Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_7aug2020_0311.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224529
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul meu telescop, dar care?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 18 Aug 2016 13:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi e un obiect de valoare, trebuie sa fie si el depozitat undeva intr-un mod decent fara praf, si sa fie transportat mai usor. Vad eu maine cat de mare e, gasesc eu ceva pentru el, sa vedem daca e asa cum se spune ca e.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Aug 2016 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca imaginea ramane inversata pe orizontala (stanga-dreapta) nu inseamna ca nu "poate fi folosit si pentru observatii terestre". De multe ori iti dai seama ca-i inversata doar cand vezi ceva scris ...

Apropo, cititi atent ce spun cei de la skywatcher.ro: http://www.skywatcher.ro/Educatie/Intrebari/telescop.htm
Citat:
Refractoarele, telescoapele Schmidt-Cassegrain si Maksutov-Cassegrain utilizate cu o oglinda diagonala sau o prisma diagonala produc imagini in oglinda (stanga devine dreapta), insa aceasta inversare nu conteaza pentru observatii astronomice. Pentru corectarea imaginii se poat utiliza o prisma Amici la 45 grade sau 90 grade in locul oglinzii sau prismei diagonale.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2016 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci tot nu e corecta, ca daca pasarica zboara in dreapta tu trebuie sa misti in stanga Laughing
Insa intr-adevar cu Amici se rezolva.
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 18 Aug 2016 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este perfect atunci, nu dau mare importanta daca dreapta e stanga, imi erea frica ca imaginea se vede invers de jos in sus, atunci erea o mare problema, totul erea cu capu in jos. Credeam ca o sa am nevoie de un obiectiv separat ca sa pot sa reorientez imaginea. De exemplu la dub-uri totu este invers , jos este sus iar stanga este dreapta. Macar acest telescop tine lucrurile in picioare.
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 19 Aug 2016 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si uite ca azi este ziua cea mare! A sosit telescopul! Nu mai puteam de nerabdare. Nu am mai stat pe ganduri si am trecut direct la montat. In primele 10 minute! am stat sa imi dau seama care pe unde trebuie montate, o gramada de piese. Erea de asteptat la o montura EQ1.

Dupa 3 incercari de montare... ba una erea invers, ba telescopul invers pe montura Smile) chestii de incepator, am reusit sa il fac 100% cum trebuie.

Am trecut la testat, si am observat urmatoarele :
1. Da, imaginea este inversata de la stanga la dreapta! dar corect orientata de jos in sus.
2. Daca nu folosesc acel unghi de 90 grade, imagine este rasturnata si invers de la stanga la dreapta, Exact ca la un Dub.
3. O sa imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc cu unghiurile... rotitele... suruburile care trebuie manevrate sa misti telescopul.
4. De la circa 100m pot vedea ca un vecin inca are cauciucuri de iarna puse la masina Smile)
5. De la circa 50m pot numara pinii de pe o crenguta de brad.
Asta e doar inceputul Smile

Ca montura eu zic ca e ok. Trepiedu mi se pare cam firav e din aluminiu, dar usor. Vizorul ala cu punc rosu e putin decalat, daca il pun pe ceva telescopul nu vede ce e in punctul respectiv, cred ca mai trebuie reglat.
Imaginea este pur clara! focalizatorul este genial de precis.

Observatiile in natura sunt ok! acum vine testul cel mare! astronomie! sper sa nu ma dezamageasca.

Acum imi dau seama ca daca luam Dubu de 6, in cutie ramanea, asta mi se pare maricel ( cu tot cu trepied ).

Cred ca am facut o alegere buna, mai erea un Mak90 dar cu montura automata! foarte mica! trebuia sa iesi cu masa dupa tine afara. si erea si mai scump.

Am primit si o surubelnita, habar nu am pentru ce Very Happy nu am avut nimic de insurubat. tote sunt prin filet.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2016 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l stapanesti sanatos Smile.

Ai grija sa nu il indrepti si sa nu privesti spre Soare. Pt. asta exista filtre speciale. Iar daca il lasi in balcon nesupravegheat sa nu cumva in miscarea lui Soarele sa intre in tub, e bine sa tii tot timpul tubul acoperit sau depozitat intr-o geanta ferit de Soare.

Cer senin!

PS: surubelnita aia cred ca vine la toate Skywatcherele, fie ca ai sau nu nevoie. E cumva in cruce cu maner galben transparent?

PS2: dub e defapt dob, de la Dobson, denumirea monturii Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 19 Aug 2016 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si BE din benoclu se refera la bi - adica la amandoi ochii Smile
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 19 Aug 2016 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dub, dob asa`i Very Happy , capacul frontal 100% va fi pus cand nu e folosit, inclusiv toate capacele de la oculare, cred ca am sa las montura intreaga pana prind un cer senin! tocmai azi ploua! aseara a fost cer senin cu luna 100% ! te urci pe pereti!

Da! stiu ca nu ai voie sa te uiti in soare, iti arde pupila cat ai zice AU! Cand e sa plec cu telescopul pe undeva cred ca o sa desfac telescopu in 3 piese : 1) trepiedul 2) telescopul in sine 3) montura EQ cu toate minunile alea.

Nu stiam eu de ce se intampla asta. cand vroiam sa orientez telescopul in sus, greutatea de sub el il tragea mereu in jos, are o pritoare in partea dreapta! dar tot aluneca, dupa am mai gasit un surub lung cu filet dinala de se misca. se pare ca ala trebuia bagat in montura si cu ala misti telescopul in sus si in jos , invartind de el.

Singura modalitate sa orientezi telescopul in jos ( mai jos decat perpendicular cu pamantul ) e din trepied? adica sa las in picior mai jos?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10637



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2016 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fa o poza sa vedem cum l-ai montat si cum vrei sa il indrepti ca nu se prea intelege ce vrei defapt.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2016 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Montura EQ1 (si EQ2 de altfel) poti sa o folosesti si in mod AZ si este mai usor sa faci observatii terestre cu ea in mod AZ
Pentru asta trebuie sa reglezi montura astfel incat bara de contra-greutati sa fie orizontala.

uite un filmulet:
https://www.youtube.com/watch?v=qte50646544

si inca unul cu ceva mai multe detalii
https://www.youtube.com/watch?v=ypHmHNXmkHM

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.


Ultima modificare efectuata de catre Manu72 la 19 Aug 2016 18:56, modificat de 1 data in total
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 19 Aug 2016 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acesta este telescopul, in una din imagini e o sageata in jos, in directia aia nu stiu sa il orientez. Este de folos atunci cand esti pozitionat mai la inaltime decat obiectul vizionat. Dar pana la urma e un telescop, e facut sa te uiti in sus Very Happy

Totul e la locul lui?

[deprecated_img]https://s3.postimg.org/m4f...cated_img] [deprecated_img]https://s3.postimg.org/x5a...cated_img] [deprecated_img]https://s3.postimg.org/ial...cated_img] [deprecated_img]https://s3.postimg.org/9gu...cated_img]
upload gambar
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2016 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nop, nu e bine Smile

Uita-te la filmulete postate de mine - al doilea in principal

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2808

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Aug 2016 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand pune altitudinea la 45gr. cam asta este la noi in Romania. Adica din ce vad eu in prima poza postata de tine ar trebui sa mai ridici greutatea pana indicatorul iti va arata 45 grade. Asta se regleaza din surubul ala mai lung argintiu care este pe post de piedica. Si apoi deocamdata nu mai trebuie sa umbli pe directia asta, lasi montura la 45 de grade. Telescopul si montura odata montate corect trebuie apoi echilibrate. Ai aici la minutul 3:10 cum se face echilibrarea https://www.youtube.com/watch?v=plx6XXDgf2E poate te ajuta

Ultima modificare efectuata de catre tudor la 19 Aug 2016 19:17, modificat de 1 data in total
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 19 Aug 2016 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

AdrianXEN a scris:
[...] cred ca am sa las montura intreaga pana prind un cer senin! tocmai azi ploua! aseara a fost cer senin cu luna 100% ! te urci pe pereti!
Asta e regula noilor achizitii! Cand iti iei ceva nou pentru vazut cerul, sigur se va strica vremea... Mr. Green

AdrianXEN a scris:
Nu stiam eu de ce se intampla asta. cand vroiam sa orientez telescopul in sus, greutatea de sub el il tragea mereu in jos, are o pritoare in partea dreapta! dar tot aluneca
Daca inteleg eu bine din exprimarea ta si din pozele puse, cred ca nu ai echilibrat corect telescopul. Contragreutatea de pe tija lunga pare prea spre capatul ei. Vezi ca ai in brosura cu care a venit telescopul metoda de echilibrare pe axe, e foarte important pentru manevrarea corecta.

Edit:
Vad ca ti-au scris acelasi lucru si colegii mai sus... Wink
Sus
AdrianXEN
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Aug 2016
Mesaje: 49



Localitate: Valcea

MesajTrimis: 19 Aug 2016 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am echilibrat bine telescopul, am citit pe manual sa pun telescopul din vertical in orizontal, la fel si contra greutatea, trebuie sa misc contra-greutatea pana telescopul se balanseaza. La fel ca o balanta. Cand este balansat se revine la pozitia normala, telescopul sus si greutatea jos.

Cred ca trebuie doar sa inghid surubul RA ce permite inclinarea telescopului spre stanga sau drapta, si asa pot folosii lejer orientatul stanga dreapta cu sus in jos.

vreau sa stiu si eu cate grade trebuie sa arate cand telescopul este drept? Ma refer la gradatia RA.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact