Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
15_02_2011_schiller.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224539
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari despre binocluri


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Dec 2016 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat deja și pot confirma că există o diferență sesizabilă între magnitudinea limită privind cu un ochi pe rând și cea accesibilă cu ambii ochi simultan. Am încercat să fac o determinare pe un grup de stele de magnitudini apropiate dar seeingul inconstant nu mi-a permis decât o evaluare grosieră. Oricum, diferența e mai mică de o jumătate de treaptă de magnitudine, m-aș hazarda chiar să afirm că e mai mică de o treime.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2016 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super Very Happy . Avem primul experiment efectuat si prima confirmare! Inteleg ca observatia a fost facuta prin binoclul de 25x100. Am incercat si eu aseara dar nu am avut la dispozitie decat un binoclu Baigish 8x30. La prima vedere pare sa existe un usor castig de magnitudine insa nu am reusit sa-l cuantific in niciun fel, poate binoclul a fost prea mic sau poate pentru ca l-am tinut in mana si nu l-am pus pe trepid ... Cine poate sa mai ajute in legatura cu acest experiment este bine venit. Multumesc.
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2016 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Formulele spun ca intre un refractor si un binoclu de aceeasi apertura exista un castig de 40% in binoclu. Eu nu am vazut castigul la aceasta valoare dar nici nu am fost curios sa verific teoria fiind absorbit doar sa ma bucur de imagini. A spune ca un binoclu strange mai multa lumina decat un refractor echivalent insa este evident o afirmatie gresita din punctul meu de vedere pentru ca fiecare tub va strange aceeasi cantitate sau mai putina din cauza constructiei optice. Daca fiecare ochi primeste aceeasi lumina sau mai putina de unde vine castigul? Evident din felul in care creierul nostru recompune imaginile construind una singura. Fenomenul se numeste in engleza "binocular summation" si poate fi documentat pe Internet. Fiecare ochi pune o parte din imagine insesizabila la privirea separata si rezultatul este o imagine cu mai multe detalii. Probabil cresterea este mai mica de 40% unii utilizatori facand masuratori si rezultand in jur de 20%-30%. Totul depinde si de felul in care vezi cu fiecare ochi etc daca ochiul director este mai slab decat celalalt vei vedea mai mult si invers nu vei avea un avantaj.
Dincolo de lumina insa pot confirma ca binoclul creste foarte mult contrastul anumitor obiecte si, suplimentar, nu stiu de ce ele se vad mai mari (adica evident ca sunt percepute doar). Pe terestru binoclul surclaseaza orice luneta echivalenta si am facut comparatii cu instrumente impecabile din punct de vedere al calitatii optice.
Un topic care poate aduce mai multa lumina in subiect este: http://www.cloudynights.com/topic/61467-bi...ntry792719
O sa incerc sa scot binoclul la geam zilele acestea sa fac o comparatie pe astro dar nu stiu cat este de relevant sa faci asta in oras.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Dec 2016 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Cine poate sa mai ajute in legatura cu acest experiment este bine venit. Multumesc.


Sumarea binoculara e cat se poate de reala. Experimentul presupune determinarea puterii de patrundere folosind doar o jumatate de binoclu, apoi acelasi lucru folosind ambii ochi (si ambele jumatati de binoclu).

Cand am facut experimentul asta ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...lar#136984 ), diferenta insa de putere de patrundere mie nu mi-a parut a fi o jumatate de magnitudine - mai degraba undeva pe la 0.2 magnitudini.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Dec 2016 02:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

adrian.b a scris:

Dincolo de lumina insa pot confirma ca binoclul creste foarte mult contrastul anumitor obiecte si, suplimentar, nu stiu de ce ele se vad mai mari (adica evident ca sunt percepute doar).


Privirea paralelă duce către mărirea imaginii in creier , asociată cu un efect de relief suplimentar , cea încrucișata are ca efect micșorarea imaginii , asociată cu un efect de tunel asupra detaliilor , adică acel relief negativ . Cine s-a jucat cu ochii în stereograme , știe cum stă treaba .

Contrastul la privirea binoclata crește pentru că in creier crește raportul semnal / zgomot , adică energie luminoasă mai multă pe un același fundal . Dar nu e vorba de o însumare ci de o relație complicată care are ca efect un rezultat mai mic decât dublul .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Dec 2016 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesante link-urile date aici, dar si topicul e la fel de interesant
Este clar ca sunt avantaje mari ale vederii binoculare in raport cu cea monoculara; Dar se pare ca are un singurul dezavantaj, si inca unul mare, dar doar in astronomie: acesta este ca nu ai o vedere indirecta asa de buna ca in privirea monoculara. Iar in astronomie, trebuie amintit, lucrul asta este echivalent in unele situatii cu diferenta intre a vedea si a nu vedea o nebuloasa de exemplu


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 05 Dec 2016 16:45, modificat de 1 data in total
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 05 Dec 2016 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am folosit in multe cazuri vederea periferica si cu binoclul, si nu mi s-a parut a fi un dezavantaj pentru binoclu fata de telescop. Link-ul de pe cloudy nights conclude la capitolul vedere periferica in favoarea binoclurilor:

"Averted Vision
This may become somewhat of a deficient point for binocular vision. It is well known thhat each individual has an optimum location for detecting low contrast objects with averted vision. The location may vary with the individual, however there are studies that show location, IIRC, about 15° off center and generally at an angle from the center of vision. It shouldn't be too hard to understand that it would be near impossible to have the image fall on the optimum location in both eyes at the same time. Hawever, all of the above tests done to predict gain in limiting magnitude are done observing stars at the 5%-10% limit of vision, meaning they are only visible 5%-10% of the time viewing and they are always observed with averted vision. So while the averted vision object image cannot fall on the optimum location in both eyes at the same instant, still the eyes see more averted vision with binocular vision than without."


---- edited ----
am reprodus tot pasajul, pentru a nu scoate fraze din context.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2810

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 05 Dec 2016 15:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Herr_Alien ai dreptate "still...with binocular vision than without". Dar poti subintelege totusi si varianta "without" averted vision. In logica celor spuse mai inainte in acel link, pot intelege ca si pentru vederea binoculara ochii vad totusi mai mult cu vedere indirecta decat fara vedere indirecta. Cu alte cuvinte beneficiezi de avantajele vederii indirecte si in vederea binoculara, chiar daca fiecare ochi isi are punctul sau favorit de vedere indirecta. Poate ma insel eu pentru ca eu nu am experienta, decat link-ul dat de adrian.b! Dar este si asta o noua provocare pentru acest topic: Vederea indirecta este mai buna la binocluri sau la monocluri? Sau daca deja e clar mai buna la binocluri, de ce o fi mai buna, avand in vedere ca fiecare ochi isi are in vederea periferica deviatia lui aparte fata de punctul de interes? Creierul nostru sa rezolve asa de minunat si acest lucru?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2016 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit duminica trecuta un material deosebit de interesant legat de intrebarile puse in topic insa nu am mai avut cand sa-l pun si aici.
http://www.cloudynights.com/documents/limiting.pdf
Impresionante sunt efortul, meticulozitatea si staruinta autorului Ed Zarenski pentru aceste teste. La pagina 23 gasim si raspunsul la intrebarea privind castigul de magnitudine la privirea binoculara vs privirea monoculara, valoarea vehiculata situandu-se intre 0,2 si 0,33 magnitudini.
Recomand cu caldura pentru cine are curiozitate si rabdare sa parcurga acest material.

Ramane sa vedem carui fapt se datoreaza aceasta crestere de magnitudine la privirea prin binoclu si cred ca materialul postat de Adrian ne va ajuta in aceasta directie, abia astept sa-l parcurg.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Dec 2016 15:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

adrian.b a scris:
A spune ca un binoclu strange mai multa lumina decat un refractor echivalent insa este evident o afirmatie gresita din punctul meu de vedere pentru ca fiecare tub va strange aceeasi cantitate sau mai putina din cauza constructiei optice. Daca fiecare ochi primeste aceeasi lumina sau mai putina de unde vine castigul?


Facand abstractie de constructia optica ceva imi spune ca nu-i acelasi lucru. Trebuie sa existe o diferenta ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 21 Dec 2016 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Va salut
Raspunde cu citat (quote)

Daca schimb obiective la un binoclu de 8x30 cu obiective de 50 mm..se modifica si magnificatia?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Dec 2016 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Numai daca distanta focala a obiectivelor de 50mm este diferita de cea a celor de 30mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Dec 2016 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da este,cu vreo 3,4 cm. aprox.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Dec 2016 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Facand abstractie de constructia optica ceva imi spune ca nu-i acelasi lucru. Trebuie sa existe o diferenta ...


Da, este:
catalin dumitru a scris:
Contrastul la privirea binoclata creste pentru ca in creier creste raportul semnal / zgomot , adica energie luminoasa mai multa pe un acelasi fundal . Dar nu e vorba de o insumare ci de o relatie complicata care are ca efect un rezultat mai mic decat dublul .


Teoretic castigul de SNR ar fi maxim radical din 2, adica +40% (liniar).

Vederea binoculara mai poate ajuta si in caz de astigmatism al ochilor, cand acesta se afla pe axe diferite de la un ochi la altul.



Astigmatism_text_blur.png
 Descriere:
 Marime fisier:  54.14 kb
 Vizualizat:  de 6862 ori

Astigmatism_text_blur.png


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Dec 2016 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa parcurg materialul indicat de Adrian lentilozaur, foarte bun! Dupa cum banuiam nu-i acelasi lucru sa privesti cu un ochi printr-un tub de 100mm sau sa privesti cu fiecare printr-un tub de 100mm. Cine are rabdare si curiozitate ii recomand sa pargurga materialul, are ce invata.

Cer senin!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact