Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
9aug2020_2352.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Bine v-am gasit !!!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Mar 2017 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te tin buzunarele nu renunta . 500mm apertura si goto , usor , la un pret ... . http://www.teleskop-express.de/shop/produc...obson.html . Daca ti-ai revenit , dar vrei ceva performant , ia un 10"-12" GoTo si ai tot .
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2017 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca cercetez.Varinanta cu 600 mm Casegrain nu imi iese din minte.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Mar 2017 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Care ,asta http://www.professional-telescopes.net/Pro...m-24inches . Cum il vezi , 130 kg si e din carbon si otel . Al tau va trece de 200kg . Mr. Green . Asta devine cosmar chiar daca il ai . Fii mai ortodox .


img_asa400-600_big.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  14.85 kb
 Vizualizat:  de 4347 ori

img_asa400-600_big.jpg


Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2017 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele doua oglinzi -primara si secundara au in jur de 40-45 de KG.Tubul se face din tabla de aluminiu 2 si 3mm,bari de inox sau duraluminiu .Greutatea nu poate sa aiba mai mult de 85 kg. Uite aici unul cu oglinda de 500 mm. http://www.astroshop.ro/knaeble-ritchey-ch...r_1_select
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Mar 2017 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta de 500 mm are carbon si ceva aluminiu + titan . Conteaza grosimea oglinzii , diametru , lungime , materiale . Asa Newtonianul de 500 cu tot cu montura are 65kg . E posibil sa fi fost facut mai rigid pentru observator si de aici 130 kg .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2017 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DSO din oras? Vizual?

Ce te costa sa comanzi acum un dobson de 400mm cu GoTo, daca dorinta e asa mare?

Iar daca faci optica de 600 Cass, ai unde face tubul? Al se mai deformeaza cu temperatura, cateodata.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2017 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai Nastase a scris:
Inca cercetez.Varinanta cu 600 mm Casegrain nu imi iese din minte.


Ce anume intentionati sa observati cu acel Cass de 600mm?

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2017 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diferentele sunt evidente in functie de apertura folosita.


M13_comparison_760px_PNG.png
 Descriere:
 Marime fisier:  254.79 kb
 Vizualizat:  de 4244 ori

M13_comparison_760px_PNG.png


Sus
ncn
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2014
Mesaje: 124



Localitate: Tg. Mures

MesajTrimis: 15 Mar 2017 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Mihai si bine ai venit pe forum.
Nu te cunosc, nu ma cunosti, asa ca imi permit sa comentez si eu vis-a-vis de dorinta ta de a construi un observator.
In primul rand ai facut bine punand intrebari aici, cum si despre ce ai vrea sa realizezi. Ca tine si multi alti amatori din aceasta comunitate, ne dorim sa avem cele mai bune instrumente, sau mai bine zis cele mai folositoare instrumente. Personal am testat si schimbat numeroase telescoape, in cautarea acelui sistem care sa ma linisteasca in cele din urma. Ghici ce?! Nu l-am gasit! Am constat pe viu, ca daca exista pasiune este greu sa te opresti. Cu timpul am inceput sa filtrez postarile, de cele mai multe ori venind de la, hai sa-i spunem, persoane mai putin experimentate, care efectiv imi creeaza impresia cateodata ca bat gura de pomana. Dar trebuie sa existe si aceasta diversitate in opinie, pentru a putea balansa si atitudinile de tip egocentric sau al detinerii adevarului absolut.
Revenind la ceea ce iti doresti, nu vad ce te poate opri atata timp cat dispui de fondurile necesare, dorinta, putere si neaparat un dram de nebunie? Nu esti primul si nici singurul pus la zid pentru ca expui ceea ce simti in legatura cu o anume fascinatie, opinie sau dorinta. Dar, foarte important, trebuie sa accepti si trebuie sa extragi din toata aceasta demolarizare, faptul ca in general acesti oameni iti vor binele. Verifica autorii, primeste sfaturile acestora si trage singur concluziile.
Am invatat ca nu exista bun la toate, ci solutii de compromis. Adica un instrument va excela la o anumita categorie de observatii, dar asta nu inseamna ca nu-l poti folosi si la altceva. Aici intervine compromisul, constand in achizitionarea a tot felul de dispozitive necesare modificarii parametrilor la partea optica si mecanica a telescopului cu inerentele neajunsuri de ordin fizic sau material. Mai exista situatii in care astronomul are posibilitatea achizitionarii a mai multor telescoape de tipuri si forme constructive diferite, astfel nefiind blocat si fortat sa foloseasca exhaustiv un singur obiect. Ultima situatie, dupa mine cea mai importanta, este ca acel instrument, mic, mare, prost, bun, had, frumos, sa-mi produca satisfactia pe care ,,eu” o doresc. Exemple gasesti nenumarate, graitoare fiind acelea ale celor mai experimentati astronomi, astrofotografi sau constructori de instrumente optice, care intamplator sau nu, NU folosesc super-Hubble-observatoare in activitatea lor. Ai putea sa-i intrebi de ce? Sunt sigur ca iti vor raspunde si te vor face sa intelegi ca nu neaparat dotarea conteaza ci entuziasmul a ceea ce obtii la ocular.

Iti doresc sa ai capacitatea necesara indeplinirii obiectivelor propuse, coroborat cu intelepciunea necesara de moment.

Cer senin.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Mar 2017 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant topicul.
Sfaturile pe care colegii le-au dat lui Mihai imi par foarte la locul lor.
Toti am trecut prin febra asta , eu cand am revenit la Astronomie ,pe la 24 de ani , mi-am jurat in barba sa-mi construiesc un telescop cu apertura de un metru.
Confruntat cu dificultatile din lumea reala , am tot redus din ideal.
(Acum ma multumesc cu telescoape care au distanta focala in jur de un metru... Very Happy )

Pe linia celor spuse de ncn : pe la 1800 un tip pe nume William Kitchiner a mostenit la varsta de 24 de ani o avere care in banii de azi ar insemna cateva zeci de milioane de euro.
Il prinde pasiunea pentru Astronomie.
La banii lui ,si-a permis sa apeleze la mesteri al caror nume este respectat si azi precum Dollond, Ramsden,Herschel ,Watson si altii.
Pana la urma ,putem spune ca si-a realizat visul si a avut telescopul perfect sub forma unei menajerii de 51 de telescoape de toate tipurile existente in vremea lui.

Eu nu pot sa-ti dau nici un alt sfat decat acela de a studia literatura de nisa.
Am mai dat acest sfat unui coleg incepator aflat in cautarea telescopului perfect.
El mi-a raspuns ca asta face... dar de fapt citea reclamele de pe Internet.
A face asta este ca acel fecior de la tara care isi cauta mireasa ''fata mare'' prin cluburile de striptease.
Exista literatura de nisa , de pilda ''Starware'' al lui Phil Harrington.

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mar 2017 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei observatii vizuale, atunci diametrul oglinzii conteaza, asa cum se vede in reclama de la Obsession Telescopes. Dar in acest caz nu ai nevoie de o montura sofisticata, e ceva overkill. O montura Dobson e absolut suficienta.
Daca vrei astrofoto, nu ai nevoie de un diametru mare, fiindca rezultatele bune ies din lungimea timpului de expunere, precizia urmaririi obiectului fotografiat, acuratetea opticii si calitatea cerului (seeing, transparenta, "negreala"). In acest din urma caz, marirea diametrului obiectivului duce doar la scurtarea timpilor de expunere. Dar merita oare sa platesti pentru asta sume care pot ajunge si de 100x mai mari decat daca ai folosi ceva mai uman pentru un amator si sa iti folosesti astfel resursele pentru ceva mai folositor?
Doar intreb...
Acum esti luat de val, ca orice incepator. Aproape toti au trecut prin asta. Sfatul meu e sa inspiri, sa iei o pauza si dupa o vreme, in care te documentezi beton despre ce inseamna astronomie, reiei cercetarile.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2017 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Simularea de la Obsession e si putin inselatoare: ca sa vezi un obiect mai mare nu trebuie sa iei neaparat apertura de 22", e suficient sa cresti magnificatia.

@Mihai: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2017 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru precizari si lamuriri.Aceste discutii imi sunt foarte utile.Este adevarat ca as vrea un telescop bun la toate.Incep sa inteleg anumite aspecte care imi erau neclare.In principiu as vrea un telescop cu apertura mare care sa adune multa lumina si cu care sa pot vedea cat mai clar si mai departe in spatiu -Deep Skay. As vrea sa fac si fotografie - optional -.Credeti ca as putea sa folosesc sistemul de telescop Nasmyth pe montura Split ring ??
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 15 Mar 2017 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului: buna seara
Raspunde cu citat (quote)

Dle Mihai..dupa ce veti intra in posesia acestui telescop de min.600 mm va rog sa ma anuntati...Voi fi primul care ma voi caza prin apropiere 2-3 nopti ,numai sa privesc prin el..,bineinteles daca imi veti permite.
Tin sa va anunt ca eu mi'as dori unul de min.800 mm..repet:" mi'as dori"..Sunt curios cum as vedea aceleasi obiecte prin el.. Caut si eu colaboratori pt acest proiect...
Deja un investitor am hasit: "vicu60"..

Dne ajuta..
Sus
Mihai Nastase
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2017
Mesaje: 127

Motto: Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2017 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului: 800 ???
Raspunde cu citat (quote)

Sa dea D-zeu sa reusesc sa il fac si atunci cand ii facem inaugurarea va invit la un gratar si cateva observatii astronomice.800 ar suna fantastic...cat costa o oglinda de 800 mm oare???Obligat o asemea apertura ar trebui realizata dintr-o sticla foarte usoara ,care cu siguranta va fi foarte scumpa .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact