Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari despre binocluri


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2016 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Premiza pleaca de la capacitatea ochiului de a rezolva de unul singur detalii de 1minut de arc. Ajutat cu un 60x nu ajunge la 1secunda de arc? Evident daca si obiectivul ii permite.
De ce sa arunci telescopul???

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Noi 2016 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In baza dezbaterilor de pana acum (pentru care va multumesc) m-as incumeta sa trag o prima concluzie: indiferent ca sunt mici pentru tinut in mana sau mari pentru montat pe trepied, indiferent ca sunt declarate pentru uzul diurn sau nocturn, binoclurile de magnificatie fixa sunt privite si construite in continuare si fara execeptie ca instrumente de camp larg.
Pe timp de zi aceste instrumente nu-si vor putea exploata apertura obiectivelor iar pe timp de noapte rezolutia lor va fi limitata de grosisment si nu de apertura asa cum ni s-ar parea normal unora.
Luxul unui instrument de camp larg este platit asadar cu un randament slab de lucru in multe cazuri chiar sub 50%.

Daca am omis sau gresit ceva va rog sa ma completati. Apoi vom merge mai departe.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Noi 2016 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai sintetizat foarte corect.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2016 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Confirm concluziile si le confirma si alti utilizatori de binocluri.
In primul rand astronomii utilizatori de binocluri raportat la numarul total de binocluri produse si vandute este foarte mic, aproape insignifiant. Astronomii isi doresc un binoclu care inca nu exista ca instrument de productie de serie. Conditia principala este utilizarea ocularelor de 2" care ar arunca in aer costul de productie si masa instrumentului. Cine isi permite are insa solutii sa construiasca unul. O alta conditie este unghiul de vizualizare la 90 de grade.
In ceea ce priveste schimbarea grosismentului dincolo de fascinatia acestei posibilitati experienta arata ca nu ai nevoie de mai mult de una sau doua perechi. In cazul APM 100-45 ED cu focala de 550mm cei mai multi prefera perechea de 12.5mm si camp de peste 80de grade (sa spunem cele de la Docter Smile ). Asta demonstreaza ca fara a sti de ce ei sunt in zona grosismentului rezolvant. Ce se intampla mai sus? Instinctiv nu ai nevoie de mai mult. Eu am la focale scurte o pereche de 10mm care inca sunt uau! si urmatoarea e una de 5mm (premium) pe care vreau sa o vand. Simt ca peste 55x nu vreau sa ma duc pentru ca nu am nimic de castigat cu exceptia observatiilor lunare ca urmare nu am mai cumparat oculare. Cel mai bine ma simt la 15mm-17mm cu camp aparent peste 65grade.
Pentru restul binoclurilor de pe piata discutiile aproape ca nu isi au rostul dar sunt si instrumente foarte serioase si instrumente de marketing. Unele nu pot trece de 25x pentru ca nu ar mai putea fi colimate sau toate aberatiile obiectivelor ar iesi in evidenta Smile Nefiind pentru astro nimeni nu cumpara astfel de grosismente. O exceptie o constituie Docter Aspectem 40x80 care iarasi scoate in evidenta o cifra vehiculata aici si anume pupila de 2mm.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2016 11:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea si Adrian. Mi-ar fi placut ca aceste prime concluzii sa nu se confirme dar din pacate nu este asa. Prezenta Docter-ului 40x80 in acest peisaj nu poate fi decat exceptia care confirma regula. Cert este ca segmentul de instrumente despre care am vorbit se simte necesar in panoplia astronomului amator si drept urmare cred ca productia si uzul binoclurilor cu oculare interschimbabile vor cunoaste o dezvoltare mai accentuata in viitor.

Sigur apar si limitari in special la binoclurile cu obiective acromate unde la grosismentul rezolvant incep sa fie vizibile unele aberatii. In domeniul cuprins intre grosismentul rezolvant si cel util aberatiile incep sa devina deranjante si chiar limitative. Definim aici grosismentul util (de la Alexescu citire) ca fiind dublul grosismentului rezolvant sau mai simplu Gu=D (diametrul obiectivului exprimat in mm). Oricine s-a jucat pana acum cu un RFT acromat a vazut si a simtit aceste lucruri.

O observatie deosebit de interesanta aflam din postul lui Adrian care merita subliniata foarte accentuat; si anume ca in uzul unui instrument cu doua canale (binocular) nu se mai simte nevoia cresterii grosismentului ca in cazul unui instrument monocular. Este foarte interesant de aflat dupa parerea mea ca marea majoritate a userilor de binocluri cu oculare interschimbabile nu jongleaza cu grosismentul decat in jurul Gr sau cel mult pana la Gu.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2016 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un binoclu cu obiective acromate si oculare interschimbabile nu ajunge nici pana la grosismentul rezolvant fara sa afiseze aberatii deranjante. Depinde de calitatea instrumentului. Un exemplu bun este Vixen la care binoclurile acromate sunt decente. Acum si ei au cedat sub presiunea cererii de instrumente rapide insa vechile BT-uri erau acromate cu obiective de 80mm si raportul focal F/11. Pierdeai campul si castigai in calitatea imaginii dar nimeni nu isi doreste un binoclu cu acest raport focal asa ca se vand acum cu preturi modice. Se vindeau echipate cu ortoscopice japoneze de 25mm.
Un alt exemplu interesant pe care il am in colectie este un 15x80 Tordalk, un instrument care inca ma fascineaza constructiv. Chiar daca pare inutil un astfel de grosisment pe un binoclu de 80mm este evident ca fiind limitati de campul aparent al ocularelor au cautat sa compenseze din grosisment. Nu s-au oprit aici si au facut si un 11x80 si un 22x80. Acest 15x80 a fost un fel de "comet hunter" la vremea lui, campul fiind generos, de peste 4 grade. Stelele sunt extrem de stralucitoare privite prin el. Combinatia e una placuta chiar daca nu cade peste regulile optice.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2016 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este foarte adevarat ca in cazul obiectivelor acromate rapide lucrurile se degradeaza extrem de abrupt odata cu cresterea aperturii. Daca un f/5 de 80mm bun poate da imagini acceptabile pana la grosismentul lui util (80x), nu acelasi lucru se poate spune despre un 150mm care la acelasi raport focal la grosismentul rezolvant (75x) este deja "varza".
Nu este greu de presupus ca datorita cererii de instrumente rapide viitorul binoclurilor cu oculare interschimbabile va fi cel al instrumentelor echipate cu obiective ED.

Daca am reusit cat de cat sa clarificam prima intrebare va propun sa trecem la urmatoarea. Citind mai zilele trecute in Astronomia binoculara a lui Tonkin despre avantajele utilizarii binoclurilor am ramas cu o oarecare nedumerire. Iata care-i problema: privind printr-un binoclu de apertura D, la ce magnitudine stelara putem ajunge? la cea data de privirea printr-un instrument cu deschiderea D, la cea data de privirea printr-un instrument cu deschiderea 2D (fiind doua canale de primire a semnalului) sau la cea data de privirea printr-un instrument cu deschiderea echivalenta cu suprafata insumata a celor doua canale colectoare de lumina (mai exact 1,4D)?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Dec 2016 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere , problema inexistentei binoclurilor cu grosisment fix mare este legată numai de compromisul dintre prețul de fabricație și cel de vânzare . Cred că fiecare dintre noi si-a dorit măcar odată să privească cu ambii ochi la 80 sau 100 x . Dar prin ce ? Cred că nu se ia in seamă suficient dificultatea obținerii unor oculare decente , pentru a se ajunge la grosismentele dorite a fi mari , pe obiective nu prea lungi . Nimeni nu are chef să care după el două "tunuri" siameze , doar pentru a avea acces la imagini mult mărite și clare, prin oculare simple . Și când zic oculare simple , mă refer la kellnere , rke-uri , ploss ,sau chiar de multe ori mult prea laudatele erfle . Le consider simple pentru că pe obiective rapide sunt absolut depășite , mai ales atunci când ochii trec o anumită vârstă .
Și mai e ceva .
Dacă e vorba de observații astro , mai e nevoie de două obiective ? Prin binoclu, eu văd turbulența pe timp de vară chiar si la 10 sau 12 x , așa că un binoclu cu mărire de 100 x , să zicem , îl consider aproape inutil pentru observații terestre .
Iar la astro nu am nevoie de două obiective ,din motive pe care le știți cu toții . Binocularul rezolvă treaba.

Cât privește corecția acromatelor scurte , aici iar e discutabil . Se poate face foarte bine un binoclu cu obiective de 45 sau 50 mm , cu raport focal 5 și cu mărire de 45 -50 x , cu imagini foarte curate , dacă intr-adevăr s-ar dori . Dar e vorba de precizie in execuție pe care nici măcar firmele mai serioase nu au chef să o aplice .

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata de catre catalin dumitru la 03 Dec 2016 12:14, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2016 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Concluzia e simpla asadar: cine vrea sa priveasca cu ambii ochi la 80x sau 100x ori isi construieste singur un binoscop ori baga mana adanc in buzunar pentru un binoclu cu oculare interschimbabile. A doua varianta am incercat-o si eu doar ca nu mi-a iesit, am dat numai de captuseala Smile

Faza cu vizorul binocular ma fac ca n-am vazut-o, e offtopic in discutia de fata.

Cum ramane cu a doua intrebare, nu are nimeni idee?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Dec 2016 18:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A doua intrebare este foarte dificila.
Nu cred ca putem comparam in mod direct magnitudinea limita a unui binoclu de apertura D cu cea a unei lunete cu apertura D.
Spun aceasta din cauza prismelor.
Drumul optic ,deci pierderea de lumina , este considerabil diferita intr-un binoclu decat intr-o luneta de aceeasi apertura.
O luneta ,fie si cu diagonala, va oferi acces la o magnitudine mai mare si va avea o rezolutie mai buna decat binoclul echivalent.

Eu iti propun de data aceasta niste experimente practice.
In cazul meu : determin in Pleiade magnitudinea limita pentru luneta 45x300 mm la 10x.
Fac diafragme de carton inegrit D= 45mm pentru binoclul 10x50mm ca sa devina 10x45mm si determin si in el magnitudinea limita , cu Pleiadele la aceeasi altitudine si binoclul pus pe montura.
Asa am avea o relatie numerica , nu opinii.

(Daca am fi la pocher eu as plusa pe careul de popi = luneta 45x300mm se va descurca mai bine.
Desi nu are acoperiri AR.
Dar poate scoate binoclul (devenit ) 10x45mm vreo chinta de undeva.)

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Dec 2016 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine m-o fi pus sa citesc in Tonkin sa ma zapacesc total de cap??? Acuma imi dau seama ca intrebarea e pusa gresit deoarece voia sa se refere la altceva. Imi cer scuze, nu m-am gandit la prisme ...
Reformulez in speranta ca nu voi mai gresi spiritul intrebarii: sa presupunem ca avem o luneta 45x300 pe care o folosim la 10x. Ajungem cu ea la o anumita magnitudine limita. Presupunem apoi ca avem doua lunete jumelate (cate una pt fiecare ochi) tot de 45x300 pe care le folosim tot la 10x. Intrebarea este daca in al doilea caz ajungem la aceeasi magnitudine limita sau la alta?

PS. experimentul propus este interesant si ar fi bine daca am putea afla diferentele in cele doua cazuri.
Multumesc.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Dec 2016 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea aceasta este mai usoara.
Eu cred ca ajungem la o magnitudine mai mare , deci vom vedea stele mai slabe cu instrumentul jumelat.
Cu mai mult de o jumatate de magnitudine.
Ceea ce este - contrar a ceea ce pare - foarte mult deoarece ne dubleaza numarul stelelor vizibile.
Sa nu pierdem din vedere apoi ca si grosismentul are o influenta in magnitudinea limita accesibila in acelasi instrument.
Cred ca ultimul aspect este foarte important in lumina primei intrebari.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 195



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Dec 2016 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru că subiectul discuției mi-a zgândărit oleacă curiozitatea, m-am apucat să fac niște teste comparative cu binoclul 25x100 și luneta 110/1100 la 35x, minimul pe care îl pot obține cu ocularele din dotare.
În ceea ce privește magnitudinea stelară accesibilă, luneta are un ușor avantaj – nimic nou aici, depășește la magnitudine limită și refractorul 120/600, cel puțin când e vorba de magnificații mici. Am construit o diafragmă de 90mm diametru (cât e apertura reală a binoclului) și de data asta rolurile s-au inversat, dar la limită.
Dar, când de după bloc s-au ridicat prietenii mei M81 și M82, lucrurile s-au cam schimbat. Cu diafragma pusă, galaxiile sunt aproape invizibile și destul de greu de găsit la întreaga deschidere. Cu binoclul se văd cu un ochi chiar ceva mai ușor decât în luneta fără diafragmă iar cu amândoi... e cu totul altă poveste. Aici, pe lângă însumarea optică, cred că mai există și un factor legat de construcția binoclului. Fie că e vorba de blocarea unor lungimi de undă din spectrul vizibil, fie că e vorba de un efect de polarizare a luminii transmise, unele binocluri reușesc să îmbunătățească întrucâtva contrastul imaginii.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 04 Dec 2016 00:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La luneta ai folosit prisma la 35×?
La refractor prisma/oglinda are un rol f interesant la planete, dar si la deepsky..

La mariri mici se vede o diferenta in bine atunci cand se foloseste prisma chiar la mono.
Cred ca secretul se afla in prisme Smile -oglinda face "in focus" punctul focal "apropiindu se" de obiectiv rezultand practic o oarecare scurtare a focalei initiale, grosismentul real fiind ceva mai mic
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2016 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen, acorda-mi te rog ragazul de a lamuri impreuna cu colegii problema pusa deja in discutie si apoi vom analiza si diferentele dintre sistemele cu oglinzi diagonale si prisme. Daca deviem discutia pe carari laturalnice riscam sa nu mai ajungem niciodata la finish. Multumesc.
Din experienta personala si din teoria opticii pot sa-ti spun deocamdata ca singurul rol al oglinzii diagonale este de a schimba unghiul razelor de lumina incidente. La fel face si prisma diagonala doar ca in cazul ei apare si o deplasare a planului focal mai in spate. Cu toate astea, focala obiectivului nu este modificata. In concluzie nu apare schimbare de grosisment optic prin schimbarea oglinzii diagonale cu prisma diagonala.

mmarin, multumesc pentru experimentele efectuate si pentru impartasirea rezultatelor. Pentru ceea ce vreau sa discutam de aici incolo este foarte important ca in experimentele urmatoare (de mai esti amator sa participi la ele) sa pastram cu strictete apertura si grosismentul egale. Deasemeni constructia optica a instrumentelor ce participa la experimente trebuie sa fie aceeasi.
Daca esti posesor de binoclu 25x100 (indiferent cat e apertura lui reala) ar fi foarte interesant urmatorul experiment: sa ne spui daca folosind un singur canal al binoclului (indiferent care) ajungi la aceeasi magnitudine stelara sau la una mai mica decat in cazul folosirii binoclului in mod normal cu ambele canale simultan.
Partea dificila de abia dupa aia incepe ...

Mircea, multumesc de raspuns, instinctiv si eu cred intr-o crestere de magnitudine fara insa sa o pot cuantifica. Dupa cum spuneam mai sus, partea dificila de abia acum incepe ... Va propun tuturor celor ce vor sa participe, experimentul de mai sus (cel recomandat lui mmarin), fiecare cu ce binoclu are in dotare. Intrebarile care se dezvolta din aceste experimente sunt urmatoarele: 1. carui fapt se datoreaza cresterea de magnitudine (daca ea exista) in cazul folosirii binoclului in mod normal (ambele canale)? si 2. cum o putem cuantifica? Multumesc.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact