Zeta Her e o dubla ''celebra'' datorita dificultatii de a o rezolva.
Respectand proportiile , rezolvarea lui Zeta Her e cam ca si escaladarea piscului K7 pentru un alpinist... Very Happy
Am mai incercat de cateva ori sa rezolv aceasta dubla ,la observatiile din zilele precedente, dar fara rezultat.

Spor la observatii, cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2018 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Sambata seara cerul a fost senin in capitala .M-am luptat din rasputeri cu zeta Hercule
dar Fara izbanda.Am folosit grosismente de de214x so 300x.Cauza nereusitei este seeigul.De data asta Hercule a aruncat o nuca tare recunosc.M-am delectat cu alte duble de prin Hercule :delta este odubla optics,beta,Alfa.
Florin C am listat FARO300 multumesc pe aceasta Cale.Recunosc nu sunt ordonat si mi-e greu sa redactez cele observate aseara .

Cer senin !
Pe curand.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2018 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Vicu60,
Ma bucur ca iti este de folos Lista FARO-300+. Daca imi trimiti un PM, iti pot trimite fisierul Excel cu 1162 de duble (la care lucrez de un an jumate si pe care inca il actualizez...) pe care l-am facut eu si pe care il pun la dispozitia oricarui coleg de forum care doreste sa il foloseasca.
Zeta Herculis este intr-adevar o dubla dificila.
Iti urez spor la observatii si nu iti face probleme cu forma prezentarilor...Suntem la stadiul la care este valabil indemnul lui Ion Heliade Radulescu " Scrieti baieti, numai sa scrieti". Noi il putem schimba un pic in "Observati baieti, numai sa observati...".

3.06.2018
Instrument C8 + NEQ5 + Goto
Cer cu nori pasageri dar care spre orele 23 s-a degajat complet. Seeing 7/10.

Am inceput seara cu noua obsesie...
Zeta Herculis pe care am reusit din nou sa o vad tot cu 4mm SW Plossl. Ca si data trecuta (26.05.2018) cand am separat-o pentru prima data, m-a muncit serios. Nimic altceva n-a mers...Am apreciat ca "m-a frecat" dubla asta iarasi aproximativ 30 de minute. De ce n-am renuntat ? Pentru ca o mai vazusem si seeingul atunci fusese si mai slab ca acum si apoi parca il tot auzeam (imaginatia...) pe domnu' Pteancu zicand..."Ageamiule...crezi ca iti merge chiar asa usor??? asta e Zeta Herculis..." Hahaha...zau ca asta aveam in minte si nu m-am lasat. Ii multumesc pe aceasta cale domnului Pteancu ca m-a ajutat inca o data la observatii...
De asta e bun un forum. Cei cu experienta ...te pot ajuta sa "cresti" in domenuil care te intereseaza. Cu sfaturi...cu dojeneli...cu indemnuri...cu obsesii care ti le induc...
Deci Yesss...a doua oara Zeta Herculis.
O alta observatie pe care vreau sa o fac... Am incercat sa separ aceasta dubla dificila, folosind oculare relativ scumpe (pentru buzunarul meu...)...25mm Tele Vue Plossl(~ 100€), 7.4mm Tele Vue Plossl (~100€), 10mm Vixen Plossl (70 €)...Tele Vue 2x barlow (100€ + transport + taxe vamale...~ 160 €) ...si...nimic. Am reusit in schimb sa o splitez cu 4mm SW Plossl pe care am dat 25 € cu transport inclus (acum vad ca e pe ebay 33 USD + transport...). S-a nimerit sa fie cu chinezaria asta...

68 Her - m. 4.70, 10.30; sep. 4.5". Am reusit sa vad B-ul cu 7.4mm TV Plossl (275x). Slab, foarte slab cu privire indirecta. Parca se "aprindea" cand priveam pe langa...era acolo... Cu privire directa...nimic nu se vedea...

140 B - STF 2351 - m. 7.6, 7.64; sep. 5". Superba dubla. Am vazut-o deja la 81x cu ocularul de 25mm TV Plossl. Doi ochisori mici de soricel...sau poate mai de graba de furnica...Foarte apropiate dar, clar separate. Cu 10mm Vixen Plossl (203x) si mai spectaculos. Doua stele apropiate ca magnitudine.

141 B - STF 2481 - m. 8.39, 8.31, 9.40, 12.07, 13; sep. 4.7" (A-BC), 230" (A-D), 0.2" (B-C), 5.6" (D-E). De fapt un sistem multiplu de stele din care nu am observat decat A-BC (BC impreuna ne separate...). Am observat de la inceput la 81x ...foarte frumoasa si apoi la 203x. Super...Totusi parca mai interesant la 81x.

STT 525 - m. 6.14, 9.12, 7.60, 11.30; sep. 1.8", 45.3", 215.3". Am putut observa de la inceput A-ul si C-ul la 81x, dar nu si B-ul. Greutatea in a splita A-ul de B este separatia in primul rand, dar si fapul ca C-ul este relativ aproape si "iti ia ochii" cu stralucirea lui si e dificil de vazut pitica de m. 9 de langa A. Nu il trec ca separat in lista mea FARO-300+, unde era important sa separ mai ales A de B... Voi mai reveni la acest sistem multiplu, foarte interesant.

Am trecut apoi spre NE la constelatia Linx (Lyn).

17 Lyn - m. 6.76, 7.95, 11.60; sep. 184.8", 6.4" (B-C). Foarte frumoasa dubla, pe care am observat-o de la inceput in ocularul de 25mm TV Plossl (81x). Am incercat sa vad si C-ul...fara rezultat insa...

24 Lyn - m. 4.98, 11.15; sep. 55". Am reusit sa vad si B-ul la 81x, insa cu vedere periferica. Slab...slab...dar aparea ca prin farmec cand ma uitam un pic in lateral...Privind direct...disparea. La 203x...Nimic nici cu privire directa nici cu privire indirecta.

37 Lyn - m. 6.19, 10, 10.66, 7.89; sep. 5.6", 128.4", 231.1". Cu ocularul de 25mm TV Plossl am vazut A-ul, D-ul si C-ul cu privire directa. B-ul insa nu am reusit sa il vad...indiferent ce combinatii de oculare + barlow am folosit...

Scor FARO-300+ ==> 88/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 04 Iun 2018 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tin minte ca am vazut zeta dar nu Herculis ci Bootis alugita ca un turchestan, dar neseparata. Asta a fost acum cativa ani cand separatia era sub 1''. Am notat PA-ul era de 300* si se potrivea cu cel dat de cataloage, de aceea am indraznit sa cred ca a fost o reusita partiala.
Cred ca daca indici in observa'iile tale si PA-ul dublelor foarte stranse, poti discerne intre o observatie valabila si posibilitatea vizualizarii unor reflexii nedorite ce apar de multe ori, mai ales la imaginile furnizate de stelele mai luminoase.
Felicitari pentru performante si pentru perseverenta..

_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iun 2018 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble lista FARO-300+
Raspunde cu citat (quote)

Theogon,
Multumesc pentru cuvintele frumoase. Aveti dreptate am sa fac si pasul asta...si am sa revin la dublele grele cu inregistrarea PA-ului aproximat, dupa care am sa verific cu cel real. Am facut la fiecare dubla, un desen ...pozitional, la care am specificat si nordul. Am sa verific si la Zeta Her daca corespunde cu PA-ul real de 117.8*.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2018 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zeta Her negativ la mine atat Luni noaptea cat si Duminica noaptea.
Aseara nu am incercat , am incercat indelung sa vad companionul lui Antares ...cu acelasi rezultat ca la Zeta Her. Sad
A fost totusi interesant , a fost pentru prima data cand am observat cu dobsonianul Toleascop la o altitudine atat de joasa.
Pentru a privi comod in ocular , a trebuit sa pun scaunul Lybar la pozitia cea mai joasa ,pozitie in care ''bijuteriile'' mele leviteaza la doar 30 cm de pamant.
De obicei trebuie sa folosesc aceasta pozitie a scaunului doar la observatii cu luneta sau cu Mak-ul...
Mari pericole nu ma pandesc , toata seara aud doar broasca ''de serviciu'' rascolind frunzele de pe jos in cautare de insecte.
Pisica e prin copaci in cautare de cuiburi de pasari dar cred ca ma tine sub observatie , revine prompt pe la ora unu sau doua - cand imi strang catrafusele - pentru cina tarzie sau micul dejun timpuriu...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact