Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224748
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vopsire aluminiu


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 17 Sep 2022 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Vopsire aluminiu
Raspunde cu citat (quote)

Am facut niste piese din aluminiu pe care am dorit sa le vopsesc. Le-am spalat, degresat, uscat etc. Apoi le-am vopsit cu un spray luat de pe la dedeman. Aratau bine imediat dupa vopsire, insa destul de repede vopseaua a inceput sa se dezlipeasca prin locurile unde am pus mana:
https://www.dropbox.com/s/1324w9yznt1urzz/port.jpg?dl=0


Intrebarile sunt doua:

1. Cum sa fac sa dau jos vopseaua aceea? Exista vreo solutie chimica, care sa nu implice slefuire, smirgheluire sau alte operatii mecanice?

2. Cum se vopseste de fapt aluminiul?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2022 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2. Se anodineaza/eloxeaza.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 17 Sep 2022 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, insa anodizarea nu e ceva la indemana oricui. Trebuie ca se poate si vopsi. La urma urmei bicicleta mea e din aluminiu si e vopsita. Ma gandesc ca or fi niste grunduri sau vopsele speciale. Sau poate ca nu am tratat suprafata cum trebuie.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2022 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e chiar atat de complicata anodizarea, trebuie doar niste chimie, cred ca merge si cu otet nu neaparat acid.
Dar chiar si la anodizare e obligatorie curatarea aluminiului, altfel nu prinde.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 17 Sep 2022 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Nu e chiar atat de complicata anodizarea, trebuie doar niste chimie, cred ca merge si cu otet nu neaparat acid.
Dar chiar si la anodizare e obligatorie curatarea aluminiului, altfel nu prinde.


Oțetul este acid acetic. Cool

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2022 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci e bun la anodizat.
Sunt multe retete/filme pe net, studiaza si daca ti se pare abordabil atunci asta e solutia care poate functiona.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Sep 2022 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin

Eu iti sugerez sa folosesti totusi smirghel ca sa indepartezi prima incercare de vopsire.
Vei ''impusca doi iepuri dintr-un foc'': vei da jos vopsirea nereusita si vei face suprafata aluminiului rugoasa ( adica aspra).
Inainte de noua tentativa de vopsire, curata suprafata aluminiului cu alcool, nu cu diluant.
Foloseste vopsea normala si aplica-o cu varful perilor pensulei ... ca sa zic asa ( dar sa nu ma spui sotiei tale ca-ti dau asemenea sfaturi) ... ciocaneste suprafata, nu intinde vopseaua prin pensulare.
Daca-i frig si umezeala in aer, te abtii de la vopsire in general, nu numai a aluminiului.

Lucreaza relaxat, stiind ca vopsirea aluminiului (si a otelului zincat) - fara a avea conditii si materiale speciale - e un fel de ruleta ruseasca.
Faci exact acelasi lucru dar in zile diferite: uneori vei reusi, alteori nu.

Bafta, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 00:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Deci e bun la anodizat.
Sunt multe retete/filme pe net, studiaza si daca ti se pare abordabil atunci asta e solutia care poate functiona.


Nu pare inabordabila, dar totusi e ceva de studiat si cred ca trebuie incercat de mai multe ori pana sa mearga.
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Faci exact acelasi lucru dar in zile diferite: uneori vei reusi, alteori nu.
Bafta, Mircea


Laughing

Multumesc Mircea. O sa ma apuc de smirgheluit si probabil o sa incerc sa vopsesc din nou urmandu-ti sfaturile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am vopsit piesele din aluminiu după ce în prealabil le-am ținut în soluție de sodă caustică slabă. Am pus într-un lighean sau vas din plastic convenabil ca mărime o cantitate oarecare dintr-un plic sau gel Mr. Muscolo pentru desfundat canalizarea, în apă. Dacă soluția e slabă riscul de accidente este minimal dar se lungește timpul de reacție. Eu am ținut piesele între 5-15 minute, nu mai mult. Am avut grijă să spăl foarte bine piesele după aceea cu apă și să le las la uscat. Nu am mai pus mâna pe ele ca să nu se pună grăsime înainte de vopsire. Uneori vopseaua a ținut foarte bine, alteori se exfoliază, depinde cât de rugoasă este suprafața. Știu că există grund special pentru diferite materiale, dar nu am avut decât pentru plastic și nu l-am probat pe aluminiu. Aliajele din aluminiu care conțin cupru s-au înegrit frumos după tratamentul în sodă însă stratul este foarte puțin aderent și se ia ușor, în timp rămân gri. Nu am încercat nicio metodă de a-l fixa, poate știe un chimist dacă e posibil? Catalin Dumitru?

Vopseaua negru mat cea mai bună pe care am găsit-o la ora actuală este Den Braven. Am folosit-o la Hubble Ground Telescope.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Tavi.
Buna ideea cu soda. Intr-adevar hidroxidul de sodiu mananca si oxidul de aluminiu dar si aluminiul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9028

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Sep 2022 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, buna idee Erwin, important este ca suprafata metalului sa nu fie ''luciu oglinda'' ci sa fie rugoasa.

Succes, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut 2 teste de vopsire la care am aplicat toate sfaturile primite. Am taiat doua bucatele dintr-o placuta de 5083 care aveau 2 fete super lucioase din fabrica (acoperite cu folie). Una din fete am slefuit-o cu smirghel foarte fin (de 600) la ambele placute. Le-am spalat bine cu sapun, le-am uscat, le-am degresat cu alcool izopropilic si le-am uscat din nou. Una din ele am pus-o in NaOH 2% unde a bolborosit timp de 3 minute. Am fost la dedeman si l-am intrebat pe unul de acolo daca au vopsea "den Braven", iar el mi-a dat un spray pe care scrie "Bostik", care cica tine tot de grupul den Braven. Deci nu stiu daca e chiar spray-ul folosit de Tavi, insa am vopsit cu el.
Rezultate:
-vopseaua de pe fata neslefuita, foarte lucioasa, netratata in NaOH, se ia foarte usor cu unghia.
-vopseaua de pe fata neslefuita, foarte luciasa dar tratata in NaOH, se ia mai greu cu unghia, dar totusi se duce daca insist.
-vopseaua de pe fetele slefuite, fie tratate, fie netratate in NaOH au prins foarte bine si nu se pot zgaria cu unghia.
Am incercat sa vad daca fata tratata cu NaOH e mai rezistenta incercand sa o zgarii cu o cheie. Din pacate nu am putut sa imi dau seama de diferente cu metoda asta. Un obiect metalic ascutit evident ca zgarie vopseaua aceea la ambele fete, insa nu chiar atat de usor pe cat m-am asteptat. Sunt foarte multumit de rezultate.

Concluzia mea este ca cea mai eficienta operatie in marirea aderentei a fost slefuirea, care a lasat o suprafata mata cu zgarieturi f. fine de la abraziv, dar care dupa vopsire arata perfect neteda. Foarte probabil si tratamentul cu NaOH ajuta, asa ca la vopsirea pieselor o sa aplic ambele metode.

Multumesc mult pentru sfaturi Mircea si Tavi.
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 310



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2022 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am vopsit niste piese de aluminiu, dar pe vremea lu' Ceasca. La fel, initial am pregatit suprafata folosind baie de soda. Piesele le agatam cu niste sarme, le introduceam in baie si dupa timpul necesar le scoteam si fara pune mana pe ele, le spalam cu jet de apa. Atentie! Dupa cum a spus si Tavi, trebuie spalate foaaaarte bine cu apa. Eu am invatat din propria greseala. Nu am spalat bine, soda a ramas in pori si a inceput sa lucreze pe sub vopsea. Vopsirea, dupa cum a descris si Mircea, nu se face prin pensulare, tocmai pt ca vopreaua sa patrunda in microporii facuti de soda.
Tot prin tratamentul cu soda se poate scrie / desena pe piese iar acestea sa ramana in relief si lucioase fata de fondul matuit de soda.
Spor
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 19 Sep 2022 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vopseaua Den Braven am vazut-o la leroy merlin.
_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact