Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
horsehead-final2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Buna Ziua


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
rwrr
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2017
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2017 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Buna Ziua
Raspunde cu citat (quote)

Numele meu este Catalin, am 28 de ani, sunt din Bucuresti, lucrez in domeniul IT si sunt bucuros sa va cunosc.
De doi ani am adaugat pe lista hobby-urilor astrofotografia(la un nivel de incepator). Detin un DSLR vechi(an 2008) cu care m-am chinuit sa scot ceva poze, din pacate prea putine reusite datorita tehnologiei vechi. In perioada urmatoare as vrea sa trec la generatia noua de DSLR-uri si as inclina spre un Nikon D5300(insa fara sa stiu daca este recomandat sau nu pentru astrofotografie).
Doresc sa va solicit ajutorul in a cumpara un model recomandat de cei experimentati dintre voi, un obiectiv suficient de bun. Sa zicem intr-un buget de 1500 de euro. Nu ma intereseaza daca este Nikon sau Canon, chiar nu tin la brand, ma pasioneaza doar cerul Smile
Astept cu mare interes, sugestiile dvs.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2017 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Acum ce aparat ai? Pune o poza, nu cred sa nu poti scoate ceva din el, chiar si vechi.
Sus
Cosmin Iftode
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iul 2015
Mesaje: 291



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 02 Mar 2017 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Catalin,

Sunt cateva chestiuni importante in astrofotografia cu DSLR dar depind in buna masura si de nivelul spre care vrei sa tinzi. Sunt de interes performanta senzorului, functia de live view, posibilitatea de control de pe PC cat si posibilitatile de accesorizare.

Senzorii actuali folositi de Nikon (inclusiv cel din D5300) sunt ceva ceva mai buni decat ce au Canon pentru astrofotografie dar Canon (inca) au ceva mai multe accesorii dedicate, mentionez aici in primul rand filtrele de poluare luminoasa ce se pot monta in corpul obiectivului, daca vei fotografia din apropierea Bucurestiului e ceva ce te va interesa mai devreme sau mai tarziu. Anul asta au inceput sa apara astfel de filtre si pentru Nikon totusi iar trendul va tine, acum ceva vreme Canon era aproape alegerea implicita pentru astrofotografie dar acest monopol dispare.

Atat Canon cat si majoritatea modelelor Nikon pot fi controlate de pe un laptop cu softuri dedicate (BackyardEOS si BackyardNikon fiind exemple) ce ajuta la incadrare si la focalizare.

Mai e de luat in calcul si faptul ca pentru Canon se gasesc (relativ) usor adaptoare de curent pentru a le putea conecta de la masina sau de la priza, pentru Nikon mai greu.

Pentru Canon exista de asemenea posibilitatea relativ facila de a scoate senzorul IR-cut (care diminueaza semnificativ una din cele mai importante lungimi de unda in astrofotografie, banda de emisie H-alpha), asta deja e un pas mai avansat insa si recomand sa te informezi pe cat de bine posibil inainte de a-l face.

Mult mai important decat modelul camerei este insa o montura cu tracking, care sa urmareasca miscarea siderala, o camera veche de 10 ani pe o astfel de montura da mult mai multe posibilitati si calitate decat cea mai buna camera de pe piata pe un trepied. Daca bugetul tau e disponibil in principal pentru astrofotografie as lua mai degraba o montura rezonabila si o camera ieftina modificata pentru astro (are de exemplu rabeir una la vanzare http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=164164#164164) sau poti folosi in continuare camera pe care o ai.

_________________
Skywatcher AZ-EQ6 | Orion Optics UK VX12 + Celestron C80ED | ASI 1600 MM-C
Sus
rwrr
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2017
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2017 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Bine ai venit!

Acum ce aparat ai? Pune o poza, nu cred sa nu poti scoate ceva din el, chiar si vechi.


Ti-am atasat un exemplu. Clar nu am un obiectiv bun la el, dar la fel de clar este ca nu mai merita sa investesc in el.
Nu mai tin minte ce model este pt ca sunt plecat din tara de ceva timp, dar stiu sigur ca este Samsung. Poza a fost facuta in aceasta iarna, cerul clar, undeva intr-o zona rurala, la 200 m de orice sursa de lumina, timp de expunere 30s, iso 800. (Mi se pare ca i-am aplicat un filtru).
Ideea este ca scot poze mai bune cu telefonul daca il trec in modul pro.



img_02458.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  11.7 kb
 Vizualizat:  de 5629 ori

img_02458.jpg


Sus
rwrr
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2017
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2017 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cosmin Iftode a scris:
Salut Catalin,

Sunt cateva chestiuni importante in astrofotografia cu DSLR dar depind in buna masura si de nivelul spre care vrei sa tinzi. Sunt de interes performanta senzorului, functia de live view, posibilitatea de control de pe PC cat si posibilitatile de accesorizare.

Senzorii actuali folositi de Nikon (inclusiv cel din D5300) sunt ceva ceva mai buni decat ce au Canon pentru astrofotografie dar Canon (inca) au ceva mai multe accesorii dedicate, mentionez aici in primul rand filtrele de poluare luminoasa ce se pot monta in corpul obiectivului, daca vei fotografia din apropierea Bucurestiului e ceva ce te va interesa mai devreme sau mai tarziu. Anul asta au inceput sa apara astfel de filtre si pentru Nikon totusi iar trendul va tine, acum ceva vreme Canon era aproape alegerea implicita pentru astrofotografie dar acest monopol dispare.

Atat Canon cat si majoritatea modelelor Nikon pot fi controlate de pe un laptop cu softuri dedicate (BackyardEOS si BackyardNikon fiind exemple) ce ajuta la incadrare si la focalizare.

Mai e de luat in calcul si faptul ca pentru Canon se gasesc (relativ) usor adaptoare de curent pentru a le putea conecta de la masina sau de la priza, pentru Nikon mai greu.

Pentru Canon exista de asemenea posibilitatea relativ facila de a scoate senzorul IR-cut (care diminueaza semnificativ una din cele mai importante lungimi de unda in astrofotografie, banda de emisie H-alpha), asta deja e un pas mai avansat insa si recomand sa te informezi pe cat de bine posibil inainte de a-l face.

Mult mai important decat modelul camerei este insa o montura cu tracking, care sa urmareasca miscarea siderala, o camera veche de 10 ani pe o astfel de montura da mult mai multe posibilitati si calitate decat cea mai buna camera de pe piata pe un trepied. Daca bugetul tau e disponibil in principal pentru astrofotografie as lua mai degraba o montura rezonabila si o camera ieftina modificata pentru astro (are de exemplu rabeir una la vanzare http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=164164#164164) sau poti folosi in continuare camera pe care o ai.


Salut!

Multumesc pentru raspunsul detaliat.
Poti sa-mi dai exemplu de o montura rezonabila?
Momentan nu vreau sa ma arunc "deep" in ceea ce priveste astrofotografia. Doresc sa fac pt inceput landscape, iar pe masura ce voi invata sa folosesc cu adevarat o camera pentru astrofotografie, atunci voi face pasul catre galaxii, nebuloase, etc.
Probabil si multe articole de pe net sunt neclare sau uita sa mentioneze modificarile pentru ca unele arata ca ai face adevarate minuni in ceea ce priveste landscape-ul fara un aparat modificat, doar cu trepied si un obiectiv wide + suficient de rapid. Sunt incepator, habar n-am pe unde este adevarul si tocmai din aceasta cauza va intreb pe voi, cei mult mai experimentati decat mine. Nu doresc sa investesc si apoi sa vad ca scot aceeasi calitate precum un telefon samsung Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2017 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In mod normal cu un aparat cu senzor mai mare (ca al dslr-urilor) chiar si vechi poti scoate poze frumoase, imagineaza-ti ca astrofoto nu se face doar cu dslr-uri din 2015-2016 ci de cand au aparut dslr-urile.
Imaginea ta e ok, campul nu este foarte uniform dar se poate rezolva din soft, nu stiu nici cu ce diafragma ai pozat. Ce te-ai fi asteptat sa obtii?
Sus
rwrr
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2017
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2017 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din moment ce ochiul uman abserva mai multe obiecte ceresti, ma asteptam ca "batranul" sa capteze mai multa lumina si sa-mi gaseasca ceva mai multe stele pe cer.
Dupa cum am spus mai sus, probabil am citit niste articole care se laudau ca aveau rezultate de genul celei atasate(care se presupune ca a fost facuta dupa urmatoarele setari: Nikon D700, 24mm f/3.5, 120 seconds, ISO 1600 single exposure). Clar Nikon D700 este un aparat mult mai bun decat ce am eu, dar speram sa gaseasca mai multe corpuri ceresti, mai ales avand in vedere ca eram pe un teren de fotbal, ce mai apropiata lumina era la 200 de m si indreptata in directia opusa terenului.
http://geartacular.com/how-to-guide-astrophotography-with-dslr/ - link articol.
Repet, sunt incepator in domeniu si nu presupun ca am facut setarile corecte sau ca mi-am gasit bine locatia.
PS, ma refeream doar la cerul din poza atasata. Fotograful acela clar are de 1000 de ori mai multe ore petrecute in fata aparatului decat mine.



Autosave002-2-Edit-31-1024x680.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  128.92 kb
 Vizualizat:  de 5586 ori

Autosave002-2-Edit-31-1024x680.jpg


Sus
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 02 Mar 2017 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa faci poze la un fel de peisaj in care sa apara stelele iti trebuie un full frame cu obiectiv fisheye, parerea mea. De ce? fiindca poate sa absoarba cea mai multa lumina intr-un timp cel mai scurt. Aia inseamna ca nu apuca sa se roteasca cerul prea mult in timpul tau de expunere. Pentru asa ceva iti ajunge tripod photo care sa tina aparatul nemiscat. Din moment ce faci poze la puncte luminoase ai mai putine probleme de noise si orice senzor full frame care se duce la ISO cat mai mare (1600+) e suficient. Ca sa faci poze spectaculoase cu zoom mare cred ca deja iti trebuie timp de expunere indelungat si atunci si o montura care sa urmareasca cerul.
Din experienta cu aparate foto e bine sa te axezi pe o gama... deobicei obievele sunt mai importante fiindca nu prea raman in urma din punct de vedere tehnologic. Daca iti iei de exemplu un Nikon sau Canon poti peste 7 ani sa schimbi doar body-ul si sa pastrezi obiectivele. Daca iti iei un sony si un obiectiv.. peste 5 ani un nikon si un obiectiv... si apoi un canon si un obiectiv, o sa te chinui numa.


Ultima modificare efectuata ctinionut la 03 Mar 2017 00:47, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2017 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

rwrr a scris:
..f/3.5, 120 seconds, ISO 1600 single exposure.
Tu ai avut 30s, el a avut 120s deci de 4x ori mai mult, tu ai avut iso 800, el iso 1600, deci de doua ori mai mult, el a avut f3.5 tu probabil diafragma ceva mai inchisa, deci mai pierzi si aici ceva. Probabil el a mai si procesat imaginea, e greu de depanat cauzele asa fara prea multe informatii disponibile. Mai e si alt aspect: in poza ta banui ca nu se vad mai multe detalii/obiecte pt. ca nici nu prea sunt in zona respectiva de cer.
De ex. canon 300d a aparut prin 2003, si totusi: https://www.google.ro/search?q=canon+300d+...IQ_AUIBigB

Ce vreau sa zic e ca aparatul sigur poate, doar trebuie convins Smile
Samsungurile dslr de prin 2008 erau facute impreuna cu Pentax, erau combinati la momentul respectiv.
Sus
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Mar 2017 01:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e, daca ai un DSLR Samsung din 2008 sunt clone de Pentax si se potrivesc obiective Pentax K-mount. Si cred ca deja aveau senzor destul de bun pentru ISO mare.
Eu acuma am vazut atent cum a fost facuta poza respectiva.
rwrr, in teorie si tu ai putea obtine ceva de genul ala cu DSLR-ul tau. Daca ai obiectivul standard de 18-55mm, cu zoom-ul la minim poti f3.5, setezi ISO 1600... problema va fi la timpul de expunere, 120s mi se pare cam mult, cred ca acolo el a urmarit un pic cerul (restul e putin miscat in poza). Aici nu ma tare pricem dar cred ca o montura ecuatoriala motorizata solida poate sa urmareasca pentru timp mai lung, si cred ca e si mai ieftina decat un aparat si obiective care sa iti permita sa faci poze bune in timp mai scurt.

ai samsung gx-20 cumva ?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2017 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit, Cătălin!

Star trails se poate face cu camera pe trepied și timp extra-lung, multe cadre lungi combinate apoi într-un program de prelucrare.

Deja de la 2s în sus stelele încep să fie alungite. La 120s e imposibil să apară punctiforme fără montură ecuatorială. Cea mai simplă este "barn door" și poate fi confecționată acasă. Pentru rezultate mai bune se recomandă un Astrotrac, Fornax sau mai bine un mic GEM IOptron. De regulă astfel de imagini se obțin prin prelucrare grafică, cerul separat de peisaj.

Spor la studiu și cer senin!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2017 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
.. Cea mai simplă este "barn door" și poate fi confecționată acasă. Pentru rezultate mai bune se recomandă un Astrotrac, Fornax sau mai bine un mic GEM IOptron...
Sau: http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/pro...racer.html
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 03 Mar 2017 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai este SkyWatcher StarAdventurer
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
rwrr
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2017
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2017 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ctinionut a scris:
Ca sa faci poze la un fel de peisaj in care sa apara stelele iti trebuie un full frame cu obiectiv fisheye, parerea mea. De ce? fiindca poate sa absoarba cea mai multa lumina intr-un timp cel mai scurt. Aia inseamna ca nu apuca sa se roteasca cerul prea mult in timpul tau de expunere. Pentru asa ceva iti ajunge tripod photo care sa tina aparatul nemiscat. Din moment ce faci poze la puncte luminoase ai mai putine probleme de noise si orice senzor full frame care se duce la ISO cat mai mare (1600+) e suficient. Ca sa faci poze spectaculoase cu zoom mare cred ca deja iti trebuie timp de expunere indelungat si atunci si o montura care sa urmareasca cerul.
Din experienta cu aparate foto e bine sa te axezi pe o gama... deobicei obievele sunt mai importante fiindca nu prea raman in urma din punct de vedere tehnologic. Daca iti iei de exemplu un Nikon sau Canon poti peste 7 ani sa schimbi doar body-ul si sa pastrezi obiectivele. Daca iti iei un sony si un obiectiv.. peste 5 ani un nikon si un obiectiv... si apoi un canon si un obiectiv, o sa te chinui numa.


Sa inteleg ca n-am sanse cu nikon D5300 sa scot astfel de poze din moment ce nu este full-frame?
Sus
rwrr
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Mar 2017
Mesaje: 11



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mar 2017 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ctinionut a scris:
Da, asa e, daca ai un DSLR Samsung din 2008 sunt clone de Pentax si se potrivesc obiective Pentax K-mount. Si cred ca deja aveau senzor destul de bun pentru ISO mare.
Eu acuma am vazut atent cum a fost facuta poza respectiva.
rwrr, in teorie si tu ai putea obtine ceva de genul ala cu DSLR-ul tau. Daca ai obiectivul standard de 18-55mm, cu zoom-ul la minim poti f3.5, setezi ISO 1600... problema va fi la timpul de expunere, 120s mi se pare cam mult, cred ca acolo el a urmarit un pic cerul (restul e putin miscat in poza). Aici nu ma tare pricem dar cred ca o montura ecuatoriala motorizata solida poate sa urmareasca pentru timp mai lung, si cred ca e si mai ieftina decat un aparat si obiective care sa iti permita sa faci poze bune in timp mai scurt.

ai samsung gx-20 cumva ?


Salut! Din cate imi amintesc, am modelul GX 10, modelul lansat in 2006. Dar nu sunt singur pt ca este cu mine.
In legatura cu "Aparat+obiective vs Montura", as opta totusi pentru un aparat mai performan si cand prind ceva experienta, sa dau banii si pe o montura. La ce am cautat pe Internet, un Nikon D5300 + un obiectiv wide, m-ar duce pe undeva la 1200 de euro. Tripodul+Declansator+Baterie Suplimentara, inca 300. M-as incadra in bugetul initial. Dar ctinionut m-a pus pe ganduri cu faptul ca nu ar putea fi realizata fara un full-frame.
Defapt, teama mea cea mare ar fi sa dau banii pe niste echipamente, si sa-i dau degeaba pt ca nu sunt suficient de performante. Din aceasta cauza citesc cat mai multe pareri si incerc sa-mi dau seama daca merita sa iau 5300 + un obiectiv wide sau ar trebui sa mai astept, sa-mi iau un full frame cand am banii. Clar prima varianta este mult mai ieftina Very Happy Dar ieftin nu reprezinta performanta cand vine vorba de orice fel de echipament.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact