Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Hartley_2_Roiul_Dublu_x~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Schimbarea de paradigma


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Ian 2017 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E incurajator. Si un bun exemplu.
_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 01:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand vorbeam despre schimbarea de paradigma ma refeream in primul rand la un nou mod de a aborda stiinta. Evident, aceasta schimbare este legata de modul general de a vedea lucrurile al oamenilor. Si cand imi exprimam optimismul, ma refeream la credinta mea ca lucrurile incep sa se schimbe in general, si ca unii tineri privesc lucrurile altfel, gandesc altfel.

Si as putea sa dau cateva exemple pe care le-am vazut, dar nu toate sunt legate de stiinta traditionala.

Azi am vazut exemplul semnificativ al unui tanar din America, tanar care a privit altfel problema desalinizarii apei, si a gasit o solutie inedita si ieftina. Astfel, avand in vedere ca doar 10% din cantitatea de apa de mare este legata molecular cu sarea, si toata lumea pana acum se lupta sa separe sarea din acel procent de apa, el a ales sa separe cu totul cei 10% apa sarata, de cei 90% apa potabila. Detalii prea multe nu am gasit, (in fapt sunt prea obosit acum sa stau sa caut), asa incat am sa pun linkul catre articolul unde am gasit aceasta stire. Interesant este ca acest tanar e elev de liceu, si nu a avut la dispozitie fondurile si aparatura marilor laboratoare.

https://sputniknews.com/environment/201702...technique/

_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Solutia e inedita dar nu ieftina ! Doar energia e zero (si nu e pusa la socoteala cea consumata pt producerea polimerului superabsorbant )
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si care este costul producerii respectivului polimer?
_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 10:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Puteti sa va ganditi la pampersi . E o idee interesanta , poate deveni viabila in anumite conditii , poate nu dar atentie mare la adaugarea de caracteristici (pret mic) care nu exista .
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg din mesajul tau ca nu stii care este pretul acelui polimer. Si ideea expusa de tine ca nu e ieftin vine din confuzia pe care o faci intre ieftin si gratis. Sau poate nu e nici o confuzie, ci doar dorinta de contrazicere cu orice pret. E bine si asa. Spor la contraziceri, si multa sanatate.
_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intelegeti gresit . Initial am citit mai multe articole despre subiect pt a fi mai informat (sputnik news e o sursa proasta dupa cum veti descoperi )
ca aici :
https://www.globalinnovationexchange.org/i...ique-using

unde nici vorba de IEFTIN - care era mare scris in titlul rusului .

M-am gandit initial la alti polimeri superabsorbanti care se produc pt uz comercial si se folosesc la pampersi si tampoane de acolo am luat ideea initiala .
Daca tot insistati am gasit aici
https://www.alibaba.com/showroom/polyacrylamide-price.html
PAM la chinez care costa in jur de 1000$ pe tona . Asta inseamna ca 10 t de apa desalinizata costa 1000$ fata de 20$ la Apa Nova . Ieftin ? Cum ? Ei bine de-aia daca inghititi pe nemestecate ce scriu unii
ajungeti sa credeti in conspiratiuni dubioase . Tehnologia asta n-are mari sanse de a deveni comuna . Ce zic eu ... n-are nici o sansa exceptand aplicatii de nisa .Submarine atomice ?! .Acolo ar fi chiar ok .

LE am gresit un pic este necesar doar 5% PAM pt 100% apa ca masa asadar avem "doar" 500 vs 20$

LE 2 submarinele nucleare au la dispozitie o tona de energie asadar pierderea de performanta din cauza greutatii suplimentare a PAM nu s-ar justifica niciodata .Poate cele diesel .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70


Ultima modificare efectuata Mitu Catalin la 04 Feb 2017 14:43, modificat de 2 ori in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cipru desalinizeaza apa de mare, cand nu fac fata centralele, importa apa din Grecia, cu petrolierele. Problema ar fi cum o transporti pe distante mari, in locatiile departate de malul marii. Mai e si problema productivitatii. Natura e parsiva, nu prea ne ofera free lunch cum zice englezul.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comparatia cu pretul apei de la Apa Nova e falsa, pentru ca aia nu e apa obtinuta prin desalinizare. Cauta pretul apei potabile obtinuta prin desalinizare si vezi daca solutia acestui elev american e ieftina sau nu. Evident, asta daca vrei sa faci o comparatie onesta.

Pe de alta parte, ideea discutiei era cu totul alta.

Oricum, nu va fie teama. Civilizatia umana are destula inertie astfel incat tinerii inovatori nu vor lua prea curand locul savantilor intepeniti in scaune si idei.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Oricum, nu va fie teama. Civilizatia umana are destula inertie astfel incat tinerii inovatori nu vor lua prea curand locul savantilor intepeniti in scaune si idei.
Exista si exceptii...Zukerberg, Musk, ..
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dragos
Intamplator comparatia cu Apa Nova era avantajoasa pt ca pretul AN e unul ce include distributia si spagile romanesti .

Costs of desalinating sea water (infrastructure, energy, and maintenance) are generally higher than fresh water from rivers or groundwater, water recycling, and water conservation, but alternatives are not always available. Desalination costs in 2013 ranged from US$0.45 to $1.00/cubic metre ($US2 to 4/kgal). (1 cubic meter is about 264 gallons.) More than half of the cost comes directly from energy cost, and since energy prices are very volatile, actual costs can vary substantially.[26]
Sunt sub 10$ pe 10t pt apa din desalinizare la sursa , vs 500$ doar pt consumabilele din ideea respectiva .

Nici vorba sa nu-mi placa inovatorii , pe Musk l-am urmarit cu speranta de la zborul 2 , de pe cand era amarat rau si ard sa apuc sa vad MCT-ul .Se mai intampla si sa ma insel dar in general am nasul antrenat si miros de la distanta atat succesul cat si bs-ul Smile .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mitu Catalin. Tot nu ai inteles nimic din discutie. Cat priveste calculele tale, iau de bun sfatul de a nu crede orice scrie unul sau altul pe net.

Si cum ti-ai exprimat opinia ca eu as crede in tot felul de ''conspiratii dubioase'', ( de unde pana unde ), te sfatuiesc sa nu iti mai pierzi vremea raspunzand la mesajele mele daca nu iti sunt adresate direct, (lucru care nu se va intampla) pentru ca eu iti voi ignora orice fel de mesaj de acum incolo.

_________________
Dragos N
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar de ce trebuie sa CREDETI sau nu ce scriu eu ? Nu se poate sa le verificati ? Sa cereti clarificari eventual ? In interesul adevarului , poate am gresit .

Cat despre inertia lumii - tinerii inovatori trebuie doar sa aiba macar niste rezultate originale reale chit ca neviabile (ca tanarul de mai sus ) si sunt bagati in seama imediat . Nu mai zic ca succesul comercial e neingradit de nimeni si e piatra de capatai a progresului . Cine are impresia ca nu e asa atunci clar crede in anumite conspiratii . Dar daca asta doriti va voi evita de acum incolo .

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 04 Feb 2017 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite ca eu am citit. Wink

Frumos inceputul povestii cu hidrogelul: Phase 1 – Hydrogel formation

O mica problema, hidrogelul asta nu se prea poate bea decat in cazuri exceptionale, de urgenta extraordinara ce nu sufera amanare nici la miezul noptii. In celelalte cazuri mai fericite trecem la: Phase 2 – Hydrogel dewatering
Adica cum purcedem la a scoate apa din hidrogel:

- The hydrogel was treated with concentrated H2SO4. The precipitate was filtered out.
Adica ii dam cu acid sulfuric concentrat (vitriol) ca sa dezlipeasca apa din hidrogel.

- The aqueous solution was treated with Ca(OH)2. The CaSO4 precipitate was filtered out.
Adica solutia apoasa de acid sulfuric o tratam cu hidroxid de calciu (var stins/hidratat) si ne da sulfat de calciu (ipsos) + apa. Apa care este oricum furata rapid de ipsos, prin hidratare, ca sa transforme in ghips.

Concluzia: mai puneti si acidul sulfuric + varul (cu tot cu transport si manipulare) si vedeti cam unde ajungeti.
Ieftin, curat, eficient si in siguranta ca guvernul.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2017 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru completari . Apropo , hehehe, indivizii aia care lucreaza noaptea chiar au suferit o schimbare de paradigma Wink
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact