Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
posidonius.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luneta/Telescop cu 2 oculare ... se poate ?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
petrica
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 85

Motto: What doesn't kill you, will make you stronger

Localitate: Alexandria

MesajTrimis: 09 Dec 2012 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Luneta/Telescop cu 2 oculare ... se poate ?
Raspunde cu citat (quote)

De ceva timp ma framanta ceva. Ca orice persoana care se apuca de sportul asta, era clar ca dupa binoclu urmeaza altceva mai potrivit pentru a privi stelele !
Insa ... ,,ezista" o problema ! Sunt foarte legat de a privi printr-un aparat optic, cu ambii ochi ! Chiar si cu binoclul am incercat sa privesc cu un singur ochi si nu mi-a placut cum vad ! ... parca imaginea nu mai este aceea si campul vizual imi pare mult mai mic.

Mai jos am atasat o schita cu ajutorul careia imi voi explica problema.
Sa presupunem ca-mi voi cumpara un refractor ! Exista pe lumea asta un dispozitiv care sa se prinda in locul ocularului, dar care sa contina prizmele si ocularele pentru a putea privi cu ambii ochi prin acelasai tub al reflectolului, astfel incat ambii ochi sa priveasca aceeiasi imagine care intra prin singurul obiectiv al lunetei ?

Poate sa mai discutat pe aici aceasta problema, insa eu nu am reusit sa dau de un astfel de subiect ... si am rascolit mult acest forum !
Nu am stiut unde sa postez aceasta discutie si m-am gandit ca aici este cel ami bine, insa daca nu este locul potrivit, va rog sa-l mutati acolo unde trebuie !

Cu respect !
Petrica



refractor.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  44.89 kb
 Vizualizat:  de 7968 ori

refractor.JPG


Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Dec 2012 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.

Cauta "binoviewer" si te vei lamuri despre ce e vorba.
Contine niste prisme mai speciale, care impart fascicolul in doua, pacalind astfel creierul ca vede doua imagini, dar de fapt, neexistand acea paralaxa reala data de distanta interpupilara.

https://www.astronomics.com/celestron-bino...p8484.aspx


Spor!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Rahool
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mar 2012
Mesaje: 70



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 09 Dec 2012 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Luneta/Telescop cu 2 oculare ... se poate ?
Raspunde cu citat (quote)

petrica a scris:
Exista pe lumea asta un dispozitiv care sa se prinda in locul ocularului, dar care sa contina prizmele si ocularele pentru a putea privi cu ambii ochi prin acelasai tub al reflectolului, astfel incat ambii ochi sa priveasca aceeiasi imagine care intra prin singurul obiectiv al lunetei ?


Binoviewer

_________________
Reflector 150/750 ; refractor 80/400
Sus
petrica
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 85

Motto: What doesn't kill you, will make you stronger

Localitate: Alexandria

MesajTrimis: 09 Dec 2012 13:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha ... exact la asa ceva ma refeream ! Smile

... si sa inteleg ca dispozitivul nu este de un real succes, ca nu am auzit sa aibe cineva asa ceva. Trebuie sa aibe si niste dezavantaje, nu ? In afara de pretul mare ce revine dispozitivului si perechilor de oculare ce trebuiesc cumparate, care ar mai fi neajunsurile ?! ... limina este mai putina, sau ...
Are cineva asa ceva ?
Sus
petrica
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 85

Motto: What doesn't kill you, will make you stronger

Localitate: Alexandria

MesajTrimis: 09 Dec 2012 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://www.youtube.com/watch?v=nU22wKdVlrg

http://www.youtube.com/watch?v=r6dCwBStZXw

... asa ceva !
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 09 Dec 2012 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest subiect s-a mai discutat mult in trecut. Parerile sunt impartite. Bineinteles ca se merita. Insa unul bun costa cat un telescop. Parerea mea este ca cel mai bine se potriveste la luna si planete pe o luneta sau la orice cu un newton mare, peste 6 inch. Ideea este ca se pierde minim un inch din apertura telescopului. In linkul de mai jos se explica foarte bine care e treaba cu ele. Succes

http://www.youtube.com/watch?v=r6dCwBStZXw&feature=g-user-u
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 09 Dec 2012 13:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
petrica
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 85

Motto: What doesn't kill you, will make you stronger

Localitate: Alexandria

MesajTrimis: 09 Dec 2012 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nenea asta si-a facut un mic binoclu ! Very Happy

http://www.youtube.com/watch?v=r48hUMz3kdQ
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Dec 2012 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

petrica a scris:
Aha ... exact la asa ceva ma refeream ! Smile

... si sa inteleg ca dispozitivul nu este de un real succes, ca nu am auzit sa aibe cineva asa ceva. Trebuie sa aibe si niste dezavantaje, nu ? In afara de pretul mare ce revine dispozitivului si perechilor de oculare ce trebuiesc cumparate, care ar mai fi neajunsurile ?! ... limina este mai putina, sau ...
Are cineva asa ceva ?



Este destul de raspandit/utilizat, trebuie doar sa cauti informatii / recenzii despre el, ca sa vezi cat de multi folosesc un asemenea dispozitiv.

Am avut si eu unul, si imi placea cum se vede.
Calitatea imaginii este foarte mult dependenta de calitatea opticii pe care o contine. Daca nu sunt prisme dintr-o sticla foarte buna si acoperirile neperformante, vei obtine imagini neclare.
Dar chiar si cu cel mai bun tratament, tot nu poti concura cu un binoscope.

Daca ai suficienta apertura si il poti adapta si ai suficiente finante ca sa-ti satisfaci curiozitatea si comoditatea de a observa binocular (iti trebuie doua oculare identice, de calitate foarte buna si eventual cu camp mai generos, plus un amplificator, ca sa poti ajunge la focus, de preferat cu putere mai mica, pt ca drumul optic prin dispozitiv creste factorul), ia unul si incearca. Numai sa vezi la ce marca te orientezi. S-ar putea sa fi nevoit sa faci un credit daca tintesti prea sus Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 09 Dec 2012 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este vorba de creare a spațialității prin efectul stereoscopic, deoarece distanțele față de corpurile cerești sunt imense, deci și baza (distanța între dipozitivele care preiau semnalele de la obiectele cerești) trebuie să fie cât de cât comparabilă.
Deci nu este pseudo stereofonie (ca în muzică) ci este un semnal mono pe care îl auzi cu ambele urechi.
Privitul la ocular cu un ochi are neajunsuri, specializează doar unul dintre globii oculari și îl obosește mai mult. După opinia mea ar trebui să privim pe rând cu ambii ochi pentru a atenua aceste efecte.
Ca unul care a folosit un binoviever (cel de la baader) pot spune că pentru Lună și planete este de neegalat. Desigur că există o pierdere de semnal luminos (și de aceea apertura minimă de la care putem pleca ar fi 7' - însă această valoare este subiectivă), dar imaginile la Lună sau Saturn obținute de exemplu cu un mak de 180, îți taie răsuflarea, plus că totul este mult mai comod de privit.
Am mai scris pe larg acum un an despre lucrul ăsta, dar nu mai găsesc postarea.
Țin minte că Zoth a raportat splitarea lui Sirius cu un achipament bino atașat la un refractor ED de 80 mm.
Astronomia nu este un hobby ieftin. Ca preț se poate compara cu un ocular bun. Dacă ai bani, cred că un binoviever ar trebui să fie un echipament nelipsit din trusa unui astronom amator ce se axează pe observații vizuale.

_________________
mihai
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 09 Dec 2012 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2012 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:
Țin minte că Zoth a raportat splitarea lui Sirius cu un echipament bino atașat la un refractor ED de 80 mm.


Vizorul binocular a fost atasat la un refractor apo de 4 inch, mai exact la un TSA102 (echipamentul folosit, asemanator cu cel din imaginea de mai jos):
Cand imi va sosi TSA-ul de 120 vreau sa refac personal experimentul.

La observatiile facute in regim biocular perceptia detaliilor creste cu un factor egal cu 1,4x iar oboseala ochilor este aproape inexistenta. Cred ca acestea doua sunt avantajele principale.



bino (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  63.55 kb
 Vizualizat:  de 7824 ori

bino (2).jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
petrica
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 85

Motto: What doesn't kill you, will make you stronger

Localitate: Alexandria

MesajTrimis: 09 Dec 2012 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
...
Oricum, binoviewer-ul cred că nu e o prioritate, mai mult o curiozitate pentru inițiatorul topicului, fiindcă, din câte știu, acesta are deocamdată doar binoclu. ...


Aaa, clar ! Era doar o curiozitate ! Vroiam doar sa stiu daca exista asa ceva si nu sa ma concentrez in achizitionarea unuia ! Very Happy
Momentan citesc, ma documentez, caut sa vad pe ce o sa dau banii spre primavara. La nivelul meu nici nu stiu ce vreau sa vad ?! ... cred ca vreau de toate: Luna, planete, deep sky ... nu stiu ?!
Momentan imi trebuie o unealta de incepator, un fel de ,,allrounder" care sa-mi ofere de toate pentru inceput, apoi vad eu spre ce ma incanta ! Momentan nu stiu ce sa iau ... poate o luneta, poate un reflector, poate un mak micut ... nu stiu ?! Ideea este ca va trebui sa il pot transporta, pentru ca in zona de oras unde locuiesc este exagerat de multa lumina.
... deci un binoviewer poate sa mai astepte ! Very Happy
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Dec 2012 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum se poate observa pe orice camp pe care sunt mai mult de doua telescoape,adeseori instrumentele de amator sunt prost colimate.Reflectoarele sunt in aceasta privinta ,in capul listei.
Nu este doar o parere,sunt ferm convins ca reflectoarele binoculare sunt ,,de nasul'' celor capabili sa-si colimeze macar reflectorul monocular.In nici un caz nu sunt instrumente recomandate incepatorului si nu sunt nici comode si nici usor de construit si de utilizat pentru astronomul amator mediu.
E suficient sa te uiti la nenea ala francez cum geme si screme mutandu-si ditamai sandramaua de 2x40cm ca sa-ti dai seama cam cat de des este folosit acel instrument.
E cu totul altceva newtonianul de 33cm F/3 al lui Mel Bartels ,dotat cu vizor binocular si cu perechi de oculare Ethos:simplu,elegant,puternic,maniabil si,desigur,foarte scump.
Daca voi castiga la loto,asa ceva imi voi comanda.
Sau un apo de 140x1000mm.
Insa neaparat cu vizor binocular.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 09 Dec 2012 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu detin bino William Optics (http://www.williamoptics.com/accessories/binoviewer_features.php) si sint atit de incintat de el incit nu cred ca voi reveni la observatii monoculare, dar parerile sint impartite evident.
Nu cred ca poate cineva sa perceapa mai multe detalii planetare si lunare la un ocular comparativ cu bino, daca da atunci felicitari pentru vederea perfecta.
Am constatat doar doua dezavantaje: greutate relativ mare (500-600 grame) care trage de focuser si montura si pierderea de lumina transmisa cam 1-2 magnitudini (de nedorit la deep sky), in rest nu am reprosuri gen aberatii, pseudo 3d sau imagini neclare.
Nu mai insist si eu sa confirm cit de odihnitoare si lungi devin reprizele de observatii cu ambii ochi.
Daca ai fi din Craiova ti-as putea demonstra afirmatiile mele.

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact