Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4580astk~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Buna seara


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Buna seara
Raspunde cu citat (quote)

Ma numesc Adi si vreau sa precizez ca sunt mai mult decat nou in acest domeniu, pur si simplu nu am avut ocazia sa utilizez un telescop niciodata, nici macar de jucarie Smile

Fotografiile cu corpuri ceresti vazute pe internet mi-au starnit interesul suficent de mult incat sa decid achizitionarea unui telescop in viitorul apropiat sau mediu.

Experienta m-a invatat ca este bine când cumperi un lucru sa faci efortul sa iei de la bun inceput ceva calumea, pentru ca in final o sa irosesti mai multi bani. Ca atare voi aloca la momentul achizitiei un buget maxim de 500-600 euro. Cred ca pentru un incepator care o ia de la 0 este mai mult decat suficent.

Dupa cate m-am documentat pot spune ca inclin spre un reflector Newtonian Dobson. Portabilitatea si spatiul de depozitare nu reprezinta o problema. Locul utilizarii va fi variabil, probabil ca o sa-l iau cu mine in vacante (munte, mare). Desigur il voi utiliza si in oras dar cu rezerva ca nu va presta la potentialul maxim.

Ma intereseaza sa observ atat sistemul solar cat si corpurile ceresti mai departate. Abilitatile ,,terestre'' nu reprezinta un atu pentru ceea ce caut eu.

Ma intereseaza ceva cu diametrul minim 250 si lungime 1200. Probabil voi alege ceva de la Skywatcher datorita raportului calitate pret imbatabil la nivelul asta (jucarioare).

Sistemul goto este interesant si foarte util dar nu am momentan buget pentru asa ceva si in plus as prefera ca in prima faza sa invat sa gasesc singur astrele. E ca la masina, daca te sui din prima in automata n-o sa fi niciodata capabil sa conduci una reala (cu 3 pedale). In plus nici nu stiu cat de util este un asemenea sistem pe o jucarioara de genul asta, pana la urma nu cred ca are o putere suficent de mare incat sa observi corpuri ceresti pe care le gasesti foarte greu manual.

Merita sa caut ceva pe piata sh? Pot sa gasesc in banii astia ceva mai puternic, un tub de 300 mm sau chiar mai mare? Nu ma deranejaza daca este vechi si nu arata ,,comercial''.

Cat de mult poate fi upgradat in timp un telescop de genul acesta? Este valabila expresia a face din r**** bici in cazul de fata sau nu se pune problema de asa ceva, se vinde si se cumpara o altfel de scula când nu te mai multumeste ca performante?

Multumesc frumos pentru raspunsuri si imi cer scuze daca am scris tampenii in postul de mai sus. Este o rubrica adresata exclusiv incepatorilor si de aceea mi-am permis sa vorbesc mai liber Smile
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Ian 2017 02:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine-ai venit . In primul rind trebuie sa faci diferenta (mare) intre vizual si astrofoto /video + prelucrari . Daca intelegi asta si ai rabdare si prinzi cer f bun prin iesiri , vei fi rasplatit daca nu uluit de ce poti vedea . Rahat de 500 -600 E ? cade , deci nu e valabila teoria . Unii fac upgrade si altii fac downgrade , intelegind trecerea la astrofoto , astfel in timp poti prinde ceva , iarasi cu rabdare . Teoria arata ca un amator nu se opreste la un singur instrument , din mai multe motive . Poti sa incerci sa iei ceva cit mai mare SH , sau sa construiesti avind setul de oglinzi si astfel sa cistigi timp . Sint magazine unde te poti orienta cit face un set , in functie de ce vrei .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Dacă portabilitatea și accesul la un cer bun nu este un factor important eu zic să procedezi așa: împarte bugetul fix în 2: cu jumătate ia cel mai mare dobsonian SH pe care-l poți găsi și cu cealaltă jumătate ia cele mai bune oculare, tot SH, ai nevoie de un ocular wide în gama 24-36mm pentru DSO cât mai bun și un set de 3-4 oculare de focală scurtă bune pentru planete, între 5-15mm focal, plossl, orthoscopice sau mai bune dacă rămân destui bani. Probabil că un 200 e suficient, e destul de mare să te țină ocupat mult timp și vezi multe cu el, Milan de la Cluj are mii de obiecte văzute deja cu așa ceva. Instrumentele nu se prea uzează dacă sunt folosite corespunzător și găsești ceva bun și SH, dar cum zice colegul, trebuie răbdare.

Voluntari nu e chiar cel mai grozav loc de la periferia Bucureștiului din cauză că orașul poluează cu lumina sa cam tot cerul de la est, sud până la vest. În nord ai Băneasa, Otopeni, iar zone puternic luminate.

Înainte de a cumpăra ceva vino cu noi la Comana/Giurgiu, 40Km spre sud și vei avea ocazia să observi prin instrumentele noastre, să-ți faci o idee mai clară ce și cum. Sunt multe noțiuni de asimilat și practica e cea mai bună pentru a le înțelege și fixa. Nu prea anunțăm pe aici ieșirile pentru că se hotărăște de pe o zi pe alta sau chiar în aceeași zi, în funcție de vreme, mai repede comunicăm pe FB.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Salut si bine-ai venit . In primul rind trebuie sa faci diferenta (mare) intre vizual si astrofoto /video + prelucrari . Daca intelegi asta si ai rabdare si prinzi cer f bun prin iesiri , vei fi rasplatit daca nu uluit de ce poti vedea . . Unii fac upgrade si altii fac downgrade , intelegind trecerea la astrofoto , astfel in timp poti prinde ceva , iarasi cu rabdare .


Nu cred ca am inteles foarte bine, te referi la faptul ca unii isi downgradeaza sculele ca sa le paota utiliza mai usor pentru fotografierea astrelor? Deocamdata cel putin nu am de gand sa fac asa ceva, dar daca as vrea totusi sa fac cateva fotografii, chiar sunt curios, ies mai bine pe un aparat foto analog (cu film) decat pe unul digital? Am unul binicel sau ma rog, mult peste astea digitale de duzina. (este o simpla curiozitate)
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
cu jumătate ia cel mai mare dobsonian SH pe care-l poți găsi și cu cealaltă jumătate ia cele mai bune oculare, tot SH, ai nevoie de un ocular wide în gama 24-36mm pentru DSO cât mai bun și un set de 3-4 oculare de focală scurtă bune pentru planete, între 5-15mm focal, plossl, orthoscopice sau mai bune dacă rămân destui bani.


As putea sa le cumpar si pe rand, nu tin sa am din prima scula functionala: prima data un tub, cat de mare gasesc, dupa care mai strang bani pentru oculare si in final un sistem de montare.

Cu cat tubul este mai mare cu atat exista pe viitor posibilitati mai mari de upgrade?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foto pe film ridica niste probleme, pe care nu le ai la digital: nu poti vedea rezultatul imediat, necesita film si scanare daca vrei procesare digitala.

peron a scris:
Cu cat tubul este mai mare cu atat exista pe viitor posibilitati mai mari de upgrade?
La ce upgrade te referi?
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la upgrade in materie de parti care pot fi inlocuite (lentile, onglinzi, cam tot ceea ce se gaseste intr-un telescop) cu exceptia tubului care daca am inteles corect este pur si simplu carcasa.

Din cate am inteles este foarte important pentru capabilitatile de captare a luminii ca diametrul tubului sa fie cat mai mare.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prin "tub optic" noi înțelegem ansamblul obiectiv(+secundară la newton)+focuser+tubul mecanic. Nu prea poți schimba elementele optice de la un tub optic pentru că rar găsești un set de oglinzi/lentile mai bun, fără partea mecanică asociată. Poți însă face un upgrade la optica unui newtonian ieftin chinezesc dacă dai oglinzile la refigurizat și realuminizat, la focuser sau tub dacă îl dotezi cu mâner, parasolar, încălzitoare anti-rouă...

Diametrul opticii e bine să fie mare dar să fie și de calitate. Era nu demult un telescop excelent în Bazar, cu optică Orion, cu partea mecanică construită de un coleg acum avansat la profesioniști. Nu știu dacă s-a dat sau nu, verifică. Uneori însă mărimea nu e bună și instrumentul ajunge să adune praful. E după cât te ține spatele și portbagajul mașinii. E drept că unii își permit să-și ia și altă mașină și o remorcă ca să care un 500-600mm departe de lumea dezlănțuită... în iluminat.

Fiind începător vei dori să faci și observații imediat ce ai luat un instrument așa că e recomandabil să ai unul complet, cu minim 2 oculare și montură, Dobson fiind cea mai simplă și mai comodă, intuitivă, bună pentru vizual. Atât că ocularele stock cu care vin telescoapele din fabrică sunt mai mult demonstrative, de-asta am zis să rezervi buget consistent pentru unele mai bune.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Poți însă face un upgrade la optica unui newtonian ieftin chinezesc dacă dai oglinzile la refigurizat și realuminizat, la focuser sau tub dacă îl dotezi cu mâner, parasolar, încălzitoare anti-rouă...


Banuiesc ca un skywatcher de 250-300, de cateva sute de euro cam in categoria asta se incadreaza?

Nu am inca o idee foarte clara ce inseamna chinezarii si lucruri de calitate in domeniul asta, am vazut in magazinele online telescoape de la 100 euro pana la 50 000 euro, asa ca mi-e foarte greu sa fac o apreciere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cele bune sunt cele care au optica buna, fie ii crezi pe cuvant cand zic L/8, L/10 fie iti dau test optic.
Exemplu http://www.teleskop-express.de/shop/produc...ambda.html

In medie skywatcher au optica bunicica (sa zicem L/4), dar in particular un anumit exemplar poate fi mai bun sau mai prost.
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cautand pe forum am gasit fotografiile postate de un coleg pe acest site http://www.astrobin.com/users/rabeir/

Mi se pare impresionant ce poti vedea cu un tub de 250/1200, cel putin unele fotografii eram convins ca au fost facute cu ajuturul unui telescop de cateva mii de euro.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 22:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam costa mii de euro, fiecare componenta (tub, montura, electronica) trece de 1000E.
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa este, eu am calculat doar pretul tubului, dar jumatate costa sistemele de montare si electonice.

Am vazut mai multe telescoape construite in stilul acesta, cu ce se deosebesc fata de tuburi? Vad ca 80% din ,,corp'' este facut din niste separatoare metalice http://www.astroshop.ro/explore-scientific...ob/p,44833
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 29 Ian 2017 23:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sistemul cu film si placi fotografice este istorie , dupa ce ca e si mai scump nu era nici color , nu se puteau corecta imaginile si te puteai trezi ca ai expus prea mult /putin . Sint camere digitale pentru toate buzunarele , nu trebuie sa fie ceva de top . Poti deschide anunt la "cumparari" cu ce vrei si sa astepti .
Sus
peron
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Ian 2017
Mesaje: 53



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se pune deocamdata problema unui aparat foto, am cu totul alte prioritati pentru perioada urmatoare.

Pe mine la aparatul cu film m-au impresionat deosebit de mult culorile vii. Deocamdata cel putin aparatele digitale ieftine nu m-au convins cu privire la acest aspect. Singurele aparate digitale care mi s-au parut ca stiu sa faca poze sunt cele utilizate la evenimente (nunti, botezuri) dar de obicei alea costa mii de euro cu tot cu obiectiv.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact