Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M57_copy_mica.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Freza


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Katran si StarChild pt. informatii, rezonez cu concluziile voastre desi nu am mai deloc experienta in domenuil respectiv, concluziile se aplica insa cam in orice domeniu. Intr-adevar experienta lucrului facut de tine e priceless. Insa scopul e sa fac telescoape, teoretic as fi de acord sa cheltui "oricat" pt. ele, dar nu si pt. scule. Stiu sa apreciez un lucru de calitate si sa platesc in consecinta, dar nici un extras de cont pe minus la sfarsit de luna nu e prea bine pt. ca din pacate si sotia, copii apreciaza la fel de mult lucrurile de calitate, iar mastercard e doar unul Smile.
Suna placut sa poti face vaze, farfurii, roti dintate si alte angrenaje complexe la CNC, dar revenind la nevoile mele, scopul imediat e sa fac matrite/profile pt. materiale sanvis fibra de carbon, precizia necesara e ~1mm, mai precis devine inutil. Ca material deocamdata polistiren extrudat, mi-am promis sa nu folosesc metal la ce voi face. Cred ca o sa merg pe varianta de freza din bormasina, flex cu suport de taiat la unghi. O masa cu deplasare fina/controlata pe XY si una rotativa dar cu control mai precis ar fi utile.
Imi plac sculele de la http://www.magnetcenter.ro/ zici ca sunt ok? Simt o tentatie.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-ar putea să ieși mai ieftin cu o mașină de frezat normală pe care o poți lua SH de la vreo fabrică tăiată la fier vechi. Strungarul meu așa și-a dotat atelierul.

PS:
http://www.olx.ro/oferta/vand-freza-univer...34fd9b02e1

O mulțime de accesorii găsești în târg la Obor dar ai nevoie de curent trifazic pentru alimentare.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
S-ar putea să ieși mai ieftin cu o mașină de frezat normală pe care o poți lua SH de la vreo fabrică tăiată la fier vechi.
Ce vremuri, daca aveam mintea (si ceva bani) de acum ... Problema ca in locul acelor fabrici deja sunt moluri, nu cred ca mai gasesc, si in plus sunt foarte grele. Atelierul la care lucrau ai mei era cat un teren de fotbal plin cu astfel de jucarii.

Alte scule care imi plac:
http://www.emag.ro/aparat-pentru-gravat-ge...center-1_6
http://www.emag.ro/micro-freza-proxxon-mf-...DV9KJ3BBM/
https://www.youtube.com/watch?v=TkW8ZwxLz6g


Ultima modificare efectuata de catre valy la 23 Aug 2016 21:22, modificat de 1 data in total
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma baieti , ce naiba ... lucruri vechi si deja obosite ? Nu merita , ascultati la mine ... trebuie sa te
pricepi serios la strungarie/frezare sa ai curaj sa cumperi scule din anii 40-50 ... Si eu am incercat
smenul asta , si nu oriunde ... la noi la Campina e un atelier care reconditioneaza scule de genul
asta , aduse de prin Europa cu TIR-ul , la pret de fier vechi ... Am vazut acolo niste chestii absolut
senzationale ( Schaublin , Oerlikon , Maho ) , dar preturile depasesc valori la care poti cumpara
un centru de prelucrare CNC din China .

O sa clocesc nitel o chestie ... Am niste smenuri prin atelier ramase de la alte proiecte , poate-mi
vine vreo idee ... nimic deosebit , dar care sa poata fi folosit la aplicatia lui valy ... daca nu vrei
precizii de ordinul sutimilor , se poate si altfel ... Lasati-mi vreo zi doua si revin .

Insa va trebui sa contribui si tu cu ceva ... mecanica o fac eu , inclusiv motoarele de actionare ... tu
ar trebui sa pui electronica si motorul de frezare . Si sa inveti softurile : softul de desenat
vectori ( CAD ) , softul de generat instructiuni pentru masina ( G-code CAM ) , eventual un soft de
editare 3D ( Rhino , SolidWorks , Catia ) si Mach3 ( interfata masina-computer , softul care ia
instructiunea si o trimite catre masina ) ...nu e greu , dar trebuie sa vezi nitel in spatiu si un pic
de geometrie ... Daca reusesti , poti sa faci orice iti trece prin cap ...inclusiv sa atasezi un cap de
printare 3D .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2016 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

https://www.youtube.com/watch?v=TkW8ZwxLz6g
Katran, ca idee, ce stie masinuta din filmul asta e suficient pt. mine, mai ales ca e mica si nu e zgomotoasa, o pot folosi in balcon (stau la bloc, ar fi un mare beneficiu sa pot folosi asta la bloc, desigur am si o casa in cealalta parte a bucurestiului cu garaj la dispozitie, dar fac 2 ore la ora de varf sau 45 min cand e liber pe sosea, in conditiile in care timpul meu liber e destul de limitat, cred ca ma intelegi perfect la faza cu timpul).

Dar daca ai o propunere concreta astept cu nerabdare. M-am jucat foarte putin (am vazut cum se lucreaza defapt) cu o imprimanta 3D, nu pare mare filosofie Rolling Eyes

Daca am masina (sasiul) si motoarele pe XY si Z, fac eu partea de controler, la o adica nu mi-e deloc greu sa fac si softul, s-ar putea sa imi ia mai mult timp sa invat CAD decat sa fac un soft sa deseneze linii si cercuri, chiar si 3D. Gasesc eu un motor de freza, gen proxxon ca e silentios. M-am jucat cu controlere, motoare pas cu pas bipolare (cu 4 fire) si soft de controlat totul din PC/arduino:
https://www.youtube.com/watch?v=cBcPib7mIE0

Am citit acum si de GCode, pare un limbaj simplu, poate fi interpretat de arduino si controlat motoarele, am remarcat asta urmarind filmul:
https://www.youtube.com/watch?v=WKmzlMvxC7I
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2016 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

StarChild a scris:
..si a costat vreo 700RON... mizeria si deranjul a ramas la ei in atelier, eu am mers cu piesele curate acasa si cu restul de material. .

Eu am facut un calcul si mi-a dat diferit:
- sa zicem un pret rotund de 200E pe lucrare
- inseamna 10 lucrari ca sa amortizeze 2000E
- 20 de lucrari pt. 4000E
Poate parea mult, dar doar acum am idei pt. 4 lucrari, iar daca am un cnc in casa sigur se aduna si alte idei, de ex. nu mai trebuie sa cumpar feliator de paine, pun la cnc Smile
Iar 10 lucrari produc 1kg de span, nu e o problema.
In plus un cnc e util la casa omului, poate vin si alte proiecte, nu se depreciaza in timp, ma indoiesc ca se inventeaza ceva revolutionar peste 1-2 ani.
Insa intrand in detalii lucrurile se pot complica, dar speram sa gasim intelegere Rolling Eyes
De ex.: ar fi ideal o scula de 120x60cm, cam asta e lungimea maxima la care m-as baga pt. telescoape sau alte instrumente, cam asta e si dimensiunea standard a placilor de polistiren. Nu e rau nici 100x40cm, sau 60x60.

Citat:
ptr a decupa niste placi mari, la router, nu te chinui sa-ti faci tu routerul, cauta in oras ateliere de productie materiale publicitare, ai ei routere de 2000x2000 sau chiar mai mari
Am avut un proiect pe care l-am abordat fix cum zici tu: nici un obiect nu a iesit ca celalalt, abateri de 1-2mm, nu erau atenti cand intorceau placa, probabil avea joc masina, cine stie. Iar daca vorbim de prototiping nu prea merge sa ii fatai toata ziua: mai taie un 1mm, mai pune 2mm, ca le sare mustarul plus ca trebuie sa stai dupa programul lor si poate uiti ideea.

Deci sunt convins ca abordarea unui ruter personal e ceea ce imi trebuie Smile.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu m-am cam gandit la ceva ... am facut o schita , destul de aproape de ce ar trebui sa iasa ,
am si inceput sa crosetez ... o sa pun cateva poze deseara . N-o sa fie foarte ieftin ... probabil
ca o sa ajunga undeva la 1500-1600EUR , si vorbim doar de mecanica , fara electronica ( drivere
surse de alimentare , etc ) si fara motorul de frezare . Curse de lucru cam 900mm x 450mm cu
un clearance sub gantry/portal de 150mm .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

katran a scris:
.. probabil
ca o sa ajunga undeva la 1500-1600EUR , si vorbim doar de mecanica , fara electronica ( drivere
surse de alimentare , etc ) si fara motorul de frezare . Curse de lucru cam 900mm x 450mm cu
un clearance sub gantry/portal de 150mm .
Probabil mi-ai citit gandurile Smile
E perfect. Discutam pe PM sau la tel daca vrei.
Pui si motoarele pt. miscarea pe axe (bipolar, 4 fire), nu? Pana la fire faci tu, de la fire incolo ma ocup eu.
Multumesc.
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite despre ce e vorba ... un router cnc standard , dupa un design ceva mai bun ... doua suruburi
de actionare pe axa Y ( masa de lucru ) , portal modular ( axa X ) , poate fi demontat foarte usor
si de asemenea poate fi aliniat corect rapid si sigur . Structura de aluminiu extrudat , ghidaje liniare
cu suport ( SBR20 ) , suruburi cu bile RM1605 clasa de precizie C7 ( cam 2 sutimi la 300mm ) ,
motoare stepper bipolar paralel 8 fire 3N/m , cate 3 rulmenti liniari pe ghidaj ( de obicei se pun
doar 2 , dar mie nu-mi place ideea ) , placi de duraluminiu rectificat plan pe ambele fete ( eroare
de planeitate mai mica de 0.03mm ) .

Curse de lucru 900mm x 450mm x 150mm . Clearance sub gantry 150mm .

... i-mi lipsesc 2 motoare stepper , cuplajele lovejoy si 4 rulmenti liniari ... le-am comandat , o sa
ajunga in vreo saptamana . Trebuie sa mai fac rost de niste aluminiu de 15mm pentru axa Z , am
ghidajele si surubul cu bile .

Ca sa iasa treaba buna , recomand folosirea unor drivere serioase ( cate unul pe fiecare axa ) ,
microstep 1/8 , minim 4Amp , 2 faze . De asemenea break-out-board de calitate si o sursa de
alimentare toroidala de vreo 36-48V / 12-15Amp.

N-am idee cat o sa mai dureze , ca eu in 3 zile termin concediul si nu prea o sa mai am timp ...
dar daca l-am inceput , o sa-l termin .


Ca motor de frezare , cred ca in prima faza ar fi ok un Kress ... eu as lua un Hertz de 750W ,
18.000rmp cu pensete ER16 in bot . Un invertor pe masura de la Delta , si esti gata de facut span .

Evident , mai ai nevoie de o menghina ( sau un sistem de prins piesa de lucrat ) , niste freze ,
niste spirale bune ... accesorii din astea ...

Vorbim la un telefon / Gabriel. 0742 11 30 11





.....................................
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stai ca nu pricep, adica e gata? Shocked
Arata ca la Cugir: faci ce faci si tot tanc iese.


Ultima modificare efectuata valy la 26 Aug 2016 20:55, modificat de 2 ori in total
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca nu e gata ...daca as avea tot ce-mi trebuie , ar fi gata in 2-3 zile ... dar trebuie sa astept dupa
chestiile alea ( 2 steppere , cuplajele si rulmentii ) . M-ai prins in concediu si am avut timp sa clocesc .

Nu e chiar un tanc ... daca era dupa mine , nu foloseam ghidajele alea ... puneam ghidaje profilate
THK HSR20 , si atunci garantam o precizie de 0,025mm fara probleme . Insa trebuia sa stau intr-un
buget limitat , asa ca am pus bare rectificate ...macar au suport pe toata lungimea , si sper ca aia
3 rulmenti pe foecare ghidaj sa faca o treaba mai buna ...

Ca sa intelegi , hobby-ul meu principal asta este ...constructia de masini de acest gen. Proiectul il
aveam , a trebuit doar sa-l modific nitel , ghidajele si suruburile zaceau prin atelier , structura o
aveam pentru alt router , dar nu-i problema ca pot sa aduc alta repede ... plus ca-mi place sa ma
joc cu chestii d-astea ...

O sa fie nitel cam greu ... vreo 100-120 de kile . Gabarit : 1200mm x 800mm x 500mm . O sa-ti
trebuiasca o structura pe care sa-l pui ...o masa , ceva ...cu picioare reglabile , sa poti sa-l reglezi
la plan . De transportat nu e chiar nasol ...se demonteaza in doua parti ( baza si gantry plus
axa Z ) , daca faci cablajul inteligent ( cu mufe si tot ce trebuie ) , e foarte usor de instalat .

Neaparat sa-mi spui ce controller ( adica drivere , BOB , alimentare ) o sa folosesti ... de preferat
ar fi sa-l crosetezi si sa vii cu el cand iei masina sa testam chestia ... eventual si motorul de frezare
ca sa stiu ce prindere i-ti fac acolo ...

Saptamana viitoare sper sa termin tot , mai putin componentele comandate , alea sunt doar de
montat in pozitie ... sa vedem cum stam cu timpul ...










.......................................................
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faci te rog si un colier pt o freza Proxxon? Are gat de 20mm. Mai dureaza pana strang bani si pt o freza mai de doamne ajuta. Eventual daca frezele astea au gat standard mai gros sa faci prinderea pt ele si o bucsa adaptoare de 20mm pt Proxxon.

Nu ma grabesc, nu am o constrangere de timp.

Driveri am astia: https://www.robofun.ro/mecanice/driver/dri...asy-driver
Sursa inca n-am.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 26 Aug 2016 23:02, modificat de 1 data in total
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu aia te-am intrebat ...ce motor de frezare folosesti ... daca e un Proxxon , spune-mi ce
model , ca am nevoie de niste cote ...centrul inelului de prindere trebuie sa fie intr-o anumita
pozitie , altfel nu poti prinde motorul si nici nu ajungi cu freza pe masa ...

Proxxon-ul are pensete de 1/8 ( 3,175mm ) parca ... iar frezele sunt lungi de 40-50mm ? Eu n-am
folosit , si nu stiu ... trebuie cumva sa fac adaptorul ala in asa fel incat sa poti pozitiona motorul
corect ...

Vorbim.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Aug 2016 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam asa arata freza, se fixeaza de gatul ala micut de 20mm diam (asa zic specificatiile):
http://www.emag.ro/masina-pentru-gaurit-si...center-1_3

Pt. partea de driveri controler ai vreo referinta sau link sa vad cum sta treaba?
Sus
katran
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2014
Mesaje: 475



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2016 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Driverele ar trebui sa fie din astea :

http://www.aliexpress.com/item/German-ship...13996.html

Gasesti setul complet de 4 bucati + BOB la vreo 130USD pe ebay ...O sursa de alimentare cred ca
gasesti de la Meanwell ( 36V/12,5A ) la vreo 80USD . Niste mufe , cabluri gasesti pe la Connex ...


La kelinginc gasesti si schemele electrice necesare : http://kelinginc.net/KelingProductsDocuments.html
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact