Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224654
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salut sunt Silviu vreau si eu raspuns la 2 intrebari(moment)


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 09 Noi 2016 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Salut sunt Silviu vreau si eu raspuns la 2 intrebari(moment)
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Sunt membru nou! Va citesc cu interes review-urile la diverse instrumente(in special binoclurile)... M-a prins si pe mine microbul ... mi-am cumparat 9 pana in acest moment (intr-un timp relativ scurt).
Ma interesa si pe mine daca stie cineva daca se pot schimba ocularele de la tento12x40 cu cele de la 7x50?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Noi 2016 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că ajungi în focus chiar dacă se potrivesc mecanic. Poate de la un 10X ar merge, am făcut treaba asta la un binoclu vechi cu brațul rupt și ocularele compromise deși nu s-a putut recolima corect din cauza dezaxării mecanice în balama.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Noi 2016 02:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ms frumos Erwin! As mai vrea sa intreb ceva ... daca ocularele la microscopul binocular mono (compound) trebuie sa arate o 2 imagini perfect simetrice...tinand cont ca trebuie sa te uiti la un obiect la 30 cm distanta... (adica trebuie sa faci convergenta oculara). Cu un binoclu colimat cand focalizezi la un obiect la 2 metri, sa zicem ca are 9x ti-l apropie de 3 ori la cc 68 cm... atunci in oculare iti apar 2 imagini convergente...daca inchizi un ochi se vede obiectul in partea nazala a fiecarui ochi... Eu cand ma uit la microscop vad dublu..si asa si pare logic (geometric) ca ar trebui sa vad... Nu am cum sa privesc la infinit un obiect aflat la 30 cm decat daca fortez... Intrebarea este daca este normal sa apara asa.(imagini perfect identice)... Multumesc anticipat!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Noi 2016 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1-Daca binoclul 12x40 este cel scurt (fara tuburi) nu prea ai sanse sa-i schimbi ocularele. Daca este varianta cu tuburi lungi (carcasa tipica ruseasca) mai ai o sansa dar tot va trebui sa intervii mecanic (caci cursa de focus, la acest model, este foarte scurta).
2- Nu prea am inteles ce vrei sa spui. Oricum nu vad cum ai sa privesti cu un binoclu , fie el si colimat la 2m (am intalnit extrem de putine care fac clar la 2m) si sa vezi normal ... Vei obtine cam 2 imagini semisuprapuse, e normal (insist asta la binoclu, nu la microscop). Suprapunerea ideala este incepand de la distanta minima de focus declarata de fabricant.
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Noi 2016 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

So... Pai am un binoclu delta foret 2 10x42 care are distanta minima de focus 2m. Si vad imaginea cum se vede in desenul de mai jos! La mircosop se vede imaginea nu merge sa privesti cu amdoi ochii obiectul decat daca focusezi la infinit!


Astronomy.png
 Descriere:
 Marime fisier:  15.79 kb
 Vizualizat:  de 5677 ori

Astronomy.png


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2016 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca poti compara chiar asa de usor un binoclu cu un microscop. Cert este insa un singur lucru. Atat la binoclu cat si la microscop trebuie sa vezi foarte relaxat imaginea privita, fara dubluri, ochi care se incruciseaza sau cine stie ce focalizari aiurea. Daca se vede ok clar si frumos echipamentul functioneza ok , daca nu , nu.
Cat despre Delta 10x42, o fi scris el fabricantul ca face clarul la 2m nu zic , dar nu trebuie sa o iei in serios , cel putin din punct de vedere al colimarii la o distanta asa de mica (clarul se poate face lejer cu o cursa mai lunga). In mod cert de la 7-10 m incepi sa vezi ok totul intr-un singur camp circular, si fara sa fortezi ochii.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9020

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Noi 2016 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescoapele sunt instrumente optice destinate observarii obiectelor situate la ''infinit''.
Dupa Danjon si Couder , un obiect poate fi considerat la infinit daca se afla la o distanta fata de observator mai mare de 60x diametrul obiectivului.

Exista o categorie de instrumente (????) destinate observatiilor la distante intermediare , cuprinse intre acest (sa-i zicem ) ''infinit'' si observator.
Care ar fi scopul sau necesitatea pentru asa ceva ?
In trecut exista nevoia citirii valorilor de pe scala unor aparate de masurat temperaturi sau presiuni sau valori electrice si amplasate in locuri greu accesibile.

Obiectele din proximitatea noastra le observam ,daca este necesar , cu lupe si microscoape.

Nu-mi amintesc numele acelor aparate (????) , ele sunt mentionate intr-o carte veche de lucrari de Fizica.
Trebuie sa sap in mica mea biblioteca.

Cerintele sunt nitel diferite pentru fiecare categorie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Noi 2016 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Dbird
Raspunde cu citat (quote)

Dbird: 2m chiar asta este distanta minima (probat) ... si nu iti forteaza ochii... este ca si cum te-ai uita la ceva aflat la cc 70 cm cu ochii liberi, ca doar nu te fortezi sa vezi ceva la distanta asta ..peste masura... (desi in fiziologie se zice ca distanta de peste 6 m privita cu ochiul liber nu iti forteaza muschii adaptativi ai ochiului)..
Sus
cipndale
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Noi 2016
Mesaje: 31



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Noi 2016 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incerc sa ating un pic problematica ridicata si sa incerc sa clarific ceva aspecte care sunt un pic neclare.
Maximorum a scris:
... daca ocularele la microscopul binocular mono (compound) trebuie sa arate o 2 imagini perfect simetrice...

Pentru o mica clarificare (deoarece nu ai specificat exact și clar tipologia instrumentului) am sa încerc sa ghicesc despre ce instrument e vorba (corectează-ma dacă greșesc). Se pare ca vorbești de un microscop stereo. Acest tip de instrument nu trebuie sa "arate imagini perfect simetrice". Imaginile la un microscop stereo nu au nici o legătură cu simetria, pentru ca fiecare ocular "privește" spre aceeași zona a unui obiect dar cu unghiuri de incidenta diferite (paralaxa), deci ca rezultat privește pe fețe diferite ale obiectului (în caz că acesta din urmă are topografie superficială). De aici rezultă o imagine tridimensională. Același efect îl poți obține și dacă încrucișezi ochii (strabism). in strabism vezi dublu pana când obiectul îl pui exact unde converg ochii.

Maximorum a scris:

Cu un binoclu colimat cand focalizezi la un obiect la 2 metri, sa zicem ca are 9x ti-l apropie de 3 ori la cc 68 cm... atunci in oculare iti apar 2 imagini convergente...daca inchizi un ochi se vede obiectul in partea nazala a fiecarui ochi... Eu cand ma uit la microscop vad dublu..si asa si pare logic (geometric) ca ar trebui sa vad... Nu am cum sa privesc la infinit un obiect aflat la 30 cm decat daca fortez... Intrebarea este daca este normal sa apară asa.(imagini perfect identice)... Multumesc anticipat!


Ce înțelegi printr-un binoclu colimat? Dar prin imagini convergente? E bine sa clarifici terminologia. Imaginile nu au cum sa fie convergente.

Secretul pentru a nu vedea dublu la un stereo e ori distanta interpupilara, ori, cel mai probabil, obiectul nu e pus în zona unde converge paralaxa obiectivelor/ocularelor.
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Noi 2016 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Domnule cipndale
Raspunde cu citat (quote)

Domnule cipndale: Eu vorbesc despre un microscop de transmisie binocular mono. Am atasat imaginea mai jos! Si asta iti arata o imagine identica ocular drept si stang.... cum am aratat mai sus... Ce nu inteleg eu (si vad si dublu), este cum poti sa vezi un obiect la 30 cm distanta (asa cum am aratat mai sus in imagine) fara sa faci convergenta ... (ca sa vezi bine trebuie sa te fortezi si sa ignori obiectul si sa incerci sa focalizezi la infinit).
Cat despre binoclu care tin sa precizez ca este colimat...in apropiere este normal sa arate asa cum am reprezentat eu in imaginea de mai sus... la distanta mare imaginile sunt cvaziidentice(in oculare).


Am atasat aici... vorbesc de cel binocular mono nu stereo...Cel folosit cel mai des in medicina de laborator...anatomie patologica...etc.. (nu chirurgie unde se folosesc cele stero)
http://www.history-of-the-microscope.org/d...scopes.php
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Noi 2016 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si ca sa clarific terminologia...
Binoclu coliomat= binoclu prin care poti sa vezi o singura imagine cu ambii ochi fara sa te fortezi..
Imagini convergente= impropriu zis... atunci cand nu trebuie sa focalizezi la infinit pentru a vedea 1 imagine...adica trebuie sa faci convergenta oculara (precizez ca omul face convergenta oculara pana la obiecte privite la 6 m distastanta).
Sus
cipndale
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Noi 2016
Mesaje: 31



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Noi 2016 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maximorum a scris:
Si ca sa clarific terminologia...
Binoclu coliomat= binoclu prin care poti sa vezi o singura imagine cu ambii ochi fara sa te fortezi..
Imagini convergente= impropriu zis... atunci cand nu trebuie sa focalizezi la infinit pentru a vedea 1 imagine...adica trebuie sa faci convergenta oculara (precizez ca omul face convergenta oculara pana la obiecte privite la 6 m distastanta).

Termenul de colimat semnifica simplu a lasa sa treaca numai fotonii care sunt perpendiculari pe elementul fotosensibil oricare ar fi el (e.g. ochi, CCD, film etc.). Colimarea se face prin tuburi lungi sau aperturi mici pentru a elimina asa zisa "stray light" care provoaca in general "ceata" ce invaluie obiectele in afara planului focal. Efectul direct al colimarii este profunzimea de plan focal.
Partea a doua cu convergenta o lasam acum.
Sus
cipndale
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Noi 2016
Mesaje: 31



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Noi 2016 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Domnule cipndale
Raspunde cu citat (quote)

Maximorum a scris:
Domnule cipndale: Eu vorbesc despre un microscop de transmisie binocular mono.

Dupa cum am zis in raspunsul anterior si dupa link-ul atasat este clar ca e vorba de un microscop stereo si in nici intr-un caz nu e transmisie. Cel putin asa reiese la link-ul pe care l-ati trimis, precum si din principiul de operare al microscoapelor stereo.
Ceea ce vedeti prin microscop e o imagine reflectata a suprafetei obiectului si nu transmisa prin obiect. Probabil ceea ce incercati sa spuneti e ca aveti un microscop stereo binocular mono obiectiv (common main objective). Indiferent care e constructia principiul e acelasi de formare a imaginii stereo si am sa repet motivul de ce vedeti obiectul dublu: nu aveti obiectul la "convergenta". Motivele pot fi legate de dezalinierea prismelor sau a altor componente.
Sus
Maximorum
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2016
Mesaje: 15



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Noi 2016 03:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Domnule cipndale!
Raspunde cu citat (quote)

Eu vorbesc de micrsopul din dreapta, cel mono dar binocular.... care este de transmisie.... cu el lucrez .. stiu ce vorbesc...nu de cel din stanga...care este stero si este de reflexie(baleaj).
https://www.nikoninstruments.com/en_EU/Pro...e-E200-LED
Despre modelul asta vorbesc... De fapt cele mai comune miscoscoape pentru histologie ..anatomie patologica sunt asa... Sursa de lumina jos, preparatul de observat inerpus intre sursa si obiectiv...apoi prismele care despart in 2 fascicule identice...pe ambele oculare.. cum am aratat mai sus...Sper ca este clar...Si nu este stricat cred ca microscopul ca m-am uitat la mai multe ...si toate sunt la fel... (mentenanta este facuta de acelasi om... poate greseste el cand le-a colimat)
Sus
cipndale
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Noi 2016
Mesaje: 31



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 13 Noi 2016 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Microscopul E200 de le Olympus https://www.nikoninstruments.com/en_EU/Pro...e-E200-LED nu are nici o legatura cu cel pe care l-ati postat mai inainte http://www.history-of-the-microscope.org/d...scopes.php mentionandu-l pe cel din dreapta.
E200 e intradevar un microscop binocular standard cu revolver cu mai multe obiective ce poate fi categorisit ca un brightfield cu transmisie. Lasati aceasta formulare "binocular mono" ca nu aduce decat confuzie. In plus E200 nu are de ce sa desparta fascicolul in 2 pentru ca nu e stereo.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact