Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Galaxia_noastra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224527
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu CZ Binoctar 7x50


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2016 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu CZ Binoctar 7x50
Raspunde cu citat (quote)

Review binoclu CZ Binoctar 7x50
(courtesy of bogdanbacila)

Un binoclu produs undeva dupa anii 1954,55 probabil printre primele serii dedicate civilior a unui binoclu militar de mare succes. Un binoclu care a reprezentat mult in istoria binoclurilor militare. Daca vreti primul binoclu CZ fabricat si in Romania, bunicul arhi-cunoscutului B.C. Nr.4 8x30, in perioada razboiului in 1941 avand in dreapta sigla CZ si in stanga numerotatia “made in romania “care avea sa ramana clasica la noi: B.C. Nr. 5. Modelul ajuns la mine este printre primele care au primit Q1 ca si calificativ al calitatii (un marcaj relativ de marketing dar care totusi certifica calitatea CZ). Un binoclu istoric. Acesta a fost probabil si motivul pentru care in momentul cand l-am primit nu l-am aruncat instant la cosul de gunoi. A fost probabil binoclul la care am muncit cel mai mult si pe care nu l-as fi putut termina fara ajutorul pretios al colegulu nostru bogdanbacila caruia tin cu aceasta ocazie sa ii multumesc din nou. In principiu tot ce se putea strica a cam fost stricat. Axul central nu mai avea prindere, 2 prisme sparte, doua floricele (nu periculoase totusi) mici pe obiective, suruburile toate stemuite, murdarie, blocajele de oculare disparute, etc. Nu pot sa nu imi exprim inca o data dezaprobarea fata de cei care masacreaza pur si simplu astfel de instrumente in pofida perfectiunii si elegantei executiei lor. Sa reusesti sa stemuiesti toate suruburile unui CZ, as spune ca trebuie sa strangi si desfaci de mii de ori bietul sistem de prindere…
Dar sa revenim. Practic un CZ. Si am cam spus tot. Un binoclu bun pentru puterea lui de magnificatie, cu un camp mare si elegant dar egal cu cel al omologului 10x50 de la CZ. Optic totul este ok in pofida celor 2 floricele ramase intre cele doua lentile ale obiectivelor. Exista tenta clasica CZ spre galben palida si nederanjanta. O claritate ce merge pana la 20% fata de marginea campului (vizibila insa in special in mod astro) Fara irizatii in contralumina, culori vii si distincte inclusiv in astro, un eye relief destul de bun in pofida faptului ca fiind modelul vechi are cupele lungi asigurand acoperirea aproape perfecta a parti din fata a globului ocular. Aparatorile se pot desuruba (bachelita) si se poate folosi si cu ochelari destul de decent. Greutatea finala, dupa reparatie, a iesit 992 grame , normal as spune pentru aceasta mecanica, avand totusi neajunsul ca poate obosi mainile observatorului.

Date tehnice:
Model: Binoctar 7x50
Diametru obiective [mm]: 50
Magnificatie [x]: 7
Camp unghiular [grade]: 7.3
Camp liniar [m/m]: 128/1000
Pupila de iesire [mm]: 7.14
Eye relief [mm]: 0
Factor Twilight : 18.7
Luminozitate: 51.02
Prisme: BaK-4/Porro (acoperiri maro cu indigo palide)
Greutate [g]: 1010
Protectie la umezeala: Nu
Prindere Trepied: Nu
Focus: individual
Perioada de fabricatie: din 1919 pana 1971


In mod astro se comporta foarte bine desi mie parca mi-ar place mai mult Dekaris 10x50 (ceva mai multe detalii dar la acelasi camp). Ca si tremur ambele sunt cam la fel si 7x50 si 10x50 greutatea spunandu-si cuvantul chiar in pofida magnificatiei mai mici.
In final a fost totusi comparat cu Lacerta 8x45, si din punctul meu de vedere Binoctar a fost depasit la toate capitolele mai putin reflexia circulara. Este un lucru normal tinand cont de diferenta de varsta, da in acelasi timp este si un semnal de alarma impotriva preturilor exagerate la care gasesti acest model si de ce nu si alte versiuni CZ. Dar acest lucru nu vreau sa il interpretati altfel deca firesc. Un Binoctar ramane un instrument prin care placerea de a privi este prezenta in fiecare moment si care este companion de nadejde in orice conditii.
In final, un binoclu recomandat cu caldura pentru clasa lui, dar in nici un caz la preturile vehiculate atat la noi cat si in strainatate.

Atentie: axul central al binoclului din poza fiind vandalizat, a fost reparat/modificat respectiv capacele din poza nu sunt originale. A se vedea poza cu ax original in poza cu detalii.



7x50mic.jpg
 Descriere:
Un binoclu recomandat cu caldura pentru clasa lui, dar in nici un caz la preturile vehiculate atat la noi cat si in strainatate.
 Marime fisier:  967.38 kb
 Vizualizat:  de 7960 ori

7x50mic.jpg



Detalii.png
 Descriere:
Asa arata axul de prindere la original!!
 Marime fisier:  194.27 kb
 Vizualizat:  de 7954 ori

Detalii.png


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Noi 2016 23:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird

Multumim pentru evaluarea acestui binoclu cu valoare istorica si felicitari pentru succesul reconstruirii instrumentului.
Felicitari si lui Bogdan pentru ajutorul pe care ti l-a dat.
Despre preturile de pe piata de antichitati pot doar sa comentez ca acestea nu reflecta valoarea din punct de vedere utilitar a obiectului ci valoarea ca obiect de colectie.
Intre acestea doua rareori exista o legatura directa.
Majoritatea obiectelor de colectie nu au nicio valoare utilitara.
Sa luam de pilda renumitul pietroi ''cumintenia pamantului'' , ce ne ofera in schimbul a 11 milioane de euroi ?!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2016 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mircea Pteancu, binenteles ca totul este interpretabil. Totusi din punctul meu de vedere, daca vorbim de colectii de binocluri, la pietre nu prea ma pricep Smile, as spune ca si o colectie de binocluri ar trebui sa contina doar exemplare avand toate componentele 100% originale si sa fie 100% functionale. Altfel ar fi ca si cand am colectiona poze de binocluri Very Happy sau (mai modern acum) reproduceri virtuale 3D de binocluri pe calculator. Daca studiati piata de binocluri "celebre de colectie" de la noi veti gasi o serie de exemplare atat de murdare si efectiv imputite care sincer ...cred ca dauneaza grav sanatatii!! Cum poti pune o astfel de vechitura in colectie daca nu o "restauezi" macar sa scoti microbii din ea !! Si ajungi oarecum tot la ideea ca trebuie totusi adus la o linie de plutire corecta chiar si pt. colectie. Eu nu am posibiloitatea sa restaurez un binoclu cu piese 100% originale ... e foarte greu si foarte scump. Dar in astfel de cazuri (si de fiecare data ma jur ca nu mai ma apuc de reparat vechituri ...) incerc sa il aduc in stadiul de 100% functionalitate, chiar daca unele piese nu sunt originale.
Si ca sa si radem, cand am pus capacul inferior pe ax, am avut 2 posibilitati care se potriveau, o piesa de plastic si un din metal (aluminiu). Cea metalica era mult mai tentanta dar ... pe ea scria "Made in Japan" Laughing ... deci exact acolo unde CZ isi pune celebra serie de 7 cifre ...sa scrie "Made in Japan" ...mi-sa parut totusi exagerat Laughing Laughing
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2016 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
primul binoclu CZ fabricat si in Romania, bunicul arhi-cunoscutului B.C. Nr.4 8x30, in perioada razboiului in 1941 avand in dreapta sigla CZ si in stanga numerotatia “made in romania “


Poti te rog sa exemplifici cu o imagine? Nu am vazut in viata mea un binoclu fabricat in romania cu sigla CZ pe el. Ms.

In ce priveste restaurarea lucrurile sunt mult mai complicate decat par la prima vedere.

Apropo, am vazut mai demult prin targul colectionarilor o luneta Ramsden cu obiectiv fabricat la IOR si cu antireflex pe el, penibil!!!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2016 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ramane? Exista dovezi ca s-au construit in romania binocluri CZ?
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2016 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth - comanda din romania Seriile 2190201-2191200 (1000 buc. ) in Decembrie 1941.
a se vedea si Aici
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2016 16:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca mai corect ar fi: comanda pentru romania Seriile ... bla,bla ... adicatelea CZ a fabricat un numar de exemplare din modelul Bc Nr5 pentru romania. Linkul dat spune acelasi lucru, nici vorba pe undeva de "fabricat in romania" (daca am inteles eu bine).

Am cautat si eu info despre acest model si tot ce am gasit este rezumat in imaginea de mai jos. Nu stiu daca e vorba de aceeasi comanda, inclin sa cred ca nu deoarece pe langa logo-ul principal CZ stantat pe partea dreapta a binoclului se poate observa un logo mai mic ce pare sa aduca cu cel al IOR-ului sub care este inscriptionat un R-55 (probabil contractul sau comanda pentru romania).



s2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.64 kb
 Vizualizat:  de 7903 ori

s2.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2016 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai este destul de ciudat (chiar daca exprimarea din siteul postat e mai ambigua) IOR se infiinteaza in Romania in anul 1936. Intre anii 1937 si 1945 devine parte a complexului industrial de razboi german. Nemtii nu reuseau sa faca fata cererii de binocluri. Inclusiv s-au facut binocluri CZ in Japonia (de la acela au provenit mai tarziu , celebrele copii identice 8x30 japoneze).
Pana la infintarea IOR, Romania cumpara binolcluri militare prin Casa Nedisco din Olanda , cumparandu-se in general modelele Silvamar 6x30 si Deltrensis 8x30.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Noi 2016 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Intre anii 1937 si 1945 devine parte a complexului industrial de razboi german.


Asa este. Din pacate nu exista nicio marturie ca binocluri din seria Bc Nr5 au fost construite in romania.Toata lumea spune ca au fost construite pentru romania.

Chiar si inainte de al doilea razboi CZ avea multe manufacturi raspandite prin lumea larga. Chiar si in St Petersburg exista una. Am avut un binoclu CZ foarte vechi care pastra logo-ul firmei dar scrisul folosea caractere slavone. Cu siguranta era fabricat acolo pentru ca imaginea avea o coloratura specifica sticlelor rusesti.

In plus romania nu cumpara binocluri militare doar de la CZ ci si de la Goerz Berlin. Am pus mai demult pe forum aceasta imagine:
http://www.astronomy.ro/forum/files/sil14_52521_0007_883.jpg
Unul dintre ele este si acum in posesia mea.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2016 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In anii 30 inainte de infintarea IOR, practic era ceva dubios, caci comenzile de binocluri de care ziceam sunt ciudate tare, caci nu erau practic luate de la CZ. Acolo se zicea binocluri "Nedisco" - sistem Silvamar 6x30 si Deltrensis 8x30. Deci ceva ciudat ... ori acest Nedisco facea sub licenta CZ Silvamarul si Delterntis ori cine stie ce alta smecherie se facea. Oricum, pe binoclurile aceste se cerea o anumita sigla in conformitate cu doleantele Ministerului Roman. Gasisem la un moment dat aceste date pe net si retinusem tocmai ca printre altele costul unui binoclu era de vreo 30 de dolari (in 1930 probabil valoarea dolarului era mult mai mare decat cea din ziua de azi... altfel suma de 128 lei pare totusi foarte mica).
Din ce an o fi hartia din postul tau, ai idee?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 21 Noi 2016 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nedinsco = Nederlandse Instrumenten Compagnie
Companie infiintata in 1921 de catre Carl Zeiss in Olanda pentru a ocoli restrictiile tratatului de la Versailles ce nu permitea Germaniei sa produca echipament militar Wink
https://nl.wikipedia.org/wiki/Nedinsco
https://nedinsco.com/about-nedinsco
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Noi 2016 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hartia face parte din catalogul de prezentare a seriei de binocluri CP Goerz Trieder.
Catalogul respectiv a fost publicat in 1906.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2016 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
..........
http://www.astronomy.ro/forum/files/sil14_52521_0007_883.jpg
Unul dintre ele este si acum in posesia mea.

Si putem sa il vedem si noi in niste poze ? Sau il ai postat deja nu am retinut eu. Este functional ? Este super interesant. Eventual cand ai ceva timp liber sa ne arati si nopua niste poze cu bestia. Merci mult. Nu am pus mana niciodata pe un Goerz original ...doar copii.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2016 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur. Tin minte ca am pus ceva poze cu el dar daca nu le gasesc am sa fac altele in weekend.
Binoclul pe care il am nu apare in catalogul din 1906 deoarece este un model aparut cu 2 ani mai tarziu. Este un 8x26 si imi pare foarte finut pentru un binoclu militar. Este functional si da o imagine excelenta pe timp de zi. Nu prea exista chinezarie care sa-i stea in fata. Noaptea insa nu poate gestiona reflexiile date de obiectele foarte luminoase. Are lipsa un surub pe care l-am gasit rupt dar care nu-i afecteaza deloc functionarea. M-am straduit multa vreme sa-i refac acel surub (dupa bucata recuperata) insa nu am reusit. Dupa masuratori repetate de nu stiu cate ori am ajuns la concluzia ca avea pasul in zoll-ul vechi german care e diferit de inch-ul din ziua de azi:
1 zoll vechi=26,34 mm
1 inch=25,4 mm
Colac peste pupaza, filetul era si pe stanga. Nimeni nu a putut sa-l faca sau eu nu am gasit persoana respectiva.
Va povestesc mai multe despre el dupa ce o sa pun imagini.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Noi 2016 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colegul zoth a binevoit sa posteze pozele binoclului Goerz la topicul ''Catalog de binocluri Goerz'' la Istoria Astronomiei :

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=39447#39447

Listat de pe situl extraordinar al lui Peter Abraham :

http://home.europa.com/~telscope/binotele.htm

Avem tot din aceeasi sursa si un topic dedicat binoclurilor Zeiss :

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=58048#58048

Dezvoltarea ,aprofundarea in continuare a subiectelor este binevenita !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact