Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Semenic,_Telescopul_e_in_masina.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salut sunt Silviu vreau si eu raspuns la 2 intrebari(moment)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Noi 2016 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da il desparte pt ca te uiti cu ambii ochi... deaia este binocular Si in poatarea anterioara erau puse in contrapartida micoscopul stereo cu cel binocular nonstereo...care are acelasi principiu cu Nikon e200
Sus
cipndale
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Noi 2016
Mesaje: 31



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Noi 2016 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK daca ziceti ca e asa... eu zic ca binocularul nu inseamna asta. La fel si trinocularul: nu inseamna ca imparti pe trei directii diferite care converg spre proba, ci ca sunt 3 pozitii care observa aceeasi zona si cu aceeasi incidenta.
Cand o sa va clarificati in minte despre ce e vorba o sa fie mai usor sa intelegeti cum sa iesiti din situatie. La fel si cand comunicati cu tertii, pentru a reusi sa va dea o mana trebuie sa transmiteti clar informatia.
Succes cu el!
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Noi 2016 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze de offtopic
@Dbird si Mircea.
Pot sa confirm ca exista binocluri care focalizeaza incepand de la 2m. Eu am un Bushnell Legend Ultra HD 10x42 cu aceasta facilitate si pot sa confirm: chiar face asta.

In ceea ce priveste utilitatea lor, acestea sunt apreciate de ornitologi, entomologi si alti ...ologi care studiaza creaturi mai mult sau mai putin sperioase sau periculoase sau si una si alta Smile
De mentionat ca se comporta admirabil si in ceea ce priveste focalizarea la infinit.

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Noi 2016 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru informatie , este apreciata.
Nu am spus ca nu exista asemenea binocluri , am precizat doar definitia ''infinitului'' dupa niste autori cunoscuti.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2016 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de vizat instrumente la distanță mică, sub 10m, un client de-al meu vinde materiale de construcții, fier beton și alte profile și folosește un binoclu chinezărie de 50 lei din piață ca să se uite la cadranul cântarului aflat sus la cârligul macaralei. Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2016 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Manu72,
normal ca exista binocluri care focalizeaza si la 2m (unul dintre el Ocean 8x30a fost prezentat in review) ceea ce doream sa spun este ca desi la 2 m sau chiar 3 poti focaliza avand claritate perfecta, practic vezi un camp ca un opt orizontal si nu un cerc cum este normal la distante ceva mai mari. Ceea ce creeaza clar senzatia ca vezi cu 2 ochi Smile ... relativ separat. Asta la porro Roof nu am avut ceva sa focalizeze asa aproapeda mi-e teama ca tot cam asa se vede.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Noi 2016 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Distanta la care se afla obiectul nu are legatura cu distanta la care se formeaza imaginea virtuala data de microscop.
Maximorum a scris:
As mai vrea sa intreb ceva ... daca ocularele la microscopul binocular mono (compound) trebuie sa arate o 2 imagini perfect simetrice...tinand cont ca trebuie sa te uiti la un obiect la 30 cm distanta... (adica trebuie sa faci convergenta oculara).
...
Eu cand ma uit la microscop vad dublu..si asa si pare logic (geometric) ca ar trebui sa vad... Nu am cum sa privesc la infinit un obiect aflat la 30 cm decat daca fortez... Intrebarea este daca este normal sa apara asa.(imagini perfect identice)...

Daca imaginile date de oculare sunt identice, atunci focalizarea ochilor (pe imaginea virtuala) ar trebui facuta la infinit, nu la 30cm.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Noi 2016 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maximorum a scris:
... Eu cand ma uit la microscop vad dublu..si asa si pare logic (geometric) ca ar trebui sa vad... Nu am cum sa privesc la infinit un obiect aflat la 30 cm decat daca fortez... Intrebarea este daca este normal sa apara asa.(imagini perfect identice)...


Nu e nici o logică în a vedea dublu la un microscop reglat corect . Nu are nici o legătură cu distanța la care se află proba .

Convergența imaginilor e data de construcția instrumentului . La microscoapele cu binocular convergența e făcută cu ajutorul prismei divizoare . La stereoscoape convergența e asigurată fie de înclinația (mai precis ne paralelismul) tuburilor finale (in cazul distanței de lucru mici ) , fie de obiectivul comun , care are focală mare , in cazul stereoscoapelor cu distanță de lucru considerabilă , de regulă peste 15 cm.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Noi 2016 02:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Catre nobody!!
Raspunde cu citat (quote)

Eu asa ma gandit ca trebuie sa privesc la infinit! Dar uite iti cer tie sa te uiti cu un singur ochi la un obiect la 30 cm distanta de tine si sa incerci sa privesti la infinit nu pe obiectul in cauza...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2016 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum , clar nu mai inteleg nimic.
Sunteti siguri ca ati inteles ce anume a intrebat el ...de la inceputul topicului ai pana acum ?
Mie, acum, imi este foarte clar , ca nu am inteles nimic deci a nu se pune baza pe raspunsurile mele Shocked
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Noi 2016 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate e vorba despre ceea ce se numeste "instrument myopia" si obsesia ca obiectul este/trebuie sa fie la o distanta de 25-30 cm. http://www.sciencedirect.com/science/artic...8906000502

With practice the microscope user learns that the image is actually rendered at optical infnity resulting in a decrease in the level of instrument myopia.

You can get more magnification from the microscope by focusing it so that the virtual image is at 25 cm rather than infinity, but it is not a good idea because it puts the eye of the viewer under strain to accommodate the eye to that close distance. The relaxed eye is focused at infinity, so if you are going to use a microscope all day, you had better focus it at infinity. Focusing the image close to the eye just because the image is slightly larger is the common mistake made by newcomers in the biology lab, which results in a very fatigued eye after an hour of viewing.
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/geoopt/micros2.html



micros.gif
 Descriere:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/geoopt/micros2.html
 Marime fisier:  19.98 kb
 Vizualizat:  de 4600 ori

micros.gif


Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Noi 2016 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maximorum a scris:
Ms frumos Erwin! As mai vrea sa intreb ceva ... daca ocularele la microscopul binocular mono (compound) trebuie sa arate o 2 imagini perfect simetrice...tinand cont ca trebuie sa te uiti la un obiect la 30 cm distanta... (adica trebuie sa faci convergenta oculara). Cu un binoclu colimat cand focalizezi la un obiect la 2 metri, sa zicem ca are 9x ti-l apropie de 3 ori la cc 68 cm... atunci in oculare iti apar 2 imagini convergente...daca inchizi un ochi se vede obiectul in partea nazala a fiecarui ochi... Eu cand ma uit la microscop vad dublu..si asa si pare logic (geometric) ca ar trebui sa vad... Nu am cum sa privesc la infinit un obiect aflat la 30 cm decat daca fortez... Intrebarea este daca este normal sa apara asa.(imagini perfect identice)... Multumesc anticipat!


Salut. Eu am inteles problema la care te referi. In cazul microscoapelor biologice cu un singur obiectiv dar cu vizor binocular imaginile in ambele tuburi portocular sunt identice. Singura diferenta este ca una e mai intunecata si una mai luminoasa. Ca sa ai imagini diferite (asa zise stereo) trebuie sa ai un alt tip de obiectiv cu doua trasee optice (sau doua obiective ca la binoclu). Nu este anormal sa vezi imaginile duble. Nu este intotdeauna de la decolimarea vizorului. Unii oameni nu pot face usor combinarea imaginilor in creier, dar vei reusi cu exercitiu. Relaxeaza-te, defocalizeaza putin imaginea lasandu-ti ochiul sa focalizeze dincolo de obiect si vei simti cum cele doua cercuri de lumina se vor uni intr-unul singur si vei vedea o singura imagine. It's magic! O verificare simpla a existentei unei probleme tehnice este sa pui pe altcineva sa priveasca prin microscop.

_________________
www.lentilozaur.ro
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 22 Noi 2016 04:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Catre Adrian.B si nobody
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos de raspuns... este primul raspuns care se caleaza pe asteptarile si intuitiile mele! Pana la urma la concluzia asta ajunsesem si eu. Microscopul cu pricina este bun... pentru ca toate microscoapele la care am privit au aceiasi "problema". Eu si cu 50% din colegii mei avem aceiasi problema cu vederea dubla la microscop...(apropos de un ocular mai luminos si altul mai putin... este partial adevarata... la Olimpus am vazut ca este asa... la nikon perfect identice ca luminozitate).
PS. Pana la urma trebuie sa privesti ca la stereograme...unde trebuie sa privesti catre infinit...sau pre-imagine, unde nu este chiar o chestie simpla...(la stereograme am reusit cu ceva antrenament de 2h, la microscop nu)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Noi 2016 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maximorum a scris :

''apropos de un ocular mai luminos si altul mai putin... este partial adevarata... la Olimpus am vazut ca este asa... la nikon perfect identice ca luminozitate). ''

Citez din memorie.
Splitarea imaginii este efectuata de niste prisme.
Acestea nu sunt neutre fata de fasciculele de lumina.
In unul din canale vine imagine preponderent din partea galben-verde a spectrului la care ochiul omenesc este sensibil.
Celalalt ocular primeste din grupul divizor de prisme lumina preponderent din capatul ''rece'' al spectrului ,spre albastru ,la care sensibilitatea ochiului uman este mai mica.
Din ceea ce ai scris inseamna ca Nikon a facut ceva in aceasta privinta.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 25 Noi 2016 23:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am reusit"It's mag
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit... da, avea drepate adrian.b- chiar este magic...trebuie sa focalizezi la infinit..si doar asa am reusit...imaginea o vad undeva la 30m distanta nu la 30cm ca pana acum. Multumesc celor care si-au rupt din timp sa-mi rapunda!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact