Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_001602_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

[ATM] motorizare focuser C8


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2016 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului: [ATM] motorizare focuser C8
Raspunde cu citat (quote)

Datorita backlashului cam mare din montura (e dat la reglat... ) m-am hotarat ca trebuie sa fac o motorizare la focuserul de la la tubul C8... cand treceam de 100x marire deja era cam suparator de focalizat (se misca imaginea suparator de mult).
Asa ca, mai jos vedeti niste poze cu ce am conceput (momentan in CAD, maine merg la atelier sa caut niste resturi de tabla pe care sa le indoi frumos). Ideea a fost sa pot face piesele necesare cat mai simplu, deci designul final sunt 2 platbande de aluminiu de 4mm grosime, gaurite si indoite. plus cateva gauri filetate. Totul poate fi facut fara CNC & shit.

Poze:



1.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  22.67 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

1.PNG



2.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  25.74 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

2.PNG



3.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  15.19 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

3.PNG



4.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  47.97 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

4.PNG



5.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  48.02 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

5.PNG



8_EdgeHD.png
 Descriere:
asa arata in spate tubul C8, cu focuser-ul care urmeaza a fi motorizat
 Marime fisier:  311.15 kb
 Vizualizat:  de 7309 ori

8_EdgeHD.png



_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2016 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si acum, piese folosite:

- motorul pas cu pas este acesta: https://www.robofun.ro/mecanice/motoare/st...a_11_28x32
- roata ptr curea sincrona pe motor: http://ro.maedler.de/Article/16052500
- roata ptr curea sincrona pe focuser: http://ro.maedler.de/Article/16054000
- curea sincrona: http://ro.maedler.de/Article/16060200

Motorul il am, rotile si cureaua ajung pana la sfarsitul saptamanii.

Electronica.... aici ma emotionez.

Am astea:
- driver motor stepper: https://www.robofun.ro/mecanice/driver/dri...asy-driver
- encoder digital cu 18 pasi pe rotatie si "buton" http://ro.farnell.com/alps/ec11e183440c/en...dp/2064989
- roata de montat pe encoder: http://ro.farnell.com/mentor/539-613/knob-...dp/1282575

Trebuie sa ajunga zilele astea un Arduino Mini/Micro/Nano ? nu stiu exact, ala mi-l aduce un coleg cu tot cu programul scris in el.

Programul stie sa trimita impulsuri/pasi catre motor la "sincron" cu ce trimite encoderul digital. De asemenea, cand apas axul encoderului (apas "butonul"), programul va trimite de 3x mai multi pasi decat ce primeste de la encoder...deci un fel de "dual speed" facut din soft.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2016 16:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai nitel ...ori e encoder , ori e generator de pulsuri ? Encoderul stie unde se afla si daca
stepperul pierde sau castiga pasi , encoderul il corecteaza prin drive ( bucla inchisa ) . Asta
inseamna evident ca drive-ul trebuie sa stie sa interpreteze datele trimise de encoder ... Arduino
face chestia asta ?

Daca e generator de pulsuri , e in regula ... ala asta stie , sa trimita niste trenuri de impulsuri
catre drive , iar asta misca motorul in consecinta ... cam ce ai explicat tu acolo .

De ce te intreb ? Ma intereseaza si pe mine electronica de control pentru un motor stepper , unde
nu trebuie sa folosesc un computer ...

Ai mare grija cum dai gaurile de la placa aia care tine motorul ... este adevarat ca nu este neaparat
nevoie de " cnc & shit " , dar e mult mai dificil sa produci corect chestia manual ...

Cum ai calculat rotile dintate / lungimea curelei / distanta intre centre ?Au pe site calculator ?

Cum integrezi raportul de demultiplicare 1,6 / 1 in drive-ul de stepper ? Am vazut ca functioneaza
default la microstep 1/16 ... Sau stie softul setarile si nu e nevoie de alte configurari ?

cheers.


Ultima modificare efectuata de catre katran la 13 Sep 2016 17:44, modificat de 1 data in total
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2016 17:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa raspund

Deci da ... unii ii zic encoder, altii generator de impulsuri. Ideea, dupa cum ai inteles, este ca eu rotesc butonul, ala transmite cati pasi am rotit + sensul de rotatie (de fapt sensul il depisteaza din soft) si transmite un numar proportional de pasi catre driverul motorului... care se roteste aproape simultan si proportional cu generatorul de impulsuri. Senzatia e ca si cand rotesti focuserul.
Daca apas butonul de la generatorul de impulsuri, softul va trimite x3 numarul de pasi. Cand apas din nou revine la x1 pasi.

Teoretic poti trimite impulsurile de la generator direct in drive-ul motorului, dar ala nu va sti sensul de rotatie..... greu de explicat in scris, dar nu merge chiar direct. Arduino asta face, determina sensul, inmulteste impulsurile de la generator cu cat e nevoie ca sa iasa numarul necesar de pasi, si mai detecteaza daca ai apasat butonul.

Am sa pun schema si codul pe aici ca sa fie mai clar.

Rotile si cureaua.
in fctz de diametrul axelor (motor si focuser) am ales cele mai mici roti care le puteam monta.
Raportul de reductie nu e ales.... asa a rezultat, am fost doar atent sa fie reductie nu amplificare.
Am luat modelele 3D de pe site, asamblat modelul, am generat "cureaua" dintre ele si am masurat lungimea curelei. Am ajustat distanta intre roti astfel incat lungimea curelei sa fie foarte apropiata de ce dimensiuni au aia pe site. Pe scurt asta a fost toata proiectarea.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Sep 2016 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ansamblul cum e fixat de telescop?
Controlul e facut atat din PC cat si din "encoder"?

Citat:
Teoretic poti trimite impulsurile de la generator direct in drive-ul motorului, dar ala nu va sti sensul de rotatie..
Sensul il controlezi dand semnal pe pinul de Dir, cel putin asa stiu ca merg driverele respective.
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2016 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In pozele CAD e o piesa portocalie / galbuie .... aia e piesa portocalie ce se vede in poza cu tubul optic, inelul din jurul rotii de focus. Deci tot ansamblul vine prins cu aceleasi 3 suruburi.

Encoderul/ generatorul trimite 2 trenuri de impulsuri defazate. In functie de care tren de impulsuri soseste primul (A sau B) la Arduino, acesta stabileste sensul de rotatie. Si trimite Dir la driver.

Controlul e independent de computer.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Sep 2016 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut
Felicitari pentru initiativa si succes la construit!

As fi si eu interesat de fulii si curele, la ce mi-am facut eu pina acum am cam improvizat negasind fulie suficient de mare pentru a fi montata pe axul focuserului si nu pot zice ca-s 100% multumit desi ultima implementare nu mai are probleme cu alunecari deloc. Cureaua este cusuta negasind bucla de dimensiunea potrivita, iar fulia mare am improvizat lipind curea pe roata focuserului. Desigur fiind pe curbura inversa cu zimtii in sus, nu mai intercaleaza corect cureaua pe ea desi sunt din aceeasi mama Smile

Din cate am vazut pe linkurile date de tine este un soi de catalog, nu vad sa aibe si shop. Cum le-ai comandat? pot si eu sau e o relatie speciala de vre-un soi?
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2016 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mergi pe pagina maedler.ro vezi pe acolo ce ai nevoie, iti notezi codurile.

Trimiti mail la adresa info@maedler.ro unde ii intrebi cat costa produsele cu codurile dorite precum si transportul..... iti trimit ei inapoi o oferta de pret.
Daca iti convine le raspunzi, iti trimit ei o proforma, tu transferi banii in contul din proforma (cont de la Banca Transilvania). Ei livreaza piesele dupa ce le intra banii in cont.

Ca idee, cele 2 roti si cureaua de mai sus au costat 21.12eur din care 10.30eur a fost transportul in 5-8zile lucratoare.

Sau mai poti suna la 0751.426.914 ptr a vb direct cu omuletii . Ajuta daca stii maghiara Wink dar se descurca bine si in romana.

Roata mare de la focuser nu se potriveste, are gaura ptr arbore de 8mm, iar la focuser am 10mm, deci va trebui sa fac o gaura de 10mm prin ea... la masina de gaurit cu coloana ar trebui sa fie suficient de precis.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Sep 2016 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legat de curele, omuletii de la maedler iti pot taia & lipi curele sincrone de lungimea dorita (cu numarul de dinti dorit), pot sa-ti faca inclusiv roti ptr curele sincrone cu numarul de dinti care-l vrei tu (nestandard) .... curele late/trapezoidale/fulii/roti dintate custom.... de toate pot face.... bugetul e limita Smile
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
CUBIX
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2013
Mesaje: 326



Localitate: Pe tronul lui Zeus

MesajTrimis: 13 Sep 2016 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E mișto proiectul. Pune în cutie și electronica pentru încălzitor, regulator voltaj pentru aparat foto...

Am vorbit cu omuleții de la meadler, vorbesc bine Romana. Very Happy
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Sep 2016 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain!

Inițial nu mi-am dat seama ce rost au aripile laterale ale celor 2 L-uri și distanța dintre ele, apoi am realizat că poți astfel să reglezi întinderea curelei.

Atentie la indoirea platbandei de aluminiu, dacă este prea dur se rupe la îndoitură, trebuie tratat termic înainte.

Teoretic se poate realiza un circuit mai simplu care detectează sensul cu un bistabil și ceva porți logice, fără microcontroler dar dacă tot ai microcontroler poți face oricând upgrade la soft și să introduci funcții noi, memorarea poziției sau compensare cu temperatura, afișaj etc.

Succes!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Sep 2016 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

poze:


20160915_142325-1.jpg
 Descriere:
piesele de fixare. din tabla de aluminiu de 3mm. sunt mult mai rigide decat ma asteptam (initial am vrut tabla 4mm)
 Marime fisier:  132.66 kb
 Vizualizat:  de 7083 ori

20160915_142325-1.jpg



20160915_152122.jpg
 Descriere:
vedere isometrica top
 Marime fisier:  101.01 kb
 Vizualizat:  de 7066 ori

20160915_152122.jpg



20160915_152136.jpg
 Descriere:
sistemul de "tensionare" a curelei. guma aia vine inlocuita cu 4 semeringuri de cauciuc, dar inc anu sunt cumparate...urmeaza
 Marime fisier:  115.39 kb
 Vizualizat:  de 7066 ori

20160915_152136.jpg



20160915_152145.jpg
 Descriere:
vedere de sub ansamblu
 Marime fisier:  111.95 kb
 Vizualizat:  de 7066 ori

20160915_152145.jpg



20160915_152241.jpg
 Descriere:
"creierul" = Arduino Nano
 Marime fisier:  127.32 kb
 Vizualizat:  de 7066 ori

20160915_152241.jpg



20160915_154543.jpg
 Descriere:
"telecomanda" . Encoderul de rotatie cu butonul sunt montate intr-o cutie de film foto. Solutia este de compromis, primul prototip...urmeaza ceva mult mai solid (cutia este prea moale, se deformeaza usor)
 Marime fisier:  74.72 kb
 Vizualizat:  de 7061 ori

20160915_154543.jpg



20160915_154558.jpg
 Descriere:
maruntaiele telecomenzii
 Marime fisier:  94.75 kb
 Vizualizat:  de 7060 ori

20160915_154558.jpg



_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Sep 2016 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

partea cea mai simpla e aproape gata , mai sa vina rotile si cureaua sincrona si pot sa montez totul pe OTA.

urmeaza partea nasoala, partea de programare a lu Arduino....am gasit ceva "mostra" pe net, care face ce vreau eu (visuino), mai putin partea cu "dual speed" (adica inca nu e implementat push button-ul).

Keep in touch! Very Happy

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2016 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Motorul ăla e imens pentru ce trebuie să ducă... Vezi că mpp-urile au bobine sub tensiune și consumă și când stau pe loc. Dacă motorul e supradimensionat o să-ți pape bateria repede.
Nu cheltui bani pe semeringuri. Pune șaibe elastice din oțel. Cauciucul are prostul obicei că cedează în timp și se întărește sub presiune. De altfel curelele dințate nu se întind în timp, distanța aia va fi fixă și poate fi preluată de niște bailagăre din tablă sau șaibe chioare de grosimea potrivită.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Sep 2016 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dintr-o baterie de 60Ah are de unde sa suga ce si cat vrea el (motorul ma refer...) Mr. Green dintr-o priza la fel, inprincipiu la mine totul vine de la 220V, deci autonomia nu e chia run stres...iar cand va fi pe baterie va fi d ela bateria (a2a) a masinii, deci minim 60Ah (sau chia r95Ah daca pun pe prima baterie).

acuma montajul asta este primul test, sa vad cum merge, sa finalizez schema electornica si softul, si sa vad si motorul cum se comporta. In viitor, va exista o evolutie la un design si mai compact, dar intai sa vad cum se misca asta.

Apropo, din teava aia de FC de 80-90mm, mai ai vreun capat/rest ramas? Mr. Green

ca exemplu & cod, ma voi ghida dupa tutorialul asta: https://www.youtube.com/watch?v=e5p7wGEC0Xc doar ca voi schimba codul ca atunci cand apas butonul sa mearga mai multi pasi, deci putin periat codul, nimic spectaculos.

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact