Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jup1b.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Camere active in timpul producerii seismelor.


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2016 09:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Camere active in timpul producerii seismelor.
Raspunde cu citat (quote)

Va salut.

Felicitari tuturor celor ce urmaresc cerul si posteaza imaginile extraordinare cu meteori.
Se pare (conform multor observatii) ca undele de soc produse la declansarea seismelor produc ca efect secundar, si o ionizare a aerului din atmosfera de deasupra pamantului prin care se propaga. Personal am observat la cutremurul de 7 grade din 1986, ca lumina produsa este destul de puternica si are o tenta spre verde-albastrui. Aceasta liluminare se declanseaza brusc ca efect premergator undei seismice. Senzatia fiind ca brusc soarele incepe sa rasara la orizont.

Cutremurul produs ieri dimineata la ora 2 si 11 min in Vrancea mi-a dat o idee. Smile Exista cineva care avea camere active ieri noaptea pe 24 septembrie, si poate verifica daca are cadre mai luminoase in intervalul 2h 11min-2h 16min? Ar fi interesant intrucat ar confirma observatiile asupra acestui fenomen!
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 25 Sep 2016 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut camera activa insa nu am observat nimic notabil pe inregistrari. Desi am camp larg la camera (~160 grade) ea e orientata 45grade spre SS-V zona de Est fiind obturata oricum de un deal inalt.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 25 Sep 2016 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fenomenele descrise au loc împrejurul zonei epicentrale, acolo unde sunt factorii declanșatori.
Deci nu la București.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2016 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lumina apare inainte de a ajumge unda seismica si poate fi obserlata nu numai in apropierea epicentrului ci si la mare distanta de epicentru.
Cum spuneam in 1986 cutremurul s-a podus parca in noaptea de 30 august pe la orele 0 si 30 min. Tocmai stinsesem lumina in casa sa ma duc sa ma culc, si am observat personal, din Bucuresti... Wink lumina verzui albastruie puternica, ce intra pe geam si crestea rapid in intensitate. Apoi am peceput un vuiet si au venit si trepidatiile ce cresteau, datorate sosirii undei seismice. Lumina era atat de puternica si bizara incat... Ideea ce mi-a trecut prin cap in acel moment a fost ca un avion este in cadere cu farurile aprinse si se indreapta spre blocul in care eram... Un coleg de atunci mi-a povestit ca era la o onomastica tot in Bucuresti. si a observat stand la o tigare pe balconul de la etajul 10, cum cum orizontul si cerul se lumineaza foarte rapid. (prin cap i-a trecut ideea ca rasare sorele!!) Abia apoi au inceput si miscarile seismice. Deci se poate...

Presupun ca fenomenul luminos este proportional cu energia declansata de seism si intensitatea miscarilor scoartei terestre pe unde trece unda seismica. Cred ca poate fi sesizat usor noaptea daca exista conditii prielnice, de la departare mare de epicentru.
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2016 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

RobertG a scris:
Eu am avut camera activa insa nu am observat nimic notabil pe inregistrari. Desi am camp larg la camera (~160 grade) ea e orientata 45grade spre SS-V zona de Est fiind obturata oricum de un deal inalt.

Cutremurul a fost oricum mult mai mic decat cel din 1986 sau cel din 1977 de la care exista relatari pe care le-am citit despre acea lumina. In plus in zona Trabsilvaniei probabil ca nu prea s-a simtit.
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 25 Sep 2016 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există relatări scrise în cărți, reviste, ziare despre observații ale acestor fenomene la noi?
_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2016 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Exista relatari nu numai la noi...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Sep 2016 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut fenomenul la cutremurul din '77. Ma aflam atunci cam la 100km nord de epicentru.
Cineva afirma ca lumina respectiva ar fi provenit de la o centrala electrica avariata insa fenomenul nu parea sa fie local ci se intindea pe o deschidere de mai multe grade la orizont.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 26 Sep 2016 06:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Puteau fi luminile unui oraș sau combinat sau ...
Localizarea în azimut și deschidere poat fi corecte, dar localizarea în distanță nu.

Bănuiesc că erau la orizont luminile, nu aveau înălțime deasupra orizontului.
Un binoclu, o lunetă, un aparat de fotografiat?

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 26 Sep 2016 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand a fost cutremurul acum pe 24 septembrie, eu eram pe balcon uitandu-ma prin niste lunete. Nu am observat nici o lumina neobisnuita decat ca mi s-au cam ”zgaltait stelele”... in ocular Smile
Dar ionizarea particulelor din aer, dupa cum s-a spus, poate e direct proportionala cu intensitatea cutremurului si de aia nu s-a vazut lumina sau pur si simplu nu am observat-o eu pentru ca in Bucurtesti si asa e multa lumina noaptea pe cer.
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 164

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 26 Sep 2016 08:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista o inregistrare care a circulat pe posturile tv inca din prima zi, de pe o camera live din Barlad. Explicatia a fost stingerea si aprinderea iluminatului public, ceea ce pare destul de evident, desi frapeaza rapiditatea lor. Greu de facut o legatura cu ionizarera atmosferei, dar daca tot a fost vorba de inregistrari din timpul seismului...
http://www.b-o.ro/Evenimente-2153-Cutremur..._2016.html
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2016 15:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din discutiile avute cu doi din cei ce au vazut acest fenomen in 1977 si 1986, reiese ca lumina pare sa radieze direct din pamant.
Ma gandesc la efectele ce se produc la lovirea sau frecarea a doua pietre mici de cremene. Daca ne gandim acum ca in scoarta pamantului este vorba de miliarde de astfel de frecari si ciocniri in cursul producerii cutremurului, in care fenomenul piezolelectric ma gandesc ca isi face aparitia la o scara enorma... atunci incepe sa fie clar ca tensiunile electrice create pot genera acel fenomen luminos. Asa simplist si babeste. Very Happy

Cred ca fenomenul este mai intens in imediata apropiere a suprafetei pamantului iar flasurile alea de lumina ce apar in unele filme pot fi datorate si tensiunii electrice din pamant ce au supraincarcat reteaua declansand releele de siguranta... https://www.youtube.com/watch?v=LRt_4esMpig
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 26 Sep 2016 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte multe mistificări. Paranormalul, pseudoștiința, ... mișună pe peste tot.
Trebuie căutate surse de încredere. Altfel rămânem la nivelul celor prezentate.

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2016 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andi, Nu vad sa fie deloc vorba de pseudostiinta si nici de paranormal... Este doar o discutie nu intre oameni de stiinta as zice sau macar fara veleitati absurde de a se pronunta de pe pozitii solide stiintifice in privinta asta. Smile
In filmuletul dat de Kirk Spock se observa la secunda 12 o lumina foarte starlucitoare ce se declanseaza ca un fulger la suprafata pamantului, in partea din dreapta intersectiei. Eu il vad ca pe un fenomen ce are o explicatie fizica. Si in filmul pus de mine apare aceasi stralucire ce seamana cu un fulger produs la sol as zice.
Imi cer scuze ca nu am cautat informatii despre fenomen inainte de a deschide acest subiect. Am gasit insa chiar acum ceva articole si se pare ca este un fenomen fizic care are deci si ceva explicatii. Smile
http://www.bbc.com/news/science-environment-26462348
http://news.nationalgeographic.com/news/20...y-science/
https://en.wikipedia.org/wiki/Earthquake_light
Sus
Andi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Oct 2007
Mesaje: 1275




MesajTrimis: 27 Sep 2016 07:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt surse de încredere cele prezentate, dar înclinația noastră va fi întotdeauna către mirific, către imaginar. În general relatările deformează realitatea datorită educației și experienței observatorului; sunt exceptate înregistrările, dar și la acestea contează interpretarea lor.

Explicația este însă prozaică, vezi „sacul” cu făină. Sigur fenomenele sunt complexe.

Este un domeniu vast de investigații și cred că merită puțină atenție (în măsura timpului disponibil).

_________________
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact