Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_2009-09-04_00-48_0005_st900_pts4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224492
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Problema cu o camera CCD (incepator)


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Vlad Constantin
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2017
Mesaje: 16

Motto: per aspera ad astra

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 01:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Problema cu o camera CCD (incepator)
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Sunt nou pe acest forum (si in astronomie) iar aceasta este prima mea postare. Mi-am descoperit nu de mult pasiunea pentru astronomie si mi-am propus sa si invat sa fac astrofotografie. Mi-am cumparat de Craciun un refractor bresser AC de 90mm f10, o montura exos 2 goto, o lentila barlow, un field reducer si o camera CCD color iNova PLB-Cx. Pana acum singurele poze decente pe care am reusit sa le obtin au fost cu Luna, am avut cateva tentative sa prind Venus insa conditiile n-au permis imagini decente. Scriu aici in speranta ca cineva cu bunavointa (si ceva timp liber) imi va explica cateva nelamuriri. In primul rand, am incercat de cateva ori sa fotografiez o stea (sau orice altceva) insa de fiecare data am obtinut o imagine neagra sau foarte luminoasa cu multi pixeli de culori diferite imprastiati la intamplare, si nu reusesc sa gasesc cauza. De asemena, in ultimul timp am observat o pata neagra care tot apare prin imagini, insa nu exista murdarie nici pe lentila telescopului nici pe chip-ul CCD. As vrea daca se poate sa-mi explice cineva mai exact cum se foloseste acest echipament cum trebuie. Pe internet n-am gasit prea multa informatie ajutatoare, si nici prea mult timp n-am avut sa experimentez de unul singur, din cauza norilor din ultimele saptamani. Orice ajutor e binevenit, multumesc pentru bunavointa.

Cer senin!

aici sunt doua exemple din imaginile cu pricina
https://www.flickr.com/photos/147133508@N03/shares/0d530S
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Incearca sa te joci ziua pe subiecte terestre, fixe, sa inveti expunerea, focusul.

Montura este motorizata? Cum conectezi camera la telescop, care din accesoriile enumerate le folosesti?

Fa o poza doar cu camera spre un fundal uniform, ar trebui sa vezi praful de pe senzor. Nu incerca sa il cureti deocamdata, sa nu zgarii.
Sus
Vlad Constantin
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2017
Mesaje: 16

Motto: per aspera ad astra

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 01:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, montura e motorizata, momentan incerc sa dau de cap cum folosesc functia de tracking (presupun ca nu trebuie sa tin apasat pe butoanele de slew cat timp vreau sa urmaresc un obiect). Camera are un adaptor si intra in locul ocularului. Cand am fotografiat Luna am folosit reducatorul, lentila barlow am folosit-o doar pentru observatii vizuale pana acum. Am inceput usor usor sa ma invat cu timpii de expunere, am fotografiat blocurile alaturate si alte lucruri din apropiere, insa tot ce e mai putin luminos decat planetele pur si simpu nu apare. Oare camera pur si simplu sa nu fie destul de sensibila? Pe site-ul lor se mandreau ca este buna atat pentru planete cat si pentru DSO.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 01:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citeste manualul monturii.

Incearca pe blocuri si noaptea, vezi cum setezi expunerea. La fel si cu stelele, dar asigura-te ca ai focusat bine pe ele. Ca test fa focusul corect pe luna si pastreaza-l asa.
Sus
Vlad Constantin
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2017
Mesaje: 16

Motto: per aspera ad astra

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 01:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand se mai insenineaza o sa incerc iar, multumesc mult!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 01:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate, posteaza si pozele cu Luna sau Venus.
Sus
Vlad Constantin
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2017
Mesaje: 16

Motto: per aspera ad astra

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu de ce Venus mi-a iesit verde, am avut problema asta si cu Luna.

https://www.flickr.com/photos/147133508@N03/shares/rDZCRL
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 08:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Pentru focalizare bună ai avea nevoie de o mască Bahtinov pusă în fața obiectivului.

Trebuie să umbli la viteza de filmare, presupun că ai expus cu 25-30fps sau mai mult, cât poate maxim camera. Pentru DSO trebuie să crești mult timpul de expunere, adică să reduci viteza cadrelor la un minimum sau să faci cadre individuale cu timp lung de expunere, de ordinul minutelor. Montura trebuie să fie bine pusă în pol astfel ca stelele să apară punctiforme, nu alungite.

Culorile vin de la aberațiile cromatice ale obiectivului care nu este corectat pentru tot spectrul dar la Venus pot fi și de la refracția atmosferică.

Nu-ți fă griji, expunerile sunt partea cea mai ușoară, mai ai de învățat prelucrarea! Twisted Evil

O mulțime de tehnici și programe se folosesc pentru a obține imaginile cele mai bune cu echipamentul dat. Imaginile cu Luna sunt foarte promițătoare. Succes!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Ian 2017 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Posibil white balanceul sa fie setat gresit, joaca-te cu setarile softului de captura.
Sus
Vlad Constantin
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2017
Mesaje: 16

Motto: per aspera ad astra

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru sfaturi. O sa incerc sa ajung la tara cat mai curand sa le pun in practica. Am gasit pe internet si imi voi construi o masca bahtinov. Am mai incercat cate ceva de dimineata, insa tot n-am reusit nimic. Atat in cautator, cat si in ocular se afla Jupiter insa prin camera nu se vedea nimic. Timpul de expunere l-am plimbat intre 20ms si 50ms iar gain-ul era pe undeva pe la 80%
In orice caz, o sa invat in cele din urma. Mai postez aici daca reusesc ceva. Multumesc pentru ajutor.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gresesti undeva. Camera ajunge in focus dovada pozele cu Luna. Inseamna ca nu nimeresti Jupiter pe senzor, incearca focala cea mai scurta, adica cu reductor. Timpul de expunere trebuie sa fie cam ca la Luna. Vezi ca e posibil sa fie diferenta mare de pozitie de focus intre ocular si camera, poate cand schimbi ocularul cu camera nu deplasezi suficient focuserul sau se misca telescopul si pierzi tinta, o fi diferenta de greutate si trage diferit.
Sus
Vlad Constantin
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2017
Mesaje: 16

Motto: per aspera ad astra

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 17:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai probabil cautatorul nu e destul de bine aliniat cu tubul. E imposibil sa aliniez telescopul cum trebuie de la fereastra ca sa folosesc functia go to. Ceva sigur am gresit dar nu-mi dau seama ce. O sa incerc cu reducatorul mai intai, apoi o sa montez barlow-ul.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frate, de la fereastră vrei să faci astrofoto, adică stai în casă la căldură? Smile No way! Încumetă-te și ieși pe câmp! Vei observa imediat de ce! Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10632



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite cum fac eu: pun focala cea mai scurta a instrumentului, adica nu folosesc barlow, si centrez in ocularul cu focala cea mai lunga, dupa care schimb cu ocular cu focala mai scurta si recentrez daca e cazul. Dupa care cu grija sa nu misc telescopul/montura pun camera, cam stiu pe unde vine focusul, de obicei difera mult de pozitia cu ocular, si fara sa ating prea mult focusez cu camera montata, ar trebui sa fie ok, daca planeta/steaua e defocusata apare ca un cerc mare dar apare ceva pe ecran, desigur presupunand ca expunerea nu e prea mare sau prea mica. De asemenea am grija sa nu traga diferenta de greutate dintre ocular si camera, e posibil ca sa se descentreze, te descurci tu aici.

Aliniaza cautatorul cand ai ocularul, de asemena centreaza-l bine si fixeaza-l sa nu se miste. Incearca sa eviti barlow deocamdata pana te prinzi cum e cu treaba asta, de obicei un barlow pus te cam incurca in centrarea imaginii planetei pe senzor, campul se ingusetaza foarte mult si orice respiratie scoate planeta de pe senzor, in plus ca deplaseaza focusul poate dincolo de cursa efectiva disponibila. Ai grija aici ca s-ar putea ca cu barlow sa ai nevoie de un tub de extensie a cursei focuserului, altfel nu obtii focus. De aia ziceam sa testezi pe timp de zi combinatia, daca merge ziua merge si noaptea, dar daca tu ziua testezi fara barlow dar noaptea il pui...bingo.

PS: merge si din balcon, dar e de preferat undeva langa casa sau cat mai departe de casa, pe camp.
Sus
Vlad Constantin
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2017
Mesaje: 16

Motto: per aspera ad astra

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2017 19:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand ma rog de ai mei sa ma duca la tara... e un camp intins acolo... Ultima data cand am fost se vedea Calea Lactee cu ochiul liber.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact