Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884725_899867316713332_1595697742_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Caut studenti la doctorat in (sau aplicat in) astronomie


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Evenimente educationale

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 18 Ian 2017 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Caut studenti la doctorat in (sau aplicat in) astronomie
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

La Multi Ani si Cer Senin in 2017 tuturor!

Eu am obtinut de curand dreptul de a conduce doctorate in astronomie (oficial in stiinte/fizica) in Romania, via Univ din Craiova (UCV - orasul meu natal si locul unde am absolvit Facultatea de Matematica in 1991).

De 1-2 ani sunt deja consultant in doua teze (una la UCV la fizica, alta la UTCN/Cluj la informatica) pe doua teme de asteroizi apropiati de Pamant (NEAs) in care am lucrat si colaborat cu succes la distanta vreme de cativa ani cel mai mult cu amatori si studenti din RO, si cu care mai avem de publicat inca vreo 5 lucrari. As avea cred pe tema NEAs vreo doua teme posibile.

O alta tema posibila ar putea fi pe galaxii pitice, in care am absolvit doctoratul din Canada dar (din pacate) am lucrat mai putin in ultimii ani, si in care am o tema posibila.

Conditiile sunt destul de flexibile: admiterea se face in fiecare an in toamna (prin septembrie, cand se necesita prezenta studentului si copnducatorului la UCV), dupa care trebuie venit la cateva cursuri (dar cred ca mai rar decat la facultate, si doar in primul an), la sustinerea referatelor (cam unul pe an) iar la final la sustinerea tezei in catedra, iar apoi cea publica finala. Exista trei tipuri de admitere: cu bursa (cca 300 Eur/luna), fara bursa, si cu taxa (aproape 1000 Eur/an). Un doctorat cu bursa in RO dureaza max 3 ani, si poate continua apoi inca vreo 2-3 ani (cu sau fara taxa de platit de student).

Evident colaborarea cu mine se va face majoritar la distanta (via internet) insa intentionez sa vin in RO min 2 luni pe an, si sper sa mai obtinem ceva fonduri asa incat studentul sa ma viziteze (in Canare sau alta parte) macar odata sau de doua ori (cateva luni) in timpul doctoratului. Date vom avea pe diverse telescoape din lume (unde sper ca studentul sa vina macar odata la observatii), precum si din data mining din diversele arhive (exista tot mai multe la ora actuala).

Cel care conteaza la admitere este studentul, precum si notele obtinute la licenta sau master, plus CV-ul si eventual cercetarea sa. El/ea poate proveni nu doar din fizica, ci din orice domeniu apropiat, cum ar fi mate, info, tehnic, etc. Dat fiind timpul relativ scurt de 3 ani (mai ales daca teza comporta si ceva observatii) e bine sa propunem ceva punctual si relativ scurt.

Exista si posibilitatea de cotutela (cu 2 conducatori) care cred ca ar fi chiar mai indicata (in cazul meu la distanta) cu aplicatie in doua domenii (ex astro + info, astro + mate, astro + inginerie, etc). In cazul asta trebuie ca studentul sa propuna deja un conducator local.

Pe de alta parte, independent eu as mai putea candida propunand o teza la IAC (Inst de Astro din Canare, spaniol) pe care IAC-ul va decide daca o aproba si apoi studentul (anual acorda cate 6 astfel de burse IAC). Aici bursele sunt evident mai mari (cca 1200 Eur/luna net). Tot asa, independent de inscrierea sau bursa mica din RO, as putea incerca sa castigam bursa din alt fond (de fapt am si aplicat pt asa ceva in RO), caz in care bursa ar putea fi mai mare chiar in RO. O alta varianta ar fi poate 2 conducatori romani din afara (ex eu si Mirel/Franta pe NEAs sau eu si Cristina/Anglia pe galaxii).

Independent, eu voi veni in RO prin aprilie, probabil pt ~doua luni, cand am putea discuta mai detaliat. Important este sa VA PLACA acest domeniu si sa fiti MUNCITORI, un doctorat, chiar daca in RO nu se face usor si nu poate fi plagiat! Smile

Daca exista cineva interesat (pentru a aplica acum in toamna sau chiar pe viitor), il rog sa ma contacteze personal pe email. Pana luni trebuie sa propun deja cel putin o tema, pe asteroizi sau/si galaxii, insa cu siguranta nu voiu avea timp sa incep (in sep 2017) mai mult de o singura teza.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Evenimente educationale

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact