Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Montura_tip_Vixen_Porta-2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce poti vedea cu un telescop astronomic ???


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2017 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce poti vedea cu un telescop astronomic ???
Raspunde cu citat (quote)

Au trecut cateva saptamani de cand m-a prins microbul.Normal ca nu vreau sa fac un pas gresit si ma documentez cat pot de bine in privinta achizitionarii unui telescop.Dupa aproximativ 3 saptamani de documentat nu am reusit sa inteleg mare lucru.Vizual poti vedea imaginile planetelor sau DSO -urilor ca in video-ul de mai jos sau este doar o stratagema comerciala de a vinde un produs ,telescop in cazul de fata ? Sa faci observatii vizuale este una si sa faci astrofotografie este cu totul altceva,acest lucru l-am inteles bine de tot.Procesatul sau fotoshopatul unei poze poate induce in eroare mai ales atunci cand nu se specifica clar ......- aceasta poza este cosmetizata si nu o veti putea percepe in nici un caz in mod vizual dumneavoastra, ci o vor face aparatele foto specializate si softuri dedicate - Deci in concluzie ce putem vedea de fapt printr-un telescop astronomic ?...Cat de mare putem vedea obiectul in sine ? Cat de clar ? Cat de colorat ? Cat de spectaculos...etc. - Intrebarea finala este .Ce telescop trebuie sa imi cumpar ca sa vad Jupiter si Luna ca in filmuletul de mai jos ,care nu pomeneste nimic de fotografii procesate sau alte procedee artistice ??? Multumesc anticipat celor care ma vor lamuri in aceasta problema importanta !!!
https://www.youtube.com/watch?v=Hil4qGqdGWs
Sus
ctinionut
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Feb 2017
Mesaje: 50



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Mar 2017 04:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut. Eu am de putin timp o luneta de 80/600 apocromat. Pot numara pe degete de cate ori am iesit cu el la observatii si sunt mai mult decat multumit de ce am vazut. Deocamdata, am doar 2 oculare, dintre care unul de 6mm care ofera grosisment de 100x si unul de 28mm.
Am observat cu el luna, planetele, nebuloase, stele duble, roiuri de stele si galaxia Andromeda.

Cum s-au vazut...

Luna mi-a placut foarte mult, cu ambele oculare.. La 100x nu o mai incadrezi in campul vizual si se vad multe detalii. Am pus si o poza pe aici facuta cu telefonul prin ocular. Din moment ce lumina nu e o problema cand te uiti la luna nu stiu cat te ajuta un telescop mult mai mare. Oricum vizual mi se pare mult mai spectaculoasa decat in poze.

Jupiter la 100x l-am vazut destul de frumos dar departe de ce se afla in acele fotografii. Se va vedea destul de mare incat sa distingi benzi si culoare, chiar si pata intr-o seara cu atmosfera calma. Mi-e greu sa aproximez cat din campul vizual ocupa, dar sigur nu ca in pozele respective. De asemenea, chiar si numai la 100x au fost nopti in care turbulentele erau prea mari pentru a distinge detalii fine.

Saturn l-am vazut putin mai mic, cu inelele clar vizibile si diviziunea Cassini abia vizibila. Nu prea am prins atmosfera calma pentru Saturn inca.

Venus... o "semiluna" verzuie

Marte .. o bulinuta rosie

Nebuloasele se vad ca o ceata gri in jurul stelelor, nu se disting culori cu ochiul. In cazul asta cred ca o apertura mai mare sau nopti foarte intunecate ajuta, insa culori si forme exacte cred ca se obtin doar prin fotografiere

Stelele se vad ca si puncte, unele cu tenta de culoare. Mie imi place sa ma uit cu ocularul mai mare fiindca se vad mai multe si mai luminoase. Cu cat te aproprii cu atat se vad mai intunecate si mai tulburate. Stelele duble sunt mai interesante... am reusit sa vad destul de multe la 100x si de cele mai multe ori le observam prima oara cu ocularul de 28mm, care ofera 21x.

Roiurile globulare le-am vazut ca si o pata gri rotunda difuza in jurul unui centru mai luminos fara a distinge vreo stea. Nu stiu daca un cer mai intunecat ajunge ca sa distingi stelele sau se poate face doar prin fotografiere.

Galaxia andromeda am vazut-o ca si o pata gri alungita cu un centru luminos, fara culori.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Mar 2017 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La vizual detaliile sint mai fine , mai clare , contrast mai bun . Culori ai la obiecte luminoase, planete , stele . Asta si face o camera , aproape dubleaza posibilitatiile vizuale , crescind luminozitatea , apare crominanta . Nu exista telescop in comert , sa iti dea vizual asa rezolutie , dar orice telescop incepind cu 76/700 iti arata mai mult decit crezi si mai spectaculos decit te astepti . De asta sint instrumente si sint respectate . La ocular detaliile si marimea apar pe alta scala , ar fi si culmea sa vezi Jupiter .. mai mare ca tubul Razz . Daca ai ramas la Cassegrain , va fi mai greu cu DSO vizual , ca pierzi cimp si luminozitate la F=15 . Daca stai la bloc , maxim pentru a il cobori lejer este D= 254/1200 . La casa minim D=305-400mm . Vizual vezi cam ca aici cu (3 large telescop) , doar ca aceste imagini sint dintr-un loc foarte bun . Posibil din desert . http://www.deepskywatch.com/Articles/what-...scope.html
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 25 Mar 2017 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La numai 60X marire veti vedea pe Jupiter cu telescopul ceva mai mare decat Luna vazuta cu ochiul liber.Un apo de 150 mm cum v-ar interesa,poate fi folosit la o marire de 3,4 ori mai mare de atat cu relativa usurinta,asta ca sa va dati seama de scala imaginii.Pe luna se vad mai multe cratere decat se pot numara chiar si cu instrumente mici de numai 60 mm,ce sa mai zic de cele mai mari.Atasez o imagine care il arata pe Jupiter cam cum il pot vedea intr-o noapte calma cu un acromat de 100 mm,cu un apo de 150 mm veti avea acces la mai multe detalii in benzile noroase.
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2017 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poza de mai sus este procesata ??? Unde sunt satelitii lui Jupiter ???Pe mine ma intereseaza in primul rand ce poti vedea , nu ce poti obtine dupa o procesare a imaginii !!!

Ultima modificare efectuata de catre Mihai Nastase la 25 Mar 2017 11:03, modificat de 1 data in total
Sus
Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Ian 2016
Mesaje: 24



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Mar 2017 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Ca idee, uite cam ce poti vedea cu un Newtonian de 8 inchi (un instrument clasic, foarte intilnit in rindul astronomilor amatori, care, pus pe o montura Dobson are, probabil, cel mai bun raport calitate-pret): http://www.deepskywatch.com/messier-dso-sketches.html Fiecare schita are trecute datele necesare: telescop, ocular, etc. De precizat ca observatiile sint facute in conditii de poluare luminoasa foarte redusa. Te sfatuies sa cauti schite facute de amatori, sint mai aproape de ceea ce vei vedea decit fotografiile.
Planetele le pot vedea bine si din oras, la fel si multe DSO, mai ales Messier-ele.
Nu te astepta la imagini colorate, cu detalii incredibile, pentru ca n-ai, cu siguranta, nici un senzor in retina. Dar in timp ochiul tau o sa se invete si o sa se educe si o sa vezi din ce in ce mai mutle detalii la fiecare obiect vizitat, de-aia te si sfatuiesc sa tot revii la ceea ce ai vazut cu citeva seri in urma.
Oricum, chiar de la prima iesire vei avea cite ceva foarte fain si accesibil de observat in fiecare anotimp.
Spor!

_________________
Catalin Cretu
https://picasaweb.google.com/calpatin
Telescop: Skywatcher 203/1200 cm Dobson
Oculare: GSO Superview 2" 30 mm, Gold Line 6mm 1.25'', Super Plossl 10mm, Super Plossl 25mm
Binoclu: Nikon Monarch 10X42
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2017 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumoase pozele.Am vazut ca sunt facute intr-o zona cu cer foarte bun.Oare se pot observa vizual culorile DSO si ce fel de instrument trebuie sa folosesti ???
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 25 Mar 2017 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poza lui Jupiter corespunde doar ca nivel al detaliilor observate in conditii atmosferice bune(foarte rar),coloratia fiind insa alta.Nuante de culoare la DSO nu veti observa cu ochiul ca in pozele de pe net.Cel putin cu instrumente sub 20" apertura,care nu se afla pe vreun munte(si atunci doar un pic la cele mai luminoase,nu ca in imagini).
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Mar 2017 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici Hubble nu reda perfect culorile la DSO . Il ajuta filtre , camere , expuneri , corectii , procesare . Ce vrei tu e sa bati camera cu ajutorul aperturii , ceea ce e imposibil . Mai suparator va fi pierderea de lumina pentru a vedea detalii DSO , cit mai usor si multe . Si astfel pui o camera .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2017 12:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ce poti vedea cu un telescop astronomic ???
Raspunde cu citat (quote)

Mihai Nastase a scris:
..- Deci in concluzie ce putem vedea de fapt printr-un telescop astronomic ?...Cat de mare putem vedea obiectul in sine ? Cat de clar ? Cat de colorat ? Cat de spectaculos...etc. - Intrebarea finala este .Ce telescop trebuie sa imi cumpar ca sa vad Jupiter si Luna ca in filmuletul de mai jos ,care nu pomeneste nimic de fotografii procesate sau alte procedee artistice ???
Treaba e foarte simpla: aloca una doua zile si iesi cu culegii pe camp la stele, te lamuresti, altfel din filme si vorbe poti intelege sau nu..
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2017 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum pot lua legatura cu cei din Bucuresti care merg la observatii in afara orasului ?Exista un grup organizat care merge periodic ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2017 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici http://www.astronomy.ro/forum/Star-Party-Muntenia-f70.html

Sau pe facebook daca ai.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Mar 2017 13:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai

Ia legatura aici pentru iesiri la observatii , este cea mai buna optiune pentru ati face o idee despre ''ce se vede printr-un telescop astronomic'' :

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=160820#160820

Vederea culorilor pe cer este o chestiune extrem de individuala.
Obiectele la care vei vedea culori ,ba chiar o mare diversitate de nuante , sunt stelele.
Obiectele DSO in telescoape de pana la 8 inch , domeniul meu de expertiza , nu prea prezinta culori.
O exceptie notabila este M42.
Exista insa foarte multi amatori care in vederea de noapte sunt orbi la culoare , vad totul in al-negru-nuante de gri,ca la televizoarele de pe vremuri.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2017 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult ptr sfaturi.Voi lua legatura cu grupul colegilor din Bucuresti care merg la Comana ptr observatii.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2017 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Receptorii din retină sunt de două feluri: pentru culoare și pentru luminozitate. Cei mai mulți dintre noi avem o vedere mediocră/slabă a culorilor pe timp de noapte, dominante fiind celulele care deosebesc lumina de întuneric, mult mai sensibile, chiar și un foton de lumină poate activa una. Așadar când privești un obiect ce are o intensitate slabă a luminii, la liminta de vizibilitate, culorile sunt ca și inexistente. Obiectele mai strălucitoare ca roiurile, unele nebuloase planetare sau cometele pot fi văzute cu nuanțe slabe de culoare.

Depinde mult și de acuitatea vizuală a fiecăruia, de adaptarea la întuneric și mai ales de experiență. Ochiul vede dar creierul interpretează. Abia după antrenament poți recunoaște caracteristici ale obiectelor care la prima vedere nu pot fi percepute. Chiar și cu instrumente modeste ca dimensiuni dar de calitate bună acuitatea vizuală este amplificată, corespunzător cu grossismentul și rezoluția optică, pot fi făcute observații astronomice. Să nu uităm ce minunății au descoperit înaintașii noștrii când nu existau nici obiective nici oculare de care dispunem azi! Cerul să fie cooperant.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact