Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PLey1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Craciun astronomic :)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Dec 2016 21:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Night Skies Observer's Guide - 3 volume (2 pentru N, 1 pentru S) - toate observatiile din carte facute cu telescoape de 17-20" - cam 1500 pagini toate 3 vol.

cartile lui O'Meara - are 4 pe teme diferite - Catalogul Messier, Cataloul Caldwell, Hidden Treasures, The Secret Deep

Walter Scott Huston - Deep-sky Wonders

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Dec 2016 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Heey, Horatius, nu stiam ca tu citesti posturile de aici. Smile (sper ca te pot tutui aici, ar fi cam straniu sa tot scriu Dvs... dar daca preferi, nu am nici o problema) Smile Multumesc pt. Astronomik UHC, sper sa il folosesc in urmatoarele zile!

Multumesc pt. titluri. Din pacate Piratii din Caraibe >wink-wink< nu le au in biblioteca. Sad Cum le-as putea gasi?

Am gasit in schimb de ex. Astronomy in the ancient world - early and modern views - zice ca e despre istoria astronomiei din America de Sud, China, India... suna interesant. Alte idei?

_________________
Engage! Wink
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Dec 2016 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aia din Caraibe le-au mai ascuns pe bookzz Wink
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Dec 2016 20:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody - multumesc mult !!
Nici nu sti de unde sare iepurele in viata!

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Dec 2016 23:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Milan,

Da e ok!

Night Skies Observers' Guide nu se gaseste decat in forma originala. Eu le-am cumparat toate 3 volumele, destul de scumpe, dar merita sa le ai. E un fel de referinta pentru ce ai putea vedea daca ai un telescop mare, cu descrieri textuale, desene, fotografii. Unele obiecte, destul de multe, nu merita incercate daca nu ai telescopul suficient de mare si un cer foarte negru. Dar multe obiecte mai stralucitoare sunt vizibile si cu telescoape mai mici, nu cu detaliile descrise acolo, dar merita comparat ce zic autorii cu ce vezi tu prin telescopul tau, in conditiile atmosferice si de poluare luminoasa date.

Cartile lui O'Meara se gasesc mai usor in diferite forme si achizitionate sunt mai accesibile la pret. Ele merita lecturate pentru povestile despre fiecare obiect. O'Meara si-a facut observatiile initial cu un refractor de 10cm si apoi de 12cm, din Hawai, din apropierea observatoarelor si ulterior de acasa. Are un cer aproape perfect. Am incercat sa observ si eu multe obiecte din ultimele 2 carti cu un C11 (deci de 5 ori mai mare teoretic), dar poluarea luminoasa de langa Cluj face ca multe dintre ele sa fie ori invizibile, ori la limita vizibilitatii, depinde si de cerul din seara respectiva.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Dec 2016 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi si precizari! Mersi Horatius, pt. descrierile de carti. AM sa incerc cele de O'Meara poate. Sper sa le gasesc pe net, pt. ca buget pt. carti nu am. Smile Desi imi placea sa colectionez, nu imi mai permit, in schimb devorez tot pe Kindle.

Mersi nobody, pt Bookzz! Smile

Horatius, tu ce ne poti spune despre experientele tale? Orice sfat ar ajuta, oriunde. Ma gandesc ca avand acces la atatea instrumente si informatii (tu ai terminat astronomia?) ai avea multe de impartasit. Si ce chestii mai speciale ai vazut pe cer?

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Dec 2016 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa scapi de o grija :Very Happy

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=160647#160647

M.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 30 Dec 2016 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
Salut Milan,

Da e ok!

Night Skies Observers' Guide nu se gaseste decat in forma originala. Eu le-am cumparat toate 3 volumele, destul de scumpe, dar merita sa le ai. E un fel de referinta pentru ce ai putea vedea daca ai un telescop mare, cu descrieri textuale, desene, fotografii. Unele obiecte, destul de multe, nu merita incercate daca nu ai telescopul suficient de mare si un cer foarte negru. Dar multe obiecte mai stralucitoare sunt vizibile si cu telescoape mai mici, nu cu detaliile descrise acolo, dar merita comparat ce zic autorii cu ce vezi tu prin telescopul tau, in conditiile atmosferice si de poluare luminoasa date.

Cartile lui O'Meara se gasesc mai usor in diferite forme si achizitionate sunt mai accesibile la pret. Ele merita lecturate pentru povestile despre fiecare obiect. O'Meara si-a facut observatiile initial cu un refractor de 10cm si apoi de 12cm, din Hawai, din apropierea observatoarelor si ulterior de acasa. Are un cer aproape perfect. Am incercat sa observ si eu multe obiecte din ultimele 2 carti cu un C11 (deci de 5 ori mai mare teoretic), dar poluarea luminoasa de langa Cluj face ca multe dintre ele sa fie ori invizibile, ori la limita vizibilitatii, depinde si de cerul din seara respectiva.


Mda, dar Observatorii cerului merită!
Este cam măricică dar este zipată.
https://yadi.sk/d/vXGrazUvgh4wq
Very Happy

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Dec 2016 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand multumesc mult pt. linkuri, baieti!

In schimb cred ca m-am exprimat eu gresit, nu a iesit cum am vrut eu, pt. ca aceste carti vad ca sunt despre cum sa gasesti un obiect si ceva descriere despre ce vezi, poza etc. Dar eu de fapt ma refeream la ceva carti despre astronomie, asa mai pe grad de amator, dar lectura sa fie, adica in genul Cosmos, sau ceva: despre univers, galaxii, roiuri, cine stie, istorie, chestii interesante de stiut in domeniu.

De ex. acum citesc acea carte despre care am vorbit: Astronomy in the ancient world. Si spune despre China, Mesoamerica, cum se uitau pe cer si ce observatii faceau, supernove, comete, lalalah. Si Cosmos al lui Carl Sagan vorbea despre cum s-a format universul, galaxiile, cum si-au dat seama astronomii ce erau ele de fapt, cum functioneaza... Mnah, din astea, ca o povestire. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Dec 2016 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spor la lectura dar sper sa nu te superi daca te atentionez sa nu te lasi ''dus cu presul''.
Un autor care accentueaza importanta Astronomiei chineze este un diletant in Istoria Astronomiei.
Contributia chinezilor la Astronomie a fost si este minima.
Absolut toti cei din Lumea Veche , greci , egipteni, indieni ,chinezi au invatat Astronomie de la babilonieni.
Unii direct ,ceilalti indirect.

Acum se repeta o poveste pe care generatia ta nu o cunoaste.
In copilaria mea , de pilda , se sustinea ca de fapt primele descoperiri in toate domeniile au fost facute de rusi.
De pilda ,de aceea se numeste asa deoarece primul bec a fost inventat de savantul rus ...Becov.
Dar gangsterul mafiot Edison , ajutat de burghezo-mosierimea reactionara tarista ,i-a furat ideia.

Pe de alta parte ,eu ii multumesc lui Andi pentru linkul deosebit.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2016 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectele cerului profund
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc si eu lui Andy pentru link-ul excelent.

Milan,
Felicitari pentru modul cum iti planifici fiecare seara de observatii. Am inceput si eu sa imi planific cu Stellarium si listele de DSO-uri si Stele Duble pe care mi le-am facut (impartite pe sezoane, accesibilitate, constelatii...). N-am ajuns inca la performantele tale si pentru faptul ca o data ce am descoperit obiectul, vreau sa imi "savurez" victoria, ba mai mult, in fiecare seara revin la niste DSO-uri care m-au impresionat in mod deosebit (ex. M45, C 41, salba de stele din jurul lui Mirfak (Per)...sau Eta Cas - prima mea dubla rezolvata...). Ba inca si mai mult, as vrea sa incep sa "imortalizez" momentul printr-o poza, fara prea mari pretentii de astro foto...doar pentru mine si viitoarea mea baza de date dar si pentru a-mi confirma 100% ca ceea ce am cautat este ceea ce am gasit si vazut (eu sunt ca Toma...trebuie neaparat sa stiu sigur...altfel...).
Oricum fara "periute..." esti chiar un model de urmat pentru noii veniti...si poate nu numai...

Astept cu nerabdare sa imi soseasca cartea pe care am comandat-o "The Cambridge Double Star Atlas" dupa care o sa imi comand si eu atlasul pe care il tot lauda Milan...IDSA... Daca cineva are Double Stars Atlas al lui Taki...Am incercat sa descarc de pe site-ul Taki...dar se pare ca nu sunt toate hartile acolo disponibile pentru acest Atlas.

Inca o data tuturor, un an 2017 cu Sanatate si Realizari...si cat mai mult CER SENIN.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Dec 2016 14:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Mircea, hazlie faza cu Becov. Smile Totusi, sunt interesante chestiile chinezilor cu miscarea lui Jupiter si cu numele anilor si tot felul... Tu de unde stii chestia cu Babilonia? Ai ceva carte ascunsa? Smile Zi tot! Da sfaturi! Recumanda! Smile

@ Florin: Mersi de aprecieri, intotdeauna sunt binevenite. Smile Taki Atlas am si eu descarcat, printat, dar cam neflosit, pt. ca dupa aceea am descoperit IDSA. Chiar nu iti mai trebuie nici un alt atlas dupa IDSA, crede-ma. Eu deja si dublele le iau doar de-acolo. Si e atat de lejer ca nu trebuie sa caut in spate dupa separare, pt. ca lniuta din stea arata cam ce ocular sa folosesc!

Cambridge Double Star Atlas e foarte fain, il am si eu, si l-am folosit mult inainte de IDSA. Are mult mai multe duble decat IDSA, care le pune doar pana la o separare de 50. Acolo sunt si de separare 300. Cand era Luna afara, de multe ori imi alegeam o constelatie si conspectam separarile de pe acea pagina, si dupa aceea ieseam si imi faceam plinul intr-o seara cu vreo 20 de duble dintr-un sut! Smile Dar nah, e obositor sa tot te uiti in spate si sa cauti separarile.

Despre cautarea sa fii sigur si eu asa sunt, imi place sa fiu sigur. De ex. acum cand stiu sa caut chiar foarte precis, caut toate NGC-urile vazute inainte sa le bifez iar, sigur. Chiar si galaxia de lalaltaieri, cu semnul de intrebare, am cautat-o si ieri, si am vazut-o mai clar acum, risipndu-mi dubiile. Si da, si eu am targeturi favorite la care revin de multe ori, dar nu le mai scriu pe forum, doar sa prad cerneala. Smile De ex. chiar la batranul M42 ma intorc cu placere ori de cate ori am sansa. La schite, fotografii, cum am spus, nu ma bag, dar inteleg si acest hobby complet.

Despre atlase, eu zic ca daca iti iei IDSA nu are rost sa te bagi la Taki, care ti se va parea amatorism in comparatie. Intr-o zona in care Taki are doua NGC-uri, IDSA sigur are inca vreo sase alte lucruri. Plus ca arata cam forma si marimea targeturilor. Plus ca scrie mai gros lucrurile care se pot rezolva si cu telescoape mai mici, de-ale noastre. Plus ca arata cualte culori diferitele tipuri de nebuloase si da recomandari de filtru sau le face cu albastru, fiind de reflectie si neavand nevoie de filtru. Etc.... si plus ca -element trivial, dar foarte apreciat de mine- in loc de foi xeroxate asta e color, lucios, frumos, lalalah Very Happy Abia ca vrei sa il pui jos. Smile Da, recomand tuturora IDSA si NIMIC ALTCEVA (adica atlas, pt. ca Stellarium este de nepretuit). si NU, nu primesc bani de la astia sa le fac reclama. Smile

_________________
Engage! Wink
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 31 Dec 2016 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Milan

Nu mai stiu unde dar am salvate mai multe lucrari despre astronomia babiloniana.
Am mai multe ,daca te intereseaza am sa le caut.
Babilonienii au avut ,in termeni moderni, programe de cercetare astronomica pe durata a peste 700 de ani.
Cate ceva gasesti imprastiat pe tot netul daca inserezi ca termen de cautare ''mul.apin''.

Religiile iudeo-crestine ne-au invatat sa-i uram pe babilonieni.
De aceea , si din multe alte motive , realizarile lor sunt putin cunoscute.
In plina antichitate ,ei au creat si primul muzeu inchinat istoriei lor antice.
Acea istorie care acum doua mii de ani ...avea deja un trecut de doua mii de ani.

M.

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Ian 2017 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Craciun astronomic
Raspunde cu citat (quote)

Fara a dori sa intru in polemici inutile si nici sa irit pe cineva, as dori insa sa atrag atentia ca Salbatici ca Babilonienii si Sumerienii au inventat sistemul sexagesimal, au facut calcule astronomice elaborate, geometrice si au inventat scrisul cuneiform si char si legi (vezi Legile lui Moise preluate din codul lui Hamurabi (1800 BC)) care intr-un fel sau altul le aplicam in viata de zi cu zi...in anul de gratie 2017...(dupa 4000 de ani...). Daca nu au avut instrumente (daca...) asa cum avem noi acum, nu inseamna ca nu i-a interesat astronomia... Ca atunci aceste observatii astronomice (facute sistematic...si cu un scop precis) se faceau cu ochiul liber, este cu atat mai meritoriu. Ca aceasta "proto-astronomie" era "invelita" in religie si practici oculte...face parte din "culoarea timpurilor"... Intotdeauna (si in prezent) avansul in orice domeniu s-a facut de catre oameni instriti...de catre INITIATI... "Masele" invata (sau cel putin incearca, pentru ca sunt multi pentru care si acum treaba asta este mult prea "subtila"...si din pacate in profunzimile ei, necunoscuta inca nici de INITIATII din prezent) ...DE CE si CUM ...cade marul din pom... Si acum (secolul XXI !!!) exista credinta populara ca ceva rau se va intampla atunci cand sunt eclipse de Soare sau de Luna...
Grecii antici au fost intr-adevar un pas enorm inainte al civilizatiei apusene...in multe domenii. Dar parca pe langa denumirile grecesti Cassiopeia, Perseu...Hercules, apar si denumiri de care ne lovim (noi astronomii AMATORI...) la fiecare observatie si care nu prea seamana a denumiri grecesti...Marfik, Schedar, Ruchbah, Caph, Almach, Mirach, Alpheratz, Hamal...si lista e lunga).
Ce vreau sa spun? Ca nu exista numai alb si negru... Griul face parte din viata noastra ca dealtfel si celelalte culori. Ca mai sunt si altii in negura timpurilor pe care i-a interesat ce se intampla acolo sus si au facut-o temeinic fara...Dob 12"...C 11... ori Hubble telescope.
Daca acum 3000 de ani ebay-ul nu era inca descoperit, nu inseamna ca fenicienii nu faceau cu adevarat comert...

Un An Nou 2017 excelent va doresc !

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Ian 2017 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Craciun astronomic
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare mie sau mai era intercalat un mesaj intre cel al domnului Pteancu si mesajul meu ??? sau am trimis din gresala la alt topic...sau...Harry Potter si bagheta lui magica...lucreaza...
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact